سوالات آخر فصل سلولی مولکولی البرتس

AnuBiS

Well-Known Member
لایک ها
459
سلام.
همونطور که حتما می دونید یه کتاب مهمی که حتما همه باید قبل المپیاد بخونن زیست شناسی سلولی مولکولی البرتسه.
ولی یه مشکلی که این کتاب داره به نظر من اینه که سوالای اخر فصلش واقعا داغونن...
از طرفی! یک سوال از این کتاب دقیقا بدون هیچ تغییر در دوره یازده مرحله دو سوال 10 اومده بود!
سوال واقعا نامفهومه! جوابش از اون نامفهموم تر! با افزایش قطر مارپیچ دو رشته ای مگه نباید طولمون کمتر شه؟؟؟ فرض کنید شما یه فنر می خواید بسازید که طول سیمی که تو فنر به کار می برید یکه! حالا هرچی قطر دایره بزرگتر بشه محیط دایره بزرگتر و در نتیجه تعداد دایره ها کمتر نمی شه؟؟؟ از طولی که در سوال اومده منظور مثلا فاصله ی اولین حلقه تا آخرین نیست؟

AminYar

New Member
لایک ها
575
پاسخ : سوالات آخر فصل سلولی مولکولی البرتس

فکر کنم درست میگی.البته اگه میشه اصل سوال را بذار.چون این کتابا ترجمه می شوند احتمالا منظور دیگه ای از قطر داشته...
شاید منظور فاصله دو نوکلئوتید مجاور بوده یا حتی زاویه پیوند فسفو دی استر...نمیدونم...
کلا برای سلولی سوالای آخر فصل امیری فوقالعاده اند بخصوص برای دوره...

AnuBiS

Well-Known Member
لایک ها
459

اصل سوال من انگلیسیش رو ندارم. این رو دارم از رو مرحله 11 می نویسم 10. محموع طول dna انسان حدود 1 متر است که 3 ضربدر ده به توان نه جفت نوکلئوتید دارد و قطر مارپیچ دو رشته ای ان حدود 2 نانومتر است. نوکلئوتید ها در مارپیچ dna با فاصله 3.4 آنگستروم روی هم قرار گرفته اند. تصور کنید ابعاد سلول های انسانی و بدن موجودات زنده اجازه می دهد که قطر مارپیچ معادل یک سیم الکتریکی (5 میلی متر) بشود. با ذکر محاسبه به پرسش های زیر پاسخ دهید. الف) در این صورت طول این رشته های دی ان ای از ابتدا به انتهای دیگر بر حسب متر چه قدر می شود؟ ب) در این صورت فاصله ی بین باز ها چند میلی متر می شد؟ ج) در این صورت ژنی با دو هزار جفت نوکلئوتید چه قدر طول می داشت؟

bioman2

New Member
لایک ها
48

شماره سوال و همچنین فصل مربوطه رو ذکر کنید. من جواب سوالا رو که توسط نویسندگان خود سوال نوشته شده را به زبان انگلیسی دارم. میتونم بذارمش رو سایت

AnuBiS

Well-Known Member
لایک ها
459

اگه اشتباه نکنم فصل 5 سوال 10. الان آلبرستش دم دستم نیست برم چک کنم ببینم ولی فکر کنم همین بود.

bioman2

New Member
لایک ها
48

فصل 5 سوال 10 مربوط به جهش و non-homologous end joining (NHEJ) می باشد با این حال مشخصه که باید طولش کمتر شه وقتی می خواد تو هسته جا بشه. مگه تو جواب سوال چی گفته؟

AnuBiS

Well-Known Member
لایک ها
459

آخه خوب اصلا تو ورژن فارسی با انگلیسی ترتیب سوالا فرق نمی کنن با هم؟
جوابش الان کتابم دست رفیقمه. فقط سوالا رو داشتم. ولی 2.5x10[SUP]6[/SUP] یادمه بود جوابش!

bioman2

New Member
لایک ها
48

احنمالا 2.5*10^-6 متر بوده جوابش من حساب نکردم ولی این طور منطقی به نظر میاد.

لایک ها
87

به نظر من درسته
چون اینجا در واقع قطر منظور فاصله بین دو بازه نه قطر مارپیچ

AminYar

New Member
لایک ها
575

به نظر من درسته
چون اینجا در واقع قطر منظور فاصله بین دو بازه نه قطر مارپیچ
نه خود سوال که فاصله دو باز را داده.ببینید دو تا فاصله داریم یکی فاصله عمودی میان دو باز و دیگری فاصله روی مارپیچ باز شده.

لایک ها
87

منظور از قطر همون فاصله روی مارپیچ(دو باز رو بروی هم)
یک عدد دیگه هم داده که اون فاصله دو باز روس اسکلت رو میگه(فصله عمودی نه ها)

AnuBiS

Well-Known Member
لایک ها
459

آخه عزیز فاصله ی دو باز بر روی هم مثل فاصله ی دو نوکلئوتید از هم می شه! که همون 3.4 انگسترومه. در حالی که گفته قطر قبلا 2 نانومتر بوده! پس فاصله ی دو باز بر روی هم نمی شه

لایک ها
87

فک کنم بد گفتم
در واقع یعنی از این سمت یک باز تا سمت دیگه باز روبه رویی

AnuBiS

Well-Known Member
لایک ها
459

آخه خوب اون فاصله خودش جواب قسمت دوم سواله! که یعنی همون 5 میلی متر نیست. اگه اشتباه نکنم یه چی حدود 2.8 گفته بود می هش فاصله باز ها!

لایک ها
87

نه دیگه قبلا گفتم که اون فاصله بازها روی اسکلت(جایی که نوکلئوتید ها با پیوند قند-فسفات بهم وصل شدن)

bioman2

New Member
لایک ها
48

به نظر من چون سوال به سیم الکتریکی اشاره کرده ما باید در نظر بگیریم که رشته ی dna اون قدر رو خودش خم میشه تا قطرش به اندازه ی 5 میلی متر بشه.(فکر کنم چاره ی دیگه ای هم نداریم و باید همین جوری در نظر بگیریمش)خوب چون با هر بار خم شدن رو خودش قطرش دو برابر میشه داریم:دو به توان a مساوی 500000.لگاریتم که بگیریم تقریبا میشه 18.9315 که یعنی این قدر بار رو خودش خم شده.
با هر بار خم شدن طول رشته نصف می شود یعنی فرمول کلی 1 تقسیم بر ایکس به توان 2.با جایگذاری 18.9315 به جای ایکس جواب با دقت بالایی میشه 2*10^-6 متر که با واقعیت هم جور در میاد.
راجع به قسمت های بعدی سوال: وقتی که dna متراکم می شود و دور نوکلئوزوم ها می پییچد خوب فاصله ی بین باز ها که تغییر نمی کند پس قسمت ب نیز جوابش 3.4 انگستروم است.
با نوجه به توضیح بالا طول ژنی با 2000 نوکلئوتید نیز می شود 680 nm

این نظر من بود ودیگر درست یا غلطش را نمیدانم.:106:

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
87

ببنید یه نظر کاملا منطقی و درسته اما اگه پاسخ سوالات المپیاد رو دیده باشید(همین کتاب جدیده) تو جواب یکی از سوالا یه نکته ی خوب نوشته بوئ اونم این بود که take it easy را درک کنید
ولی بازم به نظر من چون گفته قطر مارپیچ دو رشته ای یعنی ما باید فاصله رو برو را در نظر بگیریم نه قطر dna ای که به دور خودش پیچ خورده

bioman2

New Member
لایک ها
48

خوب این فاصله ای که نشون دادی چه dna متراکم بشه چه نشه همیشه یکیه.فقط موقعی تغییر میکنه که B-DNA نباشه و یه چیز دیگه باشه و به نظر میاد که صورت سوال هم واضح باشه.

لایک ها
87

به خاطر همینه که نباید متراکم شدن را در نظر بگیری؟

bioman2

New Member
لایک ها
48

نمی دونم هر جور می خوای فکر کن ولی طراح که دیوونه نبوده به این 5mm اشاره کنه و به نظر من معنی ای جز این نداره

بالا