سر فصل های مرحله ی اول نجوم ...؟!

platopluto

New Member
لایک ها
1,103
سلام دوستان آیرسکی ،
ضمن تشکر فراوان از کمک ها و راهنمایی هاتون میخواستم دوتا از هزاران سوالم رو بگم...!
اولیش که مهم تر هم هست برام: واسه ی مرحله ی اول بیشتر روی چه مباحث و کتاب هایی باید وقت بذارم؟ چه نوع مسائلی؟

*
دومیش: شار تابشی دقیقا یعنی چی؟
در مورد فرمولش و اثباتش هم ممکنه توضیح بدین؟
اندازه گیری کمی رنگ ستاره (ci ) که به صورت اختلاف بین دو قدر با دو طول موج متفاوته، مفهومش چیه؟فرمولش رو میدونم اما کلا لطف کنید و توضیح بدین بی زحمت!:d
یعنی امواج ستاره رو با استفاده از رنگشون شناسایی می کنن؟
*
پیشاپیش تشکر دوستان محترم

amir_j

New Member
لایک ها
235
پاسخ : سر فصل های مرحله ی اول نجوم ...؟!

سال پیش مرحله ی اول اکثرا اخترفیزیک بود کروی چندتایی سوال بیشتر نداده بودن پس بهتره بیشتر وقتت رو صرف اختر فیزیک کنی یعنی
اختر فیزیک مقدماتی جلد 1 و 2 (اریکا بوم )
برای نجوم مقدماتی هم دینامیکی رو بخونی عالیه !
ریاضی فیزیکت هم باید خوب باشه بالطبع ! یعنی هالیدی و توماس رو در ابتدا خونده باشی بعد بری سراغ اینا ...!
اگه تونستی کروی رو هم بخون و تمام تمریناتش رو حل کن !

لایک ها
841

راجع به سوال اولت...
من این کتاب ها رو پیشنهاد می کنم:
1. نجوم دینامیکی
2. آشنایی با اخترفیزیک ستاره ای اریکا-بوم (برای مرحله 1 فکر کنم جلد 1 کافیه ولی جلد 2 و 3 هم توصیه میشن.)
3. نجوم کروی(بیشتر سوالای فصل 2)
4. مکانیک تحلیلی فولز(فصل 6)
5. An Introduction to Modern Astrophysics فصل 29و30 (کیهان شناسی، بهراد طوقی فصل 29 رو ترجمه کرده که فایل pdfشو توی اینترنت میشه پیدا کرد)

موفق باشی

س.ا.

platopluto

New Member
لایک ها
1,103

راجع به سوال اولت...
1. نجوم دینامیکی
2. آشنایی با اخترفیزیک ستاره ای اریکا-بوم (برای مرحله 1 فکر کنم جلد 1 کافیه ولی جلد 2 و 3 هم توصیه میشن.)
5. An Introduction to Modern Astrophysics فصل 29و30 (کیهان شناسی، بهراد طوقی فصل 29 رو ترجمه کرده که فایل pdfشو توی اینترنت میشه پیدا کرد)

موفق باشی

س.ا.
مرسي فقط يه چيزي..
من واسه كيهان شناسي دارم ryden ميخونم..
اون كتابي كه گفتي خيلي حياتيه واسه كيهان شناسي؟

سال پیش مرحله ی اول اکثرا اخترفیزیک بود کروی چندتایی سوال بیشتر نداده بودن پس بهتره بیشتر وقتت رو صرف اختر فیزیک کنی یعنی
اختر فیزیک مقدماتی جلد 1 و 2 (اریکا بوم )
برای نجوم مقدماتی هم دینامیکی رو بخونی عالیه !
ریاضی فیزیکت هم باید خوب باشه بالطبع ! یعنی هالیدی و توماس رو در ابتدا خونده باشی بعد بری سراغ اینا ...!
اگه تونستی کروی رو هم بخون و تمام تمریناتش رو حل کن !
ممنون؛اريكا و هاليدي و اسمارت رو دارم و خوندمشون (يني دارم ميخونم)اما توماس رو نه؛ ضروريه؟

amir_j

New Member
لایک ها
235

اره بشین توماس رو بخون ، من با اینکه خوندم این کتابو ولی هنوز تو انتگرال گیری مشکل دارم و بعضی از مسائل فولز رو نمیتونم
حل کنم !! کیهان شناسی هم بهتره بذاری واسه اخر البته هر چی استاد سهیل بگن ...!:4:

astronomier

New Member
لایک ها
13

سرفصل هاتغییرمی کنه ...هرسال یه چیزی بوده شایدامثال مثل پارسال نباشه.استادماگفت راهنماییمون می کنه چی بایدبخونیم شماهم نگران نباشید.مهم اینه که مباحث خوب خونده بشن.چون حتی حل یک سوال ازیه مبحث که ازش زیادسوال نیومده هم خودش خیلیه.ولی توتمام سال هااگه دقت کرده باشیدبیشترین سوالات مختص مکانیک سماوی(حداقل8تابوده) وبعدهم اخترفیزیکه(حدود3-4تا)بقیه زیادمهم نیستند.کیهان شناسی هم مانورزیادی نمیخواد چون اصلش مال مرحله 2ست.

آنچه من ازشارتابشی فهمیدم (ببخشیدکه ناقصه):انرژی که ازیه ستاره روسرم فرود میاد(یابراثرتابشش شارش می کنه)

celestial

New Member
لایک ها
326

سوالای اولو که زحمتشو کشیدن.
شار تابشی:انرژی که از یک متر مربع سطح یه ستاره تابش میشه.با انتگرال گیری از معادله پلانک به دست میاد:شار تابشی=سیگما ضرب در دما به توان چهار.که سیگما ثابت استفان-بولتزمن هست.البته انتگرالش به این آسونیا نیست.
شاخص رنگ:این اختلاف رنگ ها خودش یه چیز قرار دادی هست.سه تا فیلتر ubv به صورت استاندارد انتخاب شدن و با محاسبات و مشاهدات شاخص های رنگ رو پیدا کردن.اما نکته مهم استفاده ازوناست.مثلا b-v ارتباط نزدیکی با دمای سطحی داره.(اونقد که نمودار قدر رنگ و دما درخشندگی کاملا یکسانن) و یا با داشتن اونها واسه یک ستاره جذب میان ستاره ای رو حساب می کنن(تقریبی) و کاربرد های دیگه ای که بلد نیستم!

shzandi

New Member
لایک ها
7

راجع به سوال اولت...
1. نجوم دینامیکی

موفق باشی

س.ا.
اون فایل کیهان شناسی را نتونستم پیدا کنم میشه لینکشو بزارید؟

amir_j

New Member
لایک ها
235
بالا