بحث راجع به اخترمکانیک (ویریال و فشار هیدرواستاتیک)

a.khajeh

New Member
لایک ها
41
با سلام
لطفا نظرات، مطالب و سؤالات خودتون را در زمینه قضیه ویریال و فشار هیدرواستاتیک جهت بحث اعلام کنید.

آخرین ویرایش توسط مدیر

platopluto

New Member
لایک ها
1,103
پاسخ : بحث راجع به اخترمکانیک (ویریال و فشار هیدرواستاتیک)

در مورد قضیه ویریال همین قدر میدانم که انقباضی که نتیجه نیروی گرانشی که در یک ستاره (یا حالا هر چیز دیگر) هست اون انرژی رو به انرژی تابشی و گرمایشی تبدیل میکنه(/ در سحابی ها بیشتر مشاهده میشه و وقتی که ستاره در حال شکل گیری باشه.
یه سری فرمول همبرای بدست آوردن این مقدار انرژی داشتیم یادمه...!:39::165:

FMirzaei

New Member
لایک ها
0

sadetarin forme formulesham age eshtebah nakonam hast : U+2K=0

لایک ها
206

اوه اوه
تاپیک تار عنکبوت بسته!!!

celestial

New Member
لایک ها
326

سلام علیکم.
با اجازه از محضر بزرگان.
قضیه ویریال در نگاه تخصصیش پیچیده میشه و ما به اون چیزاش کاری نداریم.ولی به صورت ساده میگه که بعضی نیرو ها قضیه کار و انرژی شون طوریه که انرژی جنبشی نصف انرژی پتانسیله.نیروی گرانش هم از جمله همین نیرو ها هست.
حالا توی نجوم به چه درد ما می خوره؟ وقتی یه جسمی منقبض میشه چون سطح انرژی پتانسیلش کاهش پیدا میکنه این انرژی آزاد میشه.کجا میره؟قضیه ویریال میگه نصف این انرژی میشه انرژی گرمایی که جنبش ذرات رو بیشتر میکنه. و بقیه به صورت تابش در میاد.
توی پیش ستاره چون عمده انقباض های ستاره (به جز پایان عمرش) در این زمانه قضیه ویریال نمود داره.با انقباض، ستاره هم داغ تر میشه هم درخشنده تر!

عرضم به حضورتون من فشار هیدروستاتیکی دقیقا نمی دونم چیه.چون به این شکل نشنیدم.مگر منظور همون فشار سیال (گاز یا مایع) باشه:
یه اثبات ساده ساده از تعادل هیدروستاتیکی توی فیزیک سال دومه!!! همون "فشار = رو چی اچ" حالا وقتی دقیق محاسبش می کنیم دوتا دیفرانسیل اضافه میشه.همین
:d
خب چی هست؟میگه باید گاز ستاره یه فشاری داشته باشه که بتونه نیروی گرانش خودشو تحمل کنه.این تعادل توی همه لایه های همه ستاره های معمولی برقراره.چون اگه نباشه یا باد می کنه یا می رمبه
:4:
من همینا به ذهنم رسید.

آخرین ویرایش توسط مدیر

celestial

New Member
لایک ها
326

سلام
دوتا سوال.توی بحثای ترمودینامیکی قضیه ویریال برای دو نوع ذرات (غیر نسبیتی و نسبیتی) بیان میشه که با هم فرق دارن.سوال اول اینکه منشا این تفاوت کجاست؟

دوم اینکه در مکانیک هم این تفاوت هست؟(حتما هست دیگه!) اثباتش برای ذرات نسبیتی چجوریه و از کجا شروع به اثبات می کنیم؟

Majno0n

Well-Known Member
لایک ها
663

یه سری تاپیک بوده که من ندیدم :4: مثل این تاپیک ! خب اینو ادامه ش بدین ! چیز خوب و به درد بخوریه !

celestial

New Member
لایک ها
326

درست میگن.آخه حیف نیست این همه تاپیک خوب داریم همشون خاک بخورن؟
به عنوان اولین کار سوالایی که خودم تو پست قبلی پرسیدم جواب میدم. :4:

ببین پسرم (فک نکنید دارم ادای کسی رو در میارمااا :205: ) قضیه ویریال خیلی اثبات داره.یه روش که توی اختر فیزیک اثباتش می کنه،به یه فرمولی میرسه که باید توش فشار رو قرار بدیم.از نظر فرمولی تفاوت دوتا ویریال نسبیتی و غیر نسبیتی همینه.اینکه برای ذرات فشار ها متفاوتند.

توی مکانیک اگر هم باشه باید اساس مکانیک رو تغییر بدیم و از نسبیت عام و خاص استفاده کنیم.من هنوز هم چیزی دربارش نشنیدم.اگه کسی می دونه لطفا توضیح بده.

Majno0n

Well-Known Member
لایک ها
663

درست میگن.آخه حیف نیست این همه تاپیک خوب داریم همشون خاک بخورن؟
به عنوان اولین کار سوالایی که خودم تو پست قبلی پرسیدم جواب میدم. :4:

ببین پسرم (فک نکنید دارم ادای کسی رو در میارمااا :205: ) قضیه ویریال خیلی اثبات داره.یه روش که توی اختر فیزیک اثباتش می کنه،به یه فرمولی میرسه که باید توش فشار رو قرار بدیم.از نظر فرمولی تفاوت دوتا ویریال نسبیتی و غیر نسبیتی همینه.اینکه برای ذرات فشار ها متفاوتند.

توی مکانیک اگر هم باشه باید اساس مکانیک رو تغییر بدیم و از نسبیت عام و خاص استفاده کنیم.من هنوز هم چیزی دربارش نشنیدم.اگه کسی می دونه لطفا توضیح بده.
اعوذ بالله من جمیع الادا در آروووووون !!!! :4:
آره تو اخترفیزیک میایم یک بار فشار متوسط داخل ستاره رو بر حسب انرژی گرانشی کل ستاره به دست میاریم . یه بارم این فشار متوسط رو بر حسب انرژی گرمایی (یا
جنبشی) . بعدش این دو تا رو که با هم برابر قرار بدیم تنها چیزی که می مونه رابطه ی بین انرژی گرانشی ستاره با انرژی گرمایی شه که بهش میگن قضیه ی ویریال !
و اما مکانیکش ! واللا تو ویکی پدیا کامل اثبات از مکانیک کلاسیک و نسبیتی شو ارائه داده :
Virial Theorem
تو کتاب The foundations of celestial mechanics هم هست اثباتش تو فصل ۸ !
نمیدونم اگه ملت طالبشن واقعن ترجمه ش کنیم و یه کم بلا هم سرش بیاریم و وقف جامعه ی نجوم کنیم :4:

آخرین ویرایش توسط مدیر

Majno0n

Well-Known Member
لایک ها
663

بالاخره تمووووم شد ! مقاله ی تر و تمیزی در مورد قضیه ویریال و اثبات اخترفیزیکی و مکانیکیش !
عزیزان نجومی اینم مقاله ای که حاصل زحمات عزیز دلمون محمد رضا حسن پور و اینجانب می باشد :4:
البته بیشتر زحمتشو محمد رضا کشید :) دستش درد نکنه .
دانلود قضیه ی ویریال

آخرین ویرایش توسط مدیر

celestial

New Member
لایک ها
326

خواهش می کنم استاد.انجام وظیفه بود.:)

اگه دوستان سوالی داشتن بپرسن.
اینو که خوندید یه نگاهی هم به سوال 3 امتحان اولمون (دوره همین امسال) که روی وبلاگمونه بندازید.قسمت الفش حله :4:

منتظر مقاله های بیشتری از این تیم دو نفره ما باشید :4:

لایک ها
841

بالاخره تمووووم شد ! مقاله ی تر و تمیزی در مورد قضیه ویریال و اثبات اخترفیزیکی و مکانیکیش !
عزیزان نجومی اینم مقاله ای که حاصل زحمات عزیز دلمون محمد رضا حسن پور و اینجانب می باشد :4:
البته بیشتر زحمتشو محمد رضا کشید :) دستش درد نکنه .
دانلود قضیه ی ویریال
منم با هزار بدبختی این قضیه ویریال رو امروز برای بچه های تبریز اثبات کردم... تدریس مصیبته!
دست شما و آقای حسن پور درد نکنه! عالی شده مقاله تون(ولی فکر کنم بهش بگین جزوه بهتره! :دی)

Majno0n

Well-Known Member
لایک ها
663

منم با هزار بدبختی این قضیه ویریال رو امروز برای بچه های تبریز اثبات کردم... تدریس مصیبته!
دست شما و آقای حسن پور درد نکنه! عالی شده مقاله تون(ولی فکر کنم بهش بگین جزوه بهتره! :دی)
تدریس با همه ی مصیبتاش شیرینه ;)
من که اسمشو می ذارم : درسنامه ! :4:

بالا