سوال دوره ی 14

pirate17

New Member
لایک ها
40
عنصر های X,Y,Z به تناوب های 2و3 تعلق دارن.مجموع تعداد الکترون های ظرفیتی ان ها 15 است. یون های YXY,Y3,ZXY,Z3 وجود دارن که یک یا 2 بار منفی دارن.X,Y,Z چه عناصری هستن؟
:eek:

nassim

New Member
لایک ها
10
سلام. یه سوال ! :oops: مجموع الکترون های ظرفیتی اون یون ها برابر 15 است ، یا مجموع الکترون های ظرفیت X , Y , Z ؟ :roll:

nassim

New Member
لایک ها
10
بازم سلام !

اگه منظور این باشه که مجموع الکترون های ظرفیت سه عنصر X , Y , Z شده 15 ، جواب های من ایناس :

Y ------> N

X -------> C

Z --------> S

که ترکیب هاشون میشه :

[
  • list=]S3 2-[/list N3 - NCN - SCN -

pirate17

New Member
لایک ها
40
سلام :p
جوابش هموناست که گفتی ولی می شه راجع به دلیلش یه کم توضیح بدی :idea:

nassim

New Member
لایک ها
10
سلام . :p

وقتی که گفته : مجموع الکترون های ظرفیت اش ، شده 15 ، پس باید از گروه هایی اون عنصر ها رو انتخاب کنی که هم اولا " مجموع شماره ی گروه هاشون بشه 15 . و هم بتونن آنیون چند اتمی تشکیل بدن.

من با در نظر گرفتن این فاکتور ، 4 عنصر برام موند : C , N , O , S که از بین اونها ، اکسیژن نمیتونست آنیون چند اتمی ، فقط با یون های خودش تشکیل بده . ولی S3 دو بار منفی داریم. پس O هم حذف میشه و سه عنصر C , N , S میمونن. :D

( در مورد نوشتن اون ترکیب ها هم ، تا حدی حفظی بودن ! :oops: )

Mojtaba044

New Member
لایک ها
3
البته اکسیژن هم میتونه یون O3- تشکیل بده که بهش میگن اوزونید. اما اگه Z رو O بگیریم دیگه XYZ نداریم.

pirate17

New Member
لایک ها
40
نمی شه هر سه تاشون 1 عنصر باشن؟ :lol:
اخه اینی که گفتم تو صورت سوال رد صلاحیت نشده :arrow:

nassim

New Member
لایک ها
10
Mojtaba044 گفت
البته اکسیژن هم میتونه یون O3- تشکیل بده که بهش میگن اوزونید. اما اگه Z رو O بگیریم دیگه XYZ نداریم.
ولی یون OCN - داریم ! من نمیدونستم که O3 - وجود داره یانه . به همین خاطر S رو انتخاب کردم ! :oops:

بالا