love star

Moderator
لایک ها
942
سلام...
شايد يكم تعجب برانگيز باشه كه الان اين تاپيكو ايجاد كردم اما دليل دارم!
اول اينكه الان تابستونه و طبيعتا وقت آزاد بيشتري در اختيار بچه ها هست و ميشه با برنامه ريزي درست خودمونو براي المپياد سال بعد اماده كنيم...
تو سال تحصيلي وقت كمتر ميشه و بايد وقت كمتري براي نانو گذاشت...
از طرفي هميشه براي بچه ها سواله كه از چه كتابي شروع كنيمو به ترتيب كدوم كتابا رو بخونيم...
آقاي فرهاد پور تو اين تاپيك منابع رو معرفي كردن:
http://www.irysc.com/forum/t17598/
خب واسه كسايي با نانو از قبل آشنايي دارن خوندن همه منابع از نظر من وقت تلف كردنه!
اما 3تا كتاب هستن كه در واقع ميشه گفت جزء اصلي ترين منابع هستن...كتاب نانو از نو ، مباحث عمومي و بهترينو جامع ترين و در عين حال وقتگير ترين و سنگين ترين كتاب نانو يعني كتاب مجموعه مقالات سايت باشگاه نانو...
خب كسايي كه با نانو آشنايي نداشتن واسه شروع كتاب 10 به توان منفي 9 ميتونه خوب باشه...اما بازم ميشه مطالبشو تو كتاب نانو از نو ديد...
به نظر من براي اينكه بشه قدم به قدم پيش رفتو بهتر نانو رو درك كرد از آسون ترين كتاب يعني نانو از نو شروع كنيد بعدش بريد سراغ مباحث عمومي و در آخر مقالات...اما خب به يه برنامه ريزي هم نياز داريم تا بتونيم از پسش بر بيايم...
تو اين تاپيك اگه سوالي از اين كتابا پيش مياد بپرسيد ، سعي ميكنيم با كمك همديگه بهترين جوابو واسش پيدا كنيم ...
اميدوارم تاپيك مفيدي واقع بشه...
همگي موفق باشيم:)

فهیمه H

New Member
لایک ها
45
پاسخ : برنامه ريزي براي ششمين المپياد نانو 93-94

المپیاد نانو فقط برای دبیرستانی هاست؟

UN(A)kNOwn

New Member
لایک ها
225

اگر پیش دانشگاهی رو از دبیرستان جدا میدونید برای پیش دانشگاهی هم میشه! :)
کتاب مقالات شاید جامع ترین باشه ولی بهترین نیست ...
هر چی مقاله توی سایت بوده رو ریختن توی یک کتاب و حتی زحمت ویرایش هم بخودشون ندادند ... ممکمنه یک مطلبو چند بار بخونید با دید های مختلف ...
به نظرم بهترین کتاب مباحث عمومیه! خلاصه و مفید!
ولی این حرف هایی که زدم دلیل نمیشه نخونید کتاب مقالاتو!

love star

Moderator
لایک ها
942

اگر پیش دانشگاهی رو از دبیرستان جدا میدونید برای پیش دانشگاهی هم میشه! :)
کتاب مقالات شاید جامع ترین باشه ولی بهترین نیست ...
هر چی مقاله توی سایت بوده رو ریختن توی یک کتاب و حتی زحمت ویرایش هم بخودشون ندادند ... ممکمنه یک مطلبو چند بار بخونید با دید های مختلف ...
به نظرم بهترین کتاب مباحث عمومیه! خلاصه و مفید!
ولی این حرف هایی که زدم دلیل نمیشه نخونید کتاب مقالاتو!
بله حرفتون درسته ..اما خب با همه ی بدی هاش برای المپیاد مفیده..من سال اول که شرکت کرده بودم فقط نانو از نو و مقالاتو خونده بودم آقای فرهادپور اصرار داشتن که مقالاتم بخونم اما من نخوندم و بعد از دادن المپیاد فهمیدم که چه اشتباهی کردم...امسالم خب خیلی خوب ندادم المپیادو اما درصدامسال بچه ها رو با درصدای سال قبل مقایسه کردم اکثرا درصدشون نسبت به پارسال کمتر شده بود اما من یکم بیشتر شدمو رتبم 200تا اومد پایین تر و خب همین برام یه روزنه ی امید بوده و هست و امسال مقالاتک خونده بودم..اما خب با تمرکز نخوندم اما واقعا اگه کسی مقالاتو با دقت بخونه شانس قبولیش تا حد زیادی میره بالا!
البته در کنار این منابع اگهوکسی بتونه و مقالات دانشجویی رو هم بخونه که دیگه واقعا خیلی خوبه..اما من میگم بهتره که با نانو از نو شروع کنیم چون علاوهوبر اینکه پایه ایه و سادست اما میشه نکاتی رو به زبون ساده ازش یاد گرفنت مثلا من برای بار سوم که این کتابو خوندم متوجه بعضی نکاتش شدم! و بعد المپیاد که شروع کردم به خوندن واسه سال بعد تازه فهمیدم اگه ایندکتابو با دقت میخوندم یه سوالو مفت از دست نمیدادم! واسه همینم میگم از اون کتاب شروع کنن بهتره....به نظرم بهتره یه برنامه ریزی هفتگی یا ماهانه داشتهباشیم.ممیتونیم بگیم که تا آخر تابستون میخوایم مقالاتو به نصف برسونیم بعد با توجه به اینا برنامه ریزی ماهانه رو مشخص کنیم...

* viva *

New Member
لایک ها
65

بله حرفتون درسته ..اما خب با همه ی بدی هاش برای المپیاد مفیده..من سال اول که شرکت کرده بودم فقط نانو از نو و مقالاتو خونده بودم آقای فرهادپور اصرار داشتن که مقالاتم بخونم اما من نخوندم و بعد از دادن المپیاد فهمیدم که چه اشتباهی کردم...امسالم خب خیلی خوب ندادم المپیادو اما درصدامسال بچه ها رو با درصدای سال قبل مقایسه کردم اکثرا درصدشون نسبت به پارسال کمتر شده بود اما من یکم بیشتر شدمو رتبم 200تا اومد پایین تر و خب همین برام یه روزنه ی امید بوده و هست و امسال مقالاتک خونده بودم..اما خب با تمرکز نخوندم اما واقعا اگه کسی مقالاتو با دقت بخونه شانس قبولیش تا حد زیادی میره بالا!
البته در کنار این منابع اگه کسی بتونه و مقالات دانشجویی رو هم بخونه که دیگه واقعا خیلی خوبه..اما من میگم بهتره که با نانو از نو شروع کنیم چون علاوهوبر اینکه پایه ایه و سادست اما میشه نکاتی رو به زبون ساده ازش یاد گرفنت مثلا من برای بار سوم که این کتابو خوندم متوجه بعضی نکاتش شدم! و بعد المپیاد که شروع کردم به خوندن واسه سال بعد تازه فهمیدم اگه ایندکتابو با دقت میخوندم یه سوالو مفت از دست نمیدادم! واسه همینم میگم از اون کتاب شروع کنن بهتره....به نظرم بهتره یه برنامه ریزی هفتگی یا ماهانه داشتهباشیم.ممیتونیم بگیم که تا آخر تابستون میخوایم مقالاتو به نصف برسونیم بعد با توجه به اینا برنامه ریزی ماهانه رو مشخص کنیم...
مهم این نیست که همه ی منابع خونده بشن . مهم اینه که قسمت های سوال بر انگیز و مهم هر منبع خونده بشه . اینکه از الآن برای نانو برنامه ریزی بشه خیلی خوبه اما کسایی که فرصت خوندن ندارن هم نا امید نشن ... اگه بدونن دقیقا باید از هر منبع چه بخشایی رو بخونن و چه بخشایی رو نه,ضمن صرفه جویی در وقت ,شانس قبولیشون از کسایی که همه ی بخشا رو میخونن ولی نمیدونن کدوم بخش از مطالعاتشون از همه مهم تره بیشتره .
در مورد منابعی که گفتین , مباحث عمومی از همه ی منابع , مفهومی تر و عمیق تر و در عین حال خلاصه و مفید توضیح داده . اما از اونجایی که منبع اصلی نانو مقالاته خوندن اون هم واجبه ولی نه همه ی بخشاش . مثلا کسی که وقتشو رو خوندن بخش میکروسکوپ های نانو مقالات صرف میکنه , فقط وقتشو تلف کرده . مباحث عمومی این بخشو خیلی بهتر و قابل فهم تر توضیح داده اونقدر که نیازی به خوندن این بخش نانو مقالات نیست . ( گاهی بهتره بخشای مهم چند بار ویا یک بار عمیق تر خونده بشن و بخشای اضافی کلا حذف بشن )
کتاب نانو از نو هم صرفا برای اشنایی با نانو خوبه ولی از نظر من به درد المپیاد نمیخوره ... کسایی که اشنایی قبلی با نانو دارن وقتشونو صرف مباحث عمومی و مقالات کنن بهتره .
یه پیشنهاد : کتاب 101 پرسش ؛ سوالات المپیاد های دوره های قبل و سوالات ازمون های ازمایشی رو دست کم نگیرین ... اهمیت خوندن سوالات از خوندن منابع بیشتر نباشه کمتر هم نیست .
موفق باشین

آخرین ویرایش توسط مدیر

love star

Moderator
لایک ها
942

درسته خوندن همه ی منابع مهم نیست!باید با دقت خونده بشه!کاری که من پارسال نکردم!همه رو خوندم اما نه با دقت کافی!
ولی درمورد نانو از نو من یکم مخالفم..شماره ی سوال المپیاد رو یادم نیست اما یه سوال بود که جوابش میشد پلاتین اون تو نانو از نو بود و من تازه اینو فهمیدم که پلاتین برعکس بقیه کاتالیزگرها سرعت واکنش رو کم میکنه...تو المپیاد سوم هم یه سوال هست که با خوندن یکی از بیشتر بدانید های نانو از نومیشد بهش جواب داد...!

* viva *

New Member
لایک ها
65

اگه اشتباه نکنم سوال 36 بود که جوابش به توجه به بخش پیل های سوختی نانو مقالات (صفحه ی 116 ) به راحتی قابل پاسخ بود .

love star

Moderator
لایک ها
942

درسته...به هر حال بازم بهتره کسی که میتونه همه ی منابع رو بخونه..حذف کتاب نانو از نو بیشتر واسه کسایی واجبه که بخوان دو سه ماه مونده به المپ تازه میخوان جدی بخونن!اما کسی که از تابستون بخواد شروع کنه به خوندن چه ایرادی داره تا اونجایی که دوتا کتابم بیشتر بخونه؟؟حتی بعضی بخشا هم که مثل همن باعث میشه که مطالب تثبیت شه...!

* viva *

New Member
لایک ها
65

درسته...به هر حال بازم بهتره کسی که میتونه همه ی منابع رو بخونه..حذف کتاب نانو از نو بیشتر واسه کسایی واجبه که بخوان دو سه ماه مونده به المپ تازه میخوان جدی بخونن!اما کسی که از تابستون بخواد شروع کنه به خوندن چه ایرادی داره تا اونجایی که دوتا کتابم بیشتر بخونه؟؟حتی بعضی بخشا هم که مثل همن باعث میشه که مطالب تثبیت شه...!
بله شما درست میگین . منم تو پست اول گفتم "کسایی که زیاد فرصت خوندن ندارن ... " اگر فرصت زیاد باشه که طبیعتا هر چقدر مطالعه گسترده تر باشه نه تنها برای المپیاد بلکه برای اطلاعات خودِ فرد هم مفید تر خواهد بود .

UN(A)kNOwn

New Member
لایک ها
225

پلاتین سرعت واکنشو کم میکنه؟؟؟ منبعتون از کجای کتاب هست؟
1. با توجه به مقالات چیزی در مورد کم کردن سرعت گفته نشده!
2. لفظ کاتالیزگر یعنی ماده ای که سرعت واکنشو زیاد میکنه و اگر سرعت کم بشه فکر کنم یک اسمه دیگه به ماده میدند! (همین دو روز پیش درسمون در مورد کاتالیزگر ها بود! :) )
3. چرا باید در پیل سوختی بخوایم که سرعت واکنش کم بشه؟

برای اینکه پستم بی ربط به تاپیک نباشه:
سوالات آزمون های آزمایشی رو حتما بخونید! چند بار! با این که اکثر سوالاتش غیر استانداردن (چون سوال هایی که در فراخوان عمومی طرح سوال رد میشند رو بعنوان آزمون آزمایشی از شما میگیرند! شما که فکر نکردید واقعا براتون وقت میزارن و سوال طرح میکنن؟ :) ) ولی چند تا سوال یا عینا یا غیر مستقیم میاد ... نمونش سوال مربوط به نتایج بدست آمده از xrd امسال که میشد نتایج بدست آمده اشتباه است!
و همونطور که گفتم کتاب مقالات کتاب بدیه به نظر من ولی باز هم باید،باید،باید خونده بشه! البته قسمت های مهمش!

love star

Moderator
لایک ها
942

اوخ ببخشید منظورم انرژی واکنش بود نه سرعتش!
که تو صفحه ی ۳۳۸هم یه چیزایی نوشته..
تو بدن ما آنزیم ها باعث میشن که واکنش ها تو دمای پایین تری انجام بشن..

تو پیل های سوختی اما نوشته که تو دمای کم کار میکنن پس یعنی به کاتالیزگری نیاز دارن که بتونه تو دمای پایین کار کنه؟پلاتین الان کتالیزگری که میتونه تو دمای کم نقش کاتالیزگری رو خوب ایفا کنه؟!

لایک ها
38

پیشنهاد : وقتی تمام منابعو خوندید لازم نیست برین سراغ تمام مقالات دانشجویی مگر مقالاتی که در مرحله 1 دوره قبل ازش سوال طرح شده باشه و بعد از اون دوباره منابع اصلی رو مرور کنید تا مطلب براتون کاملا تثبیت بشه ( به اصطلاح منابعو شخم بزنین :) ) البته سوالاتم فراموش نکنین اشتباه من در همین قسمت بود که سوالاتی که تو ازمون ازمایشی ها و دوره های قبل اشتباه زدم رو مرور نکردم و 4 سوال رو راحت و به زیبایی تمام دوباره هم اشتباه زدم :p:p حالا شانس اوردم اون اخر جدول اسم من بود وگرنه نمی تونستم خودمو ببخشم ( خدایا شکرت) :121::121:

لایک ها
74

من دو تا سوال داشتم: اولی از صفحه ی 26 کتاب مجموعه مقالات سایت پایین صفحه من یه جورایی گیج شدم یه جا میگه از تابشی که باید با حرکات مارپیچی الکترون به دور هسته حاصل شود خبری نیست بعدش هم میگه طیف نوری تابش شده از اتم ها در اثر حرکت مارپیچی الکترون ها گسسته است . خواهشاً منو دقیق توجیه کنید .

سوال 2 : تفاوت تپ رو با موج سینوسی توضیح بدید ؟ آیا درسته بگیم تپ خودش نوعی موج سینوسیه یا برعکس ؟ ! به نظرم یکیش زیر مجموعه دیگریه ؟

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

یه سوال دیگه هم داشتم برای شبیبه سازی و ... من تازه برنامه نویسی به زبان c رو شروع کردم از نظر خودم که خوبه می خواستم ببینم برای نانو همینو ادامه بدم یا نه ؟

در قسمت نظریه نواری کتاب می گه که الکترون ها نمی تونن از یک نوار به نوار دیگه برن چون نیاز به انرژی زیادی دارن که تقریباً غیر ممکنه بعد در قسمت نیمه رسانا ها عملاً میگه حالا اگه گاف انرژی کوچیک باشه بر خلاف نارسانا ها الکترون از نوار ظرفیت می تونه به ناور رسانش بره ! پس اون نکته ای که اولش گفت درست یا غلطه ؟ ما رو هم از گمراهی نجات بدید

* viva *

New Member
لایک ها
65

من دو تا سوال داشتم: اولی از صفحه ی 26 کتاب مجموعه مقالات سایت پایین صفحه من یه جورایی گیج شدم یه جا میگه از تابشی که باید با حرکات مارپیچی الکترون به دور هسته حاصل شود خبری نیست بعدش هم میگه طیف نوری تابش شده از اتم ها در اثر حرکت مارپیچی الکترون ها گسسته است . خواهشاً منو دقیق توجیه کنید .

سوال 2 : تفاوت تپ رو با موج سینوسی توضیح بدید ؟ آیا درسته بگیم تپ خودش نوعی موج سینوسیه یا برعکس ؟ ! به نظرم یکیش زیر مجموعه دیگریه ؟

یه سوال دیگه هم داشتم برای شبیبه سازی و ... من تازه برنامه نویسی به زبان c رو شروع کردم از نظر خودم که خوبه می خواستم ببینم برای نانو همینو ادامه بدم یا نه ؟

در قسمت نظریه نواری کتاب می گه که الکترون ها نمی تونن از یک نوار به نوار دیگه برن چون نیاز به انرژی زیادی دارن که تقریباً غیر ممکنه بعد در قسمت نیمه رسانا ها عملاً میگه حالا اگه گاف انرژی کوچیک باشه بر خلاف نارسانا ها الکترون از نوار ظرفیت می تونه به ناور رسانش بره ! پس اون نکته ای که اولش گفت درست یا غلطه ؟ ما رو هم از گمراهی نجات بدید
در مورد سوال اول . برداشت من از کتاب این بود که بر خلاف فرضیات فیزیک کلاسیک که توقع یک تابش پیوسته از الکترون ها رو داریم , با یک طیف خطی گسسته رو به رو میشیم در اصل اگر تابشی که با حرکت مارپیچی الکترون به دور هسته حاصل میشه , پیوسته باشه ؛ به کاهش انرژی الکترون و در نهایت سقوط الکترون به سمت هسته ختم میشه اما از اونجایی که در این ابعاد قوانین فیزیک کلاسیک صادق نیستن تابش به صورت پیوسته نخواهد بود و یک طیف خطی گسسته رو تشکیل خواهد داد و اتفاقاتی که فیزیک کلاسیک در تابش پیوسته توسط الکترون ها پیش بینی میکرد ؛ پیش نخواهد اومد .
اینکه کتاب گفته از تابشی که باید از حرکت مارپیچی الکترون ها حاصل میشد خبری نیست , یعنی تابش پیوسته نخواهد بود و الکترون ها به سمت هسته سقوط نخواهند کرد .

در مورد سوال دوم .... یک موج در اصل از چندین تپ متوالی تشکیل شده . و میشه یک تپ رو زیر مجموعه یک موج سینوسی به حساب اورد .اینکه میشه تپ رو یک موج سینوسی به حساب اورد یا نه رو مطمئن نیستم ... ولی بعید میدونم بشه . ( مطالعه کنم خبرشو میدم )

در مورد سوال اخر : ببینین مواد کلا به سه دسته تقسیم میشن . رسانا , نارسانا و نیمه رسانا .
در مواد رسانا نوار رسانش ( نوار اخر) به صورت نیمه پرِ که الکترون های نوار ظرفیت ( نوار یکی مونده به اخر )متونن به راحتی بین دو نوار جا به جا بشن و باعث رسانایی ماده بشن .
در مواد نا رسانا نوار رسانش کاملا پر شده و گاف انرزی ( فاصله بین دو نوار ) خیلی زیادِ و الکترون ها برای جا به جا شدن بین دو نوار انرژی لازمو ندارن تا بتونن از منطقه ی گاف عبور کنن . ( افزایش دما انرزی لازم برای عبور از گاف رو برای الکترون ها فراهم نمیکنه )
اما در مواد نیمه رسانا .... در نیمه رسانا ها هم درست مثل مواد نا رسانا نوار رسانش کاملا پر شده اما گاف انرژی ( فاصله ی بین دو نوار اخر ) خیلی کمتر از مواد نا رساناست و به علت کم بودن گاف ؛ الکترون ها مقدار کمتری انرژی لازم دارن تا بتونن بین دو نوار جا به جا بشن و باعث رسانایی بشن( افزایش دما میتونه این انرژیو تامین کنه ) . حالا هر چقدر دما بیشتر بشه , انرژی که الکترون ها دریافت میکنن هم بیشتر میشه و در نتیجه الکترون های بیشتری انرژی لازم برای جا به جا شدن بین دو نوارو دارن پس ===> رسانایی الکتریکی بیشتر میشه . به همین علت هست که صفحه 37 نانو مقالات خط دوم گفته در دماهای پایین نیمه رسانا ها مشابه نارسانا ها رفتار میکنن . (چون هنوز انرزی لازمو دریافت نکردن ).البته تا این جا صحبت از نیمه رساناهای ذاتی بود که فقط با دریافت انرژی رساناییشون افزایش پیدا میکنه . در صفحه ی 37 مقالات ؛ وسط صفحه شروع به توضیح در مورد الایش نیمه رسانا ها کرده که از اون قسمت به بعد مربوط میشه به نیمه رساناهای غیر ذاتی که اگر سوالی بود در خدمتم .

برای شبیه سازی هم من خودم زیاد کار نکردم ولی برای مرحله دوم نرم افزار لمپس و مونت کارلو فکر کنم مناسب باشن .

امید وارم قابل فهم توضیح داده باشم .... موفق باشین .

لایک ها
74

یه چیز دیگه من توی یک جزوه خوندم انرژِی که فوتون باید داشته باشه تا اثر فوتو الکتریک رخ بده حتماً باید بیشتر از تابع کار فلز باشه حالا سوال من اینه اگر انرژی فوتون برابر تابع کار فلز باشه فقط الکترون ها از سطح صفحه ی منتشر کننده کنده میشن دیگه به صفحه ی جمع کننده نمی رن ؟ یه کم تصورش برام سخته یعنی داخل لوله خلاً معلق می مونن

* viva *

New Member
لایک ها
65

یه چیز دیگه من توی یک جزوه خوندم انرژِی که فوتون باید داشته باشه تا اثر فوتو الکتریک رخ بده حتماً باید بیشتر از تابع کار فلز باشه حالا سوال من اینه اگر انرژی فوتون برابر تابع کار فلز باشه فقط الکترون ها از سطح صفحه ی منتشر کننده کنده میشن دیگه به صفحه ی جمع کننده نمی رن ؟ یه کم تصورش برام سخته یعنی داخل لوله خلاً معلق می مونن
اگر انرژی فوتون با تابع کار فلز برابر باشه , الکترون ها از سطح جدا میشن ولی انرژی جنبشی ندارن و جا به جا نمیشن . در اصل روی سطح فلز معلق میمونن تا انرژی لازم برای جا به جایی رو دریافت کنن . که الزاما این انرژیو دریافت میکنن .. نمیشه نکنن .
در مورد سوال قبلی هم اگر چشمه موج از نوع سینوسی باشه میشه تپ رو یک تایع سینوسی حساب کرد .

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
74

این محاسبات قسمت آخر بحث آلایش نیمه رسانا رو اگه توضیح بدید ممنون می شم ( من کامل متنو می فهمم ولی این محاسبات رو نمی دونم از کجا اورده یعنی می دونم مثلاً با افزودن ماده ناخالص به نیمه رسانای ذاتی رسنایی الکتریکی افزایش پیدا می کنه و مقدار مقاومت ویژه هم کاهش پیدا می کنه ولی محاسبات برام گنگ هست ! )

* viva *

New Member
لایک ها
65

این محاسبات قسمت آخر بحث آلایش نیمه رسانا رو اگه توضیح بدید ممنون می شم ( من کامل متنو می فهمم ولی این محاسبات رو نمی دونم از کجا اورده یعنی می دونم مثلاً با افزودن ماده ناخالص به نیمه رسانای ذاتی رسنایی الکتریکی افزایش پیدا می کنه و مقدار مقاومت ویژه هم کاهش پیدا می کنه ولی محاسبات برام گنگ هست ! )
من محاسبات خاصی به چشمم نخورده تو نانو مقلات . این بخشو توضیح میدم اگر جواب شما نبود لطف کنین صفحشو بگین .
تو این بخش توضیح کتاب در این رابطست که چه اتفاقی میفته که با افزودن نا خالصی رسانایی الکتریکی نیمه رسانا زیاد و مقاومت ویژش کم میشه .
به طور عمده به دو روش میشه یک رسانا رو الایش کرد و رساناییشو افزایش داد . تفاوت این دو روش در عناصر نا خالصی هست که به نیمه رسانا اضافه میشه .
در روش اول تعداد الکترون های ظرفیت اتمی که به عنوان نا خالصی مصرف میشه باید یکی بیشتر از الکترون های ظرفیت اتم نیمه رسانا باشه . مثلا همونطور که نانو مقالات مثال زده سیلیسیم یک اتم نیمه رساناست که 4 الکترون ظرفیت داره ( یعنی میتونه 4 الکترونو به اشتراک بذاره و 4 پیوند بر قرار کنه ) حالا برای الایش عنصری مثل سیلیسم میان از اتمی مثل ارسنیک به عنوان ناخالصی استفاده میکنن که پنج الکترون ظرفیت داره ( یعنی میتونه 5 الکترونشو به اشتراک بذاره و با 5 اتم پیوند بر قرار کنه ) .
حالا طبق شکل 2-36 کتاب , همونطور که ملاحظه میکنین ارسنیک 4 الکترونشو برای برقراری پیوند با سیلیسیم های اطرافش مصرف کرده .پس یک الکترون از 5 الکترونی که برای بر قراری پیوند با اتم های اطرافش در اختیار داشت باقی میمونه . این الکترون در نقش یک ذره حمل کننده ی بار عمل میکنه و باعث رسانایی الکتریکی میشه . تو این روش چون یک الکترون اضافه اومد و الکترون بارها رو حمل میکنه اصطلاحا میگیم نیمه رسانای نوع n تولید کردیم .

در روش دیگه تعداد الکترون های ظرفیت اتمی که به عنوان نا خالصی مصرف میشه , باید یکی کمتر از تعداد الکترون های ظرفیت نا رسانای مورد نظر باشه . فرض کنین به جای اینکه برای الایش سیلیسیم از ارسنیک استفاده کنیم ، از بور استفاده کنیم . ویژگی عنصر بور اینه که سه تا الکترون ظرفیت داره ( یعنی میتونه با سه اتم پیوند بر قرار کنه ) . با توجه به شکل 2-38 صفحه ی 39 نانو مقالات , میبینیم که عنصر بور با 4 اتم سیلیسیم اطرافش پیوند بر قرار کرده در حالی که عنصر بور فقط توانایی بر قراری سه پیوند به طور همزمان رو داره . پس پیوند چهارم از کجا اومد ؟ ===> در اصل الکترون های نیمه رسانا جای خالی این الکترونو پر میکنن و این کمبود الکترونو جبران میکنن ولی در عوض جای خودشون خالی میشه . به این جای خالی ( به نبودن الکترون ) میگن حفره . چون الکترون بار منفی داره و مفهوم حفره در مقابل مفهوم الکترون قرار میگیره ؛ به حفره ها بار مثبت رو اختصاص دادن . همون طور که تو شکل دیدیم عنصر بور تونست با هر چهار اتم سیلیسیم اطرافش پیوند بر قرار کنه اما در ازای این پیوند یک حفره به وجود اومد . در این روش حفره ها هستن که میتون بار الکتریکی رو حمل کنن و به اصطلاح میگیم نیمه رسانای نوع p تشکیل شده .

در ادامه اومده روش و عملکرد نیمه رسانا ها رو از دیدگاه نظریه نواری توضیح داده و بعد از اون کاربرد نیمه رسانا ها رو در قطعات الکتریکی مثل دیود و ترانزیستور و ... گفته که اگر سوالی بود در خدمتم .

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
74

هیچی منظورم همون چند تا عددی بود که در پاراگراف آخر این بحث بود همون که انتیموان رو مثال زده بود که به سیلیسیم اضافه می کنیم فهمیدم خیلی مهم نیستن فقط مفهوم مهمه . یک سوال دیگه : به غیر از پرسش های نو از نانو کتابی هست که مثلاً سوالات المپیاد ها موضوعاتش رو طبقه بندی کرده باشه یا اگه کتابی هست که سوالات و ..... داره معرفی کنین لطفاً ؟

* viva *

New Member
لایک ها
65

هیچی منظورم همون چند تا عددی بود که در پاراگراف آخر این بحث بود همون که انتیموان رو مثال زده بود که به سیلیسیم اضافه می کنیم فهمیدم خیلی مهم نیستن فقط مفهوم مهمه . یک سوال دیگه : به غیر از پرسش های نو از نانو کتابی هست که مثلاً سوالات المپیاد ها موضوعاتش رو طبقه بندی کرده باشه یا اگه کتابی هست که سوالات و ..... داره معرفی کنین لطفاً ؟
درسته اون اعداد مهم نیستن و فقط کافیه بدونین با الایش نیمه رساناها مقاومت ویژه به مقدار قابل ملاحظه ای کم میشه وقتتونو صرف مفاهیم بکنین این اعداد هم فرار هستن و هم تو المپیاد بی کاربردن . سوالاتی که از این بخش اومدن معمولا شکلو دادن و گفتن که چه نوع نیمه رسانایی تشکیل شده و یا از تراز دهنده و تراز پذیرنده سوال شده .
کتاب هایی که من میشناسم یکی همون 101 پرسش از اقای دارستانی و اقای کلانتری و یکی نمونه پرسش های المپیاد علوم و فناوری نانوئه که گرد آوردنه هاش اقای حسینی نسب و اقای ولایتی هستن . به جز اینا پیشنهاد میکنم نزدیک المپیاد (حدود یک هفته اخر ) وقتتونو رو آزمون ازمایشی ها و سوالات المپیاد های دوره ی قبل بزارین . بعضی از سوالات ازمون های ملی هم میتونن کمک خوبی باشن (البته نه همشون چون بعضی از سوالات خارج از سطح دانش اموزی طرح شده ) . امروز نمیتونم ولی سعی میکنم تا فردا سوالات هر ازمون ملیو که برای المپیاد دانش اموزی مناسبن پیدا کنم خبرشو بدم .

بالا