*****درآمدی بر المپیاد و شخصیت المپیادی ( به همراه نقد و بررسی) - صاحب نظرا نظر بدن*****

لایک ها
521
[size=12] [/size]
به نام خدا​

سلام به همه ی دوستان المپیادی! مخصوصا شیمیا که سال سومی میخان بشن و امسال میخان امتحان بدن (مثل خود من 8) )
....................................................................................................................................................................
مقدمه:
همون طور که میدونیم، رقابت در صحنه المپیادها مخصوصا المپیاد شیمی که من در جریان هستم ، هر سال داره سخت تر میشه و دلیل این هم کاملا واضحه! مدارس و مراکز آموزشی هر سال دارن با برنامه بهتر و قوی تری کار میکنن و سال به سال نواقص احتمالی رو برطرف میکنن و دانش آموزان هم پا به پای اون ها قوی تر میشن و با آگاهی بیشتر و سطح علمی قوی تری پا به عرصه المپیاد میذارن. یکی دیگه از دلایلشم اینه که منابع المپیادی ای که تو دسترس هستش داره روز به روز بیشتر میشه. اینقدر زیاده که اینکه بدونی چه کتابایی رو بخونی و از چه منابعی استفاده کنی خودش یه هنره و بدون مشاوره با ایشون و اوشون نمیتونی از پسش بر بیای.
در کل سطح المپیاد های ما داره بالاتر میره و این جای بسی خوشحالیست. :p
شما نگاه کنید ، تعداد زیادی از دانش آموزان اغلب موفق تو مرحله اول از سراسر کشور شرکت میکنن و حدود 600 تا 800 نفر برای مرحله دوم انتخاب میشن و این تعداد کسایی که المپیادی بودن و کارکردن و وقت گذاشتن(البته اگه اون استثناءها رو که اندکند کنار بگذاریم!) حالا از این 600 ، 800 نفر که همه میخان قبول شن و برن واسه دوره ، همش 40 نفر رو برمیدارن! :x
....................................................................................................................................................................
مشروح:
خلاصه اگه آدم بخاد نتیجه بگیره و وارد 40 نفر کشوری بشه ، راه طول و درازی در پیش داره که طبق یافته ها و تجربیات من تا حالا باید این کارا کنه:
اول باید فکر و دیدش رو راجع به المپیاد درست کنه ـ منظورم اینه که باید بفهمه که المپیاد چیه؟ میخاد از المپیاد چی بدست بیاره و به کجا برسه؟ یا مثلا المپیادی شدن واسش میتونه چه مزایایی داشته باشه که کنکوری شدن نداره؟ و خیلی سوالایی که باید به اونا جواب بده و موضوع رو واسه خودش روشن کنه.
بعدش باید راجع به مسیری که میحاد توش قدم بذاره شناخت کافی رو پیدا کنه و بدونه که این مسیر فراز و نشیب هایی داره که اگه از پس اونا به خوبی برنیاد ممکنه زمین بخوره. مثلا یه چیز مهمی که خیلی ها به اون توجهی نمی کنن اینه که باید مد نظر داشته باشه که المپیاد یه ریسک واقعیه. یعنی حتی احتمال ده به توان منفی n درصد هم وجود داره که آدم حتی مرحله اول هم قبول نشه و کنکوری شه. به قول یکی از دوستان آدم میتونه با زحمت و سختی کشیدن اون احتمال رو به صفر میل بده. باید با آگاهی و یه دید المپیادی درست جلو بره تا آخر سر از خودش و عملکردش راضی باشه.
برای برنامه واسه این قضیه باید یه برنامه کلی داشته باشه و یه برنامه جزء به جزء. مثلا برنامه کلی میتونه این باشه که: من میخام تا کجای المپیاد پیش برم و از المپیاد به کجا برسم و ... و برنامه جزء به جزء میتونه این باشه که تا مرحله اول باید چه کارایی انجام بده تا به اون ایده آل خودش برسه.
بعد از همه اینا با عزم و ارداه قوی و عشق و علاقه و توکل به خدا شروع میکنه و کم نمیذاره. اینکه از کی شروع کرده مهم نیست. مهم اینه که الان شروع کرده و تصمیم جدیش رو با یه برنامه درست و حسابی گرفته و مطمئن هم هست که ضرر نمیکنه.
ولی یه جاهایی هم اون روی سکه المپیاد وایه آدم میفته و با اینکه آدم حقش بوده و استحقاش رو داشته نمیتونه به اون جایی که میخاد برسه. برخورد یه المپیادی واقعی با این موضوع باید این طور باشه که بذاره پای اینکه خیر و صلاحش نبوده و خدایی که خیر و صلاحش رو بهتر از همه میدونه ، صلاح ندیده و مطمئن باشه که جای دیگه واسش جبران میکنه.خیلی المپیادیای سخت کوش بودن که حتی تو دوره هم رفتن و به هر دلیلی نتونستن به اون جایی که میخاستن برسن و طلایی شن ولی الان خدا رو شکر میکنن و میگن که اگه اون موقع تو المپیاد مثلا طلا میگرفتن اینطوری که الان هستن و خیلی هم راضی ان نمیشیدن.
اصلا آدم تو المپیاد چه به اون جایی که میخاد برسه و چه نرسه، این وسط یه چیزایی گیرش میاد و نصیبش میشه که هیچکس تو هیچ جایی نمیتونه بدست بیاره. این رو بلااستثناء همه میگن. کسایی که تو المپیاد وارد شدن و وقت گذاشتن و کار کردن می دونن چی میگم. مثل المپیادیایی که کنکوری شدن. این افراد نسبت به کنکوری های عادی خیلی فرق میکنن و کنکور رو به شکل المپیادی میدن با اون چیزایی که تو المپیاد بدست آوردن.
نتیجه:
المپیاد یک فرصت طلایی ست که راه رسیدن به موفقیت در آینده رو مثل یه کاتالیزگر سریعتر میکنه. که البته این تعریف به شرطی جواب میده که چیزایی که گفته شد رو اجرا کنه.
این مطالبی که عرض شد، چیزایی بودن که تا حالا خودم بدست آوردم و دوست دارم شما هم یافته هاتون رو بهش بچسبونید تا بتونه به خیلی ها که میخان تازه شروع کنن و یا مثل من تو مسیرن کمک کنه.
از آقای مهندس خلینا و دیگر اساتید عزیز و در عین حال خدمت گزار در عرصه المپیاد هم میخام که مثل همیشه ما رو مستفیض بفرمایند.

در سایه سار امن ایمان ، پیروز باشید و جاودان.
یا حق............................................

elichem

New Member
لایک ها
7
سلام به همه
اولا فونتتون خیلی بزرگه نصف خط رو نتونستم بخونم
دوما ببخشید با اینکه صاحب نظر نیستم نظر میدم
تقریبا همه ی چیزایی که نوشتید و قبول دارم در واقع:
من همان دم که وضو ساختم از چشمه ی عشق چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست
یعنی هدفم رو میدونم و خیلی تحت اثر نیروهای منفی قرار نمیگیرم و در مورد درسای دیگه کمی خودمو زدم به بی خیالی
ولی امشب که با یکی از اساتید شریف(عموم) صحبت کردم دیدم که دیدگاه دانشگاهی ها خیلی با ما فرق داره
به نظر اونا المپیاد چیز بیخودیه و آدم باید برای دانشمند شدن تلاش کنه و به خودش خیلی استرس نده و همه ی کلاسای عمومی رو بره چون در غیر
این صورت منزوی میشه و در دانشگاه هم از موقعیت خوبی برخوردار نخواهد بود (اون گفت بیشتر المپادیایی که میشناسه این طورین )
و همچنین گفت چون در کشور ما نخبگان سمت المپیاد میرن و در کشورهای پیشرفته سمت تحقیقات، اونا جایزه نوبل های بیشتری برنده میشن و کلا هم اونا خیلی موفق تر هستن
الان مامان و بابام هم که قبلا خیلی موافق نبودن دارن تقریبا مخالف میشن
وضعیت من داره بحرانی میشه
هر کس که میتونه کمک کنه

najafi2020

New Member
لایک ها
195
سلام دوست عزیز من کاملا با شما و عموی شما موافق هستم.

اما گاهی اوقات آدم مجبور میشه کاری را بکنه که اصلا دوست نداره. خدا شاهده خیلی از دوستان هستند که فقط به خاطر دور زدن کنکور در المپیاد شرکت می کنند و خیلی ها هم اصلا به اون رشته یا علاقه ندارند و یا رشته ای نیست که دوسش دارن.( علاقه با عشق زمین تا آسمون فرق داره)

یه نگاهی به رشته ی دانشگاهی بعضی از المپیادی ها بندازید.

چند نفر دارن برق شریف می خونن؟ چند نفر شیمی خوندن و جایزه ی نوبل شیمی گرفتن؟(!!!!!!!!)

اما همیشه استثنا هم وجود داره پس من از اون افراد به طور مستقیم عذر می خوام.

امیدوارم موفق باشید.

AJ94

New Member
لایک ها
11
من مخالفم زیرا...

سلام
اگر میخواهید با علاقه کار کنید راهی جز دور زدن کنکور ندارید.
اما یک سوال؟ به جای کنکور چگونه وارد دانشگاه شویم؟
یکی از بهترین آنها المپیاد است که با علاقه ای که داریم میتوانیم سختی های آن را با خوشی پشت سر بگذاریم.
سوال: آیا هدف یک المپیادی نمیتواند رشته ی برق شریف باشد؟
بله، درسته که بیشتر دنبال پول و توجه و کلاسن. ولی به اونها حق بدید. من به شخصه معتقدم سیستم نظام آموزشی ما از بیخ مشکل دارم و یک برنامه هم روی همین موضوع دارم.
خانواده: به اونها حق بدید که نگران ما باشن و نتونن ریسک کردن ما را بپذیرن و زیاد بهشون توجه نکنید و در عین احترام به راه خود ادامه بدید و ناامید نشید.
سوال: آیا المپیادی ها منزوی هستند؟ من با خیلی از فیزیک و ریاضی و شیمی محضی های دانشگاه شریف ارتباط دارم که مدال طلای کشوری و حتی برنز و نقره ی جهانی هستند ولی منزوی نیستن. اما بازم به آنچه عموی جناب عالی دیده حق میدم چون المپیادی ها وقت و سرمایه و تفریح زندگیشون در طول دبیرستان را به المپیاد اختصاص میدن پس طبیعیه، هرچند من ندیدم.

در ضمن برای ما که میخواهیم کنکور را دور بزنیم بهترین چیز المپیاده پس من قبول ندارم المپیاد بیخودیه.
راجع به شرکت در کلاس های عمومی باید بگم جز فحش(عرض معذرت) جیزی نصیب دبیر و جز سختی چیزی نصیب دانش آموز نمیشه. پس چه فایده داره؟ نمونش درس شیرین(بلانسبت) دین و زندگی. باید اسمش را بذارن دین و بدبختی.
المپیادی که من دیدم و میشناسم خوشبخت ترین آدما هستن که از درسهاشون لذت میبرن و دارن برای المپیاد دانشجویی آماده میشن.
راجع به نوبل هم باید بگم سیستم نظام آموزشی که عوض شه درست میشه.(اگر همتی بنهند)
میدونم لحنم بده چون درد ها و بدبختی های ما دانش آموزانه. عذز میخواهم. از همه ی دوستان عزیز.</IMG src=modules/forums/images/smiles/53.gif>
اگر جاییش غلطه بگید؟</IMG src=modules/forums/images/smiles/53.gif>

</IMG src=modules/forums/images/smiles/53.gif></IMG src=modules/forums/images/smiles/53.gif></IMG src=modules/forums/images/smiles/53.gif></IMG src=modules/forums/images/smiles/53.gif>

najafi2020

New Member
لایک ها
195
من که تقریبا با شما مخالف هستم. اما منم تو کلاس های عمومی زیاد شرکت نمی کنم فقط در اون که دبیر قانع بشه.

mohammad2009

New Member
لایک ها
1
شما ها مشهور شدن،جاودانه شدن اسمتون در مدرسه و شهر و یا حتی کشور رو برای سالیان دراز دوست ندارین،؟
مدرسمون پارسال یه کار جالب کرد ،اسم المپیادی های مدرسمون رو از سال 78 تا حالا گذاشت تو مجله(که از بین اونا 4 تا مدال جهانی شیمی بود 2 طلا ،1نقره1ابرنز(اشاره به قدرت بابل در شیمی)) بعد آخر عکس ها یه جای خالی عکس گذاشت،یعنی اینکه نفر بعدی کیه؟ که میخواد اسمشو جاودانه کنه؟
به خدا من اینه المپیاد رو ودست دارم

paldos

New Member
لایک ها
1
سلام

ببخشید منظور شما از کلاسای عمومی همون کلاسای مدرسه ست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Goharshady

New Member
لایک ها
166
آره دیگه
خب منم شرکت نمی کنم
هفته ای 2 یا 3 ساعت می ریم سر کلاس
اونم برای دروس عمومی (امان از ادبیات
و زبان فارسی
)
البته عزیزان دقت داشته باشند که منظور من درس زبان فارسی است نه پارسی شیرین!!!

AJ94

New Member
لایک ها
11
لطفا دوستان بگید کیا با نظرم موافقن؟ اگر نه چرا؟ شاید یک چیزی یاد گرفتم... مرسی. خوش به حال اونهایی که سر کلاسای عمومی نمیرن.

paldos

New Member
لایک ها
1
مگه می شه کلاس عمومی نرفت!!!!!!!!!!!!!! جل الخالق!!!!!!

اگه میشه واقعا خوش به حالشون

mohammad2009

New Member
لایک ها
1
میشه سر کلاس عمومی نرفت؟!!!سوال میکنی؟؟؟
من اسم معملمای عمومینو یادم نمیاد

elichem

New Member
لایک ها
7
سلام ممنون از همگی
AJ94
ما که قسم نخوردیم بدون کنکور بریم دانشگاه !خیلی ها هستن که کنکور و نپیچوندن و با علاقه کار میکنن.
در ضمن کسی که دنبال پول و توجه و کلاسه با علاقه کار میکنه؟من که به اون حق نمیدم هر چند خودم هم از این چیزا بدم نمیاد
(من بیشتر به شیمی علاقه دارم تا این چیزا)
ولی بازم سر کلاس نمیرم به شرط اینکه کار دیگه ای جز المپیاد نکنم
سر کلاس نرفتن را تجربه کن paldos .کیف میده

mohammad2009

New Member
لایک ها
1
واسه شما دخترا آره
ولی من که اعتراف میکنم دارم واسه شهرتش میخونم،یعنی این که میخوام المپیادی باشم ،رشتش مهم نیست شاید شیمی رو به طور اتفاقی انتخاب کردم ،علاقه ای که بهش ندارم
این حرفم 100% برای همتون عجیبه ،خودم میدونم

mohammad_72

New Member
لایک ها
5
ببينم مگه قراره ما بريم
كلاساي عمومي بشينيم ؟؟؟
لابد بيدار هم بايد بمونيم !؟!

اصلا مگه ميشه سر اين كلاسا بيدار موند ؟ من وقتي كم خوابي پيدا مي‌كنم مي‌رم سر كلاساي عمومي مي‌خوابم !

لایک ها Aref

mohammad2009

New Member
لایک ها
1
ما الان این حرفارو به مسخره میزنیم ،ولی همهی اینا باعث تاسفه ،که سیستمو کتابا اینقدر مسخرست که ما باید سر کلاسا کم خوابی مون رو جبران کنیم
واقعا تاسفه

AJ94

New Member
لایک ها
11
سلام
به ما اجازه نمیدن سر کلاس نریم وگر نه از خدامونه، در ضمن به نظر من محاله کسی باعلاقه برای کنکور بخونه، مسخرس، نمونش کی از خواندن دین و زندگی و تکواژشماری خوشش میاد.
در ضمن
Goharshady دارمت.

خیلی باحالی

mohammad_72

New Member
لایک ها
5
به نظر من بعضي (تاكيد مي‌كنم بعضي) از درسهاي عمومي بعضي قسمتاش جالبه كه اگه خيلي بيكار شديم مي‌تونيم بشينيم بخونيم ولي بعيد مي‌دونم انساني روي كره‌ي زمين وجود داشته باشه كه شمردن تكواژ رو با علاقه انجام بده!

AJ94

New Member
لایک ها
11
موافقم، اما وقت من یکی ارزشش بیش از تکواژ شماریه،
من ماندم چرا سیسنم در محتوا تغییر ایجاد نمیکنه؟
به نظر شما محتوا باید چه تغییری بکنه؟

mohammad_72

New Member
لایک ها
5
من تا حالا هيچ دانش‌آموزي نديدم كه از سيستم فعلي خوشش بياد! اين خودش نشون ميده كه نسل بعدي وضع درس و مدرسه‌شون بهتر از ماست. نشونه‌هاي تغيير هم ديده ميشه مثلا هر روز ميان يه چيزي ميگن و فردا ميزنن زيرش!! سيستم فعلي ايران سيستم 60 - 70 سال پيش فرانسه‌اس ولي به نظر من خيلي كمتر از 60 سال طول ميكشه كه سيستم ايران مثل آدم بشه!

mohammad_72

New Member
لایک ها
5
در هر صورت احتمالش خييييييييييييييييييييلي كمه كه تو همين يكي دو سال تغييري انجام بشه كه به نفع ما باشه !!

بالا