khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497

سلام به دوستان گرامی،

اولین المپیاد آزمایشی برای میان ترم دوره تابستانه المپیاد شیمی توسط سایت المپیادهای علمی ایران در تاریخ 7 مرداد 1390 برگزار شد.

در صورت تمایل به دریافت سوالات این آزمون به لینک زیر مراجعه نمایید:

المپيادهاي علمي ايران - دریافت برنامه

پس از دریافت سوالات و پایان آزمون، در این تاپیک میتوانید به بررسی مفاهیم علمی و سوالات این آزمون بپردازید.
بهتر است برای بررسی، حتما شماره سوال و توضیحات کامل را بنویسید.

توجه: این تاپیک فقط برای بررسی آزمون آزمایشی 7 مرداد ماه 1390 است و برای نوشتن دیگر مطالب مورد نظر خود، به تالارهای موضوعی یا دیگر تاپیکهای مربوط مراجعه نمایید.

موفق و پیروز باشید :119:

لایک ها
160
پاسخ : بررسی المپیاد آزمایشی شیمی دوره تابستانه 1390

سلام
خوشحالم از اینکه این آزمون برای اولین بار در ایران به صورت سراسری روی المپيادهاي علمي ايران قرار گرفت که همهٔ علاقمندان بتوانند برای آمادگی آزمون ۴۰ نفر یا برای محک زدن اطلاعاتشون ازش استفاده کنند

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

با عرض سلام و خسته نباشید به همه ی طراحان دل سوز و سخت کوش آزمون که برای این آزمون زحمت فراوان کشیدند و هم چنین مدیر سایت، جناب آقای خلینا، و هم چنین دوستانه هم سایتی

سوال 8 شیمی آلی، گزینه ی 3 و4 اشتباهن یکسان تایپ شده، البته می شه حدس زد که توی یکی از گزینه ها باید واکنش گر اولیه 1- کلرو پروپان باشه و بعد از اضافه کردن CuI , Li باید 2-کلروپروپان بیافزاییم.

لایک ها
160

هرچند دوستانی که در دورهٔ ۴۰ نفر هستن فردا امتحان نهایی آزمایشگاه دارن، ولی خوش حال میشیم اگر در مورد آزمون میان ترمشون بشنویم

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

هرچند دوستانی که در دورهٔ ۴۰ نفر هستن فردا امتحان نهایی آزمایشگاه دارن، ولی خوش حال میشیم اگر در مورد آزمون میان ترمشون بشنویم
فاینال آزمایشگاه رو هم دادیم، ولی چی بگیم آخه؟
کلن یکی باید به این آقای مجیدی بگه وقته برنامه رو بیشتر کنن!!!!:35: :4:

لایک ها
160

سوالای تجزیه میان ترم رو اونها ییشو که یادته بنویس ببینیم چی بود اونقد همه ناله می کنن ؟

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

من کلیّت سوالا یادمه...

سوال1 : PH محلول آمونیوم استات با غلظت 0.01 معلوم توی حلال آمونیاک و استیک اسید رو خواسته بود.

سوال 2: انحلال Ag2CrO4 که در تعادله با قطعه ی جامد Ag2crO4 در محلول با غلظته آمونیاکه 0.01 مولار که ثابت تشکیل کمپلکس ها رو هم داده بود.

سوال 3: دو تا سوال کمپلکس هم زمان با رسوب دیگه هم بود که من یادم نمی آد.

سوال 4: اگه محلول کلوییدی رو با الکترولیت قوی بشوریم، چه اتفاقی رخ می ده؟

سوال 5: معادله ی محاسبه ی PH محلول HA- رو بر حسب قدرت یونی و PK2 به صورت معادله ی کلی خواسته بود فک کنم!

سوال 6: بافر داریم با غلظت اسید و نمک 0.1 مولار، چند گرم سود باید اضافه کنیم تا PH یک واحد تغییر کنه. :4:

من 2-3 تا سوال سختا یادم نمیاد هر چی فک کنم که همون 3-4 تا سوال 6-8 نمره است دیگه....

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
160

می شه خواهش کنم راجعبه راهه حل سوال ها هم یه توضیح مختصری بدین هر چند توضیح مفصل راجع به سوال ۱ که حلال های غیر آبی هستش میتون خیلی کمکمون کنه

arash7394

New Member
لایک ها
6

خب منم اومدم...
سوال1: برااستیک اسید داده ها : ka=4.8 pks=15 pkd=5.2
برا امونیاک داده ها : kb=4.8 pks=32 (به جای 32 اشتباهی 3.2 چاپ شده بود)

دو تا از گزینه ها که یادم میاد به ترتیب در حلال استیک اسید و امونیک:1- 11.4و2 2- 13و6.6
دو تای دیگه خیلی پرت بودن

سوال 2:درست یادم نمیاد!
سوال3:صورت سوال خیلی گنگ بود ولی حدودا این بود...ph محلول سدیم سیترات 0.1 مولار در مس(II) کلرید 0.1 مولار(بعد از ذکر غلظت مس(II) کلمه ی آزاد اومده بود که نفهمیدم مال چیه)(مس هم کمپلکس میده هم نوعی اسیده).داده ها:
Cu + Cit --> CuCit pkc=18
Cu + HCit ---> CuHCit pkc=6.1
H4Cit : pka=.../.../.../16(سه تای اول مهم نیستند فقط آخری مهمه)
Cu + H2O --> CuOH + H pka=8
1- 10.33
2- 4.77
بقیه یادم نمیاد

سوال:4 چن تا از گزینه ها: 1- رسوب کلوئیدی میشود 2- انحلال پذیری افزایش می یابد 3- لخته می شود
سوال 5: ثابت تعادل غلظتی تفکیک دوم اسید ضعیف H2A در قدرت یونی u
1- pk'=pk +u^.5
2- pk'=pk -u^.5
3- pk'=pk +2u^.5
4- pk'=pk-2u^.5

سوال 6:چن گرم سود به 1لیتر محلول 0.1 مولار استیک اسید و 0.1 مولار سدیم استات اضافه کنیم تا pH یک واحد تغییر کند:1- 3.2 گرم(بقیه گزینه ها یادم نیس!) pka=4.8

سوال7: ph محلول 0.1 مولار (HCN(pka=9.2 و 0.1 مولار( NH4Cl(pka=9.2 در آب :1- 4.77 بقیشون یادم نمیاد(ولی اختلافشون زیاد بود)

سوال8:کدام نادرست است
1- در پدیده ی salting out با افزایش قدرت یونی محلول انحلال پذیری کاهش می یابد.
2-در محلول های رقیق الکترولیت،ضریب فعالیت مستقل از نوع الکترولیت است و تنها به قدرت یونی محلول بستگی دارد.
3-در قدرت یونی ثابت ضریب فعالیت با بار گونه متناسب است.
4-یادم نمیاد ولی درست بود!

سوال9:
انحلال پذیری( CuCl(s در NaCl 0.1M:
ksp=1.2e-6
2Cl + Cu ---> CuCl2 kf=7.9e4
1- 8e-3
بقیه یادم نیس ولی همه تو order e-3 بودن به جر یکی که حدود 0.02 بود

سوال 10 یادم نمیاد با عرض معذرت

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
160

می شه خواهش کنم راجعبه راهه حل سوال ها 1 هم یه توضیح مختصری بدین هر چند توضیح مفصل راجع به سوال ۱ که حلال های غیر آبی هستش میتون خیلی کمکمون کنه?

Magnetic

New Member
لایک ها
550

سلام.
ببخشید تو این آزمونا همه می تونن شرکت کنن یا فقط تیم 40 نفره انتخاب شده در مرحله دوم المپیاد کشوری؟؟؟؟؟؟؟

لایک ها
160

سوالات رو سایت هستش شما هم میتونین روی سوالات فکر کنید

arash7394

New Member
لایک ها
6

1: راستش سوال 1 رو خودمم حل نکردم نمی تونم چیز دقیقی بگم...مشکل من تو این سوال pkd بود که نفهمیدم مال چی بود!
حتما می دونید که pH در محلول های غیر آبی (اسیدمزدوج حلال)log - تعریف میشه پس pH محلول 0.01 مولار آمونیوم در آمونیک 2 میشه،مثلا.

2: برا حل این سوال B(بتا) ی نقره رو حساب میکنید و 'ksp رو از رابطه ی ksp'=ksp/B^2 حساب می کنید و انحلال پذیری رو به دست میارید.

3: این سوالم نزدم،صورت سوالو متوجه نشدم!

4: شستن رسوب کلوئیدی با الکترولیت سبب افزایش لایه مضاعف الکتریکی و از این حرفا میشه و والختی رسوب رو باعث میشه(گزینه 1)

5: ما باید ثابت تعادل (- HA -) --> (H+) + (A2) رو حساب کنیم که می شه pk'=pk - .51*4 u^.5 که میشه همون گزینه ی 4.

6: اول pH=4.8 است وقتی سود اضافه میکنیم pH=5.8 شده یعنی،با استفاده از هاسل باخ، نسبت استات به استیک اسید 10 شده .با اضافه کردن x مول سود، 0.1+x مول استات و (0.1-X)- استیک حاصل میشودکه نسبت آن دو 10 است با حل این معادله و ضرب ان در 40 مقدار گرم سود به دست می آید.(گزینه 1)

7:از رابطه ی رینگ بوم pH به سادگی به دست می آید(گزینه 1)

8: گزینه 3، چون هر چه بار یون بیشتر باشد ضریب فعالیت آن کم تر میشود، نه بیشتر

9: معادله موازنه جرم را برای Cl می نویسیم:

Cl] = 0.1 - AgCl2 + Ag] از حل آن Cl=.091 به دست می آید و Ag هم میشه 1.3e-5 اگر این مقدار را بر B(بتا) آن

تقسیم کنیم غلظت کل گونه های Ag در محلول،8.7e-3، به دست می آید که همان انحلال پذیری است(گزینه 1)

بهراد

New Member
لایک ها
214

سلام آرش جان! دمت گرم!!

یکم روی سئوالات شیمی آلی بحث کنیم؟؟

مثلاً اون سئوال که گفته بود محصول غالب برمیناسیون سینتییه یا ترمودینامیکی، یا اینکه به دما بستگی داره؟!

arash7394

New Member
لایک ها
6

سلام آرش جان! دمت گرم!!

یکم روی سئوالات شیمی آلی بحث کنیم؟؟

مثلاً اون سئوال که گفته بود محصول غالب برمیناسیون سینتییه یا ترمودینامیکی، یا اینکه به دما بستگی داره؟!
سلام بهراد جون!!!

راستش من خیلی با این سواله ور رفتم ولی فک کنم برا نظر قطعی دادن راجع به اون سواله باید یه بار دیگه صورت سوالو ببینم(!)

ولی چیزی که به نظرم اومد اینه که محصول ترمودینامیکی موقعی مطرح میشه که برگشت واکنش ها قابل توجه باشه که تو برم دار کردن تو دماهای پایین خیلی مهم نیس و محصول سینتیکی غالب تره که از قضا همون محصول پایدارتر هم هس.

تو دماهای بالا محصول '1 که از نظر سینتیکی ضعیفه اما محصول غالبه یعنی محصول ترمودینامیکی که به خاطر آنتروپی بالاترشه...ظاهرا همون گزینه ی آخری که نوشتی درسته.

بهراد

New Member
لایک ها
214

آره، کسی صورت دقیق سئوال (مخصوصاً متن گزینه 3!) یادش هست؟؟!

آخ اگه این سئوالم غلط زده باشم که باید برم تو برنزا دنبال اسمم باشم!!! ولی آخه... پس چرا خود دکتر گفتن محصول واکنشای زایتسف محصولات ترمودینامیکی اند؟؟ آخه واکنش یه آلکیل برمید با یه آلکوکسید غیر حجیم برگشت پذیره؟!؟!

بعد اگه به دما بستگی داشت، باید مثلاً از یه دمایی بالاتر، نوع 2 مثلاً از نوع 1 بیشتر تشکیل بشه... ولی توی دمای بینهایت، تازه سهمشون برابر میشه! یعنی دما اثر ترمودینامیک رو کم می کنه، ولی خودش تعیین کننده محصول نیستش که!

--------

ولی تجزیه که جای خود دارد!!! منو که هر دوی مفهومیا رو غلط زدم!!!!!!

آخرین ویرایش توسط مدیر

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

من که یه هاله ای از اطلاعات سوال یادم میاد.:207::4:

بهراد

New Member
لایک ها
214

بچه ها، بیاین سعی کنیم سئوالا رو جمع آوری کنیم!
من حدودا 25 تا 30تاشو نوشتم و اکثراً هم سینتیکها رو یادم نیست...

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

سلام بچه ها...
راستش من به نظرم به خاطر دلایل مختلف مثه این که خیلی از بچه ها درگیر دوره بودن و وقت نمی کردن تو بحث و بررسی سوالا تو تاپیکای سایت شرکت کنن یا حتی بعضی از بچه ها که تو خواب گاه بودن، دسترسی به اینترنت نداشتن، خلاصه آزمون آزمایشی سایت به بحث و بررسی گذاشته نشد، درحالی که خیلی از سوالاش واقعن قشنگ بودن و جا داره بچه های دیگه که هنوز تا المپیادشون مونده هم از سوالاش بهره ببرند.

حالا این آزمون می تونه واسه بچه های سال پایینی که هنوز المپیاد ندادن و دارن می خونن تا المپیادشون مفید باشه و خوبه که سوالاش رو به چالش بذاریم و روی سوالاش بحث کنیم...

پس اگه موافقین،
بسم الله...

بهراد

New Member
لایک ها
214

مثل اينكه كسي موافق نيست!!!

بالا