تغییر انحلال پذیری مواد گرماده در اب با افزایش دما

farzin

New Member
لایک ها
24
یکی از نکات جالب تغییر انحلال پذیری مواد جامد گرماده با افزایش دما میباشد مثلا سدیم هیدروکسید یا پتاسیم هیدروکسید
در کتابهای مختلف گفته شده که انحلال مواد گرماده با افزایش دما کاهش میابد که به نظر من درست نیست

اگر به داده های مختلف در سایتهای مختلف نگاه کنیم می بینیم که انحلال پذیری سدیم هیدروکسید یا پتاس با افزایش دمازیاد شده است یا در کتابهای چند سال پیش شیمی 3 هم منحنی انحلال پذیری کلسیم کلرید بود که با افزایش دماانحلال پذیری زیاد میشد که در سالهای بعد حذف شد

1-اگر ماده جامد ولی گرما گیر باشه هر چی دمابالاتر بره بی نظمی تقویت شده و انحلالپذیری زیاد میشه
2-اگر ماده گازی باشه و گرماده باشه با کاهش دماباعث ضعیف شدن بینظمی میشویم و انحلال پذیری زیاد میشه
ولی در مورد جامدات که گرماده هستندچگونه باید توجیه کرد؟؟
لطفا دوستان نظرات خود را بنویسند

najafi2020

New Member
لایک ها
195
سلام آقا farzin. در مورد سود و پتاس اطلاع ندارم ولی فکر می کنم چیزی که در مورد CaCl2 گفتی ناقصه. انحلال CaCl2.6H2O است که با افزایش دما زیاد میشه بعد کم کم با از دست دادن آب تبلور شیب نمودار کم میشه . تاجایی که انحلال پذیری کلسیم کلرید خشک با افزایش دما کاهش پیدا می کنه!

راستی انحلا تمام گازها گرماده است(حتی گازهای نجیب) و انحلال پذیری با افزایش دما کاهش پیدا می کنه. اون دو مورد دیگه هم سعی می کنم آزمایش کنم .

pirate17

New Member
لایک ها
40
اینا تو فصل 2 شیمی پیش هست!
انحلال جامدات تو اب یه تعادله!مثلا پتاس
با افزایش دما تعادل تو جهتی پیش می ره که با افزایش دما مقابله کنه و اونو کاهش بده!به همین دلیل تو جهتی می ره که گرما رو مصرف کنه!مصرف گرمام تو جهت واکنش برگشته یعنی مقدار ماده ی کم تری حل می شه!این یعنی کاهش انحلال پذیری!یادمه تو یه جدولی تو شیمی یکم نمودار انحلال KOH رو کشیده بودن!

با همین توضیحی که بالا گفتم اگه ماده جامد باشه و تعادل حل شدن گرماگیر باشه با افزایش دما تعادل در جهتی می ره که دما رو کاهش بده یعنی گرما مصرف می کنه!پس مقدار ماده ی بیش تری حل می شه و انحلال پذیری بالا می ره!

najafi2020

New Member
لایک ها
195
pirate17 گفت
اینا تو فصل 2 شیمی پیش هست!
انحلال جامدات تو اب یه تعادله!مثلا پتاس
با افزایش دما تعادل تو جهتی پیش می ره که با افزایش دما مقابله کنه و اونو کاهش بده!به همین دلیل تو جهتی می ره که گرما رو مصرف کنه!مصرف گرمام تو جهت واکنش برگشته یعنی مقدار ماده ی کم تری حل می شه!این یعنی کاهش انحلال پذیری!یادمه تو یه جدولی تو شیمی یکم نمودار انحلال KOH رو کشیده بودن!

با همین توضیحی که بالا گفتم اگه ماده جامد باشه و تعادل حل شدن گرماگیر باشه با افزایش دما تعادل در جهتی می ره که دما رو کاهش بده یعنی گرما مصرف می کنه!پس مقدار ماده ی بیش تری حل می شه و انحلال پذیری بالا می ره!
این چیزایی که شما می گید را کاملا قبول دارم ولی آقا فرزین یه چیز دیگه میگه.

راستش منم دقیقا نظر شما را دارم ولی ..............

بقیش را دیگه خودتون می دونید

pirate17

New Member
لایک ها
40
یه چیزیم هست!واکنش وقتی به تعادل می رسه که dG=0
البته فک کنم اینم خودتون می دونستین!

ولی بقیشو که ....... گذاشتین من متوجه نمی شم!
اگه می شه یکم بیشتر توضیح بدین شاید کمکی از دستم براومد!

najafi2020

New Member
لایک ها
195
pirate17 گفت
یه چیزیم هست!واکنش وقتی به تعادل می رسه که dG=0
البته فک کنم اینم خودتون می دونستین!

ولی بقیشو که ....... گذاشتین من متوجه نمی شم!
اگه می شه یکم بیشتر توضیح بدین شاید کمکی از دستم براومد!
واکش یاد شده(انحلال سود) گرماده است پس طبق اصل لوشاتلیه با افزایش دما وا کنش باید در جهت برگشت جا به جا بشه و انحلال پذیری کم بشه ولی فرزین می گه من دیدم که مراجع علمی گفتن که انحلال پذیری NaOH با افزایش دما زیاد میشه( یعنی نقض اصل لوشاتلیه). منم به ایشون می گم که این سودی که این مراجع می گن شاید یه چیزی مثل همون CaCl2.6H2O باشه که ایشون گفتن ولی راستش بازم حق می دم که ایشون حرف منو قبول نکنن.

mjbbaha

New Member
لایک ها
32
najafi2020 گفت
سلام آقا farzin. در مورد سود و پتاس اطلاع ندارم ولی فکر می کنم چیزی که در مورد CaCl2 گفتی ناقصه. انحلال CaCl2.6H2O است که با افزایش دما زیاد میشه بعد کم کم با از دست دادن آب تبلور شیب نمودار کم میشه . تاجایی که انحلال پذیری کلسیم کلرید خشک با افزایش دما کاهش پیدا می کنه!

راستی انحلا تمام گازها گرماده است(حتی گازهای نجیب) و انحلال پذیری با افزایش دما کاهش پیدا می کنه. اون دو مورد دیگه هم سعی می کنم آزمایش کنم .
صفحه 52 شیمی 3 حاشیه کتاب: کلسیم کلرید خشک: انحلال گرماده
یکی از صفحه های همون کتاب فصل 3 : کلسیم کلرید آبدار(که البته آبدار بودنش ذکر نشده) انحلال:گرماگیر

farzin

New Member
لایک ها
24
خیلی از دوستان ممنونم که شرکت کردند .من افزایش انحلال پذیری سود و پتاس باافزایش دما رابر اساس داده های هندبوک گفتم .ولی به منبع زیرهم میتونید مراجعه کنید:
http://en.wikipedia.org/wiki/Solubility#Temperature

نظردوستان عزیز چیه؟

najafi2020

New Member
لایک ها
195
نظر من اینه که اون بخشی که شما نوشتی پاسخی به سوال شما نمی ده و اصلا به کار ما هم مربوط نیست.

farzin

New Member
لایک ها
24
اگر به منحنی انحلال پذیری سدیم سولفات که گرماده است نگاه کنی میبینید که با افزایش دما انحلال پذیری زیاد شده است

najafi2020

New Member
لایک ها
195
farzin گفت
اگر به منحنی انحلال پذیری سدیم سولفات که گرماده است نگاه کنی میبینید که با افزایش دما انحلال پذیری زیاد شده است
عزیز من Na2SO4 معمولا خیلی زود آب تبلور می گیره و تبدیل به همون نمک گلوبر(Na2SO4.10H2O ) می شه. حتما واسه همونه.

اگر دیدی که با افزایش دما انحلال پذیری یه ماده(انحلال گرماده) زیاد شد بگرد ببین کجای کار می لنگه

farzin

New Member
لایک ها
24
درمورد سدیم هیدروکسید چند جا که نگاه کردم همه جابا افزایش دما انحلال پذیری زیاد شده بود

بالا