بازهم انحلال پذيري

naali5

New Member
لایک ها
0
با سلام خدمت استاتيد و دوستان محترم
]در كتاب شيمي 3 در مورد انحلال پذيري گازها به اين نكته بر مي خوريم كه انحلال پذيري گاز كلر از انحلال پذيري گاز هيدروژن سولفيدH2S بیشتر است در حالی که کلر گازی غیرقطبي اما H2S قطبي است. علاوه بر اين H2Sدر آب يونش هم مي يابد.آيا اين نكته كتاب درست است يا نه واگر درست است علت چيست؟

به خدايتون نگوييد مشكل بزرگي دارم به مشكلتون بگيد خداي بزرگي دارم

mshf

New Member
لایک ها
10
نميتونه به خاطر اين باشه كهCl2بزرگتره
يه سوال مشابه
من هميشه فكر ميكردم(شنيده بودم)انحلال پذيريه NH3بيشتر از همه گازهاست ولي تو كتاب HClبيشتر است اشتباه فكر مي كردم؟

milad_hn

New Member
لایک ها
2
سلام...من فكر كنم اين قضيه بر میگرده به درون گیر ها که مشهور ترینش هم همین کلر 7 آبه هست توی یکی از بیشتر بدانید های کتاب شیمی 2 آمده مطلبش...ولی در مورد سوال دوم باید بگم نه هر جا NH3دیدی همون درسته شک نکن

mshf

New Member
لایک ها
10
من همين چند روزه توي مباحث انحلال قاتي كردم ميشه بگيد عواملي هست كه انحلال ژذيري مواد مختلف را مقايسه كنه مخصوصا تو گازها
milad_hnجملت ابهام داشت يعني امونياك بيشتر از همه حل مي شود

naali5

New Member
لایک ها
0
آقاي خلينا شما نظري نداريد؟
يه سوال ديگر من رو هم در مورد آمينو اسيدها جواب نداديد

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
پاسخ

naali5 گفت
آقاي خلينا شما نظري نداريد؟
يه سوال ديگر من رو هم در مورد آمينو اسيدها جواب نداديد
سلام به شما دوست گرامي؛
در اين تالار سعي مي‌كنيم با همفكري و مطالعه‌ي مراجع مختلف دانش همديگه رو افزايش بديم، پس اگه چيزي رو بلد نبودم و جواب ندادم، شما از كتاب‌هاي مختلف بخونيد و بياييد به همه بگيد تا ياد بگيريم. :p

در مورد اين بحث به دو نمودار زير (به خصوص دومي) دقت كنيد: (بهتره اين نمودارها رو براي خودتون ذخيره كنيد و بعدا هم بهش مراجعه داشته باشيد) 8O

حالا فكر كنيد :roll:

مي‌بينيد كه در مقايسه حلاليت گازهاي مختلف، بازه‌ي دمايي بسيار موثر است و در يك بازه آمونياك محلول‌ترين است اما با افزايش دما به سرعت كاهش حلاليت دارد.

مي‌توانيم براي اين نمودار دلايل و بررسي‌هاي مختلفي بياوريم، كه اين را اول به شما واگذار مي‌كنم و اگر جواب خوبي نديدم، توضيح مي‌دهم. :p

در پناه حق

naali5

New Member
لایک ها
0
با تشكر از شما آقاي خلينا
اما سوال من در مورد گاز كلر و H2S بود

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
naali5 گفت
با تشكر از شما آقاي خلينا
اما سوال من در مورد گاز كلر و H2S بود
سلام؛
با مقايسه‌ي رفتار دمايي عجيب گازهاي NH3 و HCl نيز به جواب خود مي‌رسيد.
فقط كمي دقت همه جانبه لازم داره :wink:

mjbbaha

New Member
لایک ها
32
گاز كلر يه كم با آب واكنش ميده طبق معادله زير
Cl2 + H2O --------- HCl + HClO

mshf

New Member
لایک ها
10
راستش من اطلاع زيادي ندارم ولي ميتونيم بگيم به افزايش دما پيوند هيدروژني كمتري تشكيل ميشه پس انحلال پذيري NH3 كم ميشه و HClچون بزرگتره انحلال پذيري بيشتري داره

baran

New Member
لایک ها
40
گاز كلر تركيب ناقطبي با جاذبه لاندن است در صورتيكه گاز هیدروژن سولفید قطبی و دارای جاذبه دوقطبی دوقطبی است.
همانطور که می دانیم هر دو جاذبه لاندن و جاذبه دوقطبی دوقطبی جزء جاذبه های واندروالس می باشند و جاذبه های واندروالس تحت تاثیر اثر جرم ، حجم و سطح تماس هستند یعنی ترکیبی با سطح تماس بیشتر جاذبه قویتری دارد .
در اینجا می توان به تاثیر حجم بر جاذبه واندروالس پی برد که موجب شده جاذبه ها در کلر که دارای جرم و حجم بیشتری است، نسبت به جاذبه در هیدروژن سولفید بیشتر شود .
مورد دیگر در کتاب شیمی 2 بین آمونیاک و SbH3 دیده می شود که آمونیا ک با وجود پیوند هیدروژنی دمای جوش کمتری نسبت به SbH3 دارد.

بالا