ثبت شرکتهای حقیقی

ارسال ها
127
لایک ها
3
امتیاز
0
#1
شرکت حقیقی چیست؟


«شخص حقیقی» در اصطلاح حقوق،ی به هر یک از افراد نوع بشر می‎گویند که در مقابل واژه «شخص حقوقی» قرار می گیرد که ممکن است شخص حقوقی بصورت یک شرکت تجاری یا یک نهاد غیر تجارتی و یا حقوق عمومی مانند دولت یا شخص حقوقی حقوق خصوصی باشد.


شرکت حقیقی توسط افرادی اداره می‎شود که از حقوق و مسئولیت‌های مشخصی در جامعه برخوردار هستند و در مقابل شرکت‎های حقوقی قرار می‎گیرند. شرکتهای حقوقی توسط شخص حقوقی به یک نهاد، موسسه، شرکت یا سازمان اطلاق می‌شود که برای آن نیز حقوق و مسئولیت‌های قانونی در نظر گرفته شده است.


چه شرکتهایی حقیقی هستند؟


بر اساس تعریف ارائه شده، شرکتهایی حقیقی محسوب می‎شوند که توسط افراد بدون وابستگی به هیچ ارگانی یا نهاد عمومی و دولتی، اداره می‎شوند. این شرکتها ممکن است با هدف تجاری یا غیر تجاری تاسیس گردند. از جمله آن‎ها می‎توان به شرکتهای سهامی خاص، شرکتهای تعاونی، شرکت با مسئولیت محدود، اشاره کرد.


نحوه ثبت شرکت های حقیقی


برای ثبت شرکتهای حقیقی ارائه مدارک زیر الزامی می‎باشد:


-2 نسخه اساسنامه‌ شرکت حقیقی و امضا ذیل تمام صفحات آن توسط تمامی صاحبان سهم


-کپی برابر اصل شناسنامه‌ و کارت ملی کلیه‌ سهام‌داران و بازرسین به همراه عکس پرسنلی


-2 نسخه صورت جلسه‌ مجمع عمومی موسسین شرکت حقیقی و امضای صاحبان سهم و بازرسین


-2 نسخه صورت جلسه‌ هیات مدیره شرکت حقیقی که توسط مدیران منتخب مجمع امضا شده باشد


-گواهی پرداخت حداقل 35% سرمایه‌ شرکت حقیقی از بانکی که حساب شرکت در آنجا قرار دارد.


-2 نسخه اظهارنامه‌ تکمیل شده‌ شرکت حقیقی و امضا ذیل اظهارنامه توسط تمامی صاحبان سهم


نکته: اگر مقداری از سرمایه‌ شرکت حقیقی، به شکل غیرنقدی باشد، ارائه‌ تقویم نامه‌ کارشناس رسمی دادگستری و چنانچه اموال غیرمنقول، جزء سرمایه‌ شرکت قرار گیرد؛ ارائه‌ اصل سند مالکیت، الزامی خواهد بود.


-بنا به اعلام کارشناس اداره‌ ثبت شرکت‌ها، ارائه مجوز ضرورت می‎یابد.


مزایای ثبت شرکت حقیقی


فعالیت قانونی و رسمی شرکت حقیقی


با ثبت شرکت حقیقی، تمامی وقایع و امور تجاری و غیرتجاری شرکت بشکل رسمی و قانونی انجام شده و اعتبار آن نیز افزایش می‎یابد. با توجه به اینکه تمامی فعالیتهای شرکتها تحت حمایت و کنترل قانون قرار می‎گیرد، مدیران به دلیل اعتباری که شرکت به خودی خود نسبت به فرد حقیقی دارد، برای ثبت شرکت، رغبت بیشتری نشان می‎دهند. همچنین فعالیت های شرکت حقیقی به علت امتیازاتی از قبیل اعطای وام، حمایتهای حقوقی و قانونی گوناگون و ... در نظر گرفته است، موجب اطمینان خاطر شرکتها برای فعالیت با امنیت شغلی بیشتر می‎شود.


مسئولیت مشترک شرکا و جلب اعتماد اشخاص طرف همکاری


با توجه به اینکه اشخاص حقیقی مسئول مالی و حقوقی تمامی فعالیتهای انجام شده می‎باشند، لذا اگر در شرکت ثبت شده کلیه اعضای هیات مدیره و شرکا درباره همه اعمال شرکت در مقابل اشخاص ثالث مسئولیت داشته و ملزم به پاسخگویی از طریق قانون باشند، همه مسئولیت ها به عهده یک نفر نخواهد بود که این امر به سود مدیران شرکت حقیقی خواهد بود و از سوی دیگر، اشخاص طرف معامله شرکت نیز با اطمینان خاطر بیشتری با شرکت معامله می‎کنند.


حمایت قانون از حقوق کلیه طرفین همکاری شرکت، اشخاص شرکت و طرفین شرکت شرکا


در رابطه با شراکت شرکا به صورت شخصی، به نفع همه شرکا می‎باشد زیرا تمامی جزئیات، میزان درصدهای سهام و سایر حقوق شرکاء بشکل قانونی و مکتوب در اساسنامه و سایر اسناد شرکت ذکر گردیده و قابل استناد می‎باشند. از این رو در پیشامدهایی همچون اختلافات احتمالی میان اعضاء و یا در مقابل اشخاص ثالث روند حل اختلافات و مشکلات نسبت به شراکت شخصی آسانتر قابل پیگیری می‎باشد.


اعطا و دریافت نمایندگی رسمی


بسیاری از اشخاص برای اخذ نمایندگی از شرکتهای بزرگ و معتبر خارجی و داخلی و فعالیت تحت عنوان نمایندگی این برندها تمایل زیادی نشان می‎دهند. اغلب شرکتها به منظور جلوگیری از بروز مشکلات قانونی و حقوقی احتمالی تمایل به اعطای نمایندگی به اشخاص حقوقی ثبت شده دارند و با اشخاص حقیقی همکاری نمی کنند و یا در صورت همکاری شرایط مشکلتری را نسبت به شرکتها برای اشخاص حقیقی در پیش می‎گیرند. از این رو شرکتهای حقیقی با اخذ نمایندگی به راحتی می‎توانند برای خود کسب وجهه کرده و همچون شرکتهای حقوقی به فعالیت خود ادامه دهند.
 
بالا