ترمو (مشترک شیمی و فیزیک )

A-Mazloum

New Member
لایک ها
0
اگر لباس خیسی رو در هوای زیر صفر درجه پهن کنیم چه اتفاقی می افته ؟

parastoo

New Member
لایک ها
18

najafi2020

New Member
لایک ها
195
سلام. اگه اشتباه نکنم این سوال در آزمون دوم یا سوم کتاب راهنمای المپیاد شیمی بود.فکر می کنم سوال این بود : چرا وقتی لباس مرطوب را در هوای سرد و زیر صفر درجه آویزان می کنیم بعد از مدتی می بینیم که خشک میشه. خود کتاب گفته فرایند تبخیر انجام میشه. البته من با چشم خودم دیدم که پارچه ی کاملا خیس در هوای خیلی خیلی سرد یخ هم بزنه.خوب تا وقتی یخ نزنه فرایند بخار شدنش میشه تبخیر.

BOYKA

New Member
لایک ها
0
بله تبخیر رخ میده
چون اگر لباس یخ بزنه که دیگه خشک نمیشه
تا وقتی دما زیر صفر هست مثل یه تیکه یخ میمونه (البته فکر کنم)
و چون سوال گفته خشک میشه دیگه همه چی تابلو ه

لایک ها
521
چرا اگه لباس یخ بزنه دیگه خشک نمیشه؟
من گفتم تصعید رخ میده حالا دلیل علمیم:
ویژگی لباس خیس اینه که نم داره و آب زیادی توش نمونده. حالا این آب وقتی در مقابل سرمای زیر 0 درجه قرار میگیره چرا تبخیر شه... مسلما میخاد منجمد شه... اینقدر هم کمه که به سرعت منجمد میشه.... حالا چون فرآیند انجماد گرمادهه به سرعت گرمای خودشو از دست میده و باعث میشه فشار سطح روی خودش رو بیاره پایین و با بیشتر شدن فشار بخار یخ نسبت به فشار سطح ، یخ قابلیت تصعید پیدا میکنه... تغییر فاز تعادلیه و چون بخار آب از محیط خارج میشه تعادل به سمت تصعید کامل پیش میره... بعد از یه مدت کوتاه یه دفه میبینی که یخ ناپدید میشه! اگه اشتباه نکنم این قضیه توی کتاب علوم دوران راهنمایی هم عنوان شده بود...

arezu

New Member
لایک ها
4
najafi2020 گفت
سلام. اگه اشتباه نکنم این سوال در آزمون دوم یا سوم کتاب راهنمای المپیاد شیمی بود.فکر می کنم سوال این بود : چرا وقتی لباس مرطوب را در هوای سرد و زیر صفر درجه آویزان می کنیم بعد از مدتی می بینیم که خشک میشه. خود کتاب گفته فرایند تبخیر انجام میشه. البته من با چشم خودم دیدم که پارچه ی کاملا خیس در هوای خیلی خیلی سرد یخ هم بزنه.خوب تا وقتی یخ نزنه فرایند بخار شدنش میشه تبخیر.
بله ! حق با شماست ! این سوال ، سوال 41 سومین آزمون کتاب راهنمای المپیاد شیمیه که جوابش تبخیره !
ولی من تصعید رو زده بودم !

لایک ها
521
توی کتابها خیلی چیزا مینویسن(مخصوصا از نوع ایرانیش)... پس دلیل علمی چی شد؟! چرا تبخیر؟! اصلا یکی بگه توی اون کتاب چی نوشته؟!

arezu

New Member
لایک ها
4
amir-tavakoli گفت
توی کتابها خیلی چیزا مینویسن(مخصوصا از نوع ایرانیش)... پس دلیل علمی چی شد؟! چرا تبخیر؟! اصلا یکی بگه توی اون کتاب چی نوشته؟!
کتاب هیچ توضیحی نداده ! برای این سوال فقط گزینه ی درست رو نوشته ! منم با تبخیر مشکل دارم ! لطفا اگه کسی دلیلشو می دونه بگه !

ممنون !

بالا