sabdeyazdan

New Member
لایک ها
750
با سلام
برای بسیاری از کاربران سوالاتی درمورد المپیاد ادبی و کیفیت برگزاری آن به وجود می آید و برای یافتن پاسخ سوالات خود اقدام به راه اندازی تاپیک های تازه می کنند.برای جلوگیری از ایجاد تاپیک های متعدد،از کاربران محترم خواهشنمدم تمامی سوالات خود راجع به المپیاد ادبی را در این تاپیک مطرح کنند تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود و سایر کاربران هم بتوانند استفاده ی لازم را ببرند.
اکنون خودم تعدادی از متداول ترین سوالات درمورد المپیاد ادبی را مطرح می کنم و به آنها پاسخ می دهم:

1)المپیاد ادبی چیست؟چه کسانی می توانند در آن شرکت کنند؟
المپیاد ادبی یکی از 7 المپیاد دانش آموزی فعلی در کشور است که تاکنون 26 دوره برگزار شده است.
تمامی دانش آموزان سال اول عمومی و سال دوم و سوم رشته های نظری با شرط کسب حداقل نمرات لازم که توسط کمیته ی ادبی اعلام می شود،می توانند برای شرکت در این المپیاد ثبت نام کنند

2)تقویم برگزاری المپیاد ادبی؟
کسانی که برای شرکت در این المپیاد ثبت نام کرده اند،اواخر بهمن یا اوایل اسفند در مرحله ی اول آن شرکت می کنند.اسامی پذیرفته شدگان این مرحله (بین 800 تا 1000 نفر) که اواخر اسفند یا اوایل فروردین اعلام می شود.این افراد اواسط اردیبهشت در مرحله ی دوم آزمون شرکت می کنند.40 نفر برتر این آزمون برای شرکت در دوره ی تابستانی در تهران انتخاب می شوند که از اوایل تیر تا اواخر شهریور ادامه دارد.در پایان این دوره به شرکت کنندگان برحسب نمراتی که در دوره کسب کرده اند،مدال های مختلف اعطا می شود

3)منابع مرحله 1 و 2 چیست؟این آزمون ها تستی اند یا تشریحی؟
مرحله 1 و 2 هر دو به صورت تستی برگزار می شوند و به طور کلی سوالات آنها از 3 دسته منبع طرح می شود:
الف)منابع درسی:
مرحله 1 : ادبيات 1 و 2 ، زبان فارسى 1 و 2 ، عربى 1 و 2 ، زبان 1 و 2 ، تاريخ ادبيات 1
مرحله 2 : ادبيات 3 انسانى ، زبان فارسى 3 انسانى ، آرايه هاى ادبى ، تاريخ ادبيات 2 ، عربى 3 انسانى ، زبان 3
ب)منابع غیر درسی که هر ساله و برای هر مرحله به صلاحدید کمیته ی ادبی انتخاب می شود
پ)سوالات مربوط به اطلاعات و درک ادبی که خارج از 2 دسته منبع بالا طرح می شود

4)فقط دانش آموزان سال سوم می توانند در دوره ی این رشته شرکت کنند؟
مطابق آخرین بخشنامه ی کمیته ی ادبی،تنها دانش آموزان سال سوم می توانند در دوره ی تابستانه شرکت کنند و شرکت دانش آموزان سال اول و دوم در مرحله ی دوم (به شرط قبولی در مرحله 1) تنها جنبه ی آزمایشی دارد

5)نحوه ی توزیع مدال های این رشته چگونه است؟
این رشته در اصل 12 مدال طلا دارد که دانش پژوهان رشته ی انسانی اعطا می شود.حال اگر در دوره شرکت کنندگانی از رشته های غیر انسانی هم حضور داشته باشند،با این شرط که نمراتشان از طلای آخر انسانی بیشتر باشد،به آنها نیز مدال طلا داده می شود (تا سقف 6 نفر).مدال های نقره و برنز نیز براساس حدود نمراتی که کمیته ی ادبی هر ساله با معیارهای خود تعیین می کند،داده می شود و محدودیت رشته ای هم ندارد.

6)مدال های رشته ی ادبی چه مزایایی دارد؟
دارندگان مدال طلای این رشته می توانند بدون کنکور در رشته های انسانی و هنر به تحصیل مشغول شوند و از مزایای بنیاد ملی نخبگان برای دارندگان طلای کشوری نیز استفاده کنند
دارندگان مدال های نقره و برنز نیز از مزایای بنیاد ملی نخبگان برای دارندگان نقره و برنز کشوری استفاده کنند و ظاهرا برای کنکور انسانی 20 درصد سهمیه هم دارند

آخرین ویرایش توسط مدیر

شرلوک

New Member
لایک ها
27
پاسخ : سوالات متداول درباره ی المپیاد ادبی

در ایران چه مقاطعی مجاز به شرکت در المپیادهای دانش آموزی هستند؟ طبق آخرین آیین نامه باشگاه، مربوط به پاییز سال نود، دانش آموزان اول مجاز به شرکت آزمایشی در المپیاد، و دانش آموزان دوم و سوم دبیرستان مجاز به شرکت در تمامی مراحل آزمون و در صورت صلاحیت کسب مدال می باشند. دانش آموزان سال پیش دانشگاهی(چهارم دبیرستان) و نیز دانش آموزان مقاطع راهنمایی مجاز به شرکت نیستند.
مطمئنید این بخشنامه جدیده؟آخه یه جا نوشته بودن:
در ایران چه مقاطعی مجاز به شرکت در المپیادهای دانش آموزی هستند؟ طبق آخرین آیین نامه باشگاه، مربوط به پاییز سال نود، دانش آموزان اول مجاز به شرکت آزمایشی در المپیاد، و دانش آموزان دوم و سوم دبیرستان مجاز به شرکت در تمامی مراحل آزمون و در صورت صلاحیت کسب مدال می باشند. دانش آموزان سال پیش دانشگاهی(چهارم دبیرستان) و نیز دانش آموزان مقاطع راهنمایی مجاز به شرکت نیستند.

SA-AL

New Member
لایک ها
35

سلام دوستان اگه کسی تاالان واسه المپ ادبی نخونده باشه به نظر شما تامرحله یک چقدر میتونه اماده شه؟:53:

شرلوک

New Member
لایک ها
27

میشه یه نفر این هار ترجمه کنه لطفا:
معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان افزود: المپیادهای علمی رشته‌های فیزیک و ادبیات برای پایه‌های دوم و سوم در همان رشته‌های مرتبط است و دانش آموزان در صورت علاقمندی می‌توانند به صورت آزمایشی در سایر رشته‌ها نیز شرکت کنند.

وی ادامه داد: در رشته نجوم و کامپیوتر هم دانش‌آموزان پایه دوم و سوم باید به صورت تخصصی در آزمون شرکت کنند. همچنین المپیاد کامپیوتر برای دانش‌آموزان فنی و کار دانش نیز برگزار می‌شود.

به گفته ساعی، در المپیاد فیزیک، ریاضی، نجوم و اختر فیزیک فقط دانش‌آموزانی که رشته دبیرستانی آنها ریاضی است حق شرکت دارند. همچنین در المپیاد شیمی دانش‌آموزان رشته‌های ریاضی، تجربی و در المپیاد نجوم و اخترفیزیک نیز تنها دانش آموزان ریاضی فیزیک پایه سوم حق شرکت دارند.

معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان با بیان اینکه برای شرکت در المپیاد زیست شناسی نیز تنها دانش‌آموزان رشته تجربی در پایه دوم و سوم می‌توانند ثبت نام کنند، گفت: رشته ادبیات برای همه گروه‌ها آزاد است و دانش‌آموزان همه رشته‌های ریاضی فیزیک، تجربی، کاردانش و انسانی می‌توانند در آن شرکت کنند.
بالاخره تمامی رشته ها مجاز به شرکت درالمپیاد ادبی هستن یانه؟
بعد این یعنی چی؟
[TABLE]
[TR]
[TD]ادبی[/TD]
[TD] دوم و سوم علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی
سال دوم و سوم رشته علوم تجربی و ریاضی فیزیک
[/TD]
[TD] معدل دروس زبان فارسی (2) و ادبیات فارسی (2) داوطلب کمتر از 16 نباشد.

معدل دروس زبان فارسی (2) و ادبیات فارسی (2) داوطلب کمتر از 18 نباشد.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
داوطلبین سال دوم که هنوز امتحان زبان فارسی (2) و ادبیات فارسی (2) ندادن باید چی کار کنن؟براساس نمره سال قبل پذیرفته میشن؟

آخرین ویرایش توسط مدیر

sabdeyazdan

New Member
لایک ها
750

میشه یه نفر این هار ترجمه کنه لطفا:

بالاخره تمامی رشته ها مجاز به شرکت درالمپیاد ادبی هستن یانه؟
بعد این یعنی چی؟

داوطلبین سال دوم که هنوز امتحان زبان فارسی (2) و ادبیات فارسی (2) ندادن باید چی کار کنن؟براساس نمره سال قبل پذیرفته میشن؟
دوست عزيز همه ى رشته ها مجاز به شرکت در المپياد ادبى هستن,همونطور که در بندآخر هم نوشته شده
قسمت دوم سوالتون هم مربوط به همون حداقل نمراتى ميشه که واسه شرکت تو المپ ادبى لازمند.....اگه سال دومى هستين نمرات سال اولتون حساب ميشه

شرلوک

New Member
لایک ها
27

دوست عزيز همه ى رشته ها مجاز به شرکت در المپياد ادبى هستن,همونطور که در بندآخر هم نوشته شده
قسمت دوم سوالتون هم مربوط به همون حداقل نمراتى ميشه که واسه شرکت تو المپ ادبى لازمند.....اگه سال دومى هستين نمرات سال اولتون حساب ميشه
آخه قبلش گفته:
معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان افزود: المپیادهای علمی رشته‌های فیزیک و ادبیات برای پایه‌های دوم و سوم در همان رشته‌های مرتبط است و دانش آموزان در صورت علاقمندی می‌توانند به صورت آزمایشی در سایر رشته‌ها نیز شرکت کنند.
بعداینکه باتوجه به نقل قول های بالا خبر ندارین که بالاخره قانون تغیر کرده و سال دوم ها میتونن توی دوره شرکت کنن یا خیر؟ اصلا باشگاه دانش پژوهان جوان پل ارتباطی خاصی(شمار تماس یا...)نداره که بشه از زخودشون سوال کرد؟

sabdeyazdan

New Member
لایک ها
750

مطمئنید این بخشنامه جدیده؟آخه یه جا نوشته بودن:
همونطور که خودتونم نوشتين ، اين بخشنامه مال سال نوده....يعنى سال دومى ها سال 91 مى تونستن مدال بگيرن
اما مطابق بخشنامه ى جديدتر که دوره ى سال 92 براساس اون برگزار شد ، دومى ها نمى تونستن بيان دوره امسال
من جديدترين بخشنامه رو مد نظر گرفتم

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

آخه قبلش گفته:

بعداینکه باتوجه به نقل قول های بالا خبر ندارین که بالاخره قانون تغیر کرده و سال دوم ها میتونن توی دوره شرکت کنن یا خیر؟ اصلا باشگاه دانش پژوهان جوان پل ارتباطی خاصی(شمار تماس یا...)نداره که بشه از زخودشون سوال کرد؟
ببين اين بخشنامه مال امساله....منظورشم اين بوده که دوم ها نمى تونن برن دوره ى فيزيک و ادبى...مطمئنم....چون امسال خودم دوره بودم
اينم سايت باشگاه:
www.ysc.ac.ir

سلام دوستان اگه کسی تاالان واسه المپ ادبی نخونده باشه به نظر شما تامرحله یک چقدر میتونه اماده شه؟:53:
اگه خوب بخونى و پايه ى ادبى خوبى داشته باشى به نظرم اصلا دير نيست

شرلوک

New Member
لایک ها
27

ببين اين بخشنامه مال امساله....منظورشم اين بوده که دوم ها نمى تونن برن دوره ى فيزيک و ادبى...مطمئنم....چون امسال خودم دوره بودم
اينم سايت باشگاه:
پرتال مشتریان مرواهاست - صفحه اصلی
این سایت نمیاره,ارور میده که:
مهلت اتصال تمام شد

دریافت پاسخ از کارگزار «www.ysc.ac.ir» بیش از اندازه طول می‌کشد.

ممکن است این پایگاه به طور موقت خارج از دسترس یا بیش از حد مشغول باشد. چند دقیقه صبر کنید و بعد دوباره تلاش کنید.
اگر نمی‌توانید هیچ صفحه‌ای را مرور کنید، اتصال شبکهٔ رایانه را بررسی کنید.
اگر رایانه یا شبکهٔ شما توسط کارگزار یا دیوارآتش محافظت می‌شود مطمئن شوید که فایرفاکس اجازهٔ دسترسی به وب را دارد.

ببين اين بخشنامه مال امساله....منظورشم اين بوده که دوم ها نمى تونن برن دوره ى فيزيک وادبى...مطمئنم....چون امسال خودم دوره بودم
البته این مال سال گذشتست اینم لینکش:
شرایط و جزییات شرکت در المپیادهای دانش‌آموزی اعلام شد
بعدشما که دوره بودید,دقیقا این دوره چیه؟یه اردوی آموزشی؟برای اعزام؟به کجا؟!
اصلاچرا المپیاد ادبی مرحله جهانی نداره؟یعنی فقط ایران ادبیات داره؟یعنی فرانسه,ایتیالیا,انگلستان کشک؟یعنی ویلیام بلیک و ادگار آلن پو و هومر همش کشک؟
بعد شما دقیقا از کی شروع کردید به خوندن؟روزی چندساعت خوندین؟اصلا چی خوندین؟

persianbamo

New Member
لایک ها
122

سلام؛ اوّلاً ممنون از خانم عبدیزدان بابت ایجاد تاپیک!
ثانیاً در جواب جناب شرلوک و دوستانی که سؤالات مشابه دارن، باید بگم اون چیزی که در قانون نوشته می‌شه، با چیزی که اجرا می‌شه متأسّفانه تفاوت داره. دوره‌ی 25 قرار بود از دانش‌آموزان پایه‌ی دوم هم پذیرش داشته باشن، ولی این اتّفاق نیفتاد و در توجیهش، رئیس کمیته، امسال تابستون به من گفتن کلّاً از دوم کسی نمی‌تونه پذیرفته بشه.
با این اوصاف، توصیه نمی‌کنم در پایه‌ی دوم سرمایه‌گذاریِ زیادی روی المپیاد ادبی کنید. مطالعه‌ی منابع المپیاد و شرکت در آزمون‌هاش در پایه‌ی دوم، می‌تونه برای سال بعد مفید باشه، ولی قطعیّتی در مورد پذیرش دومی‌ها برای دوره‌ی تابستون، وجود نداره.

آخرین ویرایش توسط مدیر

sabdeyazdan

New Member
لایک ها
750

این سایت نمیاره,ارور میده که:

البته این مال سال گذشتست اینم لینکش:
شرایط و جزییات شرکت در المپیادهای دانش‌آموزی اعلام شد
بعدشما که دوره بودید,دقیقا این دوره چیه؟یه اردوی آموزشی؟برای اعزام؟به کجا؟!
اصلاچرا المپیاد ادبی مرحله جهانی نداره؟یعنی فقط ایران ادبیات داره؟یعنی فرانسه,ایتیالیا,انگلستان کشک؟یعنی ویلیام بلیک و ادگار آلن پو و هومر همش کشک؟
بعد شما دقیقا از کی شروع کردید به خوندن؟روزی چندساعت خوندین؟اصلا چی خوندین؟
منظورم از امسال ، آزمون هايى بود که براى رفتن به دوره ى امسال برگزار شده....يعنى اونايى که سال 91 مرحله يک دادن ، امسال رفتن دوره
دوره يه مدرسه ى تابستونه س که باشگاه واسه قبولى هاى مرحله 2 برگزار ميشه....مث مدرسه ، کلاس ميرى ، امتحان ميدى ، فقط به جاى کارنامه بهت مدال ميدن
اينکه چرا ادبيات جهانى نداره واسه ما هم هنوز سواله....هرچند توى دوره به ادبيات جهان هم پرداخته ميشه تا حدودى
من خودم از سال دوم شروع کردم....نمى تونم به طور دقيق بگم چند ساعت ميخوندم چون خوندن واسه ادبى معمولا زياد مظم نيس.... دم امتحانا معمولا فشار خوندن بيشتر ميشه....بيشتر هم منابع رو مى خوندم....البته هر چى کلا سطح اطلاعات و مطالعات ادبيتون بيشتر باشه راحت ترين....خصوصا تو دوره

saiedeh

New Member
لایک ها
180

حالا اگه فرضا بچه های سال دوم هم بتونن توی دوره شرکت کنند و مدال طلا بگیرن این مدالشون حساب میشه یا این که نه باید حتما برای سال سوم مدال طلا بگیرن؟؟؟؟

sabdeyazdan

New Member
لایک ها
750

حالا اگه فرضا بچه های سال دوم هم بتونن توی دوره شرکت کنند و مدال طلا بگیرن این مدالشون حساب میشه یا این که نه باید حتما برای سال سوم مدال طلا بگیرن؟؟؟؟
دوست من....بچه هاى دومى نمى تونن دوره برن( طبق آخرين بخشنامه ) ....اما اگه بخشنامه عوض بشه ، خب بله...اگه يه دومى بتونه طلا و حتى نقره برنز بگيره ، حسابه براش...البته براى دانشگاه رفتن به مدرک ديپلم و پيش دانشگاهى نيازه

saiedeh

New Member
لایک ها
180

دوست من....بچه هاى دومى نمى تونن دوره برن( طبق آخرين بخشنامه ) ....اما اگه بخشنامه عوض بشه ، خب بله...اگه يه دومى بتونه طلا و حتى نقره برنز بگيره ، حسابه براش...البته براى دانشگاه رفتن به مدرک ديپلم و پيش دانشگاهى نيازه
وااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااای چقد عالی!!!!!! کاش بخشنامه عوض میشد! بعد حالا اگه سال دوم مدال بگیرن باز سال سوم هم میتونن شرکت کنن؟؟؟؟هیچ شانسی نیست امسال بخشنامه عوض بشه؟

راستی کی بخشنامه رو اعلام میکنن؟

sabdeyazdan

New Member
لایک ها
750

وااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااای چقد عالی!!!!!! کاش بخشنامه عوض میشد! بعد حالا اگه سال دوم مدال بگیرن باز سال سوم هم میتونن شرکت کنن؟؟؟؟هیچ شانسی نیست امسال بخشنامه عوض بشه؟

راستی کی بخشنامه رو اعلام میکنن؟
بله اگه يکى سال دوم بره دوره ، سال سوم هم باز مى تونه بره...
به هر حال شانس عوض شدن بخشنامه هم وجود داره....اما نمى دونم چقدر.....بخشنامه هم موقع ثبت نام المپياد اعلام ميشه...حدودا توى آذر

SA-AL

New Member
لایک ها
35

مرحله دوم المپیاد ادبی باید به چندتا سوال پاسخ درست میدادن تا قبول شن؟

saiedeh

New Member
لایک ها
180

مرحله دوم المپیاد ادبی باید به چندتا سوال پاسخ درست میدادن تا قبول شن؟
هر سال فرق داره بستگی داره بچه ها چند درصد زده باشن . 40 نفر اول که بالاترین درصد ها رو داشته باشن قبول میکنن ولی اگه بخوایم حدودا بگیم تقریبا باید بالای 80 بزنن

SA-AL

New Member
لایک ها
35

هر سال فرق داره بستگی داره بچه ها چند درصد زده باشن . 40 نفر اول که بالاترین درصد ها رو داشته باشن قبول میکنن ولی اگه بخوایم حدودا بگیم تقریبا باید بالای 80 بزنن
نه میخوام بدونم پارسال ازچندتا چندتا درست زدن تابتونن وارد مرحله2 شن :9:

Saba76

New Member
لایک ها
113

بنظر من کسی که تا الان چیزی واسه المپ ادبی نخونده میتونه تا اعلام منابع کتاب های درسی 1و2 که معمولا

همیشهجزو منابع مرحله یک بوده بخونه و تمرین قرابت معنایی کنه....

بنظرمن برای کسی که بخواد و پشتکار و علاقــــــــــــه داشته باشه هنوزم دیر نیست...

آخرین ویرایش توسط مدیر

SA-AL

New Member
لایک ها
35

بنظر من کسی که تا الان چیزی واسه المپ ادبی نخونده میتونه تا اعلام منابع کتاب های درسی 1و2 که معلوما همیشه

جزو منابع مرحله یک بوده بخونه و تمرین قرابت معنایی کنه....

بنظرمن برای کسی که بخواد و پشتکار و علاقــــــــــــه داشته باشه هنوزم دیر نیست...
شماجایه من بودین تواین وقت کم نکیومدین فقط قرابت معنایی کارکنین؟

Saba76

New Member
لایک ها
113

من اگه جای شما بودم با تقسیم بندی درست درس ها را طی دو ماه باقیمانده امتحانات ترم یک میخواندم و همزمان تست

هایقربات معنایی میزدم...

نگران نباشید اگر اراده کنید موفق میشوید انشاالله...

بالا