جامد کووالانسی یا مولکولی؟

BIOSAM

New Member
لایک ها
804
سلام به همه.

آیا راه خاصی وجود داره که جامد کوالانسی رو از جامد مولکولی تشخیص بدیم یا اینکه نه باید مثلا حفظ باشیم الماس جامد کووالانسیه؟؟:106:

لایک ها
3,082
پاسخ : جامد کووالانسی یا مولکولی؟

ما فقط 5 جامد کووالانسی داریم اینا رو حفظ باش بقیه میشن یا یونی یا مولکولی که تشخیص اون ساده هست...

BIOSAM

New Member
لایک ها
804

میشه اون 5 تا رو بنویسی؟(لطفا!)

لایک ها
3,082

میشه اون 5 تا رو بنویسی؟(لطفا!)
آنتیموان - کربن از نوع الماس - Si - SiC - SiO2 حواست باشه دقیقا خودشون نه ترکیباتشون.... فقط و فقط خودشون....

MEA76

New Member
لایک ها
860

ما فقط 5 تا جامدکوالانسی نداریم و تعدادشون بیشتره ، برای تشخیص هم هیچ راهی جز حفظ کردن ندارید!

البته به مرور تو ذهنتون نهادینه می شه

آخرین ویرایش توسط مدیر

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

آنتیموان - کربن از نوع الماس - Si - SiC - SiO2 حواست باشه دقیقا خودشون نه ترکیباتشون.... فقط و فقط خودشون....
اون وقت ترکیباتی مثله BeF2 یا BCl3 و... جزو چه گروهی طبقه بندی میشن؟؟؟(البته منظورم حالت جامدشه!)

parham_76

New Member
لایک ها
39

اینا هم هستن!
از لیست جا موندن!

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

اینا هم هستن!
از لیست جا موندن!
دوست عزیز ...ما نمی تونیم بگیم که فقط اینا هستن...خیلی از مواد دیگه هم میتونن تو این لیست جای بگیرن!!!

manehsan

New Member
لایک ها
701

تعداد دیگری عنصر ها هم این جوری هستند.
قلع در فرم آلفا یا حتی فسفر سیاه یا آرسنیک یا ...

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

ما فقط 5 تا جامدکوالانسی نداریم و تعدادشون بیشتره ، برای تشخیص هم هیچ راهی جز حفظ کردن ندارید!

البته به مرور تو ذهنتون نهادینه می شه
خیلی هم حفظ کردنی نیست...(البته بعضیا شون هست...) با نگاه کردن به فرمول ترکیبات اغلب میشد حد زد که چه شکلی هستن...مثلا تر کیبات برلیم واسه رسیدن به اکتت معلومه که باید تو حالت جامد داتیو بگیرن که باعث میشه جامد کوالانسی تشکیل بدن!!!

BIOSAM

New Member
لایک ها
804

خیلی هم حفظ کردنی نیست...(البته بعضیا شون هست...) با نگاه کردن به فرمول ترکیبات اغلب میشد حد زد که چه شکلی هستن...مثلا تر کیبات برلیم واسه رسیدن به اکتت معلومه که باید تو حالت جامد داتیو بگیرن که باعث میشه جامد کوالانسی تشکیل بدن!!!
اگه ترکیبات یه عنصر دیگه هم برای رسیدن به اکتت تو حالت جامد داتیو بگیرن جامد کووالانسی تشکیل میدن؟

taha

Well-Known Member
لایک ها
1,160

من که بعید می دونم این قضیه رو

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

اگه ترکیبات یه عنصر دیگه هم برای رسیدن به اکتت تو حالت جامد داتیو بگیرن جامد کووالانسی تشکیل میدن؟
در اکثر موارد آره ولی در خیلی از موارد ها هم نه...راستی میتونی نظرتو واضح تر بیان کنی؟؟؟

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497

سلام دوستان گرامی،
من بحث رو خوب متوجه نشدم.
الان گیر کار اینجاست که بفهمیم یک جامد کووالانسی است یا نه؟
یا قراره برای تست‌ها حفظ کنیم؟

ببینید من یک مثال میزنم:
لاستیک‌ها پلیمرهایی هستند که زنجیره‌های آنها به وسیله‌ی پیوندهای عرضی به یکدیگر متصل می‌شوند. اولش این‌ها جامد مولکولی هستند. بعد فرض کنید بین هر دو مولکول یک پیوند ایجاد شود، اگر در ابتدا 100 مولکول داشتیم، حالا شده، 50 مولکول با اندازه‌ی 2 برابر. این کار را چند بار دیگر تکرار می‌کنم تا بین تمام مولکول‌ها چند پیوند کووالانسی ایجاد شود، حالا چه نوع جامدی دارم؟

یک راه خوب برای تفاوت قایل شدن بین جامدات مولکولی و کووالانسی، تفاوت در حلالیت یا تفکیک آن‌ها است. جامدات مولکولی حل می‌شوند، اما جامدات کووالانسی، در حلال مناسب فقط می‌توانند متورم شوند. (حالت خمیری شکل)

حالا بی‌شمار جامد کووالانسی که از پلیمرها به دست می‌آید قابل شناسایی است. الماس هم یکی از آن‌ها است که مونومر آن کربن است. بورتریفلوئورید و ... نیز از همین دسته هستند.

BIOSAM

New Member
لایک ها
804

در اکثر موارد آره ولی در خیلی از موارد ها هم نه...راستی میتونی نظرتو واضح تر بیان کنی؟؟؟
دوست عزیز امیدوارم بتونم منظورمو full hd برسونم!!!):173:

1-اصل سوال اینه که آیا راهی واسه تشخیص جامد کوالانسی از جامد مولکولی هست؟

2-شما ترکیبات بریلیم رو مثال زدید گفتید برای رسیدن به اوکتت(تو حالت جامد) داتیو میگیرن که باعث میشه جامد کووالانسی تشکیل بدن.

3-من:وقتی ترکیبات بریلیم تو حالت جامد با ایجاد داتیو جامد کوالانسی تشکیل میدن،چه گروه خاصی از ترکیبات هستن که میتونن مثل ترکیبات بریلیم با ایجاد داتیو جامد کووالانسی تشکیل بدن؟

4-آیا دسته بندی خاصی وجود داره که مثلاً بگیم ترکیبات x به فلان روش جامد کووالانسی تشکیل میدن یا ترکیبات y به فلان روش جامد کووالانسی تشکیل میدن؟

آخرین ویرایش توسط مدیر

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

سلام دوستان گرامی،
من بحث رو خوب متوجه نشدم.
الان گیر کار اینجاست که بفهمیم یک جامد کووالانسی است یا نه؟
یا قراره برای تست‌ها حفظ کنیم؟

ببینید من یک مثال میزنم:
لاستیک‌ها پلیمرهایی هستند که زنجیره‌های آنها به وسیله‌ی پیوندهای عرضی به یکدیگر متصل می‌شوند. اولش این‌ها جامد مولکولی هستند. بعد فرض کنید بین هر دو مولکول یک پیوند ایجاد شود، اگر در ابتدا 100 مولکول داشتیم، حالا شده، 50 مولکول با اندازه‌ی 2 برابر. این کار را چند بار دیگر تکرار می‌کنم تا بین تمام مولکول‌ها چند پیوند کووالانسی ایجاد شود، حالا چه نوع جامدی دارم؟

یک راه خوب برای تفاوت قایل شدن بین جامدات مولکولی و کووالانسی، تفاوت در حلالیت یا تفکیک آن‌ها است. جامدات مولکولی حل می‌شوند، اما جامدات کووالانسی، در حلال مناسب فقط می‌توانند متورم شوند. (حالت خمیری شکل)

حالا بی‌شمار جامد کووالانسی که از پلیمرها به دست می‌آید قابل شناسایی است. الماس هم یکی از آن‌ها است که مونومر آن کربن است. بورتریفلوئورید و ... نیز از همین دسته هستند.
ممنون از توضیحاتتون...گیر کار فقط اینجا بود که تصور بر این بود که جامدات کووالانسی محدودوند در صورتی که همون طور که گفتید اینجور نیست!

- - - Updated - - -

دوست عزیز امیدوارم بتونم منظورمو full hd برسونم!!!):173:

1-اصل سوال اینه که آیا راهی واسه تشخیص جامد کوالانسی از جامد مولکولی هست؟

2-شما ترکیبات بریلیم رو مثال زدید گفتید برای رسیدن به اوکتت(تو حالت جامد) داتیو میگیرن که باعث میشه جامد کووالانسی تشکیل بدن.

3-من:وقتی ترکیبات بریلیم تو حالت جامد با ایجاد داتیو جامد کوالانسی تشکیل میدن،چه گروه خاصی از ترکیبات هستن که میتونن مثل ترکیبات بریلیم با ایجاد داتیو جامد کووالانسی تشکیل بدن؟

4-آیا دسته بندی خاصی وجود داره که مثلاً بگیم ترکیبات x به فلان روش جامد کووالانسی تشکیل میدن یا ترکیبات y به فلان روش جامد کووالانسی تشکیل میدن؟
خب فک کنم الآن یکم واسه جوابم دیره...چون آقای خلینا لطف کردن جواب رو گذاشتن!!!
ولی به طور کلی بگم...اگه یه اتمی که کمبود الکترون داره دارای گروه هایی باشه بتونن داتیو بدن(جفت نا پیوندی داشته باشن و ممانعتی واسه داتی دادن نداشته باشن!)می تونن مولکول به که بچشبن و یه جامد کووالانسی رو تشکیل بدن!

zaq666

New Member
لایک ها
2

ممنون از توضیحاتتون...گیر کار فقط اینجا بود که تصور بر این بود که جامدات کووالانسی محدودوند در صورتی که همون طور که گفتید اینجور نیست!

- - - Updated - - -

خب فک کنم الآن یکم واسه جوابم دیره...چون آقای خلینا لطف کردن جواب رو گذاشتن!!!
ولی به طور کلی بگم...اگه یه اتمی که کمبود الکترون داره دارای گروه هایی باشه بتونن داتیو بدن(جفت نا پیوندی داشته باشن و ممانعتی واسه داتی دادن نداشته باشن!)می تونن مولکول به که بچشبن و یه جامد کووالانسی رو تشکیل بدن!
بله دیگه فکر کنم توضیحات کافی بوده ونیازی به توضیحی نمونده باشه.
پس موقع بستن تاپیک هس!@police

mohy1376

Well-Known Member
لایک ها
311

یه سوال تو گلوم گیر کرده؟مگه BCl3 , BeF2جزو جامدات مولکولی نیستند؟آخه دوستمون [MENTION=11160]parham_76[/MENTION] اونارو جامدات کوالانسی بیان کرده.

mahallehm

New Member
لایک ها
487

یه سوال تو گلوم گیر کرده؟مگه BCl3 , BeF2جزو جامدات مولکولی نیستند؟آخه دوستمون @parham_76 اونارو جامدات کوالانسی بیان کرده.
BeF2 , BCl3 , Si, Ge, C , SiC , SiO2،قلع در فرم آلفا یا حتی فسفر سیاه یا آرسنیک یا(3تااز manehsan) ... جامد کووالانسی هستند... البته BeF2 , BCl3 در حالت گازی مولکولی هستند... دیگه کسی چه جامد کووالانسی دیگه ای به ذهنش می رسه؟

*Star*

New Member
لایک ها
6

میشه از زاویه ی پیوند ها یا اختلاف الکترونگاتیوی دو اتم متوجه شد ...:224:

بالا