خازن

k aran

Member
لایک ها
29
سلام دوستان
خازن یک را به مولد وصل میکنیم بعد از اینکه بار دار شد از مولد جدا میکنیم و به خازن دو که بدون بار است وصل میکنیم انرژی مجموعه خازن ها کاهش میابد با توجه به قانون پایستگی انرژی چگونه توجیه میکنید؟(سیم ها بدون مقاومت هستند)

love star

Moderator
لایک ها
942
پاسخ : خازن

من الآن یه ماهی هست که فیزیک نخوندم...یعنی این فصلو نخوندم...و از جوابم مطمئن نیستم...
ولی جوابمو‌میگم تا اگه نقصیم داشت بفهمم کجاشو بلد نبودمو بد گفتم...
خب خازن یک رو که از مدار جدا کنیم بارش تغییر نمیکنه ولی ولتاژش میتونه تغییر کنه...
حالا وقتی که ما این خازنو به خازن دوم وصل کنیم بعد میتونیم اینجوری توجیه کنیم که خب...الآن قانون انرژی میشه u=1/2*qv
میدونیم بار قابته پس بار باعث تغییر انرژی نشده اما چون ما خازنامون از مولد جداشده پس ولتاژ پایین میادو چون ولتاژ با انرژی رابطه ی مستقیم داره پس انرژی هم کاهش پیدا میکنه...البته ممکنه صورته سوالو درست متوجه نشده باشم...:)

k aran

Member
لایک ها
29

سلام.
ممنون ولی من اینکه چرا کم میشه مشکلی ندارم اثباتشو میدونم من میگم این انرژی صرف چی میشه چون طبق پایستگی انرژی از بین نمیره متوجه شدید؟

love star

Moderator
لایک ها
942

همم..فکر کنم گرما تولید میشه...یعنی تنها جوری که الآن به ذهنم میرسه اینه که به صورت گرما تلف شه...یا که از انرژیش استفاده شده:|

لایک ها
314

اگر‌سیم ها ایده آل باشن چون در لحظه ی اول بار خازن ها آنی عوض میشه و الکترون ها شتاب میگیرن تابش میکنن و به همین وسیله انرژی تلف میشه. چه سیم ها مقاومت داشته باشن و چه نداشته باشن همین مقدار انرژی تلف میشه.

بالا