خطوط میدان یک دوقطبی الکتریکی

mehran88

New Member
لایک ها
1,232
با سلام.

این سوال چند وقت پیش به گوشم خورد و ظاهرا کمی هم سخته.

اگه نتونستید حل کنید ایده هاتون رو بگید تا روشون کار کنیم.

چند درصد از خطوط میدان خارج شده از بارمثبت یک دو قطبی الکتریکی به بار منفی میرسند؟

compin

New Member
لایک ها
195
پاسخ : خطوط میدان یک دوقطبی الکتریکی

با سلام.

این سوال چند وقت پیش به گوشم خورد و ظاهرا کمی هم سخته.

اگه نتونستید حل کنید ایده هاتون رو بگید تا روشون کار کنیم.

چند درصد از خطوط میدان خارج شده از بارمثبت یک دو قطبی الکتریکی به بار منفی میرسند؟
می شه گفت 100%
اگر یه سطح گوسی بگیری چون مجموع بار صفره, نشون می ده شار میدانی که از بار مثبت خارج شده و از سطح بیرون می رن در آخر به با بار منفی بر می گردن.
کشیدن شکل به این مسئله کمک می کنه.(سعی کنید خوتون رسم کنید.)
هرچه از وسط خط واصل دو بار به بیرون می رویم شعاع انحنای خطوط بار بیشتر می شه.

Aref Physics

New Member
لایک ها
224

راه محاسباتی ندارم ولی فعلا تنها ایدم اینه:

جهت خطوط میدان همواره از پتانسیل بیشتر به سمت پتانسیل کمتره.توی یک سیستم منزوی که فقط این دوقطبی وجودداشته باشه بیشترین پتانسیل در محل بارمثبت وکمترین پتانسیل درمحل بارمنفیه نسبت به یک مبدا دلخواه که تو بینهایت و درمحل دوبار نباشه.

توی همچین سیستمی هر خط میدانی که از بار مثبت خارج بشه حتی اونهایی که به بینهایت میرن(چون تو بینهایت صفره پتانسیل) سرانجام به بار منفی میره. یعنی جواب 100 درصده

آخرین ویرایش توسط مدیر

compin

New Member
لایک ها
195

سوال جالبتر می شه اگر یه بار منفی دیگه درست به همون اندازه به فاصله x از بار منفیه باشه.:195:

mehran88

New Member
لایک ها
1,232

نمیخواستم بگم.ولی این سوال یه سالی جزو تمارین دوره طلا بوده.پس به این سادگیام نیست.

شاید بشه از معادله دیفرانسیل مولد خطوط میدان کمک گرفت.یعنی حل بدون قانون گوس، که طبیعتا محاسبات زیادی داره.

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

می شه گفت 100%
اگر یه سطح گوسی بگیری چون مجموع بار صفره, نشون می ده شار میدانی که از بار مثبت خارج شده و از سطح بیرون می رن در آخر به با بار منفی بر می گردن.
کشیدن شکل به این مسئله کمک می کنه.(سعی کنید خوتون رسم کنید.)
هرچه از وسط خط واصل دو بار به بیرون می رویم شعاع انحنای خطوط بار بیشتر می شه.

اولا اگه بخواییم سوال رو با سطح گوسی حل کنیم تمام هنر ما به این برمیگرده که سطح گوسی رو چطور انتخاب کنیم.این سطح گوسی ای که شما انتخاب کردید که اصلا کمکی به حل سوال نمیکنه.شما دو تا بار رو محصور کردید و بعدش نتیچه گرفتید شار عبوری خالص از این سطح گوسی صفره. so what?

در ضمن.یه اشتباه خیلی ظریفی هم کردید و اون اینکه:

- شار ورودی به این سطح گوسی صرفا حاصل خطوط میدان متمایلیده مثبت به منفی نیست و بخشی از شار ورودی هم مربوط به خطوط میدان خود بار منفی هستش.

در ضمن من هیچ دلیلی نمیبینم لزوما 100 درصد خطوط میدان به بار منفی منتهی بشن.ساده ترین مثال نقضش هم خط میدانیه که از بار مثبت خارج میشه و موازی بردار P هستش.

بدون کمک گرفتن از سطح گوسی فک کنم صغحه 6 فایل زیر راهگشاست.

http://www.irysc.com/forum/hamyar_upc.php?file=1405545787503546_0session36.pdf

راه محاسباتی ندارم ولی فعلا تنها ایدم اینه:

جهت خطوط میدان همواره از پتانسیل بیشتر به سمت پتانسیل بیشتره.توی یک سیستم منزوی که فقط این دوقطبی وجودداشته باشه بیشترین پتانسیل در محل بارمثبت وکمترین پتانسیل درمحل بارمنفیه نسبت به یک مبدا دلخواه که تو بینهایت و درمحل دوبار نباشه.

توی همچین سیستمی هر خط میدانی که از بار مثبت خارج بشه حتی اونهایی که به بینهایت میرن(چون تو بینهایت صفره پتانسیل) سرانجام به بار منفی میره. یعنی جواب 100 درصده

البته ممکنه اشتباه کرده باشم
این جواب یه مثال نقض خیلی ساده داره.خط میدانی که از بار مثبت خارح میشه و در جهت بردار P هستش هیچ وقت به بار منفی برنمیگرده.

جوابی که به اون یکی دوستمون هم دادم رو بخون

آخرین ویرایش توسط مدیر

Aref Physics

New Member
لایک ها
224

نمیخواستم بگم.ولی این سوال یه سالی جزو تمارین دوره طلا بوده.پس به این سادگیام نیست.

شاید بشه از معادله دیفرانسیل مولد خطوط میدان کمک گرفت.یعنی حل بدون قانون گوس، که طبیعتا محاسبات زیادی داره.

اولا اگه بخواییم سوال رو با سطح گوسی حل کنیم تمام هنر ما به این برمیگرده که سطح گوسی رو چطور انتخاب کنیم.این سطح گوسی ای که شما انتخاب کردید که اصلا کمکی به حل سوال نمیکنه.شما دو تا بار رو محصور کردید و بعدش نتیچه گرفتید شار عبوری خالص از این سطح گوسی صفره. so what?

- شار ورودی به این سطح گوسی صرفا حاصل خطوط میدان متمایلیده مثبت به منفی نیست و بخشی از شار ورودی هم مربوط به خطوط میدان خود بار منفی هستش.

در ضمن من هیچ دلیلی نمیبینم لزوما 100 درصد خطوط میدان به بار منفی منتهی بشن.ساده ترین مثال نقضش هم خط میدانیه که از بار مثبت خارج میشه و موازی بردار P هستش.

این جواب یه مثال نقض خیلی ساده داره.خط میدانی که از بار مثبت خارح میشه و در جهت بردار P هستش هیچ وقت به بار منفی برنمیگرده.

یه بار بایه دوستی سر همین قضیه بحث داشتم..
چند تا خط میدان به بینهایت میره؟ ازچندتا؟ اون خط میدان چند درصد کل خطوط میدانه؟

پس این مثال نقض ، ناقض نیست

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

تو دو قطبی هر چقدر خط از یه بار میاد به اون یکی میره .

اما تو موردی که اندازه ی بار ها مساوی نیست فرق داره ، یه سری خطوط به بار دیگه نمیرن ، صرفن میرن به بی نهایت ، این با قانون گوسم تطابق داره :)

Aref Physics

New Member
لایک ها
224

تو دو قطبی هر چقدر خط از یه بار میاد به اون یکی میره .

اما تو موردی که اندازه ی بار ها مساوی نیست فرق داره ، یه سری خطوط به بار دیگه نمیرن ، صرفن میرن به بی نهایت ، این با قانون گوسم تطابق داره :)

بله درسته اینو میشه با شار نوشتن اوکی کرد
الان مثلا برای q2 و-q ، پنجاه درصدشون میرن بی نهایت.. میشه تابعشو درآورد برای nq و -mq..

............................................

که این میشه تابعش: درصدخطوط میدانی که نمیرن به بار میشه:

البته این ضربدر یه صد دیگه... همینطور برای اینکه خطی بره بینهایت حتما باید مثبه بزگتر باشه که بدیهیه

آخرین ویرایش توسط مدیر

compin

New Member
لایک ها
195

فقط می تونم بگم اشتباه می کنید.:3::3::3:

mehran88

New Member
لایک ها
1,232

بله درسته اینو میشه با شار نوشتن اوکی کرد
الان مثلا برای q2 و-q ، پنجاه درصدشون میرن بی نهایت.. میشه تابعشو درآورد برای nq و -mq..

............................................

که این میشه تابعش: درصدخطوط میدانی که نمیرن به بار میشه:

البته این ضربدر یه صد دیگه... همینطور برای اینکه خطی بره بینهایت حتما باید مثبه بزگتر باشه که بدیهیه

بسیار عالی!

یه توضیحی از روش حلت رو هم میدی؟

چون من هنوز فکر میکنم اون مشکلی رو که نوشتم برطرف نکردی:

-شار ورودی به این سطح گوسی(در برگیرنده دو بار) صرفا حاصل خطوط میدان متمایلیده مثبت به منفی نیست و بخشی از شار ورودی هم مربوط به خطوط میدان خود بار منفی هستش.

compin

New Member
لایک ها
195

اگر خطوط میدان توی بینهایت موجود باشه, باید میدان هم وجود داشته باشه.
برای مثال اگر خطوط بار منفی در بینهایت وجود داشته باشند باید یه میدان به سمت بارها هم وجود داشته باشه.
ولی واضح بعد از حد گیری چون مجموع بار صفره (در بینهایت یک توزیع بار به شکل مجموع بار ها دیده می شه) هیچ میدانی در بینهایت موجود نیست. میدان که نباشه خط میدان هم نیست. خط میدان که از بین نمی ره پس رفته به بار دیگه.

آخرین ویرایش توسط مدیر

mehran88

New Member
لایک ها
1,232

اگر خطوط میدان توی بینهایت موجود باشه, باید میدان هم وجود داشته باشه.
برای مثال اگر خطوط بار منفی در بینهایت وجود داشته باشند باید یه میدان به سمت بارها هم وجود داشته باشه.
ولی واضح بعد از حد گیری چون مجموع بار صفره (در بینهایت یک توزیع بار به شکل مجموع بار ها دیده می شه) هیچ میدانی در بینهایت موجود نیست. میدان که نباشه خط بار هم نیست. خط بار که از بین نمی ره پس رفته به بار دیگه.

بازم این راه حل مشکل داره !

میدونم میخوای چی بگی ولی متاسفانه درست نمیگی.منم نمیتونم فیزیکیش رو بنویسم بقیه بچه ها کمک کنن!

داری میگی که اگه یه سطح گوسی که دو بار رو محصور میکنه در نظر بگیریم اون موقع روی اون سطح گوسی:

اما این شرط اصلا و ابدا معادل این نیست که هر چقدر سطح گوسی بزرگتر بشه اون موقع E=0.

میشه یه سطح گوسی انتخاب کرد که E تماما صفر نباشه.

دلیل ریاضی میخوام!!

compin

New Member
لایک ها
195

بازم این راه حل مشکل داره !

میدونم میخوای چی بگی ولی متاسفانه درست نمیگی.منم نمیتونم فیزیکیش رو بنویسم بقیه بچه ها کمک کنن!

داری میگی که اگه یه سطح گوسی که دو بار رو محصور میکنه در نظر بگیریم اون موقع روی اون سطح گوسی:

اما این شرط اصلا و ابدا معادل این نیست که هر چقدر سطح گوسی بزرگتر بشه اون موقع E=0.

میشه یه سطح گوسی انتخاب کرد که E تماما صفر نباشه.

دلیل ریاضی میخوام!!
یادم نمی آد تو راه حل دومی از سطح گوسی حرف زده باشم. با دقت بیشتری بخونید.
من هم می دونم اون علامت داته و همچین نتیجه گیری نکردم.
دلیل ریاضی تر می خوای باید یه انتگرالی رو بگیری که....
باید میدان رو توی یه نقطه دلخواه پیدا کنی, مولفه ایگرگش رو بر ایکسش تقسیم کنی و برابر با مشتق ایگرگ به ایکس بگذاری و بعد انتگرال گیری کنی.

آخرین ویرایش توسط مدیر

mehran88

New Member
لایک ها
1,232

یادم نمی آد تو راه حل دومی از سطح گوسی حرف زده باشم. با دقت بیشتری بخونید.

میدونم.

فقط صحبتهات رو ترجمه کردم. تناظر بین بار و میدان بالاخره یا باید بوسیله قانون کولن به ریاضی ترجمه یا بوسیله قانون گوس که من قانون گوسش رو گفتم.

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

ببینید یه خط میدان از یه بار که خارج میشه یا به یه بار دیگه میره یا به بی نهایت میره.

حالا اگه دو تا بار داشته باشیم و بخوایم بدونیم چقدر از خط های میدان این به اون میره کافیه ببینیم چقدر از خطوط به بی نهایت میرن ، بعد تعدادشون (البته به صورت نسبی منظورمه) رو از تعداد کل خطوط میدان کم کنیم . جواب میشه خطوطی که از یه بار به بار دیگه میرن . یعنی اگه شار کل توزیع بار رو حساب کنید روی یه سطح خیلی بزرگ که هر دو تا رو احاطه کنه ، جوابش میشه شار خطوطی که از یه بار به بار دیگه نمیرن.

یه راه دیگه هم هست که المپیادی تره و کلی تره ، توش میاییم دقیقن بدست میاریم که یه خط میدان که با یه زاویه ی مشخص از یه بار میاد بیرون با چه زاویه ی مشخصی به بار دیگه میرسه. واسه توضیح دقیقش باید شکل رسم کنم که مشکله ، اما رابطه ای که نهایتن بهش میرسه واسه بار +q1 و -q2 اینه :

که زاویه ی تتا زاویه بین راستای خط خروجی از بار و خط واصل بین دو باره.

حالا میتونید تتا رو واسه یکی از بار ها مساوی پی بذارید ، ببینید تتای اون یکی بار چقدر میشه. کسری از خطوط که به بار مورد نظر نمیرسن میشه نسبت زاویه ی فضایی مکمل تتا به زاویه ی فضایی کامل (همون چهار پی)

میدونم خیلی بد توضیح دادم ولی خب اگه شکل بکشید میتونید بفهمید چی میگم :)

compin

New Member
لایک ها
195

میدونم.

فقط صحبتهات رو ترجمه کردم. تناظر بین بار و میدان بالاخره یا باید بوسیله قانون کولن به ریاضی ترجمه یا بوسیله قانون گوس که من قانون گوسش رو گفتم.
میدان در بینهایت برابر مجموعه بار هاست. اگر همچین مسئله رو قبول ندارید من دیگه حرفی ندارم. همه می دونن میدان دو قطبی تو بینهایت صفره و اثباتش خیلی هم سخت نیست.
من هم قانون گوسش رو نگفتم. فکر کنم چیزی که نوشتم نیاز به ترجمه نداشت.
قانون کولن به راحتی اثبات می کنه میدان در بینهایت برابر مجموعه بار هاست. که الان صفره.

Aref Physics

New Member
لایک ها
224

بسیار عالی!

یه توضیحی از روش حلت رو هم میدی؟

چون من هنوز فکر میکنم اون مشکلی رو که نوشتم برطرف نکردی:

-شار ورودی به این سطح گوسی(در برگیرنده دو بار) صرفا حاصل خطوط میدان متمایلیده مثبت به منفی نیست و بخشی از شار ورودی هم مربوط به خطوط میدان خود بار منفی هستش.
اول یه چیزی
گفتید سوال ازتمارین دوره طلا بوده..اگه فایلی چیزی یا اصل سوالو بذاریدعالی میشه

-اقا سطح گاوسی که نباید دربرگیرنده دوبار باشه.اصلا اینکار لازم نیست .برای اون درصده که نوشتم از همون شار خروجی از یک تک بار وزاویه نیم راس و سینوس دو الفا دوم و...اینا
درضمن الان سوال دوتا شده.. اینکه اول شما بگید قبول کردید 100 درصد خطوطی که از+ کیو میان بیرون میرن تو-q؟

ببینید یه خط میدان از یه بار که خارج میشه یا به یه بار دیگه میره یا به بی نهایت میره.

حالا اگه دو تا بار داشته باشیم و بخوایم بدونیم چقدر از خط های میدان این به اون میره کافیه ببینیم چقدر از خطوط به بی نهایت میرن ، بعد تعدادشون (البته به صورت نسبی منظورمه) رو از تعداد کل خطوط میدان کم کنیم . جواب میشه خطوطی که از یه بار به بار دیگه میرن . یعنی اگه شار کل توزیع بار رو حساب کنید روی یه سطح خیلی بزرگ که هر دو تا رو احاطه کنه ، جوابش میشه شار خطوطی که از یه بار به بار دیگه نمیرن.

یه راه دیگه هم هست که المپیادی تره و کلی تره ، توش میاییم دقیقن بدست میاریم که یه خط میدان که با یه زاویه ی مشخص از یه بار میاد بیرون با چه زاویه ی مشخصی به بار دیگه میرسه. واسه توضیح دقیقش باید شکل رسم کنم که مشکله ، اما رابطه ای که نهایتن بهش میرسه واسه بار +q1 و -q2 اینه :

که زاویه ی تتا زاویه بین راستای خط خروجی از بار و خط واصل بین دو باره.

حالا میتونید تتا رو واسه یکی از بار ها مساوی پی بذارید ، ببینید تتای اون یکی بار چقدر میشه. کسری از خطوط که به بار مورد نظر نمیرسن میشه نسبت زاویه ی فضایی مکمل تتا به زاویه ی فضایی کامل (همون چهار پی)

میدونم خیلی بد توضیح دادم ولی خب اگه شکل بکشید میتونید بفهمید چی میگم :)

احسنت اقا حسین

به مهران عزیز:

من اون درصدرو از این دراوردم

میدان در بینهایت برابر مجموعه بار هاست. اگر همچین مسئله رو قبول ندارید من دیگه حرفی ندارم. همه می دونن میدان دو قطبی تو بینهایت صفره و اثباتش خیلی هم سخت نیست.
من هم قانون گوسش رو نگفتم. فکر کنم چیزی که نوشتم نیاز به ترجمه نداشت.
قانون کولن به راحتی اثبات می کنه میدان در بینهایت برابر مجموعه بار هاست. که الان صفره.
برابر مجموع بارها نیست.متناسبه مجموع بارهاست!

compin

New Member
لایک ها
195

اول یه چیزی

-اقا سطح گاوسی که نباید دربرگیرنده دوبار باشه.اصلا اینکار لازم نیست .برای اون درصده که نوشتم از همون شار خروجی از یک تک بار وزاویه نیم راس و سینوس دو الفا دوم و...اینا
درضمن الان سوال دوتا شده.. اینکه اول شما بگید قبول کردید 100 درصد خطوطی که از+ کیو میان بیرون میرن تو-q؟

احسنت اقا حسین

به مهران عزیز:

من اون درصدرو از این دراوردم

برابر مجموع بارها نیست.متناسبه مجموع بارهاست!
می دونم... حوصله نداشتم بنوسیم
برابر است با یک چهار پی اپسیلون صفر ضربدر مجموع بار ها تقسیم بر آر دو. فکر کنم الان دقیقتر شد.

mehran88

New Member
لایک ها
1,232

اول یه چیزی

من خودم از یه بنده خدایی سوال رو شنیدم.

بله بله اون قبوله.فقط میگفتم اون راه حلی که سطح گوسی، هر دوبار رو محصور میکنه و بعد اون نتیجه میگیریم که شار عبوری صفره پس شار بار مثبت تمام سرریز میشه رو بار منفی غلطه.چون این موضوع هیچ ربطی به سوال ما نداره.

یه خورده همینجوری میگم متوجه بشید منظورم چیه.

فرض کنید دو بار +q و -q داریم. 50 درصد شار بار منفی طوری متمایلده میشن که به بار منفی نرسن و 50 درصد شار بار مثبت طوری متمایلیده میشن که به بار منفی برسن.پس چون شار عبوری خالص از این سطح صفره نمیشه نتیجه گرفت که 100 درصد خطوط میدان مثبت سرریز شده روی منفی.

دنبال راه حل محکمی مثل راه شما و راه حسین بودم که عالی بود!

دمتون گرم

Aref Physics

New Member
لایک ها
224

من خودم از یه بنده خدایی سوال رو شنیدم.

بله بله اون قبوله.فقط میگفتم اون راه حلی که سطح گوسی، هر دوبار رو محصور میکنه و بعد اون نتیجه میگیریم که شار عبوری صفره پس شار بار مثبت تمام سرریز میشه رو بار منفی غلطه.چون این موضوع هیچ ربطی به سوال ما نداره.

یه خورده همینجوری میگم متوجه بشید منظورم چیه.

فرض کنید دو بار +q و -q داریم. 50 درصد شار بار منفی طوری متمایلده میشن که به بار منفی نرسن و 50 درصد شار بار مثبت طوری متمایلیده میشن که به بار منفی برسن.پس چون شار عبوری خالص از این سطح صفره نمیشه نتیجه گرفت که 100 درصد خطوط میدان مثبت سرریز شده روی منفی.

دنبال راه حل محکمی مثل راه شما و راه حسین بودم که عالی بود!

دمتون گرم
چاکرم

فقط اگه سوالات دوره طلا چیزی دارید بفرستید اصلا نیست ایور اوور!

بالا