------>>>>سری ششم سوالات آمادگی برای المپیاد شیمی<<<<-----

elichem

New Member
لایک ها
7
یه سوال برگزیده!!!!
برای یک سیستم بسته که در فشار ثابت 1 اتمسفر داریم:q)p)=1000cal,dV=10000cm3,dU=100000j
dHرا حساب کنید

یه سوال غیر برگزیده:
کدام گزیده شامل توابع حالت است؟
q,p q,w dH,P dS,dH
به نظر من که این سوال غلطه چون فشار تابع حالته .نه؟!یعنی گزینه های 1و2 هردو صحیح اند

elichem

New Member
لایک ها
7
خواهش میکنم همکاری کنید

لایک ها
521
این تاپیک رفته بود تو باقالیا! که بالاخره نجات پیدا کرد!
.....................................................................................
سوال اول: این سوال، آخرین سوال فصل 3 مسائل برگزیدس که اگه صورت سوالو با دقت بخونی گفته در یک تحول کلی: وقتی میگه تحول کلی و اشاره ای به فرآیند نمیکنه ممکنه مقداری کار غیر حجمی(*W) هم داشته باشیم. در اینصورت *dU=qp+w+w. کار غیر حجمی میتونه کار گسترش سطح، کار کشسانی، کار حاصل از گرانش زمین، کار الکتریکی، کار میدون مغناطیسی و یا کار میدون الکتریکی باشه. جالبه که تو این سوال اگه dH رو با توجه به فرمول (dU+d(PV حساب کنیم با Qp جور درنمیاد چون تو این فرآیند کلی داریم : *Qp=dU-w-w که برابر نیست با Qp=dU-w یعنی dH. پس باید با فرمول بریم و جواب میشه 11013,25 که گزینه ی 2 میشه.
.....................................................................................
سوال دوم: به نظرم گزینه ی 1 قشنگتر باشه! چون فشار بیشتر یه کمیت ترمودینامیکیه تا تابع حالت.
....................................................................................

elichem

New Member
لایک ها
7
توی کتابا بیشتر روی تابع حالت بودن آنتروپی و آنتالپی تاکید دارن ولی به نظر من فشار احق است . زیرا فشار و دما و حجم فی نفسهم حالت را تشکیل میدهند. پس خود تابع حالتند
ضمنا در کتاب "المپیاد شیمی" نوشته ی علیرضا ظاهری صراحتا به تابع حالت بودن فشار اشاره شده

بازم من به یه چیزی که ارزششو نداره گیر دادم.

بالا