ایزومر های سیس و ترانس

reyhane

New Member
لایک ها
76
سلام<br>
فک کنم تو قسمت درستی تاپیک زدم ولی اگرم نزدم ببخشید<br>
میخواستم از دوستان شیمی خواهش کنم یکی در مورد ایزومر های سیس و ترانس برام توضیح بده

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014
پاسخ : ایزومر های سیس و ترانس

زيستي هستي مگه نگه ؟!
بيوشيمي بخون بحث رو زياد شيميايي نكن !

reyhane

New Member
لایک ها
76

اره!خوب اخه نفهمیدم چی شد!
گفتم شاید اگه شیمیایی اش رو بفهمم
بفهمم چی شده قضیه!!

zahra

New Member
لایک ها
609

چیشونو می خوای؟؟
ینی چیشو درست نفهمیدی؟!

sepid.h

New Member
لایک ها
146

سولومون یه قسمتش راجب همینا خوب توضیح داده..

daryab

New Member
لایک ها
163

این ایزومرا ایزومرای هندسین یعنی شکلشون با هم فرق میکنه البته این باعث میشه کلی باهم فرق داشته باشن.
ایزومرای سیس گروهای متصل به کربنشون کنار همن ولی ترانسا روبرو ی هم.

r-shvir

New Member
لایک ها
230

تو اینترنت سرچ کن کلی راجع بهش می فهمی

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

ريحانه جان لپ كلام همون چيزي هس ك daryaw گفتِ ولي من بهت مرجع دادم بيوشيمي (مثل لنينجر!) چون اول با ايزومرا اشنات مي كنه بعد اينارو مي گه، چون الان معلوم نيست ك با همين تعريف مختصر از سيس و ترانس ك گروه ها متصل ب كربن شون كنار هم (سيس!) يا مقابل هم (ترانس)ذهن ت پر نشده باشه از علامت سوال :3:

GMOIChO

New Member
لایک ها
101

در تکمیل حرف دوستان و توصیه مطالعه کتاب این شکل رو میذارم شاید کمکتون کنه. برای مثال به ایزومرهای سیس و ترانس بوتن توجه کنید

http://

reyhane

New Member
لایک ها
76

مرسی!
سپیده منظورت سولومون چنده؟
فک کنم لازمه دوباره از رو لنینجر بخونم

لایک ها
6

ایزومر سیس قطبی است اما ترانس ناقطبی است چون در سیس اتم های clوHرو به روی هم قرار ندارند پس مراکز اثر بارهای مثبت ومنفی بر هم منطبق نیستند اما در ترانس اتم های cl,Hرو به روی هم قرار دارند پس مراکز اثر بارهای مثبت و منفی بر هم منطبقند و همدیگر را خنثی میکنند یا میتوان گفت در ایزومر ترانس برایند قطبیت پیوند ها صفر است اما در سیس صفر نیست .اسید های چرب ترانس برای بدن ضرر دارند اما اسید های چرب سیس برای بدن ضرر ندارند.:6:

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

ایزومر سیس قطبی است اما ترانس ناقطبی است چون در سیس اتم های clوHرو به روی هم قرار ندارند پس مراکز اثر بارهای مثبت ومنفی بر هم منطبق نیستند اما در ترانس اتم های cl,Hرو به روی هم قرار دارند پس مراکز اثر بارهای مثبت و منفی بر هم منطبقند و همدیگر را خنثی میکنند یا میتوان گفت در ایزومر ترانس برایند قطبیت پیوند ها صفر است اما در سیس صفر نیست .اسید های چرب ترانس برای بدن ضرر دارند اما اسید های چرب سیس برای بدن ضرر ندارند.:6:
حرفتون صحیحه ولی اینجوری ک توضیح دادید کج فهمی بوجود میاد! همیشه قرار نیست کارمون با کلر و هیدروژن باشه!!! ممکنه بجای کلر هر عنصری باشه یا اصن گروه متیل و اتیل و... باشه!
در کل صحیح بود. متشکر

gold boy

New Member
لایک ها
86

در مولکول هایی که پیوند پای دارند قابلیت چرخش وجود ندارد پس این گونه مولکول ها ایزومر های هندسی یکدیگر اند.یعنی جابجایی در اطراف میتواند خواص را تغییر دهد

بالا