تراز چیست؟

Mahdi-B25

Well-Known Member
لایک ها
257
حتما برای شما هم پیش آمده هنگامی که در درسی درصد کمی را کسب می کنید فوراً ناراحت می شوید و یا هنگامی که در درسی درصد بالایی را کسب می کنید فوراً خوش حال می شوید. ولی باید عرض کنم کاملاً اشتباه می کنید!!! ممکن است سوالات درسی بسیار دشوار باشند و اکثر داوطلبان درصد کمی را کسب کنند در این صورت داشتن درصد بالا در این درصد بسیار باارزش است.ولی اگر درصد اکثر افراد بالا باشد در آن صورت کسب درصد بالا چندان با ارزش نیست.

تراز معیاری است برای مشخص کردن ارزش نمرات بر اساس وضعیت نمره همه شرکت کنندگان. در اکثر آزمون های تستی (به ویژه کنکور) ملاک برای رتبه افراد تراز آن هاست.
مثال: سوالات درس عربی معمولاً دشوارتر از دینی هستند. فردی در این دو درس درصد یکسانی کسب می کند. تراز کدام درس بیشتر است؟؟؟ کاملاً معلومه که تراز عربی بیشتره.
نکاتی در رابطه با تراز:
1) تراز شما به طور مستقیم به نمرات دیگران بستگی دارد.
2) در یک درس هرچه درصد شما بالاتر باشد بالطبع تراز شما بالاتر است.
3) اگر در یک درس درصد بالاتری نسبت به درس دیگری کسب کردید، تراز آن درس لزوماً بیشتر نخواهند بود.
4) تراز مقدار منفی ندارد. کمترین مقدار آن 3000 و بیشترین مقدار آن در کنکور 14000 (در قلمچی 9000) است. البته معمولاً دامنه تغییرات تراز در آزمون ها از مقدار گفته شده کمتر است.
5) تراز کل علاوه بر تراز هر درس به ضرایب آن ها نیز بستگی دارد.
6) شما تنها با داشتن درصد خود نمی توانید تراز را محاسبه کنید.
تراز چگونه به دست می آید؟
تراز به کمک چند کمیت آماری به دست می آید و مراحل زیر در آن طی می شود:
1) میانگین نمرات همه ی افراد محاسبه می شود.
2) انحراف معیار داده ها محاسبه می شود.
3) برای تراز هر فرد نمره وی منهای میانگین شده سپس تقسیم بر انحراف معیار گردیده سپس ضرب در هزار شده و سرانجام با عدد 5000 جمع بسته می شود. به طور کلی به صورت زیر عمل می شود:
فرمول محاسبه تراز:
در آزمون قلمچی چه ترازی برایم مناسب است؟
پاسخ این سوال کاملاً به خودتان بستگی دارد. برای قبولی در دانشگاه های دولتی و رشته های مطرح در کلان شهرها عموماً تراز بالای 7000 مورد نیاز است. برای قبولی دردانشگاه های دولتی و رشته های مطرح در سایر شهرها عموماً تراز بالای 6000 مورد نیاز است و برای سایر دانشگاه ها اصلاً تراز را بیخیال شوید .... :) البته برای رشته های خیلی مطرح(!) تراز بالای 7500 مورد نیاز است. با این حال من تأکید می کنم که تراز افراد در قلمچی تضمینی برای موفقیت در کنکور نیست و این اطلاعات در مورد عموم افرادی که دارای تراز فوق بوده اند ثبت شده است.

نمونه ای از تراز

Hosein.D

New Member
لایک ها
862
پاسخ : تراز چیست؟

ممنون از تایپک تون!
ولی به نظره من همان طور که خودتون گیفتید...
نباید به این ترازای موسسات اهمیت داد!

Mahdi-B25

Well-Known Member
لایک ها
257
پاسخ : تراز چیست؟

ممنون از تایپک تون!
ولی به نظره من همان طور که خودتون گیفتید...
نباید به این ترازای موسسات اهمیت داد!
البته در حالت کلی این ترازا به حقیقت نزدیکند مثلاً تا حالا ندیدیم یه نفر با میانگین تراز پایین 8000 جزو چندتای اول کنکور باشه. هرچند مثال نقض اون هم کم نیست!!!!

بالا