سوال محک شیمی 10 (تجزیه)

septal_2006

New Member
لایک ها
17
کدامیک از بشرهای زیر حاوی بیشترین تعداد ذره است؟چرا؟

1000 گرم محلول یک فرمال لیتیم کربنات با چگالی فرضی 1.2 گرم بر میلی لیتر

1000 گرم محلول یک فرمال باریم کلرید با چگالی فرضی 1.4 گرم بر میلی لیتر

1000 گرم محلول یک فرمال سولفوریک اسید با چگالی فرضی 1.8 گرم بر میلی لیتر

1000 گرم محلول یک فرمال هیدروکلریک اسید با چگالی فرضی 1.2 گرم بر میلی لیتر

راهنمایی:
غلظت F فرمال برابر با غلظت اولیه یک ترکیب بر حسب مول بر لیتر قبل از تفکیک یا یونیزه شدن است.

farzin

New Member
لایک ها
24
من گرم حل شونده ها را که بدست اوردم به ترتیب باریم کلرید (148.5) بعد سولفوریک اسید (54 گرم)بعد لیتیم کربنات (50 گرم) و اخر هیدرو کلریک اسید(30 گرم) به دست امد.

navid_hacker

New Member
لایک ها
46
باریم کلرید...چون تعداد مول های بیشتری دارد و تعداد ذرات به تعداد مول ها بستگی دارد.

najafi2020

New Member
لایک ها
195
اگر منظور از ذره یون ها باشد جواب من اینه: در مورد H2SO4 اگر یونش دوم را 100% هم فرض کنیم تعداد ذرات به 67/1 مول می رسد.

در مورد HCl هم تعداد ذرات به 67/1 مول می رسد. در BaCl2 تعداد ذرات 14/2 است.اما در مورد Li2CO3 اگر طبق داده های سوال دنبال جواب بگردیم به 5/2 می رسیم.ولی به نظر من چون Li2CO3 در آب انحلال پذیری قابل توجهی نداره پس این گزینه درست نیست و جواب همون BaCl2 است.

peyman_delan

New Member
لایک ها
14
به نظر من جواب بین گزینه 1 و 2 است و خود من گزینه 1 را انتخاب می کنم به علت آنکه -2(CO3) خود می تواند با گونه هایی مثل H2CO3 و- HCO3 در تعادل باشد.

najafi2020

New Member
لایک ها
195
peyman_delan گفت
به نظر من جواب بین گزینه 1 و 2 است و خود من گزینه 1 را انتخاب می کنم به علت آنکه -2(CO3) خود می تواند با گونه هایی مثل H2CO3 و- HCO3 در تعادل باشد.
آقا من به شما می گم Li2CO3 انحلال پذیری قابل توجهی نداره.شما چجوری محلول فرمال درست می کنی ؟

انگار که بگن محلول فرمال CaCO3 تهیه کن :?:

البته طبق قرارداد محلول به حساب میاد.انحلال پذیری این ترکیب در دمای 20 درجه ی سلسیوس 32/1 گرم در 100 گرم آب است. همچنین انحلال پذیری Li2CO3 با افزایش دما کاهش می یابد. :?:

septal_2006

New Member
لایک ها
17
به نام خدا
با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان عزبز
مهمترین نکته اینکه تعداد ذرات موجود در محلول مورد سوال بود نه تعداد یونها.پس باید مجموع تعداد یونها و مولکولهای آب رو در نظر میگرفتید.نکته ی دیگه ناچیز بودن خودیونش آب و یا هیدرولیز آنیونهای سوال بود و اینکه تفکیک اول اسید سولفوریک کامله.پس با یک سوال ترکیبی شیمی تجزیه رو به رو بودیم.
تعداد تقریبی ذرات غیر آبی بر حسب مول:
نعداد یونها پس از تفکیک تقسیم بر چگالی محلول
با این داده جرم اولیه ی ترکیب و سپس جرم آب محلول و سپس تعداد ذرات آب و سپس تعداد کل ذرات را محاسبه میکنیم.طبق محاسبات گزینه ی صحیح گزینه ی 4 است.
ممنون از آقایان:farzin/navid_hacker/najafi2020/peyman_delan
در این مبحث متاسفانه به هیچ کس امتیازی تعلق نگرفت.

najafi2020

New Member
لایک ها
195
septal_2006 گفت
به نام خدا

با این داده جرم اولیه ی ترکیب و سپس جرم آب محلول و سپس تعداد ذرات آب و سپس تعداد کل ذرات را محاسبه میکنیم.طبق محاسبات گزینه ی صحیح گزینه ی 4 است.
.
من هم برای خودم محاسبه کرده بودم. تازه نفهمیدم جریا محلول 1 فرمال Li2CO3 چی بود!

امیدوارم شما دیگه از اون جوابا ندی.
ما نمی دونستیم که منظور شما از ذرات مولکول های آب هم بود.

اولش هم که گفتم اگر منظور یون ها باشه جوابم اینه.

من مخالفم. :(

septal_2006

New Member
لایک ها
17
سلام

دوست عزیز لیتیم کربنات نامحلول نیست کم محلوله پس فرمالیته به خاطر تغییر غلظتش لازمه.

اگه منظور ما یونها بود میگفتیم یونها چرا میگیم ذرات؟

فعالیت شما در سایت قابل تحسینه :twisted:

najafi2020

New Member
لایک ها
195
از اولش هم که من گفتم Li2CO3 محلوله.

جوابم هم با داده ی مرجع بود. ولی نمی دونم این چه ربطی داره به اینکه بتونی محلول یک فرمال Li2CO3 تهیه کنی!

اگه چیزیه که من اطلاع ندارم بگو تا من هم برم پیداش کنم.

از ندانستن هم خجالت نمی کشم. ولی دلیل نمیشه که چون اطلاعاتم کمه هر چی شنیدم باور کنم. خوب چی کار کنم منطقم قبول نمی کنه. :?:

septal_2006

New Member
لایک ها
17
شما در اولین ارسال گفتی لیتیم کربنات انحلال پذیری قابل توجهی نداره منم همینو گفتم.

طبق تعریف:
فرمالیته عبارت از تعداد فرمول گرم های جسم حل شده در یک لیتر محلول با صرف نظر از آنکه در اثر انحلال جسم تفکیک شود یا نشه.

منبع:
general analytical chemistry by ghodratollah absalan shiraz univ pub

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
با سلام به همه دوستان عزیز،
خوشحال شدم که بحث علمی اینقدر بالا گرفت که دو تا دوست از دست هم عصبانی شدند. :evil:

در این جور موارد حتی کتک زدن یکدیگر هم جایز شمرده شده! اما به نظر من بهتره حالا این کار رو نکنیم.

ارسالهایی که لحن عصبانی داشت رو خودم ویرایش کردم تا ان شاءالله کدورت هر دو دوست از بین بره :p

موفق و پیروز باشید
:twisted:

najafi2020

New Member
لایک ها
195
khalina گفت
با سلام به همه دوستان عزیز،
خوشحال شدم که بحث علمی اینقدر بالا گرفت که دو تا دوست از دست هم عصبانی شدند. :evil:

در این جور موارد حتی کتک زدن یکدیگر هم جایز شمرده شده! اما به نظر من بهتره حالا این کار رو نکنیم.

ارسالهایی که لحن عصبانی داشت رو خودم ویرایش کردم تا ان شاءالله کدورت هر دو دوست از بین بره :p

موفق و پیروز باشید
:twisted:
آقای خلینا اشتباه ازمن بود. از آقای سپهر طالبی عذر می خوام.از حرفام پشیمونم. :oops:

بالا