سوالاتی از حرکت شناسی و نحوه ی کاربرد فرمول ها

لایک ها
74
سلام ... چند تا سوال داشتم از مبحث حرکت شناسی سال دوم ... من مشکلم توی این درس اینه که فرمول ها و اینها رو بلدم اما نمی فهمم کجا و کی باید ازشون استفاده کنم ...... لطفاً یه کم در این این زمینه هم راهنمایی کنید .

سوال 1 :محرکی از حالت سکون با شتاب ثابت شروع به حرکت کرده و مسیری مستقیم به طول 100 متر را طی می کند . اگر این متحرک 36 متر آخر مسیر را در مدت 1 ثانیه طی کند سرعت متوسط آن در کل مسیر چند متر بر ثانیه است ؟
1 ) 5 2 ) 20 3 ) 25 4) 40

سوال 2 : متحرکی بدون سرعت اولیه و با شتاب ثابت روی خط راست از نقطه ی A به به حرکت در می آید و در ادامه مسیر به نقطه ی B و سپس به C می رسد و فاصله ی 120 متری BC را در مدت 10 ثانیه طی می کند اگر سرعت متحرک در نقطه یC 20 متر بر ثانیه باشد ، فاصله ی بین نقطه های a و b چند متر است ؟ ( در نقطه ی C 20 متر بر ثانیه است !)

1 ) 2/5 2 ) 5 3 ) 10 4 ) 22/5

سوال 3 :معادله ی سرعت متحرکی در SI به صورت
است . اگر سرعت متوسط متحرک در بازه ی زمانی t1 =2s و t2=5s برابر 10 متر بر ثانیه باشد مقدار
چند متر بر ثانیه است ؟

1 ) 22 2 ) 20 3 ) 24 4 ) 18

آخرین ویرایش توسط مدیر

H.izan

New Member
لایک ها
28
پاسخ : سوالاتی از حرکت شناسی و نحوه ی کاربرد فرمول ها

سلام دوست عزیز

اولین قدم در مطالعه یک درس یادگیری مفاهیم پایه و فرمولهای اون درس هست که خوشبختانه شما این مرحله رو طی کردید اما باید بدونید که
این فقط ابتدای کار هست و تسلط بر درس و نحوه استفاده از فرمولها نیاز به تمرین زیادی داره
یه روش ساده که من برای شروع کار به بچه ها پیشنهاد می کنم اینه که تمام فرمولهایی رو که بلدن روی یه برگ جداگانه نوشته و موقع حل مسئله داده های مسئله رو توی تک تک فرمولها قرار بدن و ببینن که کدوم فرمول جواب می ده البته این روش فقط برای مسائل ساده خوب هست بعد از اینکه
چندتا مسئله رو از این روش حل کردید دیگه دستتون میاد که کدوم فرمول به کار میاد
اما در مورد مسائل نکته دار و مشکل تر قضیه یکم فرق میکنه
معمولا توی این دسته مسائل ایده هایی مطرح میشه که شما باید اون ایده ها رو خوب یاد بگیرید سپس مسائل مشابهی که اون ایده رو استفاده کردن کنارهم بزارید تا بتونید به جنبه های مختلف اون مسلط بشید
در آخر یه خاطره براتون بگم بعدش بریم سراغ حل مسئله
سالها پیش یه فیلم هندی از تلویزیون پخش می شد که توی اون فیلم بازیگر نقش اصلی که دانشجوی رشته مهندسی بود توی کارخونه نساجی کار می کرد توی یکی از سکانسها یکی از دستگاههای مهم کارخونه خراب میشه و هر کاری میکنن نموتونن درستش کنن تا اینکه این دانشجو در حالیکه همه مونده بودن که چه کار کنن یه چکش بر میداره و با یه ضربه چکش دستگاه رو درست می کنه(فیلم هندی دیگه!!!) رئیس کارخونه که خیلی از کار این آقا خوشش میاد می خواد بهش پاداش بده که این دانشجو در جواب تقاضای 1000 روپیه پاداش می کنه
رئیس کارخونه با تعجب میگه واسه یه ضربه چکش 1000 روپیه میخوای؟
اون دانشجو در جواب رئیس میگه:
1 روپیه واسه ضربه چکش و 999 روپیه واسه اینکه بدونی اون ضربه رو کجا بزنی
پس یادتون باشه 1 روپیه واسه یادگیری فرمولها 999 روپیه واسه اینکه بدونید این فرمولها رو کجا استفاده کنید!

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

و اما حل مسئله یک

این تیپ از مسئله ها خیلی در امتحانهای مختلف مطرح میشه بنابراین باید ایده حلش رو خوب یاد بگیرید:
در صورت مسئله گفته شده کل مسیر حرکت 100 متر هست فرض کنید متحرک این مسیر رو در t ثانیه طی میکنه
چون سرعت اولیه صفر هست بنابراین معادله مکان میشهa*t^2/2=100
از طرفی گفته شده که متحرک 36 متر آخر رو در مدت یک ثانیه طی میکنه به عبارت دیگه می تونیم بگیم متحرک 64 متر اولیه رو در t-1 ثانیه طی میکنه
(مثلا اگر کل 100 متر رو در 8 ثانیه طی کنه 64 متر اولیه رو در 7 ثانیه طی کرده)
بنابراین معادله مکان واسه 64 متر اولیه میشه a*(t-1)^2/2=64
با تقسیم این دوتا رابطه به هم داریم:
t^2/(t-1)^2=100/64
با جذر گرفتن از طرفین داریم:
t/t-1=10/8
که از اینجا t=5 در میاد
یعنی زمان کل حرکت برابر 5 ثانیه هست
بنابراین سرعت متوسط از تقسیم از تقسیم مسافت کل بر زمان کل حرکت برابر 20 متر بر ثانیه در میاد

یه مسئله مشابه
گلوله ای از ارتفاع h رها شده است و در ثانیه آخر پروازش 3/4 از مسیرش را می پیماید مطلوبست محاسبه:
الف) زمان پرواز ب) ارتفاع h
راهنمایی: ایده مسئله قبل رو یادتون باشه وقتی میگه در ثانیه آخر 3/4 از مسیر را می پیماید یعنی در t-1 ثانیه قبل 1/4 مسیر(یعنیh/4) را پیموده

جواب: t=2 h=20

* اگه در صورت مسئله گفته بود در 3 ثانیه آخر 3/4 مسیرش رو پیموده یعنی در t-3 قبل 1/4 مسیر رو پیموده

لایک ها
74
پاسخ : سوالاتی از حرکت شناسی و نحوه ی کاربرد فرمول ها

من دلیل صعفم رو فهمیدم اون قسمتی از کارم مشکل داشت که برای بدست اوردن ایده ی حل مسئله ها تمرین و تست حل نمی کردم ( فرمول ها رو هم فقط برا خودم می نویسم ! ) من جمعه ی هفته بعد ازمونی دارم که فصل اول و دوم فیزیک 2 در اون هست راهنمایی تون چیه ؟ در ضمن من وضعیت بهتری رو در فصل 1 دارم اما همش فکر می کنم اگر قراره خوبی بیارم باید برای این درس چکار کنم تصمیم دارم روی تست های کنکور تمرکز ویژه ای داشت هباشم اما برای فیزیک این آزمون وقت نمی شه ! مطمئناً .......... اگه اون دو تا سوال رو هم حل کنید ممنون می شم و یه راهنمایی این چند روز باقی مونده هم بکنید عالی میشه .

با تشکر از شما و همه ی دوستانی که دارند روی این سوالات فکر می کنند !! جوابشون رو پیدا کردم و تونستم حلشون کنم

بالا