M@rm0l@k

New Member
لایک ها
29
پاسخ : سوالات و نكته هاي مرحله ي دوم پنجمين المپياد نانو-1393

سلام به همه دوستان گل نانویی ( قبول شده ها و نشده ها )
ابتدا تبریک می گم به دوستانی که مرحله اولو پشت سرگذاشتن و بی صبرانه منتظر ماراتن (!!!!) مرحله دومن . و تبریک مهم ترم به دوستانیه که با اینکه قبول نشدن اما کمر بستن که ان شا الله سال بعد اون بالا بالاها بدرخشن .
اهم اهم به نام خدا . معرفی میکنم قربان زاده ( تاکید می کنم جدا بنویسین !) = مارمولک = ریش سفید قدیم
دوستان دعوت کردن که بیام منورتون کنم ( اوهو ) .
خارج از شوخی اومدم که اگه خدا قابل بدونه وسیله باشم برا کمک کردن به دوستان در برا برداشتن قدم های هر چند کوچیک .
و حالا اینجام که از دوستان خوبم یاد بگیرم پس بسم الله .
قرار شد که من از یک تیر بیام تالار و سر قرارمم هستم . فقط خواستم بگم تا اون موقع دوستان جدیدی که به جمع نانویی های پارسال پیوستن یه سر به کلبه درویشی بنده (وبلاگم) بزنن تا ان شا الله از یک تیر بیام اگه بتونم به سوالات دوستان پاسخ بدم .
اینم آدرسش : تک برگ
در این بین هم اگه فرصتی پیش بیاد بهتون سر میزنم ولی اصل حضور من از یک تیره . فعلا .

nanogirl

New Member
لایک ها
107

درمورد این سوالات مفهومی یه نفر بیشتر توضیح بده. سوالات در چه مورد هستن؟ و اینکه نکات مربوط به اینها رو در حین آزمایش یاد می گیرید؟هم چنین: تجربه کار آزمایشگاهی در زمینه نانو تا چه حد موثره؟! لازمه؟!
سوالات مفهومی که والا چی بگم!
یه سری سوال محاسباتی داشتیم توی امتحان پارسال که اساسا من وقتی دیدمشون اصلا نمیدونستم سوال چی داره میگه!چی میخواد!
یعنی اامتحان ما یجوری بود که اگر هرکتابی هم که میخواستی جلوت باز بود بازم حداکثر2یا3تاسوالشو میتونستی جواب بدی!خخخخخ
اماسوالای شبیه سازی عینا از همون اسلایدهای تدریس شده توی دوره بود
سوالات مفهومی رو هم درصورتی میتونستی جواب بدی که به بخش طیف سنجی جزوه کاملا مسلط میبودی و کاملا مفهومی یادگرفته بودیش
البته یه سری مسائلم بود:مثلا اینکه یه سوال از تحلیل نمودارuv-vis داشتیم که بچه های مواد باتوجه به اینکه تحلیل uv-vis نداشتن عمرا نمیتونستن جوابش بدن
همون سوال2امتحان که توی اون عکس برگه امتحان اقای فرهادپورب ود
یعنی فقط بچه های الکترونیک و بیو میتونستن به اون سوال جواب بدن.یعنی باید امسال حواسمون باشه که توی طیف سنجی ها از دوستامون توی گروه های دیگه بخوایم تاچیزای اضافه ای رو که یادگرفتن بهمون بگن
یه سری سوالاتم بود مثلا راجع به فرایند سل ژل ولی به یک شکل متفاوت و کاملا مفهومی !یعنی باید کل سل ژلو خوب خوب درک میکردی و تمام مراحلشو میفهمیدی تامیتونستی بهش جواب بدی.راستش الان سوالات دوره عملی رو کسی نداره.ولی متاسفانه سوالات یجوریه که باید عینا ببینید تا بفهمید توی چه سبکیه.من سعی میکنم باشگاهوراضی کنم تاسوالاتو دراختیارمون بذاره.اگر نشد توی دوره حتما اون چندتایی رو که دارم بهتون نشون میدم تا بطورکلی اشنا بشید چجوریه
اخه سال پیش سرپرستا هی میگفتن مفهومیه!مانمفهمیدیدم مفهومی منظورشون چیه!وقتی فهمیدیم که نشستیم سرجلسه و دیگه فایده نداشت!
البته دیدن سوالات مرحله دوم الان هیچ فایده ای بجز گرفتن استرس براتون نداره!ولی اگر اون مفاهیمی رو که توی ازمایشگاه بهتون یاد میدنو خوب و مفهومی یادبگیرین و کمی هم خلاقیت و تحلیل خودتونو قاطیش کنین میتونم بگم با احتمال99درصدمیتونین از پس سوالات مفهومی بربیاین
ولی سوالات محاسباتی رو قول نمیدم بتونین حل کنین!مخصوصا کسایی که سال اول و دومن!امیدوارم امسال ازون سوالات مزخرف محاسباتی دیگه نداشته باشیم!یاحداکثر یکی باشه!
اینم بگم که اون سوالی که توی مرحله اول المپیاد پنجم اومده بود و درمورد محاسبه سطح ویژه گرافن بود یکی از همون سوالات محاسباتی امتحان عملی دوره چهارم بود
برای ازمایشگاه هم نیاز به تجربه کارازمایشگاهی نیست و همونطور که خیلی از بچه ها این تجربه رو قبل دوره ندارن هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه چون توی ازمایشگاه دقیقا مشخصه که قراره چیکار کنیم و فوقش کار باچندتاوسیله ازمایشگاهیه که اصلا کارسختی نیس و همون روز اول یادمیگیرین!
راستی نظرتون راجع به اون فایل صوتی ازمایشگاه چی بود؟استرس که نگرفتین؟

r7avan

New Member
لایک ها
57

خب اولا ممنون فاطمه جان بابت توضیحات کاملت
فقط چندتا سوال دارم:
1) پست قبلیم(نه اینی ک جواب دادی! قبلیش:4:) گفته بودم درخصوص سوالاتی ک حین آزمایشات ازتون می پرسن... اونا رو هم درباره سطحشون و اینکه با توجه ب توضیحات ارائه شده بودن، توضیح بدید.
2) قبل از دوره بجز جزوه مربط رو ک براتون میفرستن برای افزایش سطح اطلاعاتتون چیزی خوندید؟
3) درمورد سوالات امتحان: همگی تستی بود؟ چندتا سوال بود؟ زمان بندیش چطور بود؟(درمورد اینا و اگه فکر می کنید چیز دیگه ای لازمه توضیح بدید)
بابت اون فایل صوتی هم ممنون..من ک خیلی خوشم اومد...استرس هم نداشت:4: وقتی من می گم نداشت ینی واقعااااا نداشت! :4:

ممنون از پاسخگویان سوالاتمون :)

آخرین ویرایش توسط مدیر

nanogirl

New Member
لایک ها
107

خب اولا ممنون فاطمه جان بابت توضیحات کاملت
فقط چندتا سوال دارم:
1) پست قبلیم(نه اینی ک جواب دادی! قبلیش:4:) گفته بودم درخصوص سوالاتی ک حین آزمایشات ازتون می پرسن... اونا رو هم درباره سطحشون و اینکه با توجه ب توضیحات ارائه شده بودن، توضیح بدید.
2) قبل از دوره بجز جزوه مربط رو ک براتون میفرستن برای افزایش سطح اطلاعاتتون چیزی خوندید؟
3) درمورد سوالات امتحان: همگی تستی بود؟ چندتا سوال بود؟ زمان بندیش چطور بود؟(درمورد اینا و اگه فکر می کنید چیز دیگه ای لازمه توضیح بدید)
بابت اون فایل صوتی هم ممنون..من ک خیلی خوشم اومد...استرس هم نداشت:4: وقتی من می گم نداشت ینی واقعااااا نداشت! :4:

ممنون از پاسخگویان سوالاتمون :)
سوالات توازمایشگاه اکثرا ازمطالبیه که سرپرستها حین ازمایش بهمون یاد میدن که با یکم خلاقیت وتحلیل میتونید بهشون جواب بدید.سال پیش من بجز2تاسوال کل سوالاتی که توی ازمایشگاه و دکتر حسینی ازمون پرسیدن رو تونستم جواب بدم.البته دکترحسینی به صورت انفرادی و درروزهای انتهایی ازمایشگاه و سرپرستهای دیگر درحین ازمایشگاه به صورت گروهی ازمون سوال میپرسن. اون دوتاهم یکیش خیلی اسون بود و این بود که چرا توی ازمایشمون ازاکسید سیلیس استفاده کردیم که جوابشم این بود بستگی به شرایط ازمایشمون داره و من نتونستم اینو بگم!چون فکرمیکردم باید جواب خیلی خاص و پیچیده ای داشته باشه!
اون یکی هم درموردعلت توده ای شدن نمونه مون بود که یه سری دلایلو گفتم و نمیدونستم درست بود یانه!
بجز جزوه من بخش هایی از کتاب مقدمه ای برفناوری نانو رو خوندم که اساسا چیزی ازش نفهمیدم!وهمون منابع مرحله اول و جزوه های دبیرمو دوباره خوندم البته اینا توی دوره خیلی به درد نمیخوره چون اصلا مرحله دوم بامرحله اول خیلی فرق داره ولی خب هرچی اطلاعاتتون بیشتر باشه بهتر میتونید مفاهیم رو درک کنید
توصیه من اینه کسایی که برای مرحله اول وقت نکردن منابعوکامل بخونن و الانم کنکور ندارن و وقت دارن مجموعه مقالات و مباحث عمومی رو بخونن
اما اگر وقت ندارید بنظرم همون جزوه دوره رو خوب بخونید و اگر کتاب یاجزوه ی دیگه ای درزمینه طیف سنجی ها ازهرجایی که میتونید گیر بیارید،پیداکردین(یعنی این جمله از نظر قوائد نحوی و معنایی و کاربردی آباد شد!) بخونید چون درک عمیق از طیف سنجی ها خیلی میتونه به درد بخوره
وهمچنین اسلایدهای شبیه سازی دوره رو بخونید تا یک درک کلی از شبیه سازی پیداکنید.راستش قبل ازدوره حتی اگر هیچی هم نخونی بازم هرچی لازمه رو توی دوره یادمیدن بهمین خاطر هرچی قبل از دوره اطلاعاتت رو ببری بالاتر اونجا ازبقیه جلوتری و بهتر چیزایی رو که یادمیدن میفهمی!
سوالات امتحان هم تستی و تشریحی بود و زمانش هم اونقدر زیاده که حتی من که نیم ساعت اول امتحان درخواب و بیداری بودم وهیچی ننوشتم هم بازم تونستم به اونایی که بلدم جواب بدم فکرکنم حدوددوساعت و نیم وقت داریم.هم برای سوالات امتحان اصلی و هم امتحان شبیه سازی که همه ی سوالات هم باهمه
حدودا اگر درست یادم باشه 2-3 صفحه سوال تستی و 3-4 صفحه سوال تشریحی فکرکنم حدود10تاسوال تستی و همون حدود10تا یاشایدم کمتر تشریحی
و1صفحه و نیم هم سوالات شبیه سازی
پاسخبرگ هم حدود8صفحه که هرچی خواستی بنویسی!:1:

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

ازبچه های الکترونیک ایا کسی نسبت به این سوالات پاسخگوهست؟
1-تابع اکسپتانسیلی چه نوع تابعیه و چجوری میشه باهاش نمودار drs کشید؟
2-تفاوت drs و dls چیه؟
3-چجوری میشه از روی نمودار xrd پی به تنشهای نمونه برد؟

3AZB5

New Member
لایک ها
8

برای شما جزوه فرستاده شده؟

* viva *

New Member
لایک ها
65

برای شما جزوه فرستاده شده؟
نه هنوز ... حتی تماس هم نگرفتن . بعید میدونم حالا حالا ها بفرستن اما تا جایی که مطلع هستم جزوات اول باید به دست بچه های تهران برسه بعد به دست سایرین .

nanogirl

New Member
لایک ها
107

ازبچه های الکترونیک ایا کسی نسبت به این سوالات پاسخگوهست؟1-تابع اکسپتانسیلی چه نوع تابعیه و چجوری میشه باهاش نمودار drs کشید؟
2-تفاوت drs و dls چیه؟
خوشحال میشیم دوستان به این سوالات هم جواب بدن!
راستش حقیقت اینه که طلا،نقره،برنز،دیپلم المپیاد نانوهیچ تاثیر توی کنکور و... نداره پس توی دوره فقط وفقط به یادگیری هرچه بیشتر فکرکنید و مطمئن باشید که بچه های المپیادی میتونن خیلی کمک کنن.امیدوارم کسایی که رتبه های لب مرز اوردن بتونن دوره های سال دیگه قبول بشن.هرچند بااین دوره 4روزه هم همه کسانی که توی مرز بودن حداقل میتونن یه تجربه کلی از دوره داشته باشن!
دست باشگاه درست بااین دوره 4روزه!

M@rm0l@k

New Member
لایک ها
29

سلام مجدد به همه دوستان نانویی ! (چون داریم به ماه رمضان نزدیک میشیم این نان و... خطرناک میشه و باید کمتر ازش استفاده کنم !)
طبق قولی که داده بودم امروز دوم تیرماه اومدم که برنامه کاریم رو بگم . توی چند روز گذشته کل فایل های به جا مونده ! از دو دوره گذشته المپیاد رو جمع آوری و مرتب کردم که در چند دسته زیر دسته بندی شدن .

1- فایل های آموزشی آنالیزها (صوت + متن + پاورپوینت ها) .
2- جزوه های سال های قبل .
3- فایل های ارائه و دفاع علمی .
4- فایل های گزارش کار آزمایشگاه .
5- نمونه خروجی های آنالیزها ( برای آشنایی و بحث در موردشون) .
6- فایل های مجمومه مقالات مرتب شده سایت آموزش نانو .
7- آموزش های شبیه سازی به طور کامل ( صوت + پاورپوینت + نرم افزار ها + ...).
8- فایل های متفرقه و خاطره دار (مثل دست نوشته های بچه ها تو آزمایشگاه).
9- عکس های یادگاری (البته با فیلترینگ چندتاشو می زارم براتون)
10- فایل های تخصصی تر که اگه بچه های خوبی باشین براتون می زارم ( مثل نرم افزار Xpert و کمی آموزشش + فایل های آموزش پیشرفته آنالیز دانشگاه مدرس )

ان شا الله به مرور زمان و طبق یه برنامه مرتب که تا چند روز آینده اعلام می کنم اینها رو در دسترس همه قرار می دم که استفاده کنیم و در موردشون بحث بشه .
نکته ای که هست و بچه های سال قبل هم می دونن ابنه که من برای مرتب شدن فایل اون ها رو تو وبلاگم منتشر می کنم که هم الان قابل استفاده باشن و هم اگه در آینده به درد خورد سریع قابل رجوع باشه .
نکته بعدی که باید اشاره کنم اینه که مطالعه نانویی من از دوره سال قبل تا الان تقریبا صفر بوده به غیر از حوزه شبیه سازی اونم بیشتر با نرم افزار لمپس ممکنه نتونم سوال جواب بدم پس از همین الان به خاطر گفتن نمی دونم های آینده ام عذر خواهی می کنم . البته خوشحال می شم بتونم کمکی بکنم .
در پایان هم بعد این پست منتظر نظراتتون برای برنامه ریزی کارا و بحثامون هستم .
موفق باشین و فعلا .

M@rm0l@k

New Member
لایک ها
29

با سلام مجدد

دو مورد از لیست ده موردی قرارمون رو تو وبلاگ گذاشتم ان شا الله تا فردا دو پست دیگه هم می زارم .
مواردی که گذاشتم :

1- جزوه های سال های قبل (جزوه سال پیش تو پست جدیده و جزوه دو سال پیش تو پست های قبل تر وبلاگ موجوده) .
2- فایل های گزارش کار آزمایشگاه .

منتظر نظراتتون هستم (البته امیدی نیست !!!!!)
آدرس وبلاگ :
Www.1Paper.Blog.Ir

لایک ها
2,054

برای آمادگی دوره تابستون به نظرم مهم ترینش میتونه تمرین واسه گزارش کار باشه چون تو دوره هم مهمترین عامل امتیاز دهی هست هم بیشتر از بقیه زمان میبره و زمان کم هست و هم استادا نسبت به سایر بخشا کمتر وقت میکنن تو تک تک قسمت ها کمکتون کنن و توضیحات ابتدایی هم خیلی کلیه پس قبل دوره اینکه یه ذهنیت کلی داشته باشید که چه قسمتایی باید گزارش کارتون داشته باشه و چجوری بنویسید و از چه چیزایی استفاده کنید خیلی مهمه...

گروه مواد(فاطمه خسرونژاد)
گروه الکتریک(محمدفرهادپور)

گروه بیو(یوسف شلاگه)

لایک ها
38

درباره نحوه ارائه و سؤالات پيرامون گزارش كار هم اگر كسي توضيح بده ممنون ميشم

r7avan

New Member
لایک ها
57

فایل های صوتی رو که آقای قربان زاده در وبلاگشون قرار دادن نحوه ارائه هم توضیح داده شده...از یکی از بچه ها ک پرسیدم گفت که درباره گزارش کارتون سوال نمی پرسن...زمانی که ارائه می دین و این ارائه ها بصورت گروهی هستن، یک سری سوالات هم پرسیده می شه...
اگر من اشتباه می کنم بچه ها لطف کنین اصلاح کنین صحبتامو..مرسی :)

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
38

من هم منظورم سوالاتي بود كه موقع آرائه مي پرسن راستي مگه ارائه انفرادي نبوده چون هركسي جداگونه گزارش كار درست ميكنه گروهي چيه؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟؟!؟!؟!؟

من هم منظورم سوالاتي كه در حين ارائه مي پرسن بود در ضمن مگه ارائه ها گروهي هست مگه هر كس خودش گزارش كار نمي نويسه

من هم منظورم سوالاتي كه در حين ارائه مي پرسن بود در ضمن مگه ارائه ها گروهي هست مگه هر كس خودش گزارش كار نمي نويسه

فایل های صوتی رو که آقای قربان زاده در وبلاگشون قرار دادن نحوه ارائه هم توضیح داده شده...از یکی از بچه ها ک پرسیدم گفت که درباره گزارش کارتون سوال نمی پرسن...زمانی که ارائه می دین و این ارائه ها بصورت گروهی هستن، یک سری سوالات هم پرسیده می شه...
اگر من اشتباه می کنم بچه ها لطف کنین اصلاح کنین صحبتامو..مرسی :)

M@rm0l@k

New Member
لایک ها
29

سلام . ظاهرا بچه ها در مورد ارائه ها سوال دارن . هر چی که به ذهنم میاد رو می گم :

1- ارائه علمی اصلا گفتن و ارائه کردن بهترین نتیحه ها نیست بلکه توجیح علمی وافعا اون جیزیه که در خروجی تحلیل هاتون به دست اومده (مثلا اگه ذرات درشت و بی مصرفی تولید کردیم با توضیح بدیم چرا این اتفاق افتاده ) در حقیق در این بخش تحلیل و منطق مهمترین عنصره برای نمره گرفتن .

2- پارسال ارائه ها گروهی بود و هر نفر بخشی ار کار رو ارائه می کرد ولی از همه افراد از همه بخش ها سوال می شه .

3- بهتره خود بچه ها با هم انتقادی برخورد کنن که تو ارائه مشکل نداشته باشن .

4- در کل ماس مالی نکنید چون می فهمن بهتره توضیح بدین و علمی بحث کنید .

5- اینکه از گزارش کار می پرسن یا نه . آره می پرسن چون جز به جز کار آزمایشگاهیتون مورد سواله .

r7avan

New Member
لایک ها
57

آقای قربان زاده درمورد گزارش کاری که می نویسید هم سوال میشه؟ مثلا چه سوالایی؟ مگه در حین ارائه دادن گروهی دربارش سوال نمیشه؟!

M@rm0l@k

New Member
لایک ها
29

آقای قربان زاده درمورد گزارش کاری که می نویسید هم سوال میشه؟ مثلا چه سوالایی؟ مگه در حین ارائه دادن گروهی دربارش سوال نمیشه؟!
ببینید ذاتا گزارش کار از ارائه پایانی جدا نیست و اینا از لحاظ محتوا یکی ان . گزارش کار در حقیقت رخ داد ها و مراحل کار آزمایشه که تحلیل ها هم بهش اضافه میشه و شما در ارائه پایانی هم همه اینا رو ارائه می کنید پس طبعا از اینا هم سوال میشه .

اینو توجه کنید که داور های ارائه علمی از خارج مجموعه میان (عموما اساتید مربوط به رشته کاری شما و از دانشگاه های تهرانن ) پس نه آزمایش شما رو دیدن و نه خیلی از سطح علمیتون خبر دارن از شما اون چه رو که ارائه میدین . اون چه رو که واقعا مفهومی و علمی فهمیدین می پذیرن و سوال هاشون هم به همین خاطره .

لایک ها
2,054

ازبچه های الکترونیک ایا کسی نسبت به این سوالات پاسخگوهست؟
1-تابع اکسپتانسیلی چه نوع تابعیه و چجوری میشه باهاش نمودار drs کشید؟
2-تفاوت drs و dls چیه؟
1-تابع اکسپتانسیلی که تابع لگاریتم تو مبنای عدد نپر هست ولی اینکه چجوری میشه باهاش نمودار drs کشید رو نمیدونم،ولی نرم افزار های مربوطه با داده هایی که از آنالیز ماده میگیرن برای روی نمودار آوردن داده ها از لگاریتم عدد نپر استفاده میشه ولی چیدمان داده ها و لگاریتم گرفتنشون خودش خیلی وقت میبره و محاسبات زیادی داره که فقط از عهده نرم افزارا بر میاد.
2-drs تقریبا همون تست uv-vis هست در حالتی که نمونمون پودر باشه و تفاوت های زیادی هم با dls داره که همون تفاوت های تست های dls و uv-vis هست ولی مهمترین تفاوتش نمونه مورد بررسی هست که تو drs پودر هست ولی تو اون دوتای دیگه مایع.
3-دقیق نمیدونم ولی با توجه به پیک های مرجع میتونیم فاز های نمونمون و همچنین فاز غالب اون و همچنین اندازه کریستالیت ها با رابطه شرر اطلاعات کلی درباره نمونه و نحوه تغییر فازا و فراوانی هر فاز در طول نمونه رو به دست آورد و همین طور با توجه به آنالیزمون ببینیم با افزایش زاویه پراش فاصله بین صفحات چگونه تغییر میکنه که مثلا با کاهش d میتونیم بفهمیم درون ساختار برهمکنش کششی وجود داره.

آخرین ویرایش توسط مدیر

ava_mani

New Member
لایک ها
0

سلام.
اندیس های میلر رو چه طور میشه بدست اورد و نمودار xrd در تشخیصش به ما چه طور کمک میکنه؟
ممنون...

ava_mani

New Member
لایک ها
0

سلام.
اندیس های میلر رو چه طور میشه بدست اورد و نمودار xrd در تشخیصش به ما چه طور کمک میکنه؟
ممنون...
کسی نظری نداره؟

nanogirl

New Member
لایک ها
107

تاجایی که من میدونم بعضی از نمودارهای ایکس ار دی خودشون اندیسهای مایلر رو بالای پیک مربوط به هرصفحه مینویسن
قابل فهم ترین مقاله ای که درزمینه اندیس مایلر وجود داره:

کریستالوگرافی

-تابع اکسپتانسیلی که تابع لگاریتم تو مبنای عدد نپر هست ولی اینکه چجوری میشه باهاش نمودار drs کشید رو نمیدونم،ولی نرم افزار های مربوطه با داده هایی که از آنالیز ماده میگیرن برای روی نمودار آوردن داده ها از لگاریتم عدد نپر استفاده میشه ولی چیدمان داده ها و لگاریتم گرفتنشون خودش خیلی وقت میبره و محاسبات زیادی داره که فقط از عهده نرم افزارا بر میاد.
خب شماتوی دوره ازچه روشی استفاده کردین؟یعنی برای رسم نمودار از نرم افزار خاصی استفاده کردین یانرم افزاری مثل اکسل هم این تابع رو داره که بشه باهاش نمودار کشید؟
راستی کسی مقاله ای درمورد تفاوتهای طیف سنجی تفکیکی و فوریه داره؟من کلی سوال از کلاس طیف سنجی دوره برام ایجاد شده!
مثلا اینکه ما میگیم که فوریه نمونه مرجع نداره و چون ممکنه شرایط نمونه مرجع و اصلی فرق کنه وفوریه هم این نمونه مرجعونداره پس براش یه مزیت حساب میشه.
اگر نمونه مرجع نداره پس چطور تصویر میده؟احتمالاباید بایه سری داده قبلی باشه که خب همون اشکال نمونه مرجعوداره.یعنی یکسان نبودن شرایط نمونه مرجعواصلی
وازطرف دیگه گفتیم که تفکیکی عیبش اینه که نمونه مرجع داره خب وقتی نمونه مرجع و اصلی همزمان طیف بهشون تابیده میشه و تصویر برداری میشن پس نباید از نظر شرایط محیطی تفاوت و خطایی ایجاد بشه؟

بالا