سوال در مورد تنفس سلولی

SDP_MP

New Member
لایک ها
1
سلام. سوالی که میپرسم شاید ساده و ابتدایی باشه. خوب هیچی دیگه نخندین تازه کارم :107::1::45:
سوال من اول در مورد اکسید شدن پیرووات هست. ص 199 کمپبل 2011 فارسی رو یه نگا بندارین نوشته که گروه -coo "منفی" پیرووات اکسید میشه و به صورت co2 خارج میشه. تا اینجا مشکلی نیست. بعدش میاد میگه ماده دوکربنه اکسید میشه و نرکیبی به نام استات تولید میکنه. بعد میگه یک آنزیم الکترون های خارج شده رو به nad+ انتقال میده میکندش nadh. الان دو تا هیدروژن از کجا اومد nadh درست کرد دقیقا؟؟ بعد از این ک پیرووات کربوکسیلش میره بیرون ماده دوکربنه میمونه که در مقایسه با استیل کوآنزیم a هیچ تغییری نکرده! مگه nad+ برای تبدیلش به nadh دو تا هیدروژن نمیخواد؟؟ (حالا یون هیدروژن که مصرف نمیشه بماند) مشکل اینجاست از کجای پیرووات دو تا اتم هیدروژن در اومد دقیقا از کجاش!؟؟ اون ماده دوکربنه نوشته اکسید میشه مگه اکسید شدن معنیش این نیست ک الکترون از دست میده؟؟ آخه نمیده خوب مرتیکه هیچ تغییری نمیکنه!!)
دقیقا تو چرخه سیتریک اسید هم این مشکل رو دارم. وقتی ایزوسیترات nad+ رو میکنه nadh توی شکل ملکول بعدی فقط یه دونه h کمتر داره. در صورتی که تو شکل 12 قصل نه تو مرحله سه نوشته : Nad+ میشه nadh و h+ هم آزاد میشه. ینی باز دوتا اتم هیدروژن ک من نمیدونم از کجا نازل شد. تو مرحله 4 هم همینطوری میشه اصلا هیدروژنی کم نمیشه ولی یهویی nad+ میشه nadh یون هیدروژنم ک سرجاشه! این هیدروژنا از کجا نازل میشن؟؟ کلا در این مورد اشکل دارم میشه یه نفر توضیح بده مفصل؟؟ مشکلم فقط با اینا نیست من از بدو تولد با شیمی و بیوشیمی رابطم تعریفی نداشت!!
خیلی ممنون.

Canis lupus

New Member
لایک ها
74
پاسخ : سوال در مورد تنفس سلولی

توضیح مفصل ندارم . این مشکل من ( و شاید خیلی های دیگه ... ) هم بوده. اینو در نظر داشته باش که این واکنش ها در محیط آبی صورت میگیره و اون یکی دو تا هیدروژن هم تا جاییکه من میدونم از همین آبه. جزئیات این دوتا واکنش خیلی زیاده ی بارم استادمون توضیح داد فهمیدم از کلاس هومدم بیرون یادم رفت:204:

Parvane*

New Member
لایک ها
14

این طور که من از حرفای استادمون برداشت کردم " nad+ " +ش یه پروتونه که توی اتم هیدروژن قرار داره به همین دلیل وقتی " الکترون " میگیره به " nadh " تبدیل میشه!!!!!:3:

Catalyst

Active Member
لایک ها
174

خیلی ساده بخوایم توضیح بدیم یه پروتون باید از خود پیرووات دکربوکسیله CH3CHO کنده شه و یه پروتون از CoA-SH. اگه نخوایم ساده توضیح بدیم(!):

ضمنا به طور کلی NAD+ دوتا پروتون و دوتا الکترون از سوبسترا "میکنه" ولی یکی از اون پروتون ها رو تو حلال (آّب) آزاد میکنه و یون هیدرید H- رو به خودش "متصل میکنه"

آخرین ویرایش توسط مدیر
بالا