physicallest

New Member
لایک ها
12
فرض کنید که نیروی گرانشی خورشید ناگهان از میان برود به طوری که زمین به جای اینکه در مدار خورشید باشد جسمی آزاد شود چقدر طول میکشد که فاصله ی زمین از خورشید برابر شعاع فعلی مدار پلوتون شود ؟
با ره حل جواب بدبد

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

سوادا همه نم کشیده ؟ خ.ب جواب بدید دیگه؟

celestial

New Member
لایک ها
326
پاسخ : حل یک مسءله در قانون دوم نیوتون

فرض کنید که نیروی گرانشی خورشید ناگهان از میان برود به طوری که زمین به جای اینکه در مدار خورشید باشد جسمی آزاد شود چقدر طول میکشد که فاصله ی زمین از خورشید برابر شعاع فعلی مدار پلوتون شود ؟
با ره حل جواب بدبد

سوادا همه نم کشیده ؟ خ.ب جواب بدید دیگه؟
خب زمین به در یه خط راست با همین سرعت فعلیش به حرکت ادامه میده. کافیه یه مثلث تشکیل بدید و طول مسیری که باید طی کنه تا به مدار پلوتو برسه رو حساب کنید. (یه ضلع مثلث به مدار زمین مماسه.پس مثلث قائم الزاویس.)

physicallest

New Member
لایک ها
12

خب زمین به در یه خط راست با همین سرعت فعلیش به حرکت ادامه میده. کافیه یه مثلث تشکیل بدید و طول مسیری که باید طی کنه تا به مدار پلوتو برسه رو حساب کنید. (یه ضلع مثلث به مدار زمین مماسه.پس مثلث قائم الزاویس.)
منظورتون اینه که به اندازه مدار پلوتون برسه دیگه ؟ درسته؟

ali mostafa

New Member
لایک ها
72

ولی 500 ثانیه طول می کشه تا زمین متوجه نبود خورشید بشه .باید اینم در نظر گرفت.(البته اگه بخوایم دقیق حساب کنیم)

Mohammadjj

Active Member
لایک ها
119

ولی 500 ثانیه طول می کشه تا زمین متوجه نبود خورشید بشه .باید اینم در نظر گرفت.(البته اگه بخوایم دقیق حساب کنیم)
نیروی گرانشی ناشی از جرم به نور اون بستگی نداره. وقتی یک جرم مثلا ناگهان از بین میره گرانش اوم هم ناگهان از بین میره. نگاه زمین با سرعتی که قبلا به دور خورشید میچرخیده تا به خورشید نخوره به جلو ادامه میده. خب حالا اگر دو دایره هم مرکز بکشی حرف من رو متوجه میشی . یک مثلث قائم الزاویه میکشی یک ضلعش فاصله زمین تا خورشید و ضلع دیگش هم فاصله پلوتون تا خورشید از بعد فاصله رو به ست میاری که همون ضلع مجهوله. بعد دیگه تابلو هست سرعت و مسافت رو داری....زمان رو به دست میاری. من با اطلاعات اخر هالیدی حساب کردم میشه: 6.28 سال.ممنون سوال خوبی بود.
این مسئله یک راه دیگه هم داره که اگر سرعت رو بهت نداده بودن میتونی این فصله رو بر طول مدار زمین به دور خورشید تقسیم کنی یه سال به دست میاد.

آخرین ویرایش توسط مدیر

celestial

New Member
لایک ها
326

اتفاقا باید اون ۵۰۰ ثانیه رو در نظر گرفت.البته نه در این سوال!! جواب من شد حدود 6 سال.چی شد؟؟؟

Mohammadjj

Active Member
لایک ها
119

نه مطمئنم نیازی نیست. اینو دقیقا میدونم. سرعت مداری زمین 29.8 کیلومتر بر ساعت و فاصله پلوتون 5900 ضرب 10 به توان 6 کیلو متر و زمین هم 150 ضرب 10 به توان 6 کیلومتر. اخر هالیدی اینا رو نوشته بود.

ali mostafa

New Member
لایک ها
72

اتفاقا باید اون ۵۰۰ ثانیه رو در نظر گرفت.البته نه در این سوال!! جواب من شد حدود 6 سال.چی شد؟؟؟
ولی 500 ثانیه در جواب تاثیر می ذاره ولی در برابر جوابی که در آوردید قابل صرف نظره.

ولی 500 ثانیه در جواب تاثیر می ذاره ولی در برابر جوابی که در آوردید قابل صرف نظره.

celestial

New Member
لایک ها
326

نه مطمئنم نیازی نیست. اینو دقیقا میدونم. سرعت مداری زمین 29.8 کیلومتر بر ساعت و فاصله پلوتون 5900 ضرب 10 به توان 6 کیلو متر و زمین هم 150 ضرب 10 به توان 6 کیلومتر. اخر هالیدی اینا رو نوشته بود.
سرعت زمین حدود 30 کیلومتر در ثانیه هست.
نیروی گرانش نمیتونه سریعتر از سرعت نور حرکت کنه.اصول موضوعه نسبیت خاص که یادتونه !!!!

Mohammadjj

Active Member
لایک ها
119

نه درسته میشه 6.28 سال الان بالا درستش میکنم همه هالیدی فارسی ها اشتباه است اینم عکسش نگید بهانه میاره نگاه بهگوشش بندازیدنوشته کیلومتر بر ساعت :

سرعت زمین حدود 30 کیلومتر در ثانیه هست.
نیروی گرانش نمیتونه سریعتر از سرعت نور حرکت کنه.اصول موضوعه نسبیت خاص که یادتونه !!!!
اثر نیرو سریع از بین میره مثل نیروی بار

یا مثل میدان نمیدونم شما درباره Drift Speed تو سیم حامل جریان میدونید یا نه ؟ سرعت الکترون 5 ضرب 10 منفی 5 متر بر ثانیه هست اما چون سرعت گسترش میدان درسیم بالا و تقریبا برابر با نور هست ما این تندی کم رو حس نمیکنیم.

تا اونجایی که به من گفتن اینطوریه.

ali mostafa

New Member
لایک ها
72

نه درسته میشه 6.28 سال الان بالا درستش میکنم همه هالیدی فارسی ها اشتباه است اینم عکسش نگید بهانه میاره نگاه بهگوشش بندازیدنوشته کیلومتر بر ساعت :

اثر نیرو سریع از بین میره مثل نیروی بار

یا مثل میدان نمیدونم شما درباره Drift Speed تو سیم حامل جریان میدونید یا نه ؟ سرعت الکترون 5 ضرب 10 منفی 5 متر بر ثانیه هست اما چون سرعت گسترش میدان درسیم بالا و تقریبا برابر با نور هست ما این تندی کم رو حس نمیکنیم.

تا اونجایی که به من گفتن اینطوریه.
سریع اما نه سریع تر از نور...
این تندی را در فواصل کم حس نمی کنیم اما در فاصله 150 میلیون کیلومتر بحث فرق می کند.

آخرین ویرایش توسط مدیر

Mohammadjj

Active Member
لایک ها
119

سریع اما نه سریع تر از نور...
این تندی را در فواصل کم حس نمی کنیم اما در فاصله 150 میلیون کیلومتر بحث فرق می کند.
و البته نه اندازه یک ژیان. شما تو کدوم کتاب خوندید؟ تا جایی که من خوندم تو نیرو های کنش از راه دور اثر نیرو با از بین رفتن عامل به سرعت از بین میره. شایدم من اشتباه کنم.

لایک ها
93

یک قضیه وجود داره که میگه تمام تغییرات نیرو های گرانشی و الکترو با سرعت نور(نه بیشتر و نه کمتر) منتشر می شوند و لاغیر
(به همین دلیل اون ۵۰۰ ثانیه هم باید محسوب شود)

Mohammadjj

Active Member
لایک ها
119

یک قضیه وجود داره که میگه تمام تغییرات نیرو های گرانشی و الکترو با سرعت نور(نه بیشتر و نه کمتر) منتشر می شوند و لاغیر
(به همین دلیل اون ۵۰۰ ثانیه هم باید محسوب شود)
واقعا یعنی..... وقتی یک ستاره در دوردست از بین میره مثلا ما 10000سال بعد حس میکنیم وجود نداره؟ خب پس عامل گرانش باید یه ذره یا یه چیزی مثل نور باشه نه؟

celestial

New Member
لایک ها
326

واقعا یعنی..... وقتی یک ستاره در دوردست از بین میره مثلا ما 10000سال بعد حس میکنیم وجود نداره؟ خب پس عامل گرانش باید یه ذره یا یه چیزی مثل نور باشه نه؟
خب هست دیگه!! مثلا اگه الان خورشید یهو غیب بعد ۵۰۰ ثانیه زمین می فهمه.
دانشمندان می خولستن این قضیه از لحاظ کوانتومی هم با نظریات هماهنگ باشه اومدن یه ''ذره'' به نیروی گرانش نسبت دادن. همون طور که امواج الکترومغناطیس رو فوتون ها منتقل می کنن، امواج گرانشی رو گراویتون ها جابجا می کنن که سرعتشون همون سرعت نور هست.

حالا گرانش هیچی. نیروی عکس العمل (قانون سوم نیوتون) هم از محدودیت سرعت نور تبعیت می کنه.یعنی الان یه چیز به چیز دیگه ای نیرو وارد کنه، نیروی عکس العمل جسم دیگه فورا اعمال نمی شه.یه مدتی زمان می بره. (من هیچ وقت اینو درک نکردم !!!)

ali mostafa

New Member
لایک ها
72

اندرکنش گراویتونی میان زمین و خورشید

گراویتون یک ذره بنیادی فرضی است است که بنا بر نظریه میدان‌های کوانتومی از طریق آن نیروی گرانش منتقل می‌شود. در صورتی که این ذره وجود داشته باشد انتظار می‌رود که فاقد جرم بوده و یک بوزون با اسپین ۲ باشد.

celestial

New Member
لایک ها
326

اندرکنش گراویتونی میان زمین و خورشید

گراویتون یک ذره بنیادی فرضی است است که بنا بر نظریه میدان‌های کوانتومی از طریق آن نیروی گرانش منتقل می‌شود. در صورتی که این ذره وجود داشته باشد انتظار می‌رود که فاقد جرم بوده و یک بوزون با اسپین ۲ باشد.
البته با این که بنده با این عکسه خیلی مخالفم ولی قضیه همینیه که دوست عزیزمون فرمودن.

علت مخالفتم: گرانش در فضای سه بعدی خمیدگی ایجاد می کنه.این عکس و اون مثال پارچه و توپ فقط خمیدگی در دو بعد رو نشون میدن.اگه شکل بالا رو بخواید قبول کنید باید یه صفحه مرجع داشته باشید که مثه شکل فرو رفته باشه. اما این صفحه مرجع وجود نداره. خمش در سه بعد هم مسلما به بعد چهارم نیاز داره که انسان نمی تونه درکش کنه.

خدا اینشتین خدا بیامرز رو بیامرزه.:4: یه نظریه ای داده که فقط خودش و معادلاتش میتونن اونو بفهمن.:)

Mohammadjj

Active Member
لایک ها
119

چه جالب شما نجومیا چه چیزایی میخونید

celestial

New Member
لایک ها
326

ای بابا. ما نجومی ها چه چیزا که نمی خونیم.:4: از فوتون فسقلی گرفته تا کل کیهانو باید زیر و رو کنیم.تازه باید بین این دوتا رابطه هم پیدا کنیم.:189: من هنوز موندم.همه کیهان با یه نیمچه فوتون و نوترینو و چارتا ذره دیگه چطوری قابل توضیحه؟؟!!!

و اما یه گنجی که نجومی ها دارن و هیچ المپیادی نداره هندسه کرویه. پیشنهادم اینه که یه آشنایی باهاش پیدا کنید.توی فیزیک هم بعضی جاها به دردتون خواهد خورد.

Mohammadjj

Active Member
لایک ها
119

ای بابا. ما نجومی ها چه چیزا که نمی خونیم.:4: از فوتون فسقلی گرفته تا کل کیهانو باید زیر و رو کنیم.تازه باید بین این دوتا رابطه هم پیدا کنیم.:189: من هنوز موندم.همه کیهان با یه نیمچه فوتون و نوترینو و چارتا ذره دیگه چطوری قابل توضیحه؟؟!!!

و اما یه گنجی که نجومی ها دارن و هیچ المپیادی نداره هندسه کرویه. پیشنهادم اینه که یه آشنایی باهاش پیدا کنید.توی فیزیک هم بعضی جاها به دردتون خواهد خورد.
منظورتون همون استرادیان و این مزخرفات بله خدمتشون ارادت داریم. یه مدتی میخوندیم کشتیمون به گل امتحانات مدرسه نشست! ان شاء الله یعدا یه نگاهیش میندازم. من یه کتاب نجوم خیلی دوست دارم اونم کتابی هست که تو همایش دعوتی دانشگاه شیراز بهمون دادن به برنده های مسابقه یه کتاب دادن خیلی باهال بود. همایشش به مناسبت روز فیزیک بود.

بالا