انرژی پتانسیل گرانشی

Majno0n

Well-Known Member
لایک ها
663
سلام . من تازه عضو این انجمن شدم و بیشتر هم به خاطر وجود افراد ارزشمندی مثل آقای قجری و ... بوده ...
دو تا سوال داشتم ...
1 - ما در تعریف انرژی پتانسیل گرانشی می گیم مقدار کاری که انجام می دیم
تا جسم رو با سرعت ثابت از بینهایت بیاریم تا یه فاصله ای از مرکز زمین .
بنابراین نیرو و جا به جایی مون زاویه 180 با هم می سازن . یعنی کار باید
منفی باشه ولی در انتگرال گیری چون فاصله در مخرج کسر هست یه منفی دیگه
پدید میاد و کار مثبت میشه . چرا ؟

2- اگه کسی اسکیت پاش باشه و به دیوار نیرو وارد کنه با یه سرعت ثابتی
شروع به حرکت می کنه . دیوار روش کار انجام نمی ده ولی به عنوان یه نیروی
خارجی انرژی زیست شیمیایی ذخیره شده در عضلات رو به جنبشی تبدیل می کنه
... حالا سوال من اینه یه نیرو ی خارجی چه طوری بدون انجام کار انرژی رو
در سیستم تبدیل می کنه ؟

a-tohidi

New Member
لایک ها
3
احتمالا حدود انتگرالو اشتباه میذاری.(گریفیث ص 53 رو نگاه کن.)
اصولی که برای کار تعریف می کنیم برای جسام صلبه ولی وقت بازشدن عضلات بدن ما دیگه صلب نیست.(هالیدی 1 ویرایش پنجم فصل 13)

Majno0n

Well-Known Member
لایک ها
663
a-tohidi گفت
احتمالا حدود انتگرالو اشتباه میذاری.(گریفیث ص 53 رو نگاه کن.)
اصولی که برای کار تعریف می کنیم برای جسام صلبه ولی وقت بازشدن عضلات بدن ما دیگه صلب نیست.(هالیدی 1 ویرایش پنجم فصل 13)
گریفیث در دسترس نیس ... ولی فکر نمی کنم حدود انتگرال رو اشتباه گذاشته باشم . می ذارم : از بینهایت تا آر ...
در مورد اسکیت و دیوار من اونی رو که نوشتم از هالیدی ویرایش 8 بوده ...

پیوست ها

Majno0n

Well-Known Member
لایک ها
663
خب دوستان به اشتباه خودم پی بردم ... اما حالا یه سوال جدید برام پیش اومده :
ما برای نیرو های پایستار داریم :

اشتباه من این بود که dr و جهات نیروی گرانش رو در یک جهت می گرفتم ...
حالا فهمیدم کارم اشتباه بود . اما سوالم اینه که چرا اشتباهه ؟ چرا dr در جهت r(hat)2 هست ؟ مگه جابه جایی نیس ؟ خب اینکه در جهت نیروی گرانش
هست ؟؟؟؟

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216
Majno0n گفت
خب دوستان به اشتباه خودم پی بردم ... اما حالا یه سوال جدید برام پیش اومده :
ما برای نیرو های پایستار داریم :

اشتباه من این بود که dr و جهات نیروی گرانش رو در یک جهت می گرفتم ...
حالا فهمیدم کارم اشتباه بود . اما سوالم اینه که چرا اشتباهه ؟ چرا dr در جهت r(hat)2 هست ؟ مگه جابه جایی نیس ؟ خب اینکه در جهت نیروی گرانش
هست ؟؟؟؟
جزء جابه جایی در جهت جابه جایی است. ولی در هر صورت شما باید جهت حرکت رو توی حدود انتگرال گیری مشخص کنید. و این رابطه ای که نوشتید غلطه. چون نیرو با منفی گرادیان پتانسیل برابره. پس دلتا U مساویه منفی انتگرال نیرو در جابه جایی هست و چون نیرو منفیه (در جهت مخالف بردار یکه شعاع) دو تا منفی با هم مثبت میشن و اون انتگرالی که نوشتید مثبته یعنی منفی نداره. حالا اگر انتگرال بگیرد اگر x2 > x1 باشه در این صورت کار منفیه چون فاصله بیشتره شده و نیرو در جهت منفیه جابه جایی عمل کرده.

Majno0n

Well-Known Member
لایک ها
663
HAMILTON گفت
جزءجابه جایی در جهت جابه جایی است. ولی در هر صورت شما باید جهت حرکت رو تویحدود انتگرال گیری مشخص کنید. و این رابطه ای که نوشتید غلطه. چون نیرو بامنفی گرادیان پتانسیل برابره. پس دلتا U مساویه منفی انتگرال نیرو در جابهجایی هست و چون نیرو منفیه (در جهت مخالف بردار یکه شعاع) دو تا منفی باهم مثبت میشن و اون انتگرالی که نوشتید مثبته یعنی منفی نداره. حالا اگرانتگرال بگیرد اگر x2 > x1 باشه در این صورت کار منفیه چون فاصلهبیشتره شده و نیرو در جهت منفیه جابه جایی عمل کرده.
دوست عزیز اون رابطه ای که نوشتم درسته . چون من دات (.) رو قرار دادم . و گفتم اشتباهم این بود که
وقتی دات رو بر می داشتم علامت رو مثبت می ذاشتم ولی فهمیدم باید منفی بذارم .
و اما منفی بودن نیرو : این مساله اصلا مهم نیس . چون ما در ضرب اسکالر اندازه ی نیرو رو در اندازه ی جابه جایی
ضرب و حاصل رو هم در کسینوس زاویه ی بینشون ضرب می کنیم . در واقع اشتباه من این بود که زاویه ی بین dr و نیرو
رو صفر می گرفتم . اما باید 180 بگیرم که به قول شما مثبت بشه . الان من می خوام بدونم چرا dr و نیرو با هم زاویه ی
صفر درجه نمی سازن ...
ممنون از نظرتون ...

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216
Majno0n گفت
HAMILTON گفت
جزءجابه جایی در جهت جابه جایی است. ولی در هر صورت شما باید جهت حرکت رو تویحدود انتگرال گیری مشخص کنید. و این رابطه ای که نوشتید غلطه. چون نیرو بامنفی گرادیان پتانسیل برابره. پس دلتا U مساویه منفی انتگرال نیرو در جابهجایی هست و چون نیرو منفیه (در جهت مخالف بردار یکه شعاع) دو تا منفی باهم مثبت میشن و اون انتگرالی که نوشتید مثبته یعنی منفی نداره. حالا اگرانتگرال بگیرد اگر x2 > x1 باشه در این صورت کار منفیه چون فاصلهبیشتره شده و نیرو در جهت منفیه جابه جایی عمل کرده.
دوست عزیز اون رابطه ای که نوشتم درسته . چون من دات (.) رو قرار دادم . و گفتم اشتباهم این بود که
وقتی دات رو بر می داشتم علامت رو مثبت می ذاشتم ولی فهمیدم باید منفی بذارم .
و اما منفی بودن نیرو : این مساله اصلا مهم نیس . چون ما در ضرب اسکالر اندازه ی نیرو رو در اندازه ی جابه جایی
ضرب و حاصل رو هم در کسینوس زاویه ی بینشون ضرب می کنیم . در واقع اشتباه من این بود که زاویه ی بین dr و نیرو
رو صفر می گرفتم . اما باید 180 بگیرم که به قول شما مثبت بشه . الان من می خوام بدونم چرا dr و نیرو با هم زاویه ی
صفر درجه نمی سازن ...

ممنون از نظرتون ...

من هم گفتم. این به حدود انتگرال گیری بستگی داره.

اطلاع دارید که انرژی پتانسیل گرانشی منفیه. چون اگه منفی نباشه مدار سیارات هم نمیتونن بیضی (کلا" بسته) باشن.

Majno0n

Well-Known Member
لایک ها
663
HAMILTON گفت
من هم گفتم. این به حدود انتگرال گیری بستگی داره.

اطلاع دارید که انرژی پتانسیل گرانشی منفیه. چون اگه منفی نباشه مدار سیارات هم نمیتونن بیضی (کلا" بسته) باشن.
خب حدود انتگرال گیری از بینهایت تا r هست . حرفتون قبول . ولی جواب سوال منو بدید . چرا ما dr رو در جهت
r hat می گیریم ؟؟

opb

New Member
لایک ها
1
چرا میگی دیوار روی اسکیت باز کار انجام نمیده .اتفاقا کار مثبتی هم انجام میده.
نیرو که بش وارد میکنه.
و چون مرکز جرم شخص جابجا شده جابجایی هم داریم.پس کار انجام میده.

Majno0n

Well-Known Member
لایک ها
663
opb گفت
چرا میگی دیوار روی اسکیت باز کار انجام نمیده .اتفاقا کار مثبتی هم انجام میده.
نیرو که بش وارد میکنه.
و چون مرکز جرم شخص جابجا شده جابجایی هم داریم.پس کار انجام میده.
اولا من نمی گم و هالیدی گفته ...
نیرو بش وارد میشه درسته . مرکز جرم شخص جابه جا میشه درسته ...
اما نقطه اثر نیرو که در این جابه جایی با مرکز جرم جابه جا نشده ... دیدگاه هالیدی اینه ...

opb

New Member
لایک ها
1
دیدگاه هالیدیو ول کن بیا منطقی ببحثیم:

نقطه اثر نیرو جابجا نشده خوب درست.مسلما دیوار روی نقطه اثر کاری هم انجام نمیده.ولی تو وقتی میخوای ببینی یه نیرو روی یه جسم کار انجام میده یا نه باید جابجایی مرکز جسم اون جسمو بسنجی.نه نقطه اثرو.

ماشین هم وقته بدون لغزش حرکت میکنه نقطه اثر نیروی اصطکاک ایستایی یعنی پایین چرخ ها سرعتی نداره .و مسلما این نیرو روی نقطه اثر هم کاری انجام نمیده.
ولی این نیرو روی کل جسم ماشین کار انجام میده چون مرکز جرمش حرکت میکنه.

snake

New Member
لایک ها
80
رفیق درست میگه

کجای هالیدی رو میگی به ما هم آدرس بده؟

خودتو معرفی کن لطفا

اگه این جوریه که تو میگی اصلا انرژی جنبشی دورانی کشکه . توی اجسام صلب نقطه اثر نیرو روی مرکز جرم کار انجام میده

اینو تو خود هالیدی نوشته

بالا