سوالی درباره دما

ناطق1

New Member
لایک ها
22
چرا دما جزو خواص شدتی محسوب میشود در حالی که میدانیم میانگینی از انرژی جنبشی ذرات است؟؟؟

taha

Well-Known Member
لایک ها
1,160
پاسخ : سوالی درباره دما

چرا دما جزو خواص شدتی محسوب میشود در حالی که میدانیم میانگینی از انرژی جنبشی ذرات است؟؟؟

چیزی که احتمالا تو ذهنته .اینه که یه مقدار انرژی معین رو اگر به مقادیر مختلفی از ماده بدیم . تغییر دما های متفاوتی رو شاهد هستیم.این تو ذهنت بوده؟
خب ببین تو تشخیص این نوع خواص باید به این دقت کنی که . ماهیت اصلی خواص چجوریه.مثلا ما میتونیم بگیم غلظت بستگی به عامل حجم و مقدار ماده داره. چون بستگی به دو تا عامل مجزا داره. پس میشه با تغییر هر دو مورد باز هم به غلظت سابق رسید. ینی مثلا هم مقدار ماده رو زیاد کنیم هم حجم رو افزایش بدیم.
اگر نفهمیدی بگو تا یه تعریف دیگه برات ارائه کنم

لایک ها
54

آقا طاها با این توضیحی که شما دادین اوناایی هم که میدونستن نفهمیدن
یه روش راحت تر هست که من همیشه با این استدلال شدتی و مقداری رو تشخیص میدم تا حالا که جواب داده:
شما یه ظرف گاز بزرگ رو با اون خاصیتی که میخوای بررسیش کنی ، تصور کن
حالا بیا یه ظرف کوچکتر رو داخل اون ظرف بزرگ تر کن ( تو ذهنت) و پر از گازش کن و بیارش بیرون
حالا مثلا به نظر شما دمای گاز ظرف کوچیک با بزرگه در حالت اولیه فرق میکنه؟ نه . پس دما به مقدار ربطی نداره و شدتیه
ولی حجم و جرم فرق میکنه پس مقدارین
به همین راحتی

ناطق1

New Member
لایک ها
22

یه روش راحت تر هست که من همیشه با این استدلال شدتی و مقداری رو تشخیص میدم تا حالا که جواب داده:
حالا بیا یه ظرف کوچکتر رو داخل اون ظرف بزرگ تر کن ( تو ذهنت) و پر از گازش کن و بیارش بیرون
حالا مثلا به نظر شما دمای گاز ظرف کوچیک با بزرگه در حالت اولیه فرق میکنه؟ نه . پس دما به مقدار ربطی نداره و شدتیه
به همین راحتی
آها حالا شد . خیلی ممنون از روش ابتکاریتون

taha

Well-Known Member
لایک ها
1,160

به همین راحتی
روشی که گفتی صادق جان.تو امتحانا برای تشخیص و تمیز دادن دو نوع ویژگی کاربردیه. اما اونی که من گفتم در واقع تحلیل ریاضیاتیه قضیه اس :)

ناطق1

New Member
لایک ها
22

روشی که گفتی صادق جان.تو امتحانا برای تشخیص و تمیز دادن دو نوع ویژگی کاربردیه. اما اونی که من گفتم در واقع تحلیل ریاضیاتیه قضیه اس :)
دیگه توجیح نکن .!!! :93::27:حالا میخواستی یه تعریف دیگه بگی ؟؟ اونو بگو . من بیشتر دنبال استدلال علمی هستم

taha

Well-Known Member
لایک ها
1,160

دیگه توجیح نکن .!!! :93::27:حالا میخواستی یه تعریف دیگه بگی ؟؟ اونو بگو . من بیشتر دنبال استدلال علمی هستم
تعریفی که صادق گفتو میخواستم در مرحله بعد بگم.
اونی هم که بت گفتم یه تعریف علمیه چون از ریاضی استفاده شده و با اون استدلال کردم

بالا