لایک ها
207
پاسخ : برانگیختگی الکترون

ببخشید مگه اوربیتال به فضایی که احتمال الکترون بیش تر از 90 درصد نمیگن؟
تعریفش این هست ولی اصلا وجود نداره.یعنی الکترون اصلا به صورت معنی هم حرکت نمیکنه هر جورعشقش بکشه حرکت میکنه.همون طور که گفتم ما فقط برای این چنین فرض هایی رو قبول داریم که یه سری از مشاهدات و آزمایش های ما رو توجیه میکنه همین.

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

ببینید دوستان من اینجا چند تا فرض رو میگم که همه قبولشون داریم بعد سوالم رو میپرسم :

1. فقط الکترون های براگیخته ای که به مدار n=2 برمیگردن با چشم قابل دیدن اند .
  2. الکترون ها سقوط پله ای دارن یعنی از رده 6 به 5 بعد به 4 و ... تا رده ی دوم .
  3. اگر یک الکترون از رده ی 6 به رده ی دوم سقوط کنه چون انرژی زیادی آزاد میکنه یه نور مرئی بنفش ساطع میکنه
  4. اگر یک الکترون از رده ی 3 به رده ی دوم سقوط کنه چون انرژی کمتری آزاد میکنه یه نور مرئی قرمز ساطع میکنه
  5. اگر یک الکترون از رده ی 6 به رده ی 5 سقوط کنه یه نور نامرئی ساطع میکنه (کار به نوعش نداریم)
حالا سوال من اینه که :
یک الکترون چون یکدفعه ای سقوط نمی کنه پس در مسیر رسیدن از 6 به 3 انرژی خودش رو به صورت امواج نامرئی ساطع می کنه . از جایی که تمام الکترون های یک رده انرژی برابر دارن در واقع این الکترون در مسیر رسیدن از 6 به 3 مقدار زیادی نور نامرئی ساطع کرده و موقع اومدن از 3 به 2 هم مقداری نور قرمز منتشر می کنه . پس با این اوصاف علت وجود 4 طیف رنگی در هیدروژن چیه در حالی که فقط یکی به وجود میاد ؟؟؟؟
(نمیدونم منظور رو خوب رسوندم یا نه ؟)
من بدون نگاه کردن به بقیه تاپیکا دارم این پست رو مینویسم پس امید وارم تکراری نباشه...
با توجه به قاعده منع لاپورت میان برانگیختگی الکترون رو بررسی می کنن...فقط به صورت سطحی بگم اگه میخوای بدونی منع لاپورت چیه برو سوال مربوط به جهش الکترونیه مرحله دو پارسال رو بخون!!!!

لایک ها
130

نمیشد همین جا توضیح بدی؟؟

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

فقط به صورت مختصر بگم:تنها شرط برای برانگیختگی وجود اختلاف عدد کوانتومی فرعی(l) برابر 1 هست یعنی اگه دو تا زیر لایه اختلافشون یک باشه(چه مثبت و چه منفی) میتونن الکترون رد و بدل کنن...

بالا