bahman

New Member
لایک ها
270
پاسخ : رابظه آنتروپی با دما!!

دوستم انتروپی در حالت کلی کم نخواهد شد و اضافه خواهد شد انتروپی جهان هم در حال افزایشه با بزرگ شدنش حالا جالبه که تو قران به افزایش انتروپی اشاره کرده و در ایه های متعدد به بزرگ شدن جهان اشاره کرده همچنین از این ایه ها برداشت میشود که روز قیامت جهان در بیشترین انتروپی خود قرار خواهد داشت اینم بگم انتروپی مانند دما حد خواهد داشت یعنی اگه بشه این حد رو حساب کرد میتوان زمان قیامت رو مشخص کرد (این ایده منه البته ) در ستاره ها هنگام نابود شدن انتروپی زیاد است (خیلی) ودر* ان هنگام ستارگان در هم فرو ریزند و خورشید خاموش شود........* دانشمند ها میگن زمان نابودی خورشید دنیا در بیشترین بینظمی خواهد بو د مراجعه کنید به سوره تکویر و زلزله

jakejonson

New Member
لایک ها
2

برادر من خوب منم همینو گفتم که kوr هردو ثابت اند و واحد هاشون صرفا به خاطر توجیه فرمول هست شاید منظورمو بد رسوندم
آها.فهمیدم شما کجای صحبتم رو نفهمیدید.
یه بار دیگه قشنگ این تیکه رو بخونید.

حالا همون طور که گفتم داریم.

k که همون ثابت معروف بولتزمنه واحدش ژول بر کلوینه.پس واحد آنتروپی هم همون میشه.چون امگا فقط یه عدده که حالت های قرارگیزی رو نشون میده. پس ما این جا نمی تونیم دست به کلوین و ژول بزنیم که بگیم بله دما رو زیاد می کنیم و گرما هم بیشتر میشه.نه.دلیل غلط بودن حرفتون همین جاست که با K نمیشه کاری کرد.تنها چیزی که می تونه مقدار آنتروپی رو تغییر بده تعداد حالت های قرار گیری ذرات ماده نسبت به هم یا همون امگاست.
افزایش دما هم پیوندهای بین ذرات رو سست می کنه که باعث افزایش امگا و در نتیجه افزایش آنتروپی میشه.
آقا bahman و آقا mehran88 شماها دقیقا دارین یه مطلب رو میرسونین منظور اصلی شما اینه که واحد ها تو خیلی جا ها دلیلی بر اینکه اون کمیت با کمیت هایی که تو واحدش اومده رابطه داره نیست یه مثالش هم همون ظرفیت گرمایی ویژه هست که با اینکه واحدش "J/KgC" هست به هیچ کدوم از کمیت های گرما, جرم و دما ربطی نداره و در واقع به این کمیت ها ضرب و تقسیم شده که رابطشو از دست بده یا به عبارتی مستقل از اونا بشه.
از دوست عزیز mehran88 هم بخاطر توضیحش دوباره ممنونم
من که تا اینجا کامل توجیه شدم اگه مشکلی دارین بگین خودم توضیح بدم :204: لول

jakejonson

New Member
لایک ها
2

ببینید مبحث آنتروپی و گیبس بحث های سنگین دانشگاهی هستند و ما توی دبیرستان فقط توصیفی ساده در شرایط خیلی خاص از اونها رو می خونیم.
اول من یه سوال میپرسم بعد میرم سراغ توضیحات.
یه فرمول توی فیزیک داریم که میگه

حالا به نظر شما بار با اختلاف پتانسیل چه رابطه ای داره؟
.
.
.
.
.
.

در واقع هیچی.چون اختلاف پتانسیل مستقل از بار هستش.دقیقا مثل ظرفیت گرمایی ویژه و ظرفیت گرمایی.
پس به سرعت نباید با واحد ها این گونه مقایسه ها رو انجام داد.

حالا طبق تعریف آنتروپی داریم مقدار مطلق آنتروپی برابره با:

امگا به طور خلاصه تعداد حالت های قرار گیزی مولکول(یا یونهای) های (اگه اشتباه نکنم) یک مول ماده در کنار هم هستش.
حالا با افزایش دما پیوند های بین ذرات یواش یواش سست میشن و این باعث میشه تا ذرات سازنده ماده حرکات متنوع تری رو انجام بدند و متنوع تر در کنار هم قرار بگیرند..در نتیجه امگا افزایش پیدا می کنه و مقدار آنتروپی افزایش پیدا می کنه.

اشتباه شما هم در اینجا بود که چون H و G مقدار مطلق ندارند فقط میشه واحد آنتروپی رو از روشون فهمید.در حالت مطلق هیچ چیز دیگه ای راجع به تغییرات آنتروپی نمیشه گفت تا اونجایی که من می دونم.
ببخشید mehran88 خان میشه در باره این امگا یه کم توضیح بدین من چیزی دربارش پیدا نکردم فقط در حد همین توضیح شما :"possible micro states of the system"

البته یه چیزی هم هست تو ویکی پدیا انگلیسی این فرمول رو نوشته:
که تو توضیحاتش این کمیت ها رو یه کم متفاوت بیان کرده, مثلا تعداد حالات رو Ω گرفته و P[SUB]i[/SUB]=1/Ω(سیگما) و Pi رو احتمال اینکه سیستم در حالت i ام باشه(عین جملاتشه). من متوجه نشدم شما چطور؟
:188: این منم بعد از خوندن مطلب Wikipedia !!!!

jakejonson

New Member
لایک ها
2

البته الان کمی بیشتر تحقیق کردم دیدم فرمول به شکل
هم وجود داره. اما این که اون Q چه جور گرمایی هست رو نفهمیدم چیه.اگه بشه اون رو در فشار ثابت همون
گرفت که گیبس به صورت زیر در میاد.

یعنی تمام واکنش های عالم تعادلیه که تناقض محضه.پس اون Q همون طور که گفتم یه گرمای شاید غیرقابل اندازه گیری در شرایط آزمایشگاهی باشه
این فرمول
نه به این شکل بلکه اینجوریه
هست که فقط تو فرایند های هم دما با این رابطه محاسبه میشه.

آخرین ویرایش توسط مدیر

seyed iman

Well-Known Member
لایک ها
998

نه همیشه با این رابطه محاسبه میشه.یکبار دیگه اون لینک ویکیپدیا رو با دقت بخونید.

mehran88

New Member
لایک ها
1,232

سلام.ببینید این همون فرمول اما با یه تعریف انتگرالی دیگه که وارد مباحث چگالی احتمال و این حرفا شده.

Ebrahimi74

New Member
لایک ها
1,190

سلام..
به نظرمن اصلا به تعریف و فرمول نگاه نکن/.
ببین شما یه جسم جامدی رو داغ کن یا دماش رو بالا ببر،جنبش مولکول هاش بیشتر میشه ومنبسط میشه یا بهتر بگم بی نظمیش بیشتر میشه.
پس نتیجه می گیریم آنتروپی با دما رابطه مستقیم دارد نه عکس/.

mmdnof

New Member
لایک ها
13

سلام
مقدار تغییرات اتروپی برابر نسبت کرمای مبادله شده(بارگشت پذیر) به دما(کلوین)اگر دما زیاد بشه تبعا گرما ی مبادله شده نیز بیشتر میشه حالا با نسبتی که نمیدونم
در کل تناقض نیست مثل مقاومتr:64:

Danialkh

New Member
لایک ها
22

من تو کتاب شیمی 3 به یک تناقض رسیدم:

1) کتاب تو صفحه 70 نوشته با افزایش دما آنتروپی زیاد میشه.

2) از رابطه گیبس داریم: G=h-ts

که طبق این فرمول واحد (آنتروپی)s باید j/k باشه که در این صورت دما با آنتروپی رابطه عکس داره.

حالا کی میتونه بگه آخرش رابطه دما و آنتروپی چیه؟ ما که نفهمیدیم!!! :39: :224:

از همکاریتون پیشاپش مممنون.
اینجا قبول داری همه واحد ها برای انجام عملیات جمع یا تفریق باید یکی باشه؟ شما که نمیتونی مثلا 2 کیلوگرم رو با دو کیلومتر جمع کنی!
بعدشم اینجا واحد کلوین ساده میشه و واحد ژول میمونه..من متوجه نمیشم چرا شما میگی رابطه عکس دارن.. فقط چون واحد دما توی مخرج واحد آنتروپی هست؟؟؟؟

بالا