وضعیت
موضوع بسته شده است.

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
فقط يه سوال.
تو صورت مسئله گفته 8 گرم مس(2) سولفات(راستي چطوري رومي تايپ كردي؟ عجبا حيرتا
) داريم.از كجا ميدونيد كه 8 گرم وزن نمك خالص است يا وزن نمك آبپوشيده.
همچنين 21.1-8= 13.1
اما شما 13.1 رو گرم نمك خشك گرفتيد.(تو راه حل دوم.)
يه جا نمك رو بدون آب گرفتيد و جاي ديگر با آب!!!!من كه ديگه غاطي كردم!!!

خداحافظ
راستي چطوري فرمول ها رو نوشتي!

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
فقط يه سوال.
تو صورت مسئله گفته 8 گرم مس(2) سولفات(راستي چطوري رومي تايپ كردي؟ عجبا حيرتا
) داريم.از كجا ميدونيد كه 8 گرم وزن نمك خالص است يا وزن نمك آبپوشيده.
همچنين 21.1-8= 13.1
اما شما 13.1 رو گرم نمك خشك گرفتيد.(تو راه حل دوم.)(نمك دومي)
يه جا نمك رو بدون آب گرفتيد و جاي ديگر با آب!!!!من كه ديگه غاطي كردم!!!

خداحافظ
راستي چطوري فرمول ها رو نوشتي!

farhad2009

New Member
لایک ها
125
دوست خوب ما خیلی پیچوندن. بعدشم کی گفته که برا حل همه سوالااستو کیومتریبایدحتما از روش خطی رفت صد جور راه وجود داره از صد زاویه میشه به مسالهنگاه کرد:
یه راحش اینه که در اخر مقدار اب تبلور=۲ هست:
CuSO4.5H2O+CaSO4.nH2O=21.1
جرم CuSO4 رو گفته ۸ گرم:

8gr CuSO4*(1molCuSo4/160)*(۱mol CuSO4.5H2O /1molCuSO4)*۲۵۰=۱۲٫۵ gr CuSO4.5H2O
خوب از رابطه بالا جرم اب موجود در CuSO4.5H2O بدست میاد ۴٫۵ گرم.
خوب مجموع جرم اب ها برابر۶٫۳ هست و جرم اب تبلور CaSO4.nH2O برابر ۱٫۸ گرم هست.
خوب حالا ۸٫۶=۱۲٫۵−۲۱٫۱ گرم CaSO4.nH2O
8.6*(1mol/(136+18n))*18n=1.8
122.4n=244.8
n=2

nima94

New Member
لایک ها
296
[font=Arial,sans-serif]دوست عزیز در قسمت تشریحی مرحله دو فقط یک راه مورد قبول است.تویه سوال هم ذکر شده 8 گرم از مخلوط اولیه که شامله[/font] cuso[SUB]4[/SUB] [font=Arial,sans-serif]متبلور هم میشه نسبت تناسب راه حل ساده ای هست که در مرحله 2 غیر قابل قبول هست.[/font]

[font=Arial,sans-serif]

[/font]

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
دست عزيز تو notepad بنويس و كپي كن

nima94

New Member
لایک ها
296
[font=Arial,sans-serif]ببخشید اصلاح میشه<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:eek:ffice:eek:ffice" /><o:p></o:p>[/font]

[hr:82c7dadbc3]تذکر مدیر:
فقط با حروف فارسی بنویسید.

heidar

Member
لایک ها
36
بله حق با
mersadchem هستش که من برای محاسبه ی آب تبلور کلسیم سولفات باید جرم کلسیم سولفات بی آب رو توی فرمول می گذاشتم که بخاطر این اشتباه معذرت میخام
درباره ی اینکه 8 گرم CuSO4 خشک داریم یا بی آب؛ وقتی میگه جرم CuSO4 در مخلوط اولیه 8 گرم است فکر کنم منظورش اینه که جرم CuSO4 متبلور 8 گرم است چون در مخلوط اولیه مولکول های آب تو خود شبکه ی CuSO4 حبس شده و شما قبل از این که به مخلوط حرارت بدی تا آبش تبخیر بشه نمیتونی بفهمی که چقدرش آب بوده
به هرحال این استدلال منه و ممکنه غلط باشه (البته خود سوال هم ابهام داره)
برای تایپ فرمول هم به این تاپیک مراجعه کنید ftopicp-19064.html#19064
اون چیزی هم که شما میبینی اصلا رومی نیست و فقط i بزرگه!!!
در هرحال پس جرم CaSO4 بی آب میشه 9.68 (=3.42-8-21.1) گرم

که متاسفانه درست نیست پس نتیجه می گیریم که کلسیم فسفات (2(Ca3(PO4) درسته که جرم مولیش 310 گرم بر موله
البته یه حالت دیگه هم داره که 8 گرم CuSO4 خشک در مخلوط اولیه داشته باشیم که
farhad2009 نوشتش

جمع بندی:
پس سوال دو حالت داره:
1- 8 گرم مس (II) سولفات متبلور داریم که در اون صورت نمک دیگه کلسیم فسفات 6 آبه هستش
2- 8 گرم مس (II) سولفات خشک داریم که در اون صورت نمک دیگه کلسیم سولفات 2 آبه هستش​

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
در كل سوال اشكال داره (ادبياتش)

nima94

New Member
لایک ها
296
[font=Arial,sans-serif]به نظر من 6 جواب درست تری هست ولی در مورد ادبیات سوال اشکال وارده<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:eek:ffice:eek:ffice" /><o:p></o:p>[/font]

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
سلام
3 تا سوال رو در يك سوال ميپرسم!!

چرا در واكنشهاي صفحات 33 و 37 و 8 كتاب شيمي 3 MgCl2وNa2OوH3PO4 را ججامد جامد و محلول(آبپوشيده )گرفتند؟
(صفحه و ماده و حالت به ترتيب آمده يعني مثلا :صفحه 33 -MgCl2-چرا جامد شد؟)
ممنونم از همگي
خداحافظ

heidar

Member
لایک ها
36
mersadchem گفت
سلام
3 تا سوال رو در يك سوال ميپرسم!!

چرا در واكنشهاي صفحات 33 و 37 و 8 كتاب شيمي 3 MgCl2وNa2OوH3PO4 را ججامد جامد و محلول(آبپوشيده )گرفتند؟
(صفحه و ماده و حالت به ترتيب آمده يعني مثلا :صفحه 33 -MgCl2-چرا جامد شد؟)
ممنونم از همگي
خداحافظ
سلام
H3PO4 چون اسيد هستش و همه ي اسيدها بايد محلول در آب باشن تا [SUP]+[/SUP]H آزاد كنه و به صورت اسيد عمل كنه​
MgCl2 در آب انحلال پذيره (انحلال پذيريش تو آب تو 20 درجه 54.3 گرم بر ميلي ليتره) اما تو واكنشي كه كتاب گفته اصلا آب و هيچ حلال ديگه اي وجود نداره و واسه همين حالت فيزيكي اين ماده جامده
در باره ي Na2O هم توي آب محلوله ولي در كيسه ي هوا به صورت جامد مورد استفاده قرار مي گيره

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
heidar گفت
سلام
H3PO4 چون اسيد هستش و همه ي اسيدها بايد محلول در آب باشن تا [SUP]+[/SUP]H آزاد كنه و به صورت اسيد عمل كنه​

در باره ي MgCl2 چون اين ماده در آب نامحلوله يعني كمتر از 1 گرم از اين ماده تو 1 ليتر آب حل ميشه (فكر كنم انحلال بذيريش تو آب [SUP]2-[/SUP]10*1.2 مول بر ليتر باشه) رسوب مي كنه و به صورت جامد در آب حساب ميشه
در باره ي Na2O هم توي آب محلوله ولي در كيسه ي هوا به صورت جامد مورد استفاده قرار مي گيره
سلام
ممنونم
ولي جدول انحلال پذيري فصل 3 ميگه كه H3PO4 بايد نامحلول باشه.
همچنين MgCl2 بايد محلول باشه چون Cl فقط در 4 تركيب نامحلول است
اين گزاره ها رو چگونه ميشود توجيه كرد؟

خداحافظ

راستي عذر ميخوام از اين كه هميشه مزاحمتون ميشم.

heidar

Member
لایک ها
36
سلام به mersadchem
ببخشيد من تو جواب سوالت درباره ي MgCl2 دو تا اشتباه كردم يكي به جاي MgCl2 خود فلز Mg رو در نظر گرفتم و دومي هم فكر كردم واكنش تو محلول آبي انجام ميشه
بازم معذرت مي خام جواب رو هم درستش كردم (خدا بيامرزه پدر ويرايش رو!)
اما درباره ي H3PO4 اون جدولي كه نوشته درباره ي تركيب هاي يوني فسفات داره نه اسيد ها
در اسيدها پروتون با پيوند كووالانسي به آنيون متصل شده و اسيدها تركيب مولكولي هستن نه يوني
موفق باشيم

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
سلام
پس منيزيم كلريد رو بايد اينجا حفظ كنم.

باشه ممنونم از راهنماييت
خداحافظ

nima94

New Member
لایک ها
296
[font=Arial,sans-serif]سلام یک سوال ساده دارم به خاطر سادگیش باید من رو ببخشید سطح اطلاعات من خیلی کم هستش[/font]
[font=Arial,sans-serif]درکتاب شیمی عمومی مورتیمر برای حلال چنین تعریفی اومده جزئی از محلول که بیشتزین مقدار موجود در محلول را دارد یا حالت فیزیکی محلول را مشخص میکند من فکر می کردم محلول ها مایع هستند اما مثل اینکه درست نیست اگه امکان داره من رو در این رابطه راهنمایی کنید[/font]​

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
سلام
نيما جان خوبي؟
سطح اطلاعاتت كمه چيه؟
دوست عزيز من شما تا فصل محلول هاي مورتيمر تا آخر تابستون رسيدي يعني 90%مورتيمر رو براي مرحله 2 هم خوندي (1 كه تا آخر محلول ها هست).ترم 1 دانشگاه مورتيمر جلد 1 رو درس ميدن حالا شما به نظر خودت اطلاعاتت پايينه؟انقدر شكست نفسي نكن چون خيلي بده.در ضمن بهت تبريك ميگم كه تا اين جا اومدي چون كار اصلي رو انجام دادي يعني سطع دانشت رو بالا بردي(تا نزديك سطح مرحله 2)

خب جواب شما:نام ديگر مخلوط هاي همگن محلول هست.
مخلوط ماده اي كه چند جز سازنده داره.مخلوط همگن هم يعني مخلوطي كه درصد اجزاش در همه جا يكسانه(فصل 1 مورتيمر).خب حالا اگه جامدي باشه كه همه جاش درصد اجزاش يكسان باشه طبيعتا يك مخلوط همگن هست كه بهش محلول هم ميگن.مثلا سكه ي طلايي كه همه جا درصد اجزاش يكي باشه (مثلا 90%‌طلا و 10%نقره )رو ميگن مخلوط همگن يا محلول.
خداحافظ

nima94

New Member
لایک ها
296
[font=Arial,sans-serif]ممنون از راهنمایی ات دوست عزیز این سوال من بدین معنا نیست که مورتیمر رو تا آخر خوندم چند فصل مونده هر چقدر بخونم به پای شما نمیرسم نه گاز ها رو خوندم نه مایعات وجامدات رو ومحلول هام یه مقدار جزئی خوندم سینتیک وتعادل هم نخوندم البته سینتیک فکر نکنم نیازی باشه[/font]

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
سلام
2 فصل چيزي از شما كم نميكنه.

ولي سعي كن اين 2 فصل رو
[font=Arial,sans-serif](مایعات وجامدات و گاز ها)رو حتما بخوني (با تمريناش).
سينيتيك واسه دوره هم نيست(از يكي شنيدم)ولي تعادل رو بعد عيد يه نگاه جزيي (حتي بدون تمريناش) بكني بد نيست.
يه برنامه واسه خودت بريز كه تو طول هفته هم تست بزني و هم تشريحي حل كني.
مطالعه هم فراموش نشه.
موفق باشي
[/font]

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
سلام
طبق جدول انحلال پذيري شيمي 3 فصل سوم اگر مثلا MgS داشته باشيم در آب حل ميشود و نمادش (aq) ميشود
اگر هم آب نباشد نمادش (s) ميشود.
حالا از كجا بفهميم كه واكنش در محيطي انجام ميشود كه آب دارد يا ندارد؟مسئله اينست!!

خواهشا سريع جواب بديدحياتيه!!!!

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
والا هر كي سوال ميپرسه من جوابشو تو اولين فرصت ميدم ولي نميدونم چرا كسي منو آدم حساب نميكنه!!

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا