سوال در مورد سیاه چال

m-bigdeli

New Member
لایک ها
0
سلام.

ببخشید مثل همیشه یه سوال داشتم.

نحوه ی کار سیاه چاله ی فضایی رو میشه توضیه بدید؟؟؟؟
و اینکه چی کار میکنه اجسام رو به درون خودش میکشه یا نه ؟؟؟ اگه میکشه چجوری میکشه؟؟؟ و هر چیز دیگهع ای که مربوط به یک سیاه چاله ی فضایی میشه رو اگه میشه توضیح بدید.

ببخشید اگر اینجا جای طرح این سوال نبود.

با تشکر.
و من الله توفیق.

پست فرت!

neda_h_z

New Member
لایک ها
1
این سوال روباید در انجمن نجوم عمومی طرح کنید... اما سوال... تصور کن یک گوی بزرگ روی یک صفحه ی نرم باشه بدون اینکه پارش کنه..حالا میبینی صفحه به داخل کشیده شده در اثر وزن گوی..حالا هرچی بندازی روی صفحه ی نرم به داخل کشیده میشه یعنی به مرکز،یعنی محل گوی بزرگمون... این یک توصیفه ساده از عمل کرد سیاهچاله هستش که همه چیزو به داخل میکشونه حتی نور رو... تنها چیزی که تونسنتن سیاهچا له رو ببینند همینبوده که وقتی از در آسمان حرکت می کنه.. محوطه ای سیاهرنگه که نورهای اطراف رو به داخلش میکشونه.. یعنی نورها از مسیر خط راست منحرف میشن و ناپدید میشن درون سیاهچاله... جرمها هم به داخلش کشیده میشه و نمیمونه... نظریه های زیادی در مورد سیاهچاله هستش ولی در کل هنوز دانشمندان به نظر جامعی در مورد سیاهچاله و ماهیتش نرسیدن(البته تا جاییکه من بدونم)... و طرز به وجود آمدنش هم وقتی که ستاره های پرجرم و خیلی سنگین مثل ستاره های نوترونی مرگشو فرا برسه تبدیل به سیاهچاله میشن....(من کاملان آماتوری نجوم کار میکنم و ببخشید اگه اشتباهی در جوابم هستش)
موفق باشید

amirhossein

New Member
لایک ها
0
ببین یه نظریه هست که میگه سیاه چاله ها مثل یه قیف میمونن که هر چیزی رو که در اثر جاذبه به درونشون میکشن از اون طرف خودشون اون رو خارج میکنن و یک بعد جدید به اون اضافه میکنن یعنی اگه فرض کنیم تو رو بندازن توی یک سیاه چاله و تو اون قدر مقاوم باشی که بتونی در برابر اون فشار طاقت بیاری از اون طرف سیاه چاله وارد یک دنیای جدیدی میشی که تا به حال ندیدی و یک بعد بهت اضافه میشه!
جالبه نه؟
ضمنا ما نمی تونیم اون طرف سیاه چاله رو ببینیم چون یک بعد اضافه تر داره و در درک و فهم ما نمی گنجه و اون ها هم نمی تونن ما رو ببینن!
قشنگه مگه نه؟

Amirstm

New Member
لایک ها
92
من يك جا در مورد سياه چال ها خوندم كه هر ستاره اي شعاعش از يك اندازه اگر كوچيكتر بشه تبديل به سياه چال ميشه. به اين شعاع مي گن شعاع شوارتس شيلد كه فرمولش هم اينه:

در اينجا K يك ثابته كه اندازه گيري كردن و برابر 2 شده. G همونطور كه ميدونين ثابت جهاني گرانشه(برابر شش مميز شصت و هفت ضرب در ده به توان منفي 11
).Mجرم ستاره وC هم سرعت نوره.
فرمولش هم خودم با تحليل ابعادي اثبات كردم. خيلي راحته

لایک ها
0
تا جايى كه من ميدونم همه تقريبا درست گفتن. البته سياه چاله از ابر نو اختر (SUPERNOVA) بوجود مياد يعنى وقتى يه ستاره با جرم خيلى زياد(مثلا 10 X خورشيد) به پايان عمرش ميرسه به جاى اين كه روال عادى رو طى كنه، با يه انفجار عظيم(سوپر نوا) ميميره. البته نميميره. يا تبديل به يه ستاره ى نوترونى ميشه و يا به يه سياه چاله تبديل ميشه.سياه چاله چگالى عظيمى داره. يعنى با اينكه حجم ثابتى داره جرمش همواره داره افزايش پيدا ميكنه در نتيجه گرانشش همواره در حاله افزايشه
چند تا سوال اساسى در مورده سياه چاله وجود داره
من يكيشو ميگم : "چطور ممكنه كه نور جذب سياه چاله شه در حالى كه نسبيت خاص ميگه اگه روى دستگاهى كه با نور حركت ميكنه باشى، سرعت اتفاقات دستگاه هاى ديگه به بينهايت ميل ميكنه. پس چطور ميشه كه نيروى گرانش سياه چاله به نور اثر ميكنه؟

Amirstm

New Member
لایک ها
92
نور چطوري جذب ميشه رو نمي دونم ولي فقط ميدونم جذب ميشه. بعد يك سؤال ديگه واسم پيش اومد. ما ميدونيم چگالي سياه چال خيلي زياده. يك چيز ديگه هم ميدونيم كه اگه مواد به دماي صفر مطلق برسن حجمشون تقريبا صفر ميشه و چگالي بي نهايت. در سياه چال ها هم دما به صفر مطلق نزديك ميشه يا نه؟

بالا