peyman_delan

New Member
لایک ها
14
در مورد سوال 6 هم چيزي كه امير ميگه كاملا درسته،
امير اين سوال 18 و 7 كي ميگي بعدا تصحيح شد منظورت چه زماني است؟

arezu

New Member
لایک ها
4
سلام !

اول از همه باید تشکر کنیم از آقای خلینا و آقای افتخار جهرمی که واقعا زحمت کشیدن .. !

و بعد هم از دوستانی که سوال 47 رو متوجه شدن خواهش می کنم اگه زحمتی نیست کلا سوال رو توضیح بدن (‌ هرچند مختصر ) من که واقعا متوجه نشدم سوال رو تا بخوام رو جوابش فکر کنم ! ممنون !
سوال 35 رو من بدون در نظر گرفتن درصد خلوص بدست آوردم که درست هم بود ولی شما چطور بدست آوردید ؟! اینجا واقعا درصد خلوص یعنی چی ؟!
سوال 24 با اینکه گفته حداکثر ولی واقعا قرارداده ! و ما این نکته رو که واسه الکترون فرقی نمی کنه که + 1/2 باشه یا منفی فقط واسه وقتی در نظر می گرفتیم که یه اوربیتال باشه با یه الکترون و اینجا دیگه براش فرقی نمی کنه ( از لحاظ انرژی ) که مثبت باشه یا منفی‌! نمی دونم شاید در مورد این سوال هم بشه همینطور فکر کرد !
و سوال 17 ! گزینه 1 : 2 --- > 6 که می شه 4 ! گزینه 2 : -4 -----> +4 که می شه 8 ! می شه بگین من کجاشو اشتباه می کنم ؟!

سوال 13 اگه اولین عنصر هر گروه رو در نظر نگیریم (‌که در نظر گرفته نشده ) گزینه 3 و 4 هر دو درست هستن ! نظر شما چیه ؟!

سوال 6 رو هم می شه توضیح بدین ؟!

ممنونم !

امیدوارم آزمون فردا رو همه مون خوب بدیم !!!!!!

1490477251

New Member
لایک ها
0
سلام

ميشه كليد سوالات رو بدين.اگه ميشه يه توضيحي هم در مورد سوال 47 و 49 بدين. ممنون

peyman_delan

New Member
لایک ها
14
در مورد سوال 13 كه من هم قبلا نوشتم و با نظر شما موافقم پاسخ سوال 6 رو هم كه آقاي توكلي نوشتند.
در مورد سوال 17 اشتباه شما در كامل نخواندن سوال است، زيرا در متن سوال به كلمه "فلز" اشاره شده كه همانطور كه مي دانيم كربن فلز نيست.

arezu

New Member
لایک ها
4
peyman_delan گفت
در مورد سوال 13 كه من هم قبلا نوشتم و با نظر شما موافقم پاسخ سوال 6 رو هم كه آقاي توكلي نوشتند.
در مورد سوال 17 اشتباه شما در كامل نخواندن سوال است، زيرا در متن سوال به كلمه "فلز" اشاره شده كه همانطور كه مي دانيم كربن فلز نيست.
حق با شماست !!!! ممنونم !

arezu

New Member
لایک ها
4
[TABLE][TR][TD]شماره سؤال[/TD][TD]درجه سختی[/TD][TD]گزینه انتخابی[/TD][TD]گزینه صحیح[/TD][TD]وضعیت[/TD][/TR][TR][TD]1[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]3[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]2[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]3[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]3[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]3[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]4[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]2[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]5[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]2[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]6[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]2[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]7[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]2[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]8[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]1[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]9[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]4[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]10[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]4[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]11[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]4[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]12[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]3[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]13[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]3[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]14[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]2[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]15[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]4[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]16[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]1[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]17[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]1[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]18[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]2[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]19[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]3[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]20[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]2[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]21[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]4[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]22[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]3[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]23[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]3[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]24[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]4[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]25[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]3[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]26[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]4[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]27[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]4[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]28[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]3[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]29[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]1[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]30[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]2[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]31[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]2[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]32[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]2[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]33[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]4[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]34[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]2[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]35[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]1[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]36[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]2[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]37[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]4[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]38[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]3[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]39[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]2[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]40[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]1[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]41[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]4[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]42[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]2[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]43[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]1[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]44[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]3[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]45[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]1[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]46[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]4[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]47[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]4[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]48[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]2[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]49[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]4[/TD][TD][/TD][/TR][TR][TD]50[/TD][TD]5[/TD][TD][/TD][TD]2[/TD][/TR][/TABLE]​

chemlover

New Member
لایک ها
0
یه چیزی واسه سوال 13 که گزینه ی 3 و 4 هر دو تقریبا درسته اگه بیایم انرژی الکترون خواهی گروه 7 رو با علامت - خودش در نظر بگیریم گزینه 2 نمیشه؟
Cl>F>Br>I
چون انرژی الکترون خواهی - است ترتیب درست مثل نمودار می شه!

rezoos

New Member
لایک ها
17
شیمیدان های عزیز چطور دادید؟

peyman_delan

New Member
لایک ها
14
من با نظر شما موافقم فقط بايد توجه كرد كه نقاط مشخص شده روي نمودار احتمالا در قسمت مثبت هستند.

hs1371

New Member
لایک ها
0
باسلام
اززحمات شمادربرگزاري المپيادآزمايشي شيمي كمال تشكررادارم
پاسخ تشريحي سوالات رانمي توانم مشاهده كنم
خواهشمندم راهنمايي بفرماييد

arezu

New Member
لایک ها
4
hs1371 گفت
باسلام
اززحمات شمادربرگزاري المپيادآزمايشي شيمي كمال تشكررادارم
پاسخ تشريحي سوالات رانمي توانم مشاهده كنم
خواهشمندم راهنمايي بفرماييد
دوست عزیز سوالات پاسخ تشریحی ندارن ! اگه سوالی رو متوجه نشدین می تونین تو این تاپیک مطرح کنین !

arezu

New Member
لایک ها
4
و سوال 1 !‌ مگه فقط انتقال به n=1 انرژیش بیشتر از مرئی نیست ؟! چطوری جواب 3 تاست ؟! سوال 35 رو هم اگه ممکنه بگین که چطور حل کردین ؟! با درنظر گرفتن درصد خلوص ؟!

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521
peyman_delan گفت
من در مورد سوال 47 و 18 با امير و محمد موافقم.
در مورد سوال 13 به نظر من گزينه 4 هم درسته و حتي جواب بهتري است زيرا اختلاف شعاع آلومينيوم و گاليم اندك است ولي تفاوت چگالي سديم و پتاسيم محسوس است.
سلام امیر پیمان... به نظرم اصلا این سوال 13 نمودارش اشتباهه... چون هیچ کدوم از گزینه ها نمودارشون هیچ جا خطی نمیشه... ولی اگه بخایم راجع به نمودار این طور فکر کنیم که یه ویژگی ای از یه گروه از عنصرهاست که اول کم میشه بعد منظم زیاد میشه میشه حلش کرد... ولی دو تا گزینه درست میشه ج و د که به نظرم ج بهتره... چون هیچ وقت لازم نیست که مقادیر چگالی رو از بر باشیم و بدونیم که نمیدونم پتاسیم استثناست... احساس میکنم ج واضح تره...
peyman_delan گفت
در مورد سوال 6 هم چيزي كه امير ميگه كاملا درسته،
امير اين سوال 18 و 7 كي ميگي بعدا تصحيح شد منظورت چه زماني است؟
زمان دقیق رو اطلاع ندارم ولی میدونم که حدود ساعت 5 یا 6 یا همون حدودا بود... منم وقتی آزمون رو دادم که تصحیح نشده بود!
arezu گفت
سلام !
اول از همه باید تشکر کنیم از آقای خلینا و آقای حقیقت جهرمی که واقعا زحمت کشیدن .. !
و بعد هم از دوستانی که سوال 47 رو متوجه شدن خواهش می کنم اگه زحمتی نیست کلا سوال رو توضیح بدن (‌ هرچند مختصر ) من که واقعا متوجه نشدم سوال رو تا بخوام رو جوابش فکر کنم ! ممنون !
سوال 35 رو من بدون در نظر گرفتن درصد خلوص بدست آوردم که درست هم بود ولی شما چطور بدست آوردید ؟! اینجا واقعا درصد خلوص یعنی چی ؟!
سوال 24 با اینکه گفته حداکثر ولی واقعا قرارداده ! و ما این نکته رو که واسه الکترون فرقی نمی کنه که + 1/2 باشه یا منفی فقط واسه وقتی در نظر می گرفتیم که یه اوربیتال باشه با یه الکترون و اینجا دیگه براش فرقی نمی کنه ( از لحاظ انرژی ) که مثبت باشه یا منفی‌! نمی دونم شاید در مورد این سوال هم بشه همینطور فکر کرد !
و سوال 17 ! گزینه 1 : 2 --- > 6 که می شه 4 ! گزینه 2 : -4 -----> +4 که می شه 8 ! می شه بگین من کجاشو اشتباه می کنم ؟!
سوال 13 اگه اولین عنصر هر گروه رو در نظر نگیریم (‌که در نظر گرفته نشده ) گزینه 3 و 4 هر دو درست هستن ! نظر شما چیه ؟!
سوال 6 رو هم می شه توضیح بدین ؟!
ممنونم !

امیدوارم آزمون فردا رو همه مون خوب بدیم !!!!!!
سوال 47 رو پیشنهاد میکنم خودتون حل کنید!
سوال 35 رو استثنا ان میشد بدون درصد خلوص هم به جواب آخر رسید... اصلا سه تا گزینه دیگه خیلی تابلو بودن و حذف میشدن چون درصد تفکیک یونی رو نداده و ما نمیتونیم بگیم غلظت +H از چه عددی بزرگتره! خوب درصد خلوط هم یعنی اینکه مثلا از 100 مول سود ناخالص 95 مول سود خالص داریم و بقیش چیزاییه که به درد ما نمیخوره ولی خوب بود که سوال میگفت ناخالصی ها بی اثر هستند...
توی سوال 24 هم نه در واقع! کلا تک الکترونها وقتی توی یه اوربیتال، تک هستن هیچ فرقی نمیکنه کدوم اسپین رو داشته باشن... قاعده هوند هم واسه حد اکثر تعداد نیست... در واقع قرار داد واسه بیشترین تعداد تک الکترونه نه بیشترین اسپین -2/1 یا +2/1...
سوال 6 هم با توجه به بازده واکنش و جرم آب و کربن مونوکسید و معادله ای که داده باید فرمول مولکولی ترکیب رو C8H14 به دست می آوردیم که Z صفره... حالا با توجه به اعداد اکسایش باید سعی کنیم ساختارهایی بکشیم که عدد اکسایش کربن توشون فقط -1 و 02 باشه...( عدد اکسایش +2 واسه کربن مونوکسیده که تو ظرف واکنش موجوده)
1490477251 گفت
سلام
ميشه كليد سوالات رو بدين.اگه ميشه يه توضيحي هم در مورد سوال 47 و 49 بدين. ممنون
همونطور که گفتم سوال 47 رو پیشنهاد میکنم خودتون حل کنید...
سوال 49 هم اطلاعات مسئله کافی نبود واقعا! مثلا یکی از ایرادهایی که میشه بهش گرفت اینه که ما هیچ اطلاعی از تعداد مول محصولات حاصل و نسبت مولیشون نداریم...
rezoos گفت
شیمیدان های عزیز چطور دادید؟
امتحان خوبی بود...
peyman_delan گفت
من با نظر شما موافقم فقط بايد توجه كرد كه نقاط مشخص شده روي نمودار احتمالا در قسمت مثبت هستند.
دقیقا باهات موافقم... چون نمودار مقادیر مثبته پس فقط میشد قدر مطلق الکترون خواهی باشه که با توجه به شکل نمودار رد میشه...

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521
arezu گفت
و سوال 1 !‌ مگه فقط انتقال به n=1 انرژیش بیشتر از مرئی نیست ؟! چطوری جواب 3 تاست ؟! سوال 35 رو هم اگه ممکنه بگین که چطور حل کردین ؟! با درنظر گرفتن درصد خلوص ؟!
واسه حل این جور سوالا پیشنهاد می کنم از فرمول استفاده کنید... با توجه به رابطه 1 به روی لاندا مساویه با ثابت ریدبرگ ضربدر 1 به روی n داخلی به توان 2 منهای 1 به روی n خارجی به توان 2... حالا با توجه به رابطه E مساوی h ضربدر c به روی لاندا مقدار انرژی فقط متناسبه با همون تفاضل معکوس مجذور n داخلی و خارجی... پس تو هرکدوم از انتقالها این تفاضل بیشتر از نور مرئی بود انرژی بیشتری خواهد داشت.... در واقع مقادیر بیشتر از 0.2222222.... البته گزینه های این سوال طوری بودن که میشد بدون این فرمول هم حلش کرد...

chemlover

New Member
لایک ها
0
ببخشید می دونم جاش اینجا نیست
سوال 6 تشریحی مرحله 2 19 همین دوره: قسمت ب توی ایزومر ها آلدهید هارم باید بکشیم؟

chemlover

New Member
لایک ها
0
arezu گفت
اگه دقت کرده باشی توی شکل کتاب شیمی 2 برای H چهار خط توی ناحیه ی مرءی است آخریش هم 6 به 2 است . پس 7 به 2 که انرژی بیش تری داره در ناحیه فرا بنفش واقعه البته راهی که آقای توکلی گفتن کاملا درسته البته اگه مثل من ثابت ریدبرگ را دقیق یادت نباشه این توجیه رو می تونی استفاده کنی!!

arezu

New Member
لایک ها
4
ممنون بابت جواب سوالا !

لطفا یکی سوال 47 رو توضیح بده اگه درست حل کرده !

p_montazeri

New Member
لایک ها
0
سلام به همه المپیاد شیمی های عزیز .
همونطور که دوستان اشاره کردن تو سوال یک ، در انتقال 7 به 2 طول موج از 400 کمتر شده (397 )
تو سوال 13 اگر قرار بود گزینه ی 2 درست باشد باید نقطه ی سوم از نقطه ی اول پایین تر می بود ( ولی من خودم به اشتباه این گزینه رو انتخاب کردم )
در سوال 24 : (در جواب به صدرا) ما اسپین پایدارتر را +1/2 میگیریم چون الکترون تحت میدان مغناطیسی زمین با این اسپین پایدارتر است ولی تحت میدان مغناطیسیه خاصی میتوان اسپین -1/2 را پایدارتر کرد . پس واسه ی حداکثر تعیین کردن نباید بین آنها تمایز قائل شد .
سوال 47 هم کاملا ناقص بود . اصلا با این مثالی که زده شده گزینه ی 2 صحیح تر به نظر میرسه .
کلا امتحان خوبی بود و من از زحمات طراحان محترم سپاسگزارم .
امیدوارم امتحان فردا رو همگی خوب بدیم .

najafi2020

New Member
لایک ها
195
chemlover گفت
یه چیزی واسه سوال 13 که گزینه ی 3 و 4 هر دو تقریبا درسته اگه بیایم انرژی الکترون خواهی گروه 7 رو با علامت - خودش در نظر بگیریم گزینه 2 نمیشه؟
Cl>F>Br>I
چون انرژی الکترون خواهی - است ترتیب درست مثل نمودار می شه!
دقیقا در مورد سوال 13 موافقم. اما یه چیزی وجود داره اعداد ذکر شده هم مثبت هستن چون معمولا قسمت بالایی محور y ها را مثبت می گیریم.

طراح محترم باید شماره تناوب ها را می نوشتن. من هم کاملا گیج شدن که 2 تا گزینه آخر از یک نظر درستن بعد که دیدم نمیشه این 2 تا با هم درست باشن گزینه 2 را انتخاب کردم!!!!!!!!!!!!

حالا چطور به این نتیجه رسیدم خدا می دونه!

بالا