ايزوتوپ

Elham_p

New Member
لایک ها
8
سلام
چه عناصري ايزوتوپ ندارند؟
ممنون

najafi2020

New Member
لایک ها
195
فکر کنم F و P و Alهم ایزوتوپ نداvند.البته بقیش دیگه یادم نیست. اینا تو کتاب شیمی 2 نوشته شده است

البته گفته ایزوتوپ پایدار ندارند. فکر کنم برای همه ی عناصر بشه ایزوتوپی ساخت!

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
Elham_p گفت
سلام
ممنون
با سلام به شما دوست گرامی،
اگر به جداول تناوبی علمی نگاه کنید، عنصرهایی که عدد جرمی تقریبا صحیحی دارند؛ معمولا ایزوتوپ ندارند (مثل نیتروژن) یا درصد یکی از ایزوتوپهای آنها بسیار بیشتر از بقیه است (مثل کربن)

موفق و پیروز باشید

najafi2020

New Member
لایک ها
195
khalina گفت
Elham_p گفت
سلام
ممنون
اگر به جداول تناوبی علمی نگاه کنید، عنصرهایی که عدد جرمی تقریبا صحیحی دارند؛ معمولا ایزوتوپ ندارند (مثل نیتروژن) یا درصد یکی از ایزوتوپهای آنها بسیار بیشتر از بقیه است (مثل کربن)

موفق و پیروز باشید
نیتروژن دارای سه ازوتوپ با اعداد جرمی 13 و 14 و 15 است

http://en.wikipedia.org/wiki/Nitrogen

البته نیتروژن_ 15 کاملا پایدار است! ولی نیتروژن_13 ناپایدار است.

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
najafi2020 گفت
khalina گفت
Elham_p گفت
سلام
ممنون

موفق و پیروز باشید
نیتروژن دارای سه ازوتوپ با اعداد جرمی 13 و 14 و 15 است

http://en.wikipedia.org/wiki/Nitrogen

البته نیتروژن_ 15 کاملا پایدار است! ولی نیتروژن_13 ناپایدار است.
با سلام،
هدف ما ارسال یک پاسخ کامل نبود! بلکه ارایه یک روش برای تحلیل برخی از داده های جدول درجه اول اهمیت را داشت.

با وارد کردن نام هر کدام از عناصر در موتورهای جستجو، MSDS و MDS آنها را میتوان یافت که اطلاعات کاملی از هر نوع در اختیار جستجوگر قرار میدهد.
برای اینکه عدد جرمی نیتروژن، صحیح ترین عدد بین عنصرهای 1 تا 18 است، در مثال آورده شد. صحت این گفته را دوست پرسشگر باید تحقیق کند و به نتایج جالبی برسد.

یکی از نتایج:
میانگین 3 عدد متوالی نیز به شرطی که درصد فراوانی عدد کمتر و بیشتر برابر باشد، عددی صحیح خواهد بود.

موفق باشید

najafi2020

New Member
لایک ها
195
استاد منم برای یه پاسخ کامل جست و جو نکردم. اولش هم که گفتم به نظر من برای هر عنصری(البته اطمینان ندارم) می توان ایزوتوپی تهیه کرد. ولی فکر کنم منظور دوستمان جوابی کامل بود! چون که کوتاه و مختصر سوالشون را مطرح کردند.

خدا پدر کسی که این شتاب دهنده ی ذرات را اختراع کرد بیامرزه که اگر اختراع نمی کرد مجبور بودیم کل جدول تناوبی را حفظ کنیم!!

mjbbaha

New Member
لایک ها
32
به کتاب شیمی مورتیمر مراجعه کنین . دقیق یادم نیست ولی فکر کنم با لیستی که کتاب درسی داده بود مغایرت داشت!!

najafi2020

New Member
لایک ها
195
mjbbaha گفت
به کتاب شیمی مورتیمر مراجعه کنین . دقیق یادم نیست ولی فکر کنم با لیستی که کتاب درسی داده بود مغایرت داشت!!
حرف کتاب درسی کاملا درسته!

تو کتاب نوشته P,F و Al تنها یک ایزوتوپ پایدار دارند که کاملا هم درسته. کتاب حرفی از عناصری که ایزوتوپ ندارند نزده که شما بگی نادرسته!

mjbbaha

New Member
لایک ها
32
اولا: لطفا به جمله من نگاه کنین! و یه ذره حواستونو جمع کنین!
دوما :من نگفتم کتاب اشتباه گفته بلکه گفتم فکر کنم اونی که مورتیمر گفته با مال کتاب مغایرت داره
سوما رنگیش کردم که دقت کنین
چهارما : سری کتابهای درسی شیمی خالی از اشکال نیستن و بیشتر از بقیه کتابها اشکال دارن (میدونم شما نگفتین که کتابای شیمی اشکال ندارن (گفتم که باز نخواین تذکر بدین))

بالا