تغییر حجم خون

Raha24

Active Member
لایک ها
165
با افزایش گلبول های قرمز حجم خون تغییر میکنه ؟؟؟؟؟؟؟اگه ن چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:105:

farzam

Active Member
لایک ها
149
پاسخ : تغییر حجم خون

با افزایش گلبول های قرمز حجم خون تغییر میکنه ؟؟؟؟؟؟؟اگه ن چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:105:
به نظر من بله.تغییر میکنه.

bloodborne

New Member
لایک ها
215

معلومه دیگه خون شامل پلاسما و اریترویسیت هستش وقتی rbc بالابره خوب حجم خون زیاد میشه؟
به نظرتون این پدیده موجب تورم رگ و کندشدن ضربان قلب نمیشه؟

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

با افزایش گلبول های قرمز حجم خون تغییر میکنه؟؟؟؟؟؟اگه ن چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:105:
سلام،دوست من با افزایش اریتروسیت میزان هماتوکریت افزایش پیدا میکنه و خون غلیظ تر و دارای اینرسی بیشتر و ضربان قلب بیشتر و حجم قلب دچار افزایش و فشار خون و....میشه.
حجم خون ثابت هست وحدود پنج لیتر در انسان بالغ هست با افزایش سلول های خونی حجم افزایش پیدا نمیکنه غلظت افزایش پیدا میکنه دقت کنید

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

معلومه دیگه خون شامل پلاسما و اریترویسیت هستش وقتی rbc بالابره خوب حجم خون زیاد میشه؟
به نظرتون این پدیده موجب تورم رگ و کندشدن ضربان قلب نمیشه؟
اتفاقا باعث افزایش ضربان قلب میشه چون خون دچار افزایش غلظت و اینرسی میشه،حجم رگ تغییر نمیکنه حجم مویرگ تغییر میکنه و افزایش پیدا میکنه چون اطراف رگها غشای پلی ساکاریدی وجود داره و تراوش از مویرگها انجام میشه و چون خون غلیظ میشه تراوش کم میشه و مویرگها افزایش قطر پیدا میکنن رگها با افزایش حجم خون افزایش حجم پیدا میکنن

farzam

Active Member
لایک ها
149

با افزایش سلول های خونی حجم افزایش پیدا نمیکنه غلظت افزایش پیدا میکنه
نظر من:

در ابتدا:

هماتوکریت و غلظت و وسکوزیته زیاد میشه ولی در ابتدا تا حدودی(شاید خیلی کم) حجم خون هم زیاد میشه و قطر رگ زیاد میشه(خیلی کم)

بعد از مدتی:

ولی بعد به دلیل خود تنظیمی رگ دوباره به حالت عادی بر میگرده و باعث میشه که حجم خون هم به حالت عادی برگرده در حالی که وسکوزیته و هماتوکریت هنوز بالا هستن

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

نظر من:

در ابتدا:

هماتوکریت و غلظت و وسکوزیته زیاد میشه ولی در ابتدا تا حدودی(شاید خیلی کم) حجم خون هم زیاد میشه و قطر رگ زیاد میشه(خیلی کم)

بعد از مدتی:

ولی بعد به دلیل خود تنظیمی رگ دوباره به حالت عادی بر میگرده و باعث میشه که حجم خون هم به حالت عادی برگرده در حالی که وسکوزیته و هماتوکریت هنوز بالا هستن
فرمایشات شما همشون با ذکر «شاید خیلی کم»!بودن!!!خب شما تصور میکنین مغز استخوان یهو پنجاه هزار اریتروسیت رو همزمان وارد خون میکنه؟!نه!!!به تدریج و آهسته و با روند افزایشی اینکارو میکنه که تغییرات محسوسی ایجاد نشه اما در بلندمدت اون عوارضی که عرض کردم ایجاد میشه

Raha24

Active Member
لایک ها
165

اتفاقا باعث افزایش ضربان قلب میشه چون خون دچار افزایش غلظت و اینرسی میشه،حجم رگ تغییر نمیکنه حجم مویرگ تغییر میکنه و افزایش پیدا میکنه چون اطراف رگها غشای پلی ساکاریدی وجود داره و تراوش از مویرگها انجام میشه و چون خون غلیظ میشه تراوش کم میشه و مویرگها افزایش قطر پیدا میکنن رگها با افزایش حجم خون افزایش حجم پیدا میکنن[/quote]

ببخشید من متوجه منظورتون نشدم میشه کاملتر توضیح بدین شما گفتین ک حجم رگ تغییر نمیکنه بعد میگین ک رگ ها با افزایش حجم خون افزایش حجم پیدا میکنن .میشه توضیح بدین؟؟؟؟؟؟؟؟

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

ببخشید من متوجه منظورتون نشدم میشه کاملتر توضیح بدین شما گفتین ک حجم رگ تغییر نمیکنه بعد میگین ک رگ ها با افزایش حجم خون افزایش حجم پیدا میکنن .میشه توضیح بدین؟؟؟؟؟؟؟؟
سلام بله توضیح میدم،اطراف رگهای بدن لایه از پلی ساکارید وجود داره که مانع از خروج بیش از حد پلاسما و مواد از رگ میشه و این پوشش پر محل مویرگ ها ازبین میرن تا تبادل به راحتی انجام بشه،حجم خون در بدن یک انسان عادی حدود پنج لیتر هست اما ظرفیت واقعی رگها حدود هفت لیتر،رگها باید کمی‌ظرفیت خالی برای انقباض و انبساط داشته باشن،باافزایش‌ناگهانی حجم خون قطر رگها افزایش پیدا میکنه مثلا کسانیکه فشار خون دارن وقتی فشارشون بالا میره قطر رگهاشون بیشتر میشه و رگها سفت تر میشن چون دیواره ی رگها کشیده میشن و منافذ بسته میشن

بالا