Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428
چرا ویتامین k در روده بزرگ از طریق خون جذب می شود اما در روده کوچک از طریق لنف ؟؟؟
در ضمن منظور کتاب درسی از لایه پلی ساکاریدی بر سطح رگ های خونی چیست ؟؟

Nima138

Well-Known Member
لایک ها
527
پاسخ : جذب ویتامین k

منظور از لایه پلی ساکاریدی من فکر می کنم غشا پایه باشه که زیر(تو رگ ها میشه خارج رگ)بافت پوششی هست.بعد خودم یه سوال می پرسم.تو روده بزرگ هم مثل روده کوچک لنف به اون فراوانی داریم.منظورم اینه که تو روده بزرگ که پرز نداریم.آیا ساختار دیگه ای داریم که جایگزین پرزها باشه که لنف ها توشون باشه؟احتمالا نه.پس من این طوری دلیل میارم که چون زمینه چذب به لنف فراهم نیست.به خون جذب میشه.

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

منظور از لایه پلی ساکاریدی من فکر می کنم غشا پایه باشه که زیر(تو رگ ها میشه خارج رگ)بافت پوششی هست.بعد خودم یه سوال می پرسم.تو روده بزرگ هم مثل روده کوچک لنف به اون فراوانی داریم.منظورم اینه که تو روده بزرگ که پرز نداریم.آیا ساختار دیگه ای داریم که جایگزین پرزها باشه که لنف ها توشون باشه؟احتمالا نه.پس من این طوری دلیل میارم که چون زمینه چذب به لنف فراهم نیست.به خون جذب میشه.
مگر جذب به لنف نیازمند پرز است ؟؟؟؟؟؟

Nima138

Well-Known Member
لایک ها
527

نه ولی پرز محیط جذب بیشتر رو فراهم می کنه.مونومر ها در مجاور مویرگ های خونی ولنفی قرار می گیرن.منظور اصلیم اینه که ساختار مویرگ های لنفی توی روده بزرگ خیلی کمن.(احتمال میدم)

zahra

New Member
لایک ها
609

به نظر منم به همون نسبت میزان جذب تو روده ی بزرگ کمه...
مقدار جذب اونقدر زیاد نیست که نیازمند ساختار گسترده ای به شکل پرز باشیم!!
دزر ضمن تو کتاب درسی این لایرو(لایه ی پلی ساکاریدی) دلیل جذب نشدن چربی ها توسط رگ ذکر کرده که اگر مشابه این ساختار روی رگ های خونی روده ی بزرگم هست جذب ویتامین کا که محلول در چربیست چگونه توجیه میشه؟!

آخرین ویرایش توسط مدیر

Nima138

Well-Known Member
لایک ها
527

این که کتاب درسی گفته چربی ها به دلیل لایه پلی ساکارید جذب خون نمی شن غلطه.چون توی روده کوچک مقداری از اسیدهای چرب کوچک جذب خون میشن به صورت مستقیم.چربی های بزرگ تر نمی تونن جذب خون بشن.لایه ی پلی ساکاریدی تنها دلیل این امر نیست.انحلال پذیری چربی توی آب هم مهمه.هر چی چربی بزرگ تر باشه،برهم کنش قسمت های ناقطبی به قسمت های قطبی غلبه می کنه و چربی ها بیشتر دوست دارن به هم متصل شن.می دونیم که اسید های چرب در سلول های اپی تلیال روده دوباره به هم متصل می شن و بعد جذب لنف میشن.حالا اگه اسید چرب کوچک باشه.توی آب حل میشه تقربیا و جذب خون میشه.

zahra

New Member
لایک ها
609

خب این درسته ولی خب این لایه ی پلی ساکاریدی که به نظرم منظورش گلیکو لیپیدها و گلیکو پروتئین هاس یک عامل مهم برای عدم جذب و طبعا تاثیر گذار...
منم اولش فک می کردکم که کتاب درسی غلط گفته و میزان جذب ویتامین کا خیلی کم و در حد همون اسیدهای چرب کوچیکه ولی تو کتاب خیلی سبز مستقیما گفته که درسته اگر مقدارش اونقدر کمه دلیلی نداره که روش تاکید بشه خب مثل روده ی کوچک می گفتن لنف!

Nima138

Well-Known Member
لایک ها
527

خب این درسته ولی خب این لایه ی پلی ساکاریدی که به نظرم منظورش گلیکو لیپیدها و گلیکو پروتئین هاس یک عامل مهم برای عدم جذب و طبعا تاثیر گذار...
منم اولش فک می کردکم که کتاب درسی غلط گفته و میزان جذب ویتامین کا خیلی کم و در حد همون اسیدهای چرب کوچیکه ولی تو کتاب خیلی سبز مستقیما گفته که درسته اگر مقدارش اونقدر کمه دلیلی نداره که روش تاکید بشه خب مثل روده ی کوچک می گفتن لنف!
خط دومو میشه مفهوم تر بنویسید.قرمزارو خیلی سبز نوشته یا شما؟
شما میگید که جذب چربی به خون آهسته و کم هست؟(اسید های چرب کوچک)

zahra

New Member
لایک ها
609

منم منظور شما رو نفهمیدم!!
جمله ی خیلی سبز:در ص65 کتاب درسی می خوانیم ویتامین کا در روده ی بزرگ جذب خون می شود نه لنف و این موضوع از نظر علمی درست است!
من متوجه نمیشم الان با کجای این مشکل دارین؟!
میگین این جذب خیلی کمه و حتی تو روده ی کوچک هم هست؟

Nima138

Well-Known Member
لایک ها
527

منم منظور شما رو نفهمیدم!!
جمله ی خیلی سبز:در ص65 کتاب درسی می خوانیم ویتامین کا در روده ی بزرگ جذب خون می شود نه لنف و این موضوع از نظر علمی درست است!
من متوجه نمیشم الان با کجای این مشکل دارین؟!
میگین این جذب خیلی کمه و حتی تو روده ی کوچک هم هست؟
نه من میگم که جمله کتاب که میگه جذب چربی ها به لنف هست غلطه چون یه سری اسید های چرب کوچک به خون جذب میشن.حالا با استناد به اون می گم که جذب شدن ویتامین k به خون خیلی عحیب نیست.چون هیچ قانونی نیست که همه ی چربی ها به لنف جذب یشه.کتاب باید می نوشت مثلا چربی ها اکثرا به لنف جذب میشن.من با خیلی سبز مشکلی ندارم.

آخرین ویرایش توسط مدیر

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

نه من میگم که جمله کتاب که میگه جذب چربی ها به لنف هست غلطه چون یه سری اسید های چرب کوچک به خون جذب میشن.حالا با استناد به اون می گم که جذب شدن ویتامین k به خون خیلی عحیب نیست.چون هیچ قانونی نیست که همه ی چربی ها به لنف جذب یشه.کتاب باید می نوشت مثلا چربی ها اکثرا به لنف جذب میشن.من با خیلی سبز مشکلی ندارم.
من با جمله شما مشکل دارم !!!! ویتامین a یا ویتامین d یا e که به همان اندازه ویتامین k یا حتی بیش تر ابدوست است در روده جذب لنف می شه ! این دلیل شما به نظر درست نمی رسد !
این هم ساختار ها
Vitamin A - Wikipedia, the free encyclopedia
Vitamin K - Wikipedia, the free encyclopedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_d
Vitamin E - Wikipedia, the free encyclopedia

zahra

New Member
لایک ها
609

ببینید کتاب درسی اشکالات خودشو داره ولی خیلی سبز دقیقا گفته که ویتامین کا در روده ی بزرگ جذب خون میشه نه لنف!!
این عجیب نیست؟
حتی گفته دلیل این جذب هنوز معلوم نیست ینی نمی تونیم بگیم چرا با وجود لنف جذب خون میشه؟!؟
اما این سوال وجود داره که آیا ساختار رگ خونی روده ی بزرگ و روده ی کوچک متفاوته؟؟
یا در روده ی بزرگ تغییری در ساختار ویتامین کا ایجاد میشه؟؟
من فکر می کردم شاید اون لایه ی پلی ساکاریدی روی رگ های روده ی بزرگ نیست اما مثل اینکه هست...

Nima138

Well-Known Member
لایک ها
527

من با جمله شما مشکل دارم !
کدوم جمله؟جذب شدن ویتامین K به خون خیلی عجیب نیست.؟ویتامین kتوسط باکتری های روده بزرگ تولید میشه.فکر نمی کنم ویتامین e a زیادی توی روده بزرگ باشه که بخوایم راجع یهشون بحث کنیم.

ببینید کتاب درسی اشکالات خودشو داره ولی خیلی سبز دقیقا گفته که ویتامین کا در روده ی بزرگ جذب خون میشه نه لنف!!
این عجیب نیست؟
حتی گفته دلیل این جذب هنوز معلوم نیست ینی نمی تونیم بگیم چرا با وجود لنف جذب خون میشه؟!؟
اما این سوال وجود داره که آیا ساختار رگ خونی روده ی بزرگ و روده ی کوچک متفاوته؟؟
یا در روده ی بزرگ تغییری در ساختار ویتامین کا ایجاد میشه؟؟
من فکر می کردم شاید اون لایه ی پلی ساکاریدی روی رگ های روده ی بزرگ نیست اما مثل اینکه هست...
چرا باید ساحتار رگ های روده بزرگ و کوچک با هم فرق کنه؟شما اینو قبول دارید که یه چربی بدون نیاز به هیچ گونه تغییری توی رگ ها و مویرگ ها می تونه جذب خون بشه؟من حس می کنم که شما این رو قبول ندارید.یعنی در زمینه فکریتون این جوری هست که چربی ها همیشه باید جذب لنف شن.دوباره من حس می کنم که شما فکر می کنید من قبول ندارم که ویتامین k تو روده بزرگ جذب خون میشه.من قبول دارم.

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

منظور دقیق ترم این بود که چرا چربی ها را کتب علمی نوشتن که مقدار کمی در روده کوچک جذب خون می شه اما برای ویتامین های محلول در چربی ننوشته اند؟؟؟

zahra

New Member
لایک ها
609

کدوم جمله؟جذب شدن ویتامین K به خون خیلی عجیب نیست.؟ویتامین kتوسط باکتری های روده بزرگ تولید میشه.فکر نمی کنم ویتامین e a زیادی توی روده بزرگ باشه که بخوایم راجع یهشون بحث کنیم.

چرا باید ساحتار رگ های روده بزرگ و کوچک با هم فرق کنه؟شما اینو قبول دارید که یه چربی بدون نیاز به هیچ گونه تغییری توی رگ ها و مویرگ ها می تونه جذب خون بشه؟من حس می کنم که شما این رو قبول ندارید.یعنی در زمینه فکریتون این جوری هست که چربی ها همیشه باید جذب لنف شن.دوباره من حس می کنم که شما فکر می کنید من قبول ندارم که ویتامین k تو روده بزرگ جذب خون میشه.من قبول دارم.

من قبول دارم که جذب خون هم میشن اما این مقدار در مقایسه با ورودشون به لنف اونقدر کم هست که در نظر نگیریم!
من اصلا بحثی رو جذب چربی ها ندارم فقط و فقط رو جذب ویتامین کا بحث می کنم!!
اگر این مقدار در روده ی بزرگ کمه پس چرا بهش اشاره شده عین چربی ها می گفت جذب رگ لنفی میشه تازه گفتم کتاب خیلی سبز گفته ویتامین کا جذب رگ خونی میشه نه لنف!!
بنابراین یا ساختار ویتامین کا با بقیه ی ویتامین های محلول در چربی تفاوت بارزی داره که کمک به جذبش توسط خون می کنه که در این صورت ما باید تو روده ی کوچیکم شاهد جذبش از خون باشیم یا ساختار رگ روده ی بزرگ و کوچک با هم فرق داره!!
حالا سوال اصلی من اینه که با وجود این تونایی در ویتامین کا ما هیچ وقت نباید شاهد کمبود این ویتامین باشیم مگر بر اثر عدم تغذیه ی این ویتامین!
اما هستیم!چرا؟؟؟!!

آخرین ویرایش توسط مدیر

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

من قبول دارم که جذب خون هم میشن اما این مقدار در مقایسه با ورودشون به لنف اونقدر کم هست که در نظر نگیریم!
من اصلا بحثی رو جذب چربی ها ندارم فقط و فقط رو جذب ویتامین کا بحث می کنم!!
اگر این مقدار در روده ی بزرگ کمه پس چرا بهش اشاره شده عین چربی ها می گفت جذب رگ لنفی میشه تازه گفتم کتاب خیلی سبز گفته ویتامین کا جذب رگ خونی میشه نه لنف!!
بنابراین یا ساختار ویتامین کا با بقیه ی ویتامین های محلول در چربی تفاوت بارزی داره که کمک به جذبش توسط خون می کنه که در این صورت ما باید تو روده ی کوچیکم شاهد جذبش از خون باشیم یا ساختار رگ روده ی بزرگ و کوچک با هم عرق داره!!
حالا سوال اصلی من اینه که با وجود این تونایی در ویتامین کا ما هیچ وقت نباید شاهد کمبود این ویتامین باشیم مگر بر اثر عدم تغذیه ی این ویتامین!
اما هستیم!چرا؟؟؟!!
نه این دو نتیجه گیری شما درست نیست !نه ساختار این ویتامین و نه ساختار رگ تفاوتی نداره !! غیر از نظر نیما من خودمم یک فرض دارم و این که عدم وجود شیر های پانکراس و صفرا در روده بزرگ باعث می شه جذب کاهش پیدا کنه !!
جذب چربی به خون را در کتاب ها نوشته اند و همین طور هم نوشته اند که جذب ویتامین k در روده بزرگ کمه و هم
چنین نوشته اند که معمولا شاهد کمبود این ویتامین نیستیم ! منبع این جمله ی اخر شما از کجست ؟؟

zahra

New Member
لایک ها
609

نه این دو نتیجه گیری شما درست نیست !نه ساختار این ویتامین و نه ساختار رگ تفاوتی نداره !! غیر از نظر نیما من خودمم یک فرض دارم و این که عدم وجود شیر های پانکراس و صفرا در روده بزرگ باعث می شه جذب کاهش پیدا کنه !!
جذب چربی به خون را در کتاب ها نوشته اند و همین طور هم نوشته اند که جذب ویتامین k در روده بزرگ کمه و هم
چنین نوشته اند که معمولا شاهد کمبود این ویتامین نیستیم ! منبع این جمله ی اخر شما از کجست ؟؟

خب پس اگر میزان این جذب کمه بحث رو چیه؟!
من فک می کردم چون براساس انتشاره جذبش پس قابل ملاحضس ولی میگین کمه...
شاهد کمبود ویتامین کا نیستیم؟!
ینی اصلا امکان نداره با کمبودش مواجه شیم؟!
خب من تا حالا چنین چیزی نشنیده بودم!
منبع حرفمم اینه که شنیده بودم بر اثر کمبود ویتامین کا عارضه هایی ایجاد میشه!!
اگر کمبود ویتامین کا نداریم ینی لزوما برای انتقالش به شیره ی صفرا و پانکراس نیاز نیست؟؟

آخرین ویرایش توسط مدیر

Nima138

Well-Known Member
لایک ها
527

می تونیم دچار کمبود ویتامین kبشیم .یکی از مهم ترین منابع تولید ویتامین k بدن همین باکتری های روده بزرگ هستن.اگه به روده بزرگ آسیب برسه یا به اون باکتری ها،قسمت زیادی از ویتامین k مون رو از دست می دیم.ولی آره معمولا شاهد کمبود ویتامین k نیستیم.چون معمولا آسیب جدی به روده بزرگ که توی بدن سالم نمیرسه

آخرین ویرایش توسط مدیر

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

می تونیم دچار کمبود ویتامین kبشیم .یکی از مهم ترین منابع تولید ویتامین k بدن همین باکتری های روده بزرگ هستن.اگه به روده بزرگ آسیب برسه یا به اون باکتری ها،قسمت زیادی از ویتامین k مون رو از دست می دیم.ولی آره معمولا شاهد کمبود ویتامین k نیستیم.چون معمولا آسیب جدی به روده بزرگ که توی بدن سالم نمیرسه
نه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
اتفاقا میزان جذب ویتامین k و تولید توسط این باکتری ها کمه !!!!
این هم منبع :
Linus Pauling Institute at Oregon State University

zahra

New Member
لایک ها
609

من الان سوالم اینه ممکنه بر اثر برداشته شدن صفرا یا بر اثر بیماری کبدی یا کلن چیزی که مانع جذب چربی ها میشه همراهش کمبود ویتامین کا رو هم شاهد باشیم؟!؟!
به جز ویتامین کا بقیه ی ویتامین های محلول در چربیم جذب خون میشن؟!

بالا