سوال:روش های تهیه ی آزمایشگاهی الکل ها؟؟؟

lilo

New Member
لایک ها
9
سلام دوستان
چندتا سوال دارم ممنون میشم اگه جواب بدین.
1-قاعده ی مارکونیکوف چیه؟ (کلا یکی این جمله رو ترجمه کنه:واکنش اکسی مرکوراسیون-دمرکوراسیون بسیار جهت گزین است(!!؟؟) و الکل هایی تولید میکند که طبق قاعده ی مارکونیکف بر اثر افزایش آب به پیوند دوگانه کربن-کربن حاصل میشوند) این جمله ی برای موریسون بوید بود پایینش هم 1-هگزن رو مثال زده ولی نمیفهمم چرا 2 هگزانول تولید شد ؟ 1 هگزانول چرا نشد؟

افزایش مارکونیکف ,جهت گیری ضد مارکونیکوف ؟؟؟؟؟چی هست اینا

همین مشکل رو برای هیدروبوراسیون-اکسیداسون دارم مثلا نمیفهمم چرا 2 متیل 2 بوتن 3 متیل 2 بوتانول تولید میکنه در توضیح این فرایند هم نوشته که: بسیار فضا گزین است!! در ادامه :اما در این مورد محصول نهایی دقیقا مخالف محصول تولید شده در کسی مرکوراسیون-دمرکوراسیون است)

2-توی یه مثالی که برای کسی مرکوراسیون-دمرکوراسیون آورده (3 3 دی متیل 1 بوتن به 3 3 دی متیل 2 بوتانول تبدیل شده) زیر محصول نهایی نوشته فقدان نوآرایی ...این یـــــــــــــــــــــعـــــــــــــنی چـــــــــــه؟؟؟

یه سوال دیگه: کنفیگوراسیون فقط برای کایرال ها تعریف میشه؟

ببخشید زیاد شد سوال ها

آخرین ویرایش توسط مدیر

iman HN

New Member
لایک ها
2,646
پاسخ : سوال:روش های تهیه ی آزمایشگاهی الکل ها؟؟؟

سلام دوستان
چندتا سوال دارم ممنون میشم اگه جواب بدین.
1-قاعده ی مارکونیکوف چیه؟ (کلا یکی این جمله رو ترجمه کنه:واکنش اکسی مرکوراسیون-دمرکوراسیون بسیار جهت گزین است(!!؟؟) و الکل هایی تولید میکند که طبق قاعده ی مارکونیکف بر اثر افزایش آب به پیوند دوگانه کربن-کربن حاصل میشوند) این جمله ی برای موریسون بوید بود پایینش هم 1-هگزن رو مثال زده ولی نمیفهمم چرا 2 هگزانول تولید شد ؟ 1 هگزانول چرا نشد؟

افزایش مارکونیکف ,جهت گیری ضد مارکونیکوف ؟؟؟؟؟چی هست اینا

همین مشکل رو برای هیدروبوراسیون-اکسیداسون دارم مثلا نمیفهمم چرا 2 متیل 2 بوتن 3 متیل 2 بوتانول تولید میکنه در توضیح این فرایند هم نوشته که: بسیار فضا گزین است!! در ادامه :اما در این مورد محصول نهایی دقیقا مخالف محصول تولید شده در کسی مرکوراسیون-دمرکوراسیون است)

2-توی یه مثالی که برای کسی مرکوراسیون-دمرکوراسیون آورده (3 3 دی متیل 1 بوتن به 3 3 دی متیل 2 بوتانول تبدیل شده) زیر محصول نهایی نوشته فقدان نوآرایی ...این یـــــــــــــــــــــعـــــــــــــنی چـــــــــــه؟؟؟

یه سوال دیگه: کنفیگوراسیون فقط برای کایرال ها تعریف میشه؟

ببخشید زیاد شد سوال ها
قاعده مارکونیکوف:به ساده بگم بیان می کنه که در افزایش یک مولکول نا متقارن به یک مولکول نا متقارن،بخش مثبت تر مولکول اضافه شونده به کربن با درجه پایین تر متصل میشود(تا کربنی که دارای بار مثبت میگردد درجه بالاتری داشته باشد)،مثلا وقتی می خوایم به 1-بوتن آب اضافه کنیم هیدروژن به کربن اول و oh به کربن دوم متصل می شود...
جهت گیری ضد مارکونیکوف(که در حضور بعضی کاتالیزور ها مثله پروکسی های آلی اتفاق میفته.)هم دقیقا برعکس خود مارکونیکفه...
نو آرایی:در بعضی موارد در هنگام تشکیل یک محصول امکان تعویض گروه هایی مثل متیل وجود دارد(برای تشکیل حد واسط پایدار تر) ولی در بعضی واکنش ها بدلیل سرعت بالا یا وجود برخی عوامل از جمله حلال های خاص یا مواد دیگر باعث می شود این نوآرایی رخ ندهد،مثلا تو مثالی که گفتی اگه نوآرایی رخ میداد محصول نهایی میشد:2و3-دی متیل 2-بوتانول(البته اگه اشتباه نکنم.)
در مورد آخرین سوال هم بگم فک نمی کنم...چون اگه اشتباه نکرده باشم در مورد کنفیگوراسیون،این مربوط به هر مولکولی که دلمون بخواد میتونه باشه،چون بالاخره هر مولکولی یه شکلی داره دیگه...مثلا خود متان هم کنفورمر داره....
اگه اشتباهی داشتم تو متن لطفا یکی از راهبران اطلاع بده...:13:

Carla.Rad

New Member
لایک ها
22
پاسخ : سوال:روش های تهیه ی آزمایشگاهی الکل ها؟؟؟

سلام'میدونیم هرچی واکنش پذیری بیشتر باشه پایداری کم تره و برعکس اما ۱'۳بوتن با توجه به اینکه واکنش پذیریه زیادی داره ولی پایداره دلیلش چیه؟؟

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

سلام'میدونیم هرچی واکنش پذیری بیشتر بوقتی پیوند پای میشکنه کربو کاتیونی ایجاد میشه که حالت پایه ای رو به وجود میاره به همین دلیل از چیزی که ما فکر میکنیم پایدار تره

بالا