بی نهایت

AUG

New Member
لایک ها
8
سلام بچه ها.من با بینهایت خیلی مشکل دارم.لطفا بگین چرا کسر بی نهایت روی بی نهایت بی معنی؟ ویا این که چرا صفر در بی نهایت بی معنی؟واین که آیا صفر بر روی صفر کلا بی معنی؟ اگر امکان داره یه خورده در مورد خود بی نهایت هم توضیح بدین.

امیدوارم با جوابای خوبتون شادم کنین. 8) :arrow:

فعلا خداحافظ

Rezaskh

New Member
لایک ها
0
چیزی که باید تو مبحث حد بهش توجه کرد تفاوت صفر مطلق و صفر حدی .
صفر حدی یعنی مقداری بسیار کوچک که ما اونو صفر تصور می کنیم و اگه در مقداری بسیار بزرگ مثل بی نهایت ضرب بشه می تونه عددی گویا باشه که دیگه صفر نیست .
بی نهایت هم همچین وضعیتی داره ، بی نهایت یعنی مقداری بسیار بزرگ ( با علامت منفی یا مثبت) و وقتی دو مقدار بسیار بزگ رو بر هم تقسیم می کنیم نمی دونیم کدامشون بزرگتر هستن و ممکن یکی از اونا چند برابر دیگری باشه که در اینصورت باز هم ما یه عدد گویا خواهیم داشت که باید با رفع ابهام اون رو بدست بیاریم .
صفر به روی صفر هم همین طور( اگر هر دو حدی باشند ) و ممکن یکی چند برابر دیگری باشه و...
البته باید توجه کنیم که اگه صفر مطلق تو مخرج باشه عبارت تعریف نشده میشه و اگه تو صورت باشه و در هر عددی یا بی نهایت ضرب بشه حاصل صفر میشه .
مثالی برای صفر مطلق ، جزء صحیح اعداد بین صفر و یکه .
موفق باشی .

لایک ها
0
البته بی نهایت اصلا مقدار نیست که بخواد خیلی بزرگ باشه! بی نهایت تنها یک مفهومه...

صفر در بی نهایت معنایی نداره چون بی نهایت عدد نیست که در چیزی ضرب بشه! مثل اینه که بگی زمان ضرب در صفر!!!
در مورد بی نهایت روی بی نهایت هم همین طور!

ولی صفر روی صفر...
در مورد صفر مطلق و بی نهایت برات توضیح دادن...
ببین وقتی تو میگی سیب تقسیم بر دو یعنی سیب رو به دو قسمت مساوی تقسیم کن... ولی سیب تقسیم بر صفر یعنی چی؟! سیب رو به صفر قسمت مساوی تقسیم کن؟!!!

اگه بازم توضیحی خواستی بگو... یه کتاب دارم از پروفسور سویر... اسمش هست "از ریاضیات چه می دانیم؟"... کتاب خوبیه. اگه تونستین بخونیدش... یه جاهایی هم راجع به بی نهایت توضیح داده... توضیحاتش اینقدر دقیقه که مطمئنا" از خوندنش لذت می برین...

moj

New Member
لایک ها
0
سلام

من 0/0 و بینهایت در بینهایت رو متوجه میشم ولی سایر ابهام ها رو متوجه نمی شم که چرا مبهم اند

mssh

Active Member
لایک ها
54
نمی دونم این حرف درسته یا نه اما اگر چرت و پرت بود ببخشید.
من می گم اگر بی نهایت قابل بیان و باشه و مبهم نباشه ما درباره ی به نهایت به علاوه ی یک چی می تونیم بگیم؟درباره ی بی نهایت ضرب در 2 و ... چی؟
منظورم اینه که اگر مبهم نباشه دچار اشکال می شیم.
من خودم به شخصه مبهم بودن اینا برای خیلی ملموسه اما نمی دونم چطور باید توضیح بدم. به هر حال سوال جالبیه. امیدوارم به جواب قابل بولی برسید همگی

M_Sharifi

راهبر ریاضی
لایک ها
801
Re: سلام

moj گفت
من 0/0 و بینهایت در بینهایت رو متوجه میشم ولی سایر ابهام ها رو متوجه نمی شم که چرا مبهم اند
مثلا یک به توان بی نهایت مبهمه. از این جهت که مقدار حدی مشخصی نداره. به عنوان مثال هر دو حد زیر به فرم 1 به توان بی توان بی نهایت اند ولی حاصلشون مختلفه:
[center:769e9f25ea]
[/center:769e9f25ea]

imfaw

New Member
لایک ها
0
پاسخ : بی نهایت

سلام
دلیل اینکه یک به توان بی نهایت مبهمه دقیقا چیه؟

بالا