ساختار لوویس ~ بارقراردادی

لایک ها
32
سلام دوستان

من یکم با این ساختار لوویس مشکل دارم، سوالاتم :

1 - فرمول لار قراردادی از کجا اومده ؟ اثباتی ؟ چیزی ؟ از رو هوا برداشتن آوردن ؟ داخل مورتیمر در موردش هیچ چیزی نگفته فقط خیلی تلاش کرده گفته چیه !
2 - یه سوال ساده اینکه زوج الکترون ناپیوندی از پیوندی رو چطوری داخل یک اتم تشخیص میدن ؟ ( خوب الکترون های لایه ی ظرفیت رو میکشیم بعد چطوری تشخیص بدیم چند تا پیوندی هست و ناپیوندی؟)
صد البته اینو خودم میدونم اما شما هم بگید میخوام بدونم جایی اشتباه کردم یا نه !
3 - اینم باز مربوط میشه به بار قراردادی، ساختار یون نیترات :

خوب الان چرا اکسیژن پایین سمت چپ از شکل سمت چپ چپ بارش منفیه ؟ و چرا نیتروژن مثبت ؟
چرا اکسیژن همون شکل یدونه پیوند تشکیل داده و 8 تا الکترون ظرفیتی پیدا کرده ؟( بازم میگم اون بار منفیه از کجا اومده )
بازم تاکید میکنم چرا نیتروژن هم مثبت شده ؟!

در آخر لطفا کامل جواب بدید کامل کامل ، و کسی هم که نمیتونه جواب قانع کننده ای بیاره یا حدس میزنه جواب نده بهتره و ما خوشحالتریم !
با تشکر از شما آیریسکی ها !

orion

Well-Known Member
لایک ها
1,168
پاسخ : ساختار لوویس ~ بارقراردادی

واسه2:همینجوری که نمیشه فهمید کدوم پیوندیه کدوم ناپیوندی(میشه؟؟)...وقتی یه اتم با یکی دیگه ترکیب میشن به اونایی که تو پیوند حضور دارن میگیم پیوندی به اونایی که تو پیوند نیستن میگیم ناپیوندی
واسه3:علتش اینه که این مولکول شکلش فضاییه...شکل یه هرم و نیتروژن بالای هرمه ...حالا با توجه به این ساختار لوییس چون الکترون ها اطراف اتم های اکسیژن هستن پس اکسیژن بارش منفی تر و نیتروژن مثبت تره(چون اکسیژن الکترونگاتیو تره و الکترون ها رو میکشه سمت خودش)
بخواهشا دوستان شیمی دان بیان بگن اگه غلط گفتم

Moonlight

New Member
لایک ها
533

واسه2:همینجوری که نمیشه فهمید کدوم پیوندیه کدوم ناپیوندی(میشه؟؟)...وقتی یه اتم با یکی دیگه ترکیب میشن به اونایی که تو پیوند حضور دارن میگیم پیوندی به اونایی که تو پیوند نیستن میگیم ناپیوندیواسه3:علتش اینه که این مولکول شکلش فضاییه...شکل یه هرم و نیتروژن بالای هرمه ...حالا با توجه به این ساختار لوییس چون الکترون ها اطراف اتم های اکسیژن هستن پس اکسیژن بارش منفی تر و نیتروژن مثبت تره(چون اکسیژن الکترونگاتیو تره و الکترون ها رو میکشه سمت خودش)بخواهشا دوستان شیمی دان بیان بگن اگه غلط گفتم
ساختارش هرمی نیست .مثلثه مسطحه

لایک ها
99

این یه شکل ساده از محوه تشکیل شدنه نیتراته

اگه اطلاعاتتون از اوربیتال ها خوب باشه ، به صورت اوربیتالی بهتر میشه توجیه کرد

توضیحات:
اکسیژن اولی یه الکترونش رو جفت میکنه بعد جفت الکترون نیتروژن رو میگیره
چون از اکسیژن از حالت عادی یه دونه الکترون بیشتر داره (در بار قرار دادی ، جفت پیوندی برای هر اتم یک سهم داره) پس بار قراردادیش هم -1 میشه و نیتروژن به همین ترتیب چون یکی کمتر داره میشه +1
در ادامه یک اکسیژن با دوتا الکترون تنها دوتا پیوند میده و دیگری که بار -1 داره ، یدونه پیوند میده
شاید بپرسید اون اکسیژن آخری که -1 هست ، از کجا باردار شده؟؟؟؟!!!
در جواب باید بگم که تشکیل نیترات به این صورت که ما میگیم انجام نمیشه و حتما مواد دیگری نیز در واکنش شرکت دارن و حتما حتما یه ماده دیگه تشکیل شده که بارش +1 هست چون یکی شو داده به اکسیژن

سعی کردم ساده توضیح بدم تا کاملا مفهوم بشه
اگه مشکلی بود بفرمایید :)

لایک ها
32

سلام
ممنون بابت توضیحتون !
ما دقیقا از کجا باید بفهمیم که این حالات چه زمانی رخ میده ؟
آیا برای همه ی ترکیباتی که o دارند این اتقاق میفته یا برای ترکیبات دیگه هم همینطوره ؟ چون تا اونجا که من میدونم اکسیژن از اوربیتال آخر یه الکترون بر میداشت و اسپینش رو مخالف میکرد و جفت الکترون میگرفت !

لایک ها
99

اگه منظورتون فهمیدن پیوند های داتیوه! باید به بار های قرادادی توجه کنید
اگه مثبت باشه داتیو داده و اگه منفی باشه داتیو گرفته
بله! همونطور که گفتید ، اکسیژن به دلیل بالا بودن الکترو نگاتیوی و توانایی ایجاد اوربیتال خالی میتونه داتیو بگیره(بعضی وقتها هم میده :)) )

%kaveh%

New Member
لایک ها
1

البته یک نماد دقیق تر برای دادن یا گرفتن داتیو هم وجود داره!!!!استفاده از اون تقریبا نا مرسومه

لایک ها
71

سلام دوستان

من یکم با این ساختار لوویس مشکل دارم، سوالاتم :

1 - فرمول لار قراردادی از کجا اومده ؟ اثباتی ؟ چیزی ؟ از رو هوا برداشتن آوردن ؟ داخل مورتیمر در موردش هیچ چیزی نگفته فقط خیلی تلاش کرده گفته چیه !
2 - یه سوال ساده اینکه زوج الکترون ناپیوندی از پیوندی رو چطوری داخل یک اتم تشخیص میدن ؟ ( خوب الکترون های لایه ی ظرفیت رو میکشیم بعد چطوری تشخیص بدیم چند تا پیوندی هست و ناپیوندی؟)
صد البته اینو خودم میدونم اما شما هم بگید میخوام بدونم جایی اشتباه کردم یا نه !
3 - اینم باز مربوط میشه به بار قراردادی، ساختار یون نیترات :

خوب الان چرا اکسیژن پایین سمت چپ از شکل سمت چپ چپ بارش منفیه ؟ و چرا نیتروژن مثبت ؟
چرا اکسیژن همون شکل یدونه پیوند تشکیل داده و 8 تا الکترون ظرفیتی پیدا کرده ؟( بازم میگم اون بار منفیه از کجا اومده )
بازم تاکید میکنم چرا نیتروژن هم مثبت شده ؟!

در آخر لطفا کامل جواب بدید کامل کامل ، و کسی هم که نمیتونه جواب قانع کننده ای بیاره یا حدس میزنه جواب نده بهتره و ما خوشحالتریم !
با تشکر از شما آیریسکی ها !
اول در مورد الکترون های پیوندی و نا پیوندی:

الکترون پیوندی، یعنی اون الکترون هایی که اتم برای تشکیل پیوند به اشتراک می گذاره و بین دو اتم مربوط به پیوند مشترکه.
الکترون نا پیوندی ، اون الکترونیه که فقط مال یک اتمه. یعنی ، در تشکیل پیوند به کار نرفته.

در مورد بار قراردادی هم باید بگم که کار سختی نیست!

الکترون های پیوندی را بین دو طرف پیوند به تساوی تقسیم می کنیم. اون وقت این جوری بار قراردادی یک اتم رو محاسبه می کنیم:
تعداد الکترون های ظرفیت اتم رو منهای تعداد الکترون هایی که توی مولکول مال اون اتم هستند(اعم از پیوندی و ناپیوندی) می کنیم.

(اصلا تفاوت بار قراردادی و عدد اکسایش در نحوه ی تقسیم اتم های پیوندی است: در تعیین عدد اکسایش برخلاف بار قراردای الکترون های پیوندی را به اتم الکترونگاتیو تر می دهیم و فقط در صورتی که الکترونگاتیوی در اتم برابر باشد آن ها را به تساوی تقسیم می کنیم.)

بالا