سوال از قانون گاوس

لایک ها
43
سلام
من یک سوالی دارم از قانون گاوس که مثلا برای یک خط که در اون باری رو پخش کردیم با چگالی لاندا چرا سطح گوسی استوانه انتخاب میشه؟مگه میدان روی تمام سطوح جانبی اون برابره؟مگه فاصله دو تا نقطه متفاوت از روی سطح استوانه ای از بارهای روی خط متفاوت نیست؟
مرسی

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
43
پاسخ : سوال از قانون گاوس

لطفا جواب بدید خیلی به جوابش نیاز دارم

smjty

New Member
لایک ها
119

همه این سوال هایی که شما پرسیدید جوابش بلهست ! برای چی فواصل باید متفاوت باشن ؟

لایک ها
43

خیلی ممنون که جواب میدید.
سوال من درباره طرز استفاده از قانون گوسه مگه برای این که e از انتگرال بیرون بیاد نباید میدان در همه جا برابر باشه ؟مگه اینجا میدان در همه جای سطح گوسی برابره (در حالتی که بار خطی باشه)؟اگه برابره دلیلش چیه؟یا اگر بار روی یک کره پخش شده باشه چرا سطح گوسی رو کره انتخاب میکنیم ؟چرا میدان روی همه جاش برابره؟
کلا اگه چیزی میدونید که کمکم کنه که سطح گوسی رو بتونم درست انتخاب کنم و بهتر قانون گوس رو بفهمم توروخدا بگید چون من قانون گوس رو از رو کتاب خوندم و نصفه یاد گرفتم.(از معلمی یاد نگرفتم)
خیلی ممون

pymn_nzr

New Member
لایک ها
754

به دلیل تقارن میدان در اطراف کره (در یک شعاع ثابت مثلا r) برابره

جهت اطلاع بیشتر : (و در واقع سطح گوسی رو روی سطوح هم پتانسیل در نظر میگیریم... چون میدان عمود بر سطوح هم پتانسیل هست. و انتگرال ساده تر محاسبه میشود.)

SMASZOP

مشاور فیزیک
لایک ها
529

کلا در انتخاب سطح گاوسی سطحی رو که تقارن داره انتخاب کنید محاسباتتون راحت تره!گرچه اگه این کار رو هم نکنید مساله قابل حله!

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

سلام
من یک سوالی دارم از قانون گاوس که مثلا برای یک خط که در اون باری رو پخش کردیم با چگالی لاندا چرا سطح گوسی استوانه انتخاب میشه؟مگه میدان روی تمام سطوح جانبی اون برابره؟مگه فاصله دو تا نقطه متفاوت از روی سطح استوانه ای از بارهای روی خط متفاوت نیست؟
مرسی

چون میدان اطراف سیم فقط با فاصله از اون سیم رابطه داره ( به شرطی که سیم بی نهایت باشه ) پس در یک خط موازی با اون سیم ، (که فاصله تمام نقاط اون خط از سیم با هم برابره) میدان روی اون خط برابره. حالا برای راحتی کار ، سطح گوسی رو جایی انتخاب میکنیم که میدان در همه جای اون سطح برابر باشه.
تنها شکلی که این ویژگی رو داره استوانست که خودش مثل یه سیم ولی با قطر بیشتر از اون سیمه.

بالا