وضعیت
موضوع بسته شده است.

chimica

New Member
لایک ها
256
با سلام خدمت همه دوستان، کاربران، ناظران، راهبران، مدیران، مشاوران و ...
من خیلی تو سایت گشتم که بتونم تاپیکی پیدا کنم که بتونم توش سوالمو که مربوط به شیمی هست بپرسم، اما پیدا نکردم..
بعد خواستم این تاپیک تو انجمن شیمی باز کنم، یهو دیدم که اگه کلی تر باشه، هم نیازهای همه برطرف میشه و هم دیگه شاهد باز شدن تاپیک های جدید و پرتکرار برای پرسیدن سوال نمیشیم...
در نتیجه:
تقاضام از همه اینه که هرگونه سوالی دارن همینجا مطرح بفرمایند تا افراد دیگه جوابشونو بدن، دیگه نرن و سریع یه تاپیک وا3 اون سوالشون باز کنن...
پ.ن:ناظرین محترم اگه این تاپیک مشکلی داره و یا برخلاف قوانینه و یا تکراریه، از همین تریبون درخواست میکنم که خودتون نسبت به حذف، قفل کردن و یا هر تصمیم دیگه ای در موردش اقدام کنید.
با امید موفقیت برای همگی
بدرود

- - - Updated - - -

اولین سوالم که وا3 خودمه دیگه:
توی کتاب ساختار اتم و پیوندهای شیمیایی از مجموعه کتاب های ناب انتشارات فاطمی، تو بحث هیبرید رزونانس یه ساختاری از یون سیانات (NCO) با بار 1- کشیده که من هرکاری کردم نتونستم حلاجیش کنم، میخواستم اگه ممکنه برام توضیح بدین که چطوریه:
N-C---O
که البته --- یعنی پیوند 3 گانه...
با توجه به بار یک منفی، من این الکترون اضافی رو هرجوری به هر ترکیبی دادم با داتیو و .... این شکل در نیومد...لطفا کمکم کنید.
با تشکر
بدرود

only physics

New Member
لایک ها
2,386
پاسخ : سوال؟؟

با سلام خدمت همه دوستان، کاربران، ناظران، راهبران، مدیران، مشاوران و ...
من خیلی تو سایت گشتم که بتونم تاپیکی پیدا کنم که بتونم توش سوالمو که مربوط به شیمی هست بپرسم، اما پیدا نکردم..
بعد خواستم این تاپیک تو انجمن شیمی باز کنم، یهو دیدم که اگه کلی تر باشه، هم نیازهای همه برطرف میشه و هم دیگه شاهد باز شدن تاپیک های جدید و پرتکرار برای پرسیدن سوال نمیشیم...
در نتیجه:
تقاضام از همه اینه که هرگونه سوالی دارن همینجا مطرح بفرمایند تا افراد دیگه جوابشونو بدن، دیگه نرن و سریع یه تاپیک وا3 اون سوالشون باز کنن...
پ.ن:ناظرین محترم اگه این تاپیک مشکلی داره و یا برخلاف قوانینه و یا تکراریه، از همین تریبون درخواست میکنم که خودتون نسبت به حذف، قفل کردن و یا هر تصمیم دیگه ای در موردش اقدام کنید.
با امید موفقیت برای همگی
بدرود

- - - Updated - - -

توی کتاب ساختار اتم و پیوندهای شیمیایی از مجموعه کتاب های ناب انتشارات فاطمی، تو بحث هیبرید رزونانس یه ساختاری از یون سیانات (NCO) با بار 1- کشیده که من هرکاری کردم نتونستم حلاجیش کنم، میخواستم اگه ممکنه برام توضیح بدین که چطوریه:
N-C---O
با توجه به بار یک منفی، من این الکترون اضافی رو هرجوری به هر ترکیبی دادم با داتیو و .... این شکل در نیومد...لطفا کمکم کنید.
با تشکر
بدرود

ميشه جاي الكترون هاي ناپيوندي رو هم مشخص كنيد؟

mahallehm

New Member
لایک ها
487

- - - Updated - - -

N-C---O
با تشکر
بدرود
والا من سوادم در حد شما نیست ولی به نظرم اگه ناپیوندی ها مشخص بود دقیق میشد گفت ولی مثلا میشه منفی رو به نیتروژن بدیم تا سه جفت ناپیوندی داشته باشه بعد اکسیژن هم یه داتیو به کرین بده(عین مونوکسید کرین). در این حالت کرین +۴ نیتروژن-۳ و اکسیژن -۲ خواهد بود. البته فک کنم ناپیوندی ها رو میشه تغییر داد واعداد اکسایش هم تغییر میکنن. منظورت یه همچین حالتی بود؟!

آخرین ویرایش توسط مدیر

hossein helli

New Member
لایک ها
130

من منظور شما رو نمی فهمم منظورتون اینه که بار منفی متعلق به کدوم است ؟

آخرین ویرایش توسط مدیر

chimica

New Member
لایک ها
256

سوال اینه که چطور میشه این شکل رو توجیح کرد....من هرکاری کردم نشد...
اگه بار منفی رو به اکسیزن بدیم، پیوند 3گانه با نیتروژن تشکیل میشه....
اگه به نیتروژن بدیم، باز باید 2 گانه بده...
هیچ جوره نمیشه که اکسیژن 3 گانه داشته باشه...
برای اون دوستانی که میگن ناپیوندی ها رو هم نمایش بدم، بابا این که دیگه کاری نداره...
اکسژن یه جفت ناپیوندی داره، نیتروژن 3 جفت...
حالا کسی میتونه این شکل رو توجیح کنه؟
راستی...ربطی به عدد اکسایش هم نداره

hossein helli

New Member
لایک ها
130

مطمئنید شکل هیبیرید درست کشیدید فکر کنم از لخاظ انطباق با الکترو نگاتیوی این یکی معقول تره
n---c-o

آخرین ویرایش توسط مدیر

mahallehm

New Member
لایک ها
487

من گفتم دیگه. اکسیژن علاوه بر پیوند دوگانه یه داتیو میده( توجیه دیگه: بهش یه بار مثبت میدیم تا سه گانه بده به کربن) و از اون طرف هم نیتروژن هم دو بار منفی میگیره و سه جفت الکترون ناپیوندی داره. در کل مولکول یه بار منفی خواهد داشت. اعداد اکسایش رو هم تو پست قبلی گفتم که معلوم بشه کل مولکول یه بار منفی داره. :18:

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497

عنوان و جای تاپیک صحیح نیست.
ماراتن‌های مختلفی در موضوعات گوناگون وجود دارد، به آن‌ها مراجعه نمایید یا عنوان جدید و محل تاپیک را برای ناظمین ارسال کنید تا دوباره فعال شود.

chimica

New Member
لایک ها
256

ببینید...3 تا هیبرید داره...
یکیش اینه که شما کشیدی...یکیش اونه که من کشیدم...یکیشم نیتروژن و اکسیژن هر دوتا 2 گانه دارن...دقیقا از تو کتابه فاطمیه..

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا