kasra-amini

New Member
لایک ها
3
سوال 13رو هم كه عين متن كتاب شيمي 2هستش.(كتاب درسي شيمي 2-صفحه ي 34-حاشيه ي كتاب)

kasra-amini

New Member
لایک ها
3
سوال 51 هم كاملا غلطه.مولكول PF3Cl2يك مولكول قطبيه نه مولكول PF2Cl3چون الكترونگاتيوي FازClبيشتره لذا زوج الكترون پيوندي P-Fاطراف اتم مركزي تراكم كمتري دارهپس اتم هاي كلر مثل زوج الكترون هاي غير پيوندي موضع استوايي را اشغال مي كنند.(صفحه ي 155 كتاب اصول مباني وكاربردهاي شيمي)

لایک ها
15
میشه درباره ی سوال 49 بیشتر توضیح بدید؟؟ چرا ساختار سوم مسطح نیست؟؟؟

kasra-amini

New Member
لایک ها
3
بايد توجه كنيد كه در اين ساختار ها اتم هاي هيدروژن روبروي هم قرار نمي گيرن كه ما اونا رو مسطح فرض كنيم بلكه دو تا از هيدروژن ها به صورت افقي و دوتاي ديگه به صورت عمودي قرار مي گيرن و همين باعث مي شه كه مولكول اصلا مسطح نشه.باز هم توصيه مي كنم كه از مدل مولكولي استفاده كنين البته اگه تو ازمايشگاه شيمي مدرستون باشه!

farzin

New Member
لایک ها
24
سوال هشت(فکر کنم)که مقایسه زوایای پیوندی بود سوال جالبی بود.کسی نمیخوا توضیح بده

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
سلام به همه ي دوستاي خوبم ...

به نظر من سوالا خيلي از سري قبل بهتر شده بود و نكاتشم واقعا ظريف و دقيق بود .حالا بگذريم از 1كي دوتا ققللط نا خواسته و لپپپپي ...
از همين جا از تمام طراحان عزيز تشكر ميكنم ...

1كي از سوالاي خوب آزمون همين سوال 8 بود كه دوستمون اشاره كردن

تو حل مسائل زاويه پيوندي اولين نكته اينه كه بتونيم تشخيص بديم چگالي e بيشتر به سمت كدوم پيوند متمايله ... خوب بعدش مشخصه كه هر چي چگالي الكترون حول اتم كربن بيشتر باشه دافعهي ايجاد شده بيشتره و زاويه بزرگ تر ميشه ... مثال جالب ترش تو H2O , OF2 , HOF هستش كه تو ماراتون پيوند ها مفصل بحث شده ... دافعهي ايجاد شده بين دو اتم بزرگ Cl هم ميتونه تو جواب دادن كمك كنه ...

shalale

New Member
لایک ها
17
mehrafshan گفت
بچه ها سواله 13 تو پاسخنامه سایت زده گزینه 1، ولی گزینه 3 می شه! مندلیف 10 تا از عناصر رو خواصشون رو پیش بینی کرد! مدارکش هم هست تو کتابه شیمی 2!

مگه نه؟؟؟
رجوع شود به صفحه 34 شیمی 2

و آلن هم اگه دقت کنین هم پوشانی دوتا اوربیتال P کربن وسطی بر هم عمود هستن و به خاطر همین تو یه صفحه نیس!! تازه قطبیم هس!! اگه تو یه صفحه بود چطور میتونس قطبی باشه؟!

http://www.wolframalpha.com/input/?i=propadiene
این لینک بالا رو هم میتونین ببینین !! اما رو یه صفحه بودنشو اینجا نمیشه از رو شکل تشخیص داد

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
خیلی ممنون...

من آلن رو اصلا حواسم نبود...سوتی بدی دادم...

ای بابا... با همین سوتی ها بخوام بشینم سره امتحان المپیاد،کلام پسه معرکست!!!

shalale

New Member
لایک ها
17
نه نگران نباش
سوال تا این حدنکته دار نمیدن تو مرحله 1!!!! مرحله2 رو هم خدا کریمه!!!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
من که کله زندگیمو سپردم دسته خدا!

mobtaker

New Member
لایک ها
36
سلام به همگی
میشه در مورد سوال 25 یه توضیح مختصری بدین؟

nima94

New Member
لایک ها
296
[font=Arial,sans-serif]در گزینه الف هر دو ماده پیوند هیدرژنی تشکیل می دهند[/font]

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
استدلاله من اینه که دمای جوش به نیروهای بینه مولکولی مربوط می شه! هرچی نیروهای بینه مولکولی قوی تر،دمای جوش بیشتر! حالا وقتی قراره دمای جوشه یه مخلوط بالاتر از دمای جوش هرکدوم از مواد تشکیل دهنده ی مخلوط باشه، پس باید نیروهای بین مولکولی تو مخلوط از نیروهای بین مولکولی هر کدوم از مواد تشکیل دهنده ی مخلوط قوی تر باشه! مثلن گزینه 2و4 غلطه! چون هر دو ماده تو این گزینه ها ناقطبی هستند و جاذبه هاشون واندروالسیه! می دونیم که هر چی جرم و حجم بیشتر، نیروهای واندروالسی قوی تر! پس دمای جوش تو مخلوط این دو گزینه یه چیزی بینه اجزای تشکیل دهنده ی مخلوطه... ولی بینه گزینه 3و1!!! به نظر من تو گزینه یک تری کلرو متان ناقطبی هستش و پروپانون یه سر قطبی داره و یه سر ناقطبی ولی سر ناقطبیش غالبه! پس نیروهای بینه مولکولی اگه پروپانون رو ناقطبی فرض کنیم از نوعه جاذبه ی دوقطبی القایی-دوقطبی القایی هستش که از نیروهای لاندون که بینه تری کلرو متان بود قوی تره و همین طور از پروپانون و ما پیروزیم! تو آب و اتانول هم، چون اتانول یه سر ناقطبی هم داره، اوضاعش تو مخلوط بهتر می شه ولی آب اوضاعش بدتر می شه!

nima94

New Member
لایک ها
296
[font=Arial,sans-serif]پیوند هیدرژنی خیلی راحت تر سوال رو حل میکنه[/font]

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
گزینه ی الف؟ تری کلرو متان و پروپانون چه جوری پیوند هیدروژنی تشکیل می دن؟؟ فک کنم دارید اشتباه می کنید! تری کلرو متان رو چه به پیوند هیدروژنی؟

.........................................................................
فقط فک کنم من تو توضیحم یه اشتباه کردم، تری کلرو متان حواسم به هیدروژنش نبود! تری کلرو متان قطبیه فک کنم. پروپانون هم یه سرش قطبی و یه سرش ناقطبی و الباقی ماجرا...

mobtaker

New Member
لایک ها
36
ولی منم فکر میکنم تری کلرو متان به خاطر اینکه H بار جزئی مثبت زیادی داره می تونه پیوند هیدروژنی تشکیل بده

ولی مشکلم اینه که توی آب و اتانول هم پیوند هیدروژنی هست
ولی شاید بشه هم گفت که چون توی گزینه 1 جرم هم بالاتره پس نقطه جوش بالاتر میشه

میشه گفت؟

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
در مورد بار جزئی مثبت و تشکیل پیوند هیدروژنی حق با شماست!
فک کنم بشه گفت توی آب و اتانول قبل از مخلوط شدن هم ، تو هر ظرف پیوند هیدروژنی تشکیل می شه و با مخلوط شدن، پیوند هیدروژنی بینه آب و اتانول از پیوند هیدروژنی بینه آب خالص ضعیف تر و از پیوند هیدروژنی اتانول قوی تر می شه و در نتیجه دمای جوش از دمای جوش آب خالص پایین تر و از دمای جوش اتانول خالص بالاتره. پس گزینه 3 هم غلطه و گزینه یک جوابه مساله است!
استدلالم درسته؟

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
سلام ...

نكته ي اصلي اينه كه به قول دستان H كه وصل شده به C خيلي مثبته ... حالا چرا ؟؟؟ چون مثه اينه كه سه تا Cl الكترون هاي c رو دزديده باشن وهالا C كه خيلي اصابش خورده ( الكترونگاتيويش رفته بالا ) H رو اينقد ميكشه كه ديگه H ميشه پروتون ... اين از پروتون دهنده و O استون هم ميشه پذيرنده پروتون تو پيوند هيدروژني ...

و اما در مورد آب و اتانول نكته اينه كه با هم يه محلول با فشار بخار بيشينه تشكيل ميدن... يني پيونداي جديد ضعيف ترن و نقطه جوش مياد پايين تر ...

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
farhad2009 گفت
خوب بود اما جا داشت بعضی از سوالا قشنگتر هم باشن ولی ما که تو همین موندیم .
به نظر من باید به درصد هریک از بچه ها که واقعا فک میکنن سوالا شون رو درست حل کردن اضافه بشه و صد البته این ازمونا ملاک نیست . شاید یه نفر برا هر سوال ۱۰ دقیقه وقت گذاشته یا شایدم یکی تو زمان زده . پار سال خیلی ها بودن که ۱۰۰ یا همین حدود میزدند اما بعصیهاشون حتی مرحله اول هم قبول نشدند

پس زیاد نگران کلید نباشید
با سلام به شما دوست گرامي،
معمولا پس از دريافت پاسخنامه تشريحي بچه ها به نكات خيلي جالبي پي ميبرند كه كمتر به آن توجه كرده بودند.
راستي يك خبر براي شما و ديگر دوستان:
تا كنون كسي در 7 آزمون برگزار شده شيمي 100% نمره را كسب نكرده است! اما نفرات برتر (1 تا 20) سال گذشته همگي مرحله دوم قبول شدند و مدال كسب كردند.
3 تا از طلايي هاي شيمي سايت هم كه من الان يادم مياد (آقايان توكلي، دل پرستان و آقاجاني) در آزمونهاي سال گذشته شركت داشتند.

موفق و پيروز باشي

لایک ها
15
رتبه مون رو تو آزمون چه جور میتونیم متوجه بشیم؟

بالا