mohamad139400

New Member
ارسال ها
10
لایک ها
2
امتیاز
0
#1
[h=2][/h]کنکور یکی از اتفاقاتی است که هر ساله شاهد آن هستیم که البته قبولی در کنکور برای بسیاری از داوطلبان به یک کابوس تبدیل شده است اما این تصور کاملا اشتباه است و عبور ہاز این مرحله هم راهکار های مخصوص خودش را دارد . شما داوطلبان با بکارگیری راهکار ها و تکنیک های ساده که در این مقاله برای شما توضیح خواهیم داد می توانید به راحتی این مرحله را پشت سر بگذارید. توجه داشته باشید که اگر به طور اصولی به مطالعه و انجام برنامه ریزی کنکور بپردازید دیگر از کنکور به عنوان یک آزمون سخت و طاقت فرسا یاد نخواهید کرد.به همین خاطر با در نظر گرفتن تمامی مسائل مرتبط با کنکور در این مقاله به طور کامل به مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی صحیح کنکور و عوامل موفقیت در کنکور پرداخته ایم
[h=3][/h][h=3]اولین قدم در انجام برنامه ریزی کنکور 97 چیست ؟[/h]داوطلبان کنکوری توجه داشته باشید که قبل از هرچیز باید اهداف خودتان را مشخص کنید تا بتوانید در مسیر رسیدن به اهداف به انجام برنامه ریزی کنکور صحیح که اولین قدم در موفقیت و کسب نمره قبولی می باشد قدم بردارید. پس سه رکن اصلی برنامه ریزی کنکور 97 عبارتند از :
1-برنامه ریزی
2-انگیزه
3-تلاش
برای موفقیت در کنکور این ارکان را در اولویت اصلی خود قرار دهید.توجه داشته باشید که برنامه ریزی اصولی به این معنا نیست که بدون توقف فقط به مطالعه بپردازید و خودتان را از استراحت محروم کنید. خیر! برنامه ریزی اصولی به این شکل نخواهد بود.زمان مطالعه هر شخص با توجه به روحیه و میزان توانایی در یادگیری متفاوت است پس علاوه برتوجه به میزان افزایش ساعت مطالعه از کیفیت مطالعه غافل نشوید.
[h=3]نحوه صحیح مطالعه و تست زدن در برنامه ریزی کنکور 97[/h]مهمترین عامل موفقیت در برنامه ریزی کنکور 97 علاوه بر داشتن برنامه ریزی صحیح ، استفاده از منابع کمک آموزشی، شرکت در آزمون آزمایشی مناسب و… مهم تر از همه مطالعه صحیح و اصولی می باشد.اکنون ممکن استت بسیاری از داوطلبانی که در مدرسه با معدلل بالا فارغ التحصیل شده اند تصور کنند که به دلیل کسب معدل بالا حتما شیوهه ی صحیحی در مطالعه داشته اند اما اینطور نیست!
به این دلیل که شیوه درس خواندن در مدرسه با کنکوری خواندن زمین تا آسمون متفاوت است. در مدرسه به دلیل برگزاری امتحانات تشریحی تقریبا تمامی داوطلبان به طور کلی به مطالعه مطالب کتاب می پردازند در صورتی که برای کنکوری خواندن جزء به جزء خواندن مدنظر است به طوری که حتی از حاشیه ها و پاورقی های کتاب هم نباید غافل شد. بنابراین با توجه به این موضوع نحوه مطالعه خود را تغییر دهید و کنکوری درس بخوانید و به طور موازی به تست زدن بپردازید تا از تسلط بر مطلب مورد نظر اطمینان حاصل کنید.
[h=3]بررسی نکات مهم در نحوه مطالعه در برنامه ریزی کنکور 97[/h]1- برای مطالعه و افزایش زمان مطالعه، از درس‌های مورد علاقه تان شروع کنید تا با انرژی بیشتری مطالعه را ادامه دهید.
2- برای افزایش کیفیت مطالعه سعی کنید یک درس اختصاصی و عمومی را به صورت یکی در میان بخوانید. زمان پیشنهادی برای مطالعه‌ی هر درس اختصاصی 2 الی 2 ساعت و نیم و برای درس عمومی 1 الی 1 ساعت و نیم است.
3- برای مطالعه‌ی درس‌های سخت و مشابه را در یک روز مطالعه نکنید. سعی کنید بعد از هر درس سنگین یک درس آسان را انتخاب کرده و مطالعه کنید تا مطالب را خوب بخاطر بسپارید.
4- برای هر یک ساعت مطالعه، 10 الی 15 دقیقه استراحت کنید.
5- برای تسلط بر هر مبحث درس اختصاصی بلافاصله بعد از مطالعه‌ی آن و برای هر درس عمومی، 24 ساعت بعد از مطالعه، تست بزنید.
6-یادداشت‌برداری و نکته‌برداری هر مطلب و مرور آخر شب هم در برنامه خود بگنجانید.
[h=3]نقش منابع کمک آموزشی در برنامه ریزی کنکور 97[/h]اما در خصوص منابع کمک آموزشی که شاهد فروش آن در برند های مختلف در کتابخانه ها هستیم وهمچنین در خصوص بسیاری از داوطلبان که فقط تخصص در تهیه و جمع آموری منابع مختلف دارند نیز باید بگوییم که انتخاب منابع کمک آموزشی هم روش مخصوص به خودش را دارد یعنی استفاده از منابع برای آشنایی با سوالات کنکوری و تسلط بیشتر بر روی تست زنی راهکار مفیدی خواهد بود اما مفیدتر از آن دقت در تهیه منابع کمک آموزشی است که مطالعه آنها بتواندد بهه موفقیت شما کمک کند و شما را دچار سردرگمی نکند.
بنابراین با توجه به تاکید ما بر روی انتخاب منابع کمک آموزشیدر برنامه ریزی کنکور 97 سعی کنید منابع پرتکرار و معتبر را برای مطالعه تهیه کنید.اما در خصوص طرز استفاده این منابع هم لازم است بدانید که قبل از تسلط کامل بر روی مطالب کتاب های درسی به هیچ وجه سراغ تست زنی نروید چون این روش مطالعه اصولی نخواهد بود و نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.اگر در انتخاب منابع کمک آموزشی آگاهی لازم ندارید در قسمت زیر به معرفی بهترین منابع کمک آموزشی پرداخته ایم.
[h=3]معرفی منابع کمک آموزشی در برنامه ریزی صحیح کنکور 97[/h]منابع کمک آموزشی دروس عمومی :
1-دین و زندگی :کتاب خط ویژه گاج – خیلی سبز
2-عربی : کتاب زیپ فائق تالیف آقای ایاد فیلی – کتاب فوت و فن خیلی سبز – گاج نقره ای ماهینی
3-زبان خارجه :خط ویژه تالیف آقای ارشاد عظیم -جامع مبتکران – از متن نترسیم
4- ادبیات :کتاب سیبِ مهر و ماه – کتاب هامون سبطی – ادبیات موضوعی گاج
منابع کمک آموزشی رشته ریاضی :
1- ریاضی پایه و حسابان : گاج سفید – نشر الگو – خیلی سبز
2-جبر و احتمال – ریاضیات گسسته :سفید گاج – نشر الگو – خوشخوان – انتشارات فار
3-هندسه 1 : انتشارات فار – نشر الگو – سفید گاج
4–هندسه 2:نشر الگو – گاج نقره ای – تخته سیاه
5-هندسه تحلیلی :هندسه تحلیلی نشر الگو – گاج
6-دیفرانسیل :کتاب سفید گاج – انتشارات تخته سیاه
7-فیزیک: گاج نقره ای – کتاب تست انتشارات نشر الگو
8-شیمی:مبتکران ،خیلی سبز 9- آمار: سفید گاج
منابع کمک آموزشی رشته تجربی :
1-زیست شناسی :فاگوزیست – کتاب همایش دکتر عمارلو – کتاب زیست گیاهی انتشارات تخته سیاه
2- فیزیک :درسنامه های گاج نقره ای – نشر الگو
3-شیمی:مبتکران – خیلی سبز
4-ریاضی : آبی قلم چی – مهر وماه – خیلی سبز
5- زمین شناسی : خیلی سبز – مهروماه
منابع کمک آموزشی رشته انسانی :
1-عربی اختصاصی :خیلی سبز 2-اقتصاد : مهر و ماه 3- روانشناسی:خیلی سبز 4-علوم اجتماعی :کتاب آبی کانون
5-جامعه شناسی:کتاب میکرو طبقه بندی گاج 6- فلسفه و منطق: سفید گاج یا خیلی سبز
7-تاریخ و جغرافیا:کتاب تست گاج یا خیلی سبز 8-ادبیات اختصاصی :گاج – گاج سبز 9- ریاضی: گاج
[h=3] آزمون آزمایشی از عوامل مهم در برنامه ریزی کنکور 97[/h]برای توضیح در خصوص تاثیر آزمون آزمایشی باید بگوییم که شما با شرکت در آزمون های آزمایشی مناسب علاوه بر کسب آمادگی بیشتر برای شرکت در جلسه کنکور، خودتان را در فضای کنکوری قرار می دهید و با این کار با تسلطط بیشتریی در جلسه کنکورر حاضر خواهید بود.علاوه بر این، شرکت در آزمون های آزمایشی به دلیل تشابه به سوالات کنکور فرصت مناسبی است که پس از مطالعه و انجام تست های فراوان خودتان را به چالش بکشید و بر روی نقاط قوت و ضعف خود آگاه شوید.بنابراین از تاثیر مثبت آزمون های آزمایشی غافل نشوید و با شرکت در آزمون های آزمایشی مناسب اطلاعات خودتان را ارزیابی کنید و تنها به مطالعه ی کتاب درسی و منابع کمک آموزشی وتست زنی اکتفا نکنید.
[h=3]معرفی و مقایسه بهترین آزمون های آزمایشی [/h]آزمون های آزمایشی گاج : برای آشنایی شما داوطلبان کنکوری با آزمون های آزمایشی گاج باید بگوییم به دلیل ویژگی های مثبتی از جمله : استاندارد بودن سوالات آزمون ها ،تشابه سوالات دروس عمومی آزمون های آزمایشی گاج با سوالاتتتت کنکور سراسری، هزینه ارزان تر شرکت در آزمون های آزمایشی گاج گزینه خوبی خواهد بود.
آزمون های آزمایشی گزینه دو : در خصوص آزمون های آزمایشی گزینه دو لازم است بدانید که طراحی سوالات نزدیک تر به کنکوور در دروس عمومی و تخصصی از ویژگی مثبت این موسسه است و جامعه آماری پایین، عدم دسترسی شهرستان ها و مناطق محروم به این آزمون ها، فاصله سه هفته ای بین آزمون ها هم از ویژگی های منفی این موسسه محسوب خواهد شد.
آزمون های آزمایشی قلمچی :از ویژگی های مثبت آزمون های آزمایشی قلمچی می توانیم به جامعه آماری بالای این آزمون ها که سبب می شود دانش آموزان درک درست تری نسبت به وضعیت خود در مقابل سایر داوطلبان داشته باشند اشاره کرد.اما هزینه ی بالا ی ثبت نام و متفاوت بودن و سلیقه ای بودن سطح سوالات این آزمون ها به دلیل طراحی سوالات توسط نفرات برتر کنکور سال های قبل هم از ایرادات این آزمون ها می باشد.
آزمون های آزمایشی تعاونی سنجش: از ویژگی های مثبت آزمون های آزمایشی سنجش اختصاص دادن بالاترین جامعه آماری در فصل جمع بندی است که دلیل آن شباهت سوالات دروس عمومی به سوالات کنکور است. اما از معایب این آزمون ها می توانیم به تطابق کمتر سوالات دروس اختصاصی با سوالات کنکور به ویژه درس شیمی اشاره کنیم.بنابراین پیشنهاد می کنیم در آزمون های فصل جمع بندی این موسسه شرکت کنید.
منبع : برنامه ریزی کنکور 97
 
بالا