M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152
بسمه تعالی
سلام
داشتم چند روز پیش تست های این بخش رو میزدم چند تا مشکل داشتم. از معلمم پرسیدم اونم 2 تاش رو بلد نبود و نتونست جواب بده. دیگه گفتم از شما ها بپرسم به معلمم هم برم یاد بدم :4:

1- با فرض یکسان بودن تعداد کربن های دو اسید چرب 1 و2 و اینکه تنها خمیدگی ها که هر یک نشانگر پیوند دو گانه یا سه گانه هستند در شکل به نمایش گذاشته شده اند. اگر بخواهیم اسید چرب 1 را به 2 تبدیل کنیم حداقل و حداکثر به چند اتم هیدروژن نیاز داریم؟

الف) 14-28 ب) 7-28 ج) 14-46 د) 7-46

من این سوال رو حل کردم معلمم هم با جواب من موافق بود اما کتاب یه جواب دیگه داده!

2- این جمله بنظرتون درسته یا نه؟! ( در ملخ غذا قبل از سنگدان گوارش پیدا نمیکند.) طبق کتاب ما باید درست باشه چون تو کتاب گفته چینه دادن محل ذخیره موقتی هس و گوارش نداریم! حالا با واقعیت کاری ندارم که شاید یه گوارشی هم باشه!
اشتباه دارم میگم؟؟

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

مرسی المپیاد زیستی ها :4:

لایک ها
571
پاسخ : رفع اشکال فصل اول و چهارم زیست دوم

بسمه تعالی
سلام
داشتم چند روز پیش تست های این بخش رو میزدم چند تا مشکل داشتم. از معلمم پرسیدم اونم 2 تاش رو بلد نبود و نتونست جواب بده. دیگه گفتم از شما ها بپرسم به معلمم هم برم یاد بدم :4:

1- با فرض یکسان بودن تعداد کربن های دو اسید چرب 1 و2 و اینکه تنها خمیدگی ها که هر یک نشانگر پیوند دو گانه یا سه گانه هستند در شکل به نمایش گذاشته شده اند. اگر بخواهیم اسید چرب 1 را به 2 تبدیل کنیم حداقل و حداکثر به چند اتم هیدروژن نیاز داریم؟

من این سوال رو حل کردم معلمم هم با جواب من موافق بود اما کتاب یه جواب دیگه داده!

2- این جمله بنظرتون درسته یا نه؟! ( در ملخ غذا قبل از سنگدان گوارش پیدا نمیکند.) طبق کتاب ما باید درست باشه چون تو کتاب گفته چینه دادن محل ذخیره موقتی هس و گوارش نداریم! حالا با واقعیت کاری ندارم که شاید یه گوارشی هم باشه!
اشتباه دارم میگم؟؟

درباره ی سوال اولتون الان وقت ندارم ولی بعدا حل میکنم(چون دارم میرم جایی!!) تو سوال دوم گفته ی شما کاملا اشتباه است. چون گوارش در همان اول به وسیله ی صفحات آرواره مانند اطراف دهان آغاز می شود.( گوارش مکانیکی)

ali19

New Member
لایک ها
260

سلام
با این که فکر می کنم سوال یک شما اشکال داره ولی به احتمال ۹۰ درصد می گم گزینه یک
می گم اشکال داره چون ‍پیوند سه گانه باعث شکستگی نمیشه (اونطور که من تو شیمی و زیست خوندم )

:3:

Ibo_Dec

New Member
لایک ها
1,062

من اصلا سوال اولتان را متوجه نشدم ، كدام اسيد چرب يك و كدام اسيد چرب دو هست ؟
ان وقت پوند دوگانه و سه گانه را كه فقط با يك خط نشان نمي دهند !!!
درضمن مگر درسوال ذكر نشده است تعداد كربن ها برابر مي باشد ؟ ولي تعداد نقاط كه نمايانگر كربن هستند كه اصلا وكسان نيست !!!!! [MENTION=8679]Mahzad Mohammadi[/MENTION]

ali19

New Member
لایک ها
260

من اصلا سوال اولتان را متوجه نشدم ، كدام اسيد چرب يك و كدام اسيد چرب دو هست ؟
ان وقت پوند دوگانه و سه گانه را كه فقط با يك خط نشان نمي دهند !!!
درضمن مگر درسوال ذكر نشده است تعداد كربن ها برابر مي باشد ؟ ولي تعداد نقاط كه نمايانگر كربن هستند كه اصلا وكسان نيست !!!!! @Mahzad Mohammadi
از کجا معلوم عزیزم ؟؟؟ شاید ( حتما!!!) اون جا هایی که در فرمول ۲ شکستگی نداره تعداد کربن باشه که سر جمع با تعداد کربن فرمول اول برابر باشه
در ضمن شکستگی رو با دو تا خط مشخص نمی کنن ( متفاوت از اون چیزی که تو شیمی خوندیم ) و این بخاطر اینه که این تصویر ساختار کلی از اسید های چرب هست

Ibo_Dec

New Member
لایک ها
1,062

از کجا معلوم عزیزم ؟؟؟ شاید ( حتما!!!) اون جا هایی که در فرمول ۲ شکستگی نداره تعداد کربن باشه که سر جمع با تعداد کربن فرمول اول برابر باشه
در ضمن شکستگی رو با دو تا خط مشخص نمی کنن ( متفاوت از اون چیزی که تو شیمی خوندیم ) و این بخاطر اینه که این تصویر ساختار کلی از اسید های چرب هست
بيشتر برايم توضيح مي دهيد ؟ به خصوص راه حل تان را ؟ :confused:

ehsanoxv

New Member
لایک ها
0

بسمه تعالی
سلام

اشتباه دارم میگم؟؟

درسته که قبلا از سنگدان در ارواره هاگوارش مکانیکی وجود داره وچینه دان محل موقت غذا است اما در جانورانی که تحرک زیادی دارن چینه دان محل ذخیره موقت غذا است تا عمل هضم غذا به یکبارگی صورت بگیرد مثل گنجشک ها و ملخ که تحرک زیادی دارند

Hossein_BC

Moderator
لایک ها
571

درسته که قبلا از سنگدان در ارواره هاگوارش مکانیکی وجود داره وچینه دان محل موقت غذا است اما در جانورانی که تحرک زیادی دارن چینه دان محل ذخیره موقت غذا است تا عمل هضم غذا به یکبارگی صورت بگیرد مثل گنجشک ها و ملخ که تحرک زیادی دارند
میشه بگین چرا در جانورانی که تحرک زیادی دارن هضم یکبارگی غذا چه فایده ای داره؟؟؟(به جز اینکه چون اینا تحرک زیادی دارن به غذای زیادی هم نیاز دارن)

ali19

New Member
لایک ها
260

بيشتر برايم توضيح مي دهيد ؟ به خصوص راه حل تان را ؟ :confused:
سلام
سال نو تون مبارک ...
نیگاه کنید از این تصویر که به ما دادن نمیشه تعداد کربن هاشو تعیین کرد و ما فقط می تونیم بگیم که در محل شکستگی ها هر محل دوتا کربن صد در صد هست که این کربن ها هم ( به نظر من البته ) باید بینشون فقط پیوند دوگانه باشه نه سه گانه چون پیوند سه گانه باعث شکستگی نمیشه ! (حالا کسی دلیل نفی این حرفم داره بگه ! )

و این که گفته تعداد کربن ها در دو ملکول یکسانه همون طور که گفتم فقط می تونیم راجب شکستگی ها قطعی بگیم چندتا کربن اوجا مستقره و در اون پاره خط های راست ممکنه یه کربن باشه 10 تا باشه یا 100 تا !

و راه حل بدست آوردن تعداد هیدروژن مورد نیاز هم به این صورته که = اگر احتمال بر دوگانه بودن پیوند بدیم یعنی هر کربن یه هیدروژن داره بنابرین چون در هر شکستگی 2 کربن یه هیدروژنه هست تعداد شکستگی هارو ضرب در 2 می کنیم که میشه 32سپس تعداد شکستگی های فرمول پایین رو (که 9 تاست )به همون صورت در 2 ضرب می کنیم که میشه 18
سپس برای این که فرمول بالایی رو به پایینی تبدیل کنیم از هم کم می کنیم که میشه 14
32-18=14

بعد احتمال رو بر سه گانه بودن می ذاریم (که قبولش ندارم) و چون کربن ها هیدروژن ندارن پس باید هر شکستگی 4 تا کربن داشته باشه که پس از ضرب و تفریق کردن میشه 28 تا !

سال خوبی داشته باشید
راستی چرا کسی که این تاپیکو زده نمی آد جواب این سوالو بده ؟؟؟

بالا