سبزترین کشورهای جهان کدامند؟

mahshyd

New Member
ارسال ها
1
لایک ها
1
امتیاز
0
#1
شاخص عملکرد زیست محیطی” (epi) چیست؟ این شاخص در حقیقت تکنیک شمارش و بررسی آمار عملکرد زیست محیطی کشورها با در نظر گرفتن سیاست‌های سبز آنها است. Epi با توجه به سیستم نمره دهی بر اساس دو عامل “سلامت زیست محیطی” و “سرزندگی زیست‌بوم” شکل می گیرد. سرزندگی زیست‌بوم از نمرات افزایش منابع طبیعی، شرایط کم نقص‌تر زیست محیطی و تنوع زیستی تشکیل شده است. سلامت زیست محیطی نیز نشان دهنده معضلات زندگی از قبیل منابع آب غیر بهداشتی، آلودگی هوا و بیماری است.
فهرست سال ۲۰۱۲ شامل ۲۲ شاخص عملکرد ۱۳۲ کشور جهان در ۱۰ دسته سیاست زیر می شود:
· سلامت زیست محیطی
· آب (اثرات بر سلامت انسان)
· آلودگی هوا (اثرات بر سلامت انسان)
· آلودگی هوا (اثرات زیست محیطی)
· منابع آب (اثرات زیست محیطی)
· تنوع زیستی و زیستگاه
· جنگل‌ها
· شیلات
· کشاورزی
· تغییرات آب و هوایی
بر همین اساس، پنج کشور سبز جهان عبارتند از:


سوئیسسوئیس به عنوان زیباترین و پایدارترین کشور از نظر زیست محیطی در جهان شناخته می شود. طبیعتی که زیبایی آن نفس را در سینه حبس می کند و چشم اندازهایی فوق العاده از جمله عوامل موثر در این زمینه بوده‌اند. این در شرایطی است که مردم سوئیس همچنان در مسیر ایجاد جامعه‌ای سبزتر در زمینه‌های مختلف حرکت می کنند. برای ترویج عادت‌های بهداشتی و سلامت، دولت سوئیس برای ریختن و پرتاب آشغال در مکان‌های عمومی جریمه تعیین کرده است.


لتونیبا کسب نمره ۷۰٫۳۷ در بخش سرزندگی زیست‌بوم، لتونی دومین کشور سبز جهان در فهرست epiمحسوب می شود. طبیعت بکر این کشور نشان دهنده توجه مردم به محیط زیست پاکیزه و سلامت است. افزون بر این، لتونی گزینه‌های جایگزین متنوعی را برای گشت و گذار سبز از گردش‌های ساده در طبیعت تا پیشنهادهایی برای شکارچیان و دوستداران پرندگان ارائه کرده است. از این رو، هر فردی می تواند به راحتی به محیط زیست سبز و غنی لتونی دسترسی داشته باشد.


نروژنروژ به مقابله با پیامدهای گرمایش جهانی پرداخته و از این رو، دولت و مردم این کشور در پی حفظ سطح بالای محافظت از زمین در برابر سناریوهای ویرانگر آینده هستند. در حقیقت، دولت در کنار مردم نروژ برای توسعه “کشور کربن خنثی” تلاش می کنند.


لوگزامبورگلوگزامبورگ افتخار در اختیار داشتن “مرکز فناوری زیست محیطی” (crte) را دارد که به موضوعات مختلفی مانند طراحی دوستدار محیط زیست، انرژی‌های تجدیدپذیر، تجزیه و تحلیل چرخه زندگی و ساخت و ساز دوستدار محیط زیست رسیدگی می کند.


کاستاریکادولت کاستاریکا خود را وقف آن کرده تا به عنوان سرمشقی برای منبع انرژی تجدیدپذیر شناخته شود. این کشور در مسیر مبدل شدن به “کشور کربن خنثی” تا سال ۲۰۲۱ حرکت می کند. طی سال‌های گذشته، روند جنگل‌زدایی در کاستاریکا زمین لازم برای کشاورزی را فراهم کرده، اما اکنون آنها بر طرح‌های احیای جنگل تمرکز کرده که از آن جمله می توان به کاشت پنج میلیون نهال طی تنها ۵ سال اشاره کرد.
شایان ذکر است، ایران در میان ۱۳۲ کشور جهان رده ۱۱۴ را در لیست سال ۲۰۱۲ شاخص عملکرد زیست محیطی (epi) به خود اختصاص داده است. این در شرایطی است که ایران در سال ۲۰۰۸ رده ۶۷ و در سال ۲۰۱۰ رده ۷۸ را به خود اختصاص داده بود. از این رو، روند نزولی شرایط زیست محیطی و کیفیت زندگی ایران همچنان ادامه یافته و وضعیت نگران کننده‌تری به خود گرفته است.
 
ارسال ها
2
لایک ها
0
امتیاز
0
#2
پاسخ : سبزترین کشورهای جهان کدامند؟

ممنون از اطلاعات مفیدتون


درب اتوماتیک کرکره اتوماتیک درب سکشنال راهبند درب اتوماتیک شیشه ای کرکره شفاف طراحی سایت

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

ممنون از اطلاعات مفیدتون


درب اتوماتیک کرکره اتوماتیک درب سکشنال راهبند درب اتوماتیک شیشه ای کرکره شفاف طراحی سایت
 
بالا