برترین دانشگاه های ایران تا تیر 91

لایک ها
3,082
ازسوی رئیس دانشگاه مازندران
رتبه‌بندی دانشگاه‌های ایران اعلام شد
خبرگزاری فارس: رئیس دانشگاه مازندران از رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان بابلسر به نقل از روابط عمومی دانشگاه مازندران،‌ احمد احمدپور از کسب رتبه سیزدهم توسط دانشگاه مازندران در رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشور خبر داد.
احمدپور گفت: در رتبه‌بندی سال گذشته که توسط رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری، نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی ایران اعلام شد، دانشگاه تهران با امتیاز 100 رتبه اول را در رتبه‌بندی سال گذشته به دست آورده است.
وی افزود: رتبه دوم تا پنجم نیز به ترتیب به دانشگاه صنعتی شریف با امتیاز 71.19، صنعتی امیرکبیر با 61.94 امتیاز، تربیت مدرس با 52.43 و علم و صنعت ایران با 51.36 امتیاز تعلق دارد.
احمدپور ادامه داد: در فاصله رتبه‌های بعدی در مقایسه با نتایج رتبه‌بندی سال 89 جابجایی دانشگاه‌ها صورت گرفته که در این میان دانشگاه مازندران با صعود چهار پله‌ای در رتبه سیزدهم این رتبه‌بندی جای گرفت.
رئیس دانشگاه مازندران تصریح کرد: معیارها و شاخص‌های مورد استفاده در این رتبه‌بندی همان شاخص‌های مصوب پایگاه استنادی ISC است که توسط خبرگان رتبه‌‌بندی و با تأیید نمایندگان آموزش عالی کشورهای اسلامی در سال 86 با نظارت و مدیریت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تهیه شده است.
احمدپور متذکر شد: روش‌شناسی رتبه‌بندی حاوی پنج معیار کلی پژوهش، آموزش، وجهه بین‌المللی، امکانات و تسهیلات و فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی مؤسسات علمی است که هر کدام خود دارای شاخص‌های مختلف هستند که این نیز از ارزش و وزن مخصوص به خود استفاده می‌کند.
به گزارش فارس، بر اساس نتایج رتبه‌بندی سال گذشته دانشگاه‌های شیراز، صنعتی اصفهان، فردوسی مشهد، شهید بهشتی، تبریز، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و دانشگاه اصفهان به ترتیب رتبه‌های ششم تا دوازدهم را به خود اختصاص داده‌اند.

لایک ها
1,316
پاسخ : برترین دانشگاه های ایران تا تیر 91

مبناى رتبه بندى تعداد مقالاته كه خب دانشگاه تهران وقتى چند برابر شريف دانشكده داره طبيعيه بالاتر بره والا شريف در مهندسى قطعا اوله

Moonlight

New Member
لایک ها
533

تنها دانشگاه معتبر ایران شریف اون وقت تو ایران رتبش 2شده !؟!

bihamta

New Member
لایک ها
345

معيار رتبه بندي همه چيزه!
حتي فضاي علمي!
موضوع فقط توان علمي و پ‍ژوهشي نيس...دانشگاه تهران دانشگاه مادره!شريف فقط صنعتي اين خيلي تفاوت ايجاد ميكنه
اگه موضوع دانشكده هاي فني بود بعله شريف اوله اما خيلي چيزارو شامل ميشه!

iMosi

Well-Known Member
لایک ها
584

بهترین سایت رنکینگ دانشگاه های جهان هم همین رو میگه....یعنی تهران اوله...حتی تو مهندسی

University of Tehran - Topuniversities

Sharif University of Technology - Topuniversities

سمت راست پایین رتبه زده:
Engineering & Technology 264...........دانشگاه شریف

Engineering & Technology 235.......دانشگاه تهران

[h=3][/h]

[h=3][/h]

لایک ها
1,316

بله مبناهای متفاوتی وجود داره برای رتبه بندی دانشگاه ها که معتبر ترینش بر مبنای پژوهشی هست که در بعضی از رنکینگ های جهانی به چشم میخوره که در هر صورت تهران اوله و به نظر من تنها دلیلش اینه که از همه رشته ها در اون وجود داره و اینجوری هم آمار مقالات بالاتره،هم مساحت دانشگاه،هم تعامل های بین المللی و ...(حتی تعداد دانشکده های مهندسی و تعداد دانشجوهاش و مساحت و ... اش بیشتره)
خیلی روی این رنکینگ ها حساب خاصی وجود نداره و شاید آنچنان اهمیتی هم نداشته باشه
مهم اینه که رییس دانشگاه استنفورد چند سال پیش گفته بود به نظر من اولین و بهترین دانشگاه در جهان که مهندسین برق رو تربیت میکنه دانشگاه شریف تهرانه!
بیشتر این اهمیت داره که توی دنیا چه وجهه ای داره و دانشگاه های معتبر بیشتر اسم کدوم دانشگاه رو شنیده اند

manehsan

New Member
لایک ها
701

بهترین سایت رنکینگ دانشگاه های جهان هم همین رو میگه....یعنی تهران اوله...حتی تو مهندسی

University of Tehran - Topuniversities

Sharif University of Technology - Topuniversities

سمت راست پایین رتبه زده:
Engineering & Technology 264...........دانشگاه شریف

Engineering & Technology 235.......دانشگاه تهران

معلومه که غلطه!

iMosi

Well-Known Member
لایک ها
584

mohammadi9

New Member
لایک ها
336

چرا شریف اوله ؟!!! کی گفته اصلا اوله؟!!

شما فقط از لحاظ علمی نگاه می کنین ؟!!

رتبه بندی و رنکینگ جهانی هم داره میگه تهران بالاتره.. الکی که حرف نمی زنه، همه چی رو مبنا میگیره

tressa

New Member
لایک ها
128

من که امیرکبیرو بیشتر قبول دارم. صنعتی شریف یه زمانی اسمش خیلی در اومد ولی الان فک می کنم امیرکبیر تو زمینه پژوهشی بیشتر خودشو نشون داده و به دانشجوها بها داده.

Moonlight

New Member
لایک ها
533

من که امیرکبیرو بیشتر قبول دارم. صنعتی شریف یه زمانی اسمش خیلی در اومد ولی الان فک می کنم امیرکبیر تو زمینه پژوهشی بیشتر خودشو نشون داده و به دانشجوها بها داده.
البته تشخیص این چیزا به عهده ی ما نیست

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

رنکینگ جهانی چطور این نتایج رو بدست میاره ؟؟

فقط بر اساسی یه سری فاکتور روی کاغذ و یه سری داده ی خروجی از دانشگاه....

احتمالا" نمیان تو دانشگاه ها سرکشی کنن و کلاس ها رو بررسی کنن که بخوان نتایج رو بگن ... فاکتور ها یه سری چیزایی هست مثل مقالات ، تعداد اساتید و ...

فکر میکنم تعداد اساتید تهران تو اکثر گرایش ها بیشتر از شریف باشه ...

وگرنه چه چیزی مثلا" تو مهندسی باعث شده تهران بیفته جلو ؟

آزمایشگاه ها ؟ سطح علمی اساتید ؟؟

Moonlight

New Member
لایک ها
533

رنکینگ جهانی چطور این نتایج رو بدست میاره ؟؟فقط بر اساسی یه سری فاکتور روی کاغذ و یه سری داده ی خروجی از دانشگاه....احتمالا" نمیان تو دانشگاه ها سرکشی کنن و کلاس ها رو بررسی کنن که بخوان نتایج رو بگن ... فاکتور ها یه سری چیزایی هست مثل مقالات ، تعداد اساتید و ...فکر میکنم تعداد اساتید تهران تو اکثر گرایش ها بیشتر از شریف باشه ... وگرنه چه چیزی مثلا" تو مهندسی باعث شده تهران بیفته جلو ؟آزمایشگاه ها ؟ سطح علمی اساتید ؟؟
موافقم باهاتون .به نظرم بالاتر بودن تهران در این رنکینگ ها به دلیل گسترده تر بودنش و تعداد زیاد دانشکده هاش و اساتیدش و دانشجوهاشه .البته من صلاحیت نظر دادن در این موردو ندارم ولی بخ هر حال در رشته های مهندسی شریف معتبرتره (البته منظورم رنکینگ ها نیست!)

بالا