fahimeh72

New Member
لایک ها
0
سلام
برای پیدا کردن ایزومر ها فرمول خاصی وجود داره؟!!!
توی یه کتابی واسش یه روشی دیدم اما همیشه اونجوری نمیتونیم پیدا کنیم
موفق باشید

mohammad2009

New Member
لایک ها
1
فکر نکنم برای رسمشون روش مشخصی وجود داشته باشه،با تمرین و تکرار باید یاد بگیری
فقط یه فرمول هست که برای آلکان های ساده تعداد ایزومرها رو میگه ،که خیلی به درد بخور نیست

najafi2020

New Member
لایک ها
195
منم با mohammad2009 موافقم. بستگی داره که ترکیب از کدام خانواده باشه یا فرمول مولکولیش چی باشه.

به نظر من رسم ایزومر ها یک هنر بزرگ است و حفظ کردن چند فرمول و خراب کردن ذهن کار درستی نیست.

با تمرین کافی دیگه ما نیاز به حفظ کردن فرمول پیدا نمی کنیم.( حالا یه نفر ندونه فکر می کنه من استاد رسم ایزومر هستم)

ولی اینو می دونم که سر آزمون باید خیلی دقت کرد چون یه ایزومر بالا پایین بشه جواب ما هم غلط درمیاد

fahimeh72

New Member
لایک ها
0
ماله پیوند سیگما و پی چطور؟فرمولی هست؟
شما امتحاناتتون کی شروع میشه؟
ما گفتن احتمالا بعده عاشورا

najafi2020

New Member
لایک ها
195
سلام. بله. هنگامی که یه ترکیب آلی به ما دادن مثل C20H42 و تعداد پیوند های سیگما شو خواستند چیکار کنیم؟

خوب معلومه که این ترکیب یه آلکانه و سیکلو هم نیستش. اینو باید بدونی که به تعداد هیدروژن پیوند سیگما بین H و C داریم.

حالا میریم ببینیم در مورد پیوند های C_C چی میشه گفت!

به اتان توجه کنید دارای 2 کربن است اما 1 پیوند C_C داریم. در پروپان( n=3) دو پیوند C_C داریم. در بوتان (n=4) سه پیوند C_C داریم

پس میشه نتیجه گرفت در این نوع از ترکیبات یعنی آلکان های غیر سیکلو به تعداد n-1 پیوند سیگما C_C داریم از قبل هم گفتم که 2n+2 تا پیوند سیگما C_H داریم که اینا جمعا میشه 3n+1 پیوند سیگما.

دوستان به خدا حفظ کردن این فرمول ها لازم نیست شما باید تا اون اندازه ذهن خودتونو قوی کنید که هرگز در دام طراح سوال نیوفتید.

نمونه ی این سوال در آزمون 20 آذر این سایت آمده بود.

fahimeh72

New Member
لایک ها
0
برای پیوند پی چی؟
امتحانات ترم اولتون کی شروع میشه؟

najafi2020

New Member
لایک ها
195
من اصلا نمی دونم بعضی از معلما تا کجا درس دادن!

جالب میشه اگر پیوند پی را خودتون پیدا کنید. اگه نشد اعضای دیگه آماده هستند(!)

البته زیاد هم پیدا کردنش دشوار نیست.

shahara

New Member
لایک ها
0
امتاحانات ترم اول ما از 8 دی شروع می شه . 2 هفته هم که با امتاحانات بگذره. کمتر از یه هفته می مونه تا المپیاد

shahara

New Member
لایک ها
0
وای با عرض معذرت اصلا حواسم نبود موضوع این تاپیک در مورد ایزومر هست
از این که بحث انحرافی ایجاد کردم معذرت می خوام

mohammad2009

New Member
لایک ها
1
امتحان ترم ما فکر کنم 10 دی باشه ،بیخیال امتحان ترم ،من که تصمیم گرفتم به 17 راضی بشم (شوخی کردما تو کل عمرم پایین ترین معدلم 66/19 بود)
و اما تعداد پیوند پای
ساختار لوییس ترکیب رو به شکل ساده ای رسم میکنی ،بین هر اتم با اتم دیگر یک پیوند سیکما میکشی،حالا میبینی کدوم اتمها هنوز کامل نشدن بینشون یک پیوند دیگه میذاری و سعس می کنی همه اتمها بجز هیدروژن رو به اکتت برسونی،اگه از روی فرمول تعداد پیوندها رو بدست بیاری کارت خیلی راحتتر ،اینا مهارت ها فقط با مسئله حل کردن بدست میآد
به نظر من بر خلاف حرف najafi2020 پیدا کردن ایزومر ها خیلی راحت ،فقط در سطح پیشرفته که ایزومر های فضایی(انانتیومر ها،دیاستریمورها،سیس و ترانس) هم وارد میشن یه ذره سخت میشه
چقدر زیاد نوشتم!!!!

mohammad2009

New Member
لایک ها
1
فرمول تعداد پیوند هم تو شیمی عمومی فصل هشت هست و خیلی هم راحت

fahimeh72

New Member
لایک ها
0
.راستی دوره اول چند نفر قبول میشن؟
دوره روم چی؟
تو دوره سوم چه جوریه؟
من که نمی تونم از درسای دیگه ام دل بکنم

najafi2020

New Member
لایک ها
195
fahimeh72 گفت
.راستی دوره اول چند نفر قبول میشن؟
دوره روم چی؟
تو دوره سوم چه جوریه؟
من که نمی تونم از درسای دیگه ام دل بکنم
راستش فکر نکنم ربطی به ایزومر ها داشته باشه

najafi2020

New Member
لایک ها
195
mohammad2009 گفت
و اما تعداد پیوند پای
ساختار لوییس ترکیب رو به شکل ساده ای رسم میکنی ،بین هر اتم با اتم دیگر یک پیوند سیکما میکشی،حالا میبینی کدوم اتمها هنوز کامل نشدن بینشون یک پیوند دیگه میذاری و سعس می کنی همه اتمها بجز هیدروژن رو به اکتت برسونی،اگه بدست بیاری کارت خیلی راحتتر ،اینا مهارت ها فقط با مسئله حل کردن بدست میآد
به نظر من بر خلاف حرف najafi2020 پیدا کردن ایزومر ها خیلی راحت ،فقط در سطح پیشرفته که ایزومر های فضایی(انانتیومر ها،دیاستریمورها،سیس و ترانس) هم وارد میشن یه ذره سخت میشه
چقدر زیاد نوشتم!!!!
اگه خواستی حساب کنی یه نفر میاد میگه پیدا کردن انانتیومر ها و دیاستریومر ها هم کاری نداره.

هدف من این بود که ثابت کنم ما نیاز به حفظ کردن هزار جور فرمول مثل طوطی نداریم. اطمینان داشته باشید که تا اون اندازه هم نا وارد نیستم که سر امتحان ساختار لوییس را در همه ی موارد رسم کنم و نیاز به حفظ کردن هیچ فرمولی هم ندارم.

خودمان عقل و استعداد داریم و سر امتحان در مدت زمانی کوتاه می تونیم فرمول مورد نظر را پیدا کنیم.

در مورد آلکن ها به تعداد هم به تعداد هیدروژن به علاوه ی n-1 پیوند سیگما داریم و به تعداد جفت هیدروژن کم شده از آلکان ها پیوند پای داریم که اگر آلکن به CnH2n به اندازه ی 3n-1 پیوند سیگما و 1 پیوند پای داریم.

در سیکلو آلکان ها به جای 1 پیوند پای 1 واحد به تعداد پیوند های سیگما زیاد میشه که تعدادشون میشه 3n-1+1 که میشه 3n.
برای مثال متیل سیکلو پروپان با فرمول C4H8 دارای 12 پیوند سیگما است.

mohammad2009

New Member
لایک ها
1
خوب،منظورت چیه آقای nafai2020؟
تو که همش فرمول گفتی به نظر من رسم عاقلانه تر،رسم رو هیچ وقت فراموش نمیکنی اما فرمول ها با هم قاطی میشن،بگذریم
مرحله اول 500 الی 800 نفر ،مرحله 2 حدود 40 نفر
مرحله 3 ،8نفر طلا بقیه هم نقره و برنز
لازمم نیست از درسای مدرسه دل بکنی

mohammad2009

New Member
لایک ها
1
در ضمن آقای نجفی من نگفتم تو یاد بگیری ،میدونم شما استادی!!!!!!!!
من جواب fahime72 رو دادم
تو چراجدیدا منظور منو بد میگیری؟

septal_2006

New Member
لایک ها
17
در مورد تركيبات آلي o دار طبق اكتت تعداد كل پيوندها(سيگما و پاي) و طبق درجه ي سيرنشدگي تعداد حلقه و پاي رو محاسبه كنين معمولا اگر درجه ي سيرنشدگي بيش از 4 باشه يه تركيب آروماتيك داري
براي مطالعه ي سطحي علاقه مندان شيمي آلي ولهارد و براي مطالعه ي عميق كتاب اسپكتروسكوپي پاويا پيشنهاد ميشه
ايزومر ها رو هم شايد بعضياشو بشه فرمول بندي كرد اما براي اينكه حتي براي رسم تيولها يا آمينها هم مسلط بشين بايد اونقدر بكشين كه دستتون بياد

milad2020

New Member
لایک ها
0
خب حالا یه سوال C4H11N چند تا ایزومر داره؟

mohammad2009

New Member
لایک ها
1
آمینها موضوع بحث ما نیست ,تو المپیاد هم فقط خواص فیزیکی آمینها اونم برای مرحله 2 میاد
و بقییه اش تو دوره جهانی سوال

milad2020

New Member
لایک ها
0
اینقدر محدود فکر نکنین!
خب حالا یه سوال C4H11N چند تا ایزومر داره؟

بالا