سوال (لطفا کمک کنید به ابهام بر خوردم !!!!)

ناطق1

New Member
لایک ها
22
عبارت "از گفته ی شورانگیز تو آتشی بر دلم نشسته که سراپای من را در تب و تاب افکنده است . خویش را با تو برابر نهادن جز نشان دیوانگی نیست." چند تکواژ صفر (تهی) دارد ؟؟ الف ) 2 تا ب ) 3 تا
سوال اصلی :
اگر فعلی که در حالت عادی تکواژ صفر داره به قرینه لفظی یا معنوی حذف بشه ، تکواژ صفرش باقی میمونه یا نه ؟

لطفا کمک کنید .

لایک ها
6
پاسخ : سوال (لطفا کمک کنید به ابهام بر خوردم !!!!)

نه
وقتی میگیم فعل کمکی "است" حذف شده یعنی: است+تکواژ تهی حذف شده است.همونطور که اگه جمله رو ببری روی سوم شخص جمع،فقط حذف شناسه رو داریم.

آخرین ویرایش توسط مدیر

ناطق1

New Member
لایک ها
22

نهوقتی میگیم فعل کمکی "است" حذف شده یعنی: است+تکواژ تهی حذف شده است.همونطور که اگه جمله رو ببری روی سوم شخص جمع،فقط حذف شناسه رو داریم.
پس جمله ی بالا چند تا تکواژ صفر داره ؟؟؟ دبیر ما گفته 3 تا .

لایک ها
6

اگه نظر دبیر محترمتون درست باشه اینطوری هرسوالی که میدن تکواژها رو بشمریم، اول باید ببینیم کدوم فعل ها حذف شدن که شناسه هاشونو حساب کنیم!!! مستند صحبت میکنم.کنکور سراسری انسانی سال82 گزینه ی چهارم یکی از سوال های مربوط به شمردن تکواژ این جمله بود:«برخی از واژه ها مستعمل و برخی مهمل است» اگه بخوایم تکواژ تهی حاصل از فعل «است»ی که وسط جمله حذف شده رو بشماریم جمله11 تکواژ داره درحالیکه سازمان سنجش این گزینه رو 10 تکواژ درنظر گرفته.به نظر میاد جمله ای که گفتی 2 تا تکواژ تهی داشته باشه.

ناطق1

New Member
لایک ها
22

اگه نظر دبیر محترمتون درست باشه اینطوری هرسوالی که میدن تکواژها رو بشمریم، اول باید ببینیم کدوم فعل ها حذف شدن که شناسه هاشونو حساب کنیم!!! مستند صحبت میکنم.کنکور سراسری انسانی سال82 گزینه ی چهارم یکی از سوال های مربوط به شمردن تکواژ این جمله بود:«برخی از واژه ها مستعمل و برخی مهمل است» اگه بخوایم تکواژ تهی حاصل از فعل «است»ی که وسط جمله حذف شده رو بشماریم جمله11 تکواژ داره درحالیکه سازمان سنجش این گزینه رو 10 تکواژ درنظر گرفته.به نظر میاد جمله ای که گفتی 2 تا تکواژ تهی داشته باشه.
ممنون از کمکتون . خیلی خیلی سپاس

بالا