روی آب شناور می ماند یا در آن فرو می رود

mshf

New Member
لایک ها
10
چرا اگه با فشار مایعات حل کنی فرق میکنه ممکنه نیروهای چرخشی به وجود بیاد (اسم درستش یادم نیست )و بچرخوننش

bihamta

New Member
لایک ها
345
به نظر من و دوستام که بحث کردیم و از معلم فیزیکمونم که پرسیدیم نتیجه این شد که جسم غوطه ور میشه.به خاطر برابری نیروی ارشمیدس با نیروی وزن.میشه تصور کرد که یه سری مولکول آب رو تو اب ریختیم.

sinas1372

New Member
لایک ها
1
چون نیروی ارشمیدسی با وزن برابر است هیچ نیریوی به جسم وارد نمی شود
جسم نمی تواند بالا تر از صطح مایع برود

najafi2020

New Member
لایک ها
195
FMIcho_2009 گفت
دوستان هیچ جای نیروی ارشمیدس هیچ هرفی از شکل اجسام پیش نمیاد. منظورم اینه که اصلا به شکل بستگی نداره. فقط به چگالی جسم و مایع بستگی داره.
اینجور که شما می گید حرف آقا نوید فکر نکنم درست باشه.(فقط در صورتی درسته که جسم خیلی مرتفع باشه). چون طبق چیزایی که شما گفتید نیروی ارشمیدس فقط برای اون قسمتی از جسم که توی سیال فرو رفته واد میشه و از طرف دیگه اون قسمتی از جسم که خارج از سیال است یه نیروی وزنی وارد میکنه.

من دوشنبه حتما اینو آزمایش می کنم البته اگه شد شما هم آزمایش کنید.

pirate17

New Member
لایک ها
40
najafi2020 گفت
FMIcho_2009 گفت
دوستان هیچ جای نیروی ارشمیدس هیچ حرفی از شکل اجسام پیش نمیاد. منظورم اینه که اصلا به شکل بستگی نداره. فقط به چگالی جسم و مایع بستگی داره.
اینجور که شما می گید حرف آقا نوید فکر نکنم درست باشه.(فقط در صورتی درسته که جسم خیلی مرتفع باشه). چون طبق چیزایی که شما گفتید نیروی ارشمیدس فقط برای اون قسمتی از جسم که توی سیال فرو رفته واد میشه و از طرف دیگه اون قسمتی از جسم که خارج از سیال است یه نیروی وزنی وارد میکنه.

نیروی وزنو کل جسم وارد می کنه!فرقی نمی کنه تا کجا تو سیال فرو رفته باشه!
نیروی ارشمیدسم از اون جایی که فقط به این بستگی داره که چه حجمی از جسم تو سیال رفته(حجم×چگالی سیال×g)به شکل جسم ربطی نداره!چیزی که این جا به شکل جسم و متقارن بودنش و اینا ربط پیدا می کنه نیروی وزن مایع بالای جسمه!چون هر چقد گرانیگاه جسم پایین تر باشه(به قسمت پایینش نزدی تر باشه) نیروی بیشتری بهش وارد می شه!!
F=pghA

najafi2020

New Member
لایک ها
195
pirate17 گفت
najafi2020 گفت
FMIcho_2009 گفت
دوستان هیچ جای نیروی ارشمیدس هیچ حرفی از شکل اجسام پیش نمیاد. منظورم اینه که اصلا به شکل بستگی نداره. فقط به چگالی جسم و مایع بستگی داره.

نیروی ارشمیدسم از اون جایی که فقط به این بستگی داره که چه حجمی از جسم تو سیال رفته(حجم×چگالی سیال×g)به شکل جسم ربطی نداره!چیزی که این جا به شکل جسم و متقارن بودنش و اینا ربط پیدا می کنه نیروی وزن مایع بالای جسمه!چون هر چقد گرانیگاه جسم پایین تر باشه(به قسمت پایینش نزدی تر باشه) نیروی بیشتری بهش وارد می شه!!
F=pghA
خانم pirate من زیاد تو کار فیزیک نیستم ولی طبق چیزایی که الان از شما دوستان عزیز شنیدم وقتی جسم غوطه ور می مونه که نیروی ارشمیدس بتونه جلوی نیروی وزن جسم را کاملا بگیره.الانم که شما گفتی نیروی ارشمیدس برابر است با gdV1 و اینو هم می دونیم که W=mg یا w=V2dg . چگالی هر دو تا که با هم برابره. اگر قسمتی از جسم بیرون از سیال بمونه در این صورت V2 از V1 بزرگتر میشه پس قانونا جسم باید بره پایین.

البته این نظر من بود.ممکنه 99.99 درصد هم غلط باشه

najafi2020

New Member
لایک ها
195
mshf گفت
غیر ممکنه چیزی از اب بیرون بیاد یعنی شناور بشه اما غوطه ور ویا ته نشین میشه
منم منظورم از پایین رفتن اینه که غوطه ور می مونه.

pirate17

New Member
لایک ها
40
najafi2020 گفت
pirate17 گفت
najafi2020 گفت
FMIcho_2009 گفت

F=pghA
خانم pirate من زیاد تو کار فیزیک نیستم ولی طبق چیزایی که الان از شما دوستان عزیز شنیدم وقتی جسم غوطه ور می مونه که نیروی ارشمیدس بتونه جلوی نیروی وزن جسم را کاملا بگیره.الانم که شما گفتی نیروی ارشمیدس برابر است با gdV1 و اینو هم می دونیم که W=mg یا w=V2dg . چگالی هر دو تا که با هم برابره. اگر قسمتی از جسم بیرون از سیال بمونه در این صورت V2 از V1 بزرگتر میشه پس قانونا جسم باید بره پایین.

البته این نظر من بود.ممکنه 99.99 درصد هم غلط باشه
اقای نجفی متاسفانه نتونستم همه ی نظرای بچه ها رو بخونم!اینیم که الان گفتین کاملا درسته!غوطه ور یعنی این که کاملا توی سیاله حتی یه اپسیلونشم بیرون از سطح سیال قرار نمی گیره!این جسمی که چگالیش با سیال برابره خود سیال فرض کنین!امکان داره ما روی اب اب بریزیم بعد اون ابه یکمش بزنه بالاتر از سطح اب؟؟!یعنی مثلا سطح دیگه صاف نباشه؟

FMIcho_2009

New Member
لایک ها
4
pirate17اینی که گفتی اصلا امکان نداره نه به خاطر اینکه چگالی آب با آب برابره! چون آب مایعه همچین چیزی اتفاق نمی افته. فرض کنید یه جسم خییییییلی بلند با چگالی 1 تو آب بذاریم . از اب میزنه بیرون 100%

najafi2020

New Member
لایک ها
195
FMIcho_2009 گفت
pirate17اینی که گفتی اصلا امکان نداره نه به خاطر اینکه چگالی آب با آب برابره! چون آب مایعه همچین چیزی اتفاق نمی افته. فرض کنید یه جسم خییییییلی بلند با چگالی 1 تو آب بذاریم . از اب میزنه بیرون 100%
منم گفتم اگه خیلی بلند باشه میزنه بیرون.نصف که نمی تونه بشه! منظور من جسمی بود که بتون کاملا تو مایع قرار بگیره .شما که اول گفتید با خانم pirate موافق هستید! لطفا دراز بودن جسمو فراموش کنید

pirate17

New Member
لایک ها
40
اگه جسم کوتاه باشه!(ارتفاعش از ارتفاع اب کم تر باشه) و چگالیش برابر با چگالی اب باشه کاملا تو اب می ره!و تو مایع(اب) هر جایی بذاریم همون جا می مونه نه بیرونش!!طبق محاسبات خودتون که درستم بود!
من منظورم این نبود که ابو همین طوری بریزیم!فک کنین یه استوانه ی شیشه ای داریم که از 2 تا قاعدش بازه!اونو تو اب نگه می داریم بعد توش اب می ریزیم!در این صورتم سطح اب می ره پایین!مثالم یکم ناجوره ولی می شه درست فرضش کرد هرچند که مایعست!خب می شه مثلا یه کاریش کرد که خاصیت مایع بودنش اثر نکنه!مثلا بریزیمش تو یه نایلون نازک و سبک!!!بعد بندازیمش تو اب!می شه گفت تقریبا چگالیش با اب برابره و کامل تو اب می ره!نه؟

FMIcho_2009

New Member
لایک ها
4
pirate17 گفت
اگه جسم کوتاه باشه!(ارتفاعش از ارتفاع اب کم تر باشه) و چگالیش برابر با چگالی اب باشه کاملا تو اب می ره!و تو مایع(اب) هر جایی بذاریم همون جا می مونه نه بیرونش!!طبق محاسبات خودتون که درستم بود!
من منظورم این نبود که ابو همین طوری بریزیم!فک کنین یه استوانه ی شیشه ای داریم که از 2 تا قاعدش بازه!اونو تو اب نگه می داریم بعد توش اب می ریزیم!در این صورتم سطح اب می ره پایین!مثالم یکم ناجوره ولی می شه درست فرضش کرد هرچند که مایعست!خب می شه مثلا یه کاریش کرد که خاصیت مایع بودنش اثر نکنه!مثلا بریزیمش تو یه نایلون نازک و سبک!!!بعد بندازیمش تو اب!می شه گفت تقریبا چگالیش با اب برابره و کامل تو اب می ره!نه؟

آها
!حالا شد اینی که گفتی به نظر من کاملا درسته!

FMIcho_2009

New Member
لایک ها
4
najafi2020 گفت
FMIcho_2009 گفت
منم گفتم اگه خیلی بلند باشه میزنه بیرون.نصف که نمی تونه بشه! منظور من جسمی بود که بتون کاملا تو مایع قرار بگیره .شما که اول گفتید با خانم pirate موافق هستید! لطفا دراز بودن جسمو فراموش کنید

حالا هم موافقم. فقط فرض شون یه خرده مشکل داشت که اونم برطرف شد.

najafi2020

New Member
لایک ها
195
با نایلون خیلی سخته هوا می گیره و اگر هم هوا نگیره یه قسمت هایی خالی میمونه(حفره) که همین باعث میشه جسم بیاد روی آب.امتحانش کردم نشد.اگر پلاستیک پرسی هم باشه هوا می گیره.

pirate17

New Member
لایک ها
40
فک کنم کلا باید از خیر ازمایش کردن بگذرین!!چون باید دقت ازمایشتون خیلی زیاد باشه!
که فک نمی کنم تو خونه ادم بتونه با این دقت ازمایش کنه!

guugle

New Member
لایک ها
0
من فکر میکنم این جسم به طور کامل روی اب می ماند.

mohammad1990

New Member
لایک ها
0
جواب سوال؟؟؟

از رو جزوه معلممون میگم:اگه چگالی دو ماده برابر باشه جسم تو آب شناور میمونه.
یه فرمول هم داریم واسه محاسبه حجمی از جسم با چگالی کمتر از آب که در آب فرو میره:
حجم کل . چگالی آب/چگالی جسم =حجمی از ماده با چگالی کمتر که در آب فرو میره
حالا تعمیم مسئله شما:چگالی هر دو برابره پس حجم از ماده که در آب فرو میره میشه=حجم آب.پس کاملا شناور تو آب میمونه.

بالا