لایک ها
0
سلام...امیدوارم حالتون خوب باشه...سال نو رو پیشاپیش پتبریک میگم... سوالی داشتم که اگر پاسخ بدید ممنون میشم. لوله استوانه قائمی از قاعده منتهی به یک آینه مقعر به شعاع 160 سانتی متر است. در این لوله آب به ضریب شکست چهارسوم و تا ارتفاع 40 سانتی متر ریخته شده است.اگر یک دسته پرتو موازی به طور عمود بر سطح آب بتابند؛فاصله محل تمرکز این دسته پرتو از آینه چند سانتی متر است؟ جوابش تو پاسخ نامه 70 سانتی متره اما من در محدوده بین 60 تا 65 در میارم....

آخرین ویرایش توسط مدیر

ali physics

New Member
لایک ها
1
پاسخ : سوال نو هندســ ی

سلام دوست عزیز سال نو پیشاپیش بر شما هم مبارک.
اما در باره ی سوال
ابتدا فرض میگیریم آب وجود نداشته باشد پس پرتو ها در فاصله کانونی جمع می شوند یعنی 80 سانتی متری بعد که آب میرزیم پرتوها هنگام خروج از آب می شکنند باتوجه به آن که ارتفاع آب 40 سانتی متر است 40-80=40 سانتی متر از پرتو باتوجه به شکست و ضریب شکست آب 3/4*40=30 می شود یعنی فاصله کل 30+40=70 می شود.
ببخشید اگه بد توضیح دادم!!!!!!!!!

لایک ها
2,386

مي دونيم كه پرتوهاي موازي با محور آينه ، روي كانون تجمع پيدا ميكنن. بنابراين :

خب اين ميشه يه بخش از فاصله كه درون آب واقع شده . حالا 40 سانتيمتر هم كه خارج از آبه . پس :

ali physics

New Member
لایک ها
1

البته شما بر عکس گفتید 30 سانتی متر مال قسمت خارج از آبه.
:4:

لایک ها
0

بابت پاسخ هایی که دادید متشکر!

لایک ها
2,386

البته شما بر عکس گفتید 30 سانتی متر مال قسمت خارج از آبه.
:4:

نه ديگه...

40 سانت مال خارج آبه و حد فاصل تصوير توي آب هم 30 سانته.

لایک ها
0

سلام...بنظر من این 30 سانت مربوط به خارج از آب میشه....فاصله کانونی این آینه 80 سانته...نور 40 سانت رو در آب طی میکنه اما وقتی از آب خارج میشه دچار شکست میشه بنابراین پرتوها در جایی کمتر از فاصله کانونی به هم میرسن.. برای محاسبه این مقدار هم در فرمولی که خودتون ذکر کردید اگر به جای h ' برازیم 40 و به جای n1 ضریب شکست آبو بزاریم به 30 میرسیم در واقع همون چیزی که اولین پاسخ دهنده ذکر کردن....اما من مشکلم اینه که ما همیشه در عمق ظاهری واقعی نور از جسم به ناظر می رسید اما اینطوری در واقع نور از ناظر به یه نقطه میرسه...نمیدونم این استنباطم درسته یا نه!!!؟

ali physics

New Member
لایک ها
1

سلام
بله همون عمق ظاهریه و در عمق ظاهری نور از جسم به ناظر می رسه که این جا هم همون اتفاق افتاده یعنی نور به ما که ناظریم رسیده. همچنین اون 30 سانتی متر هم مال خارج آبه زیرا وقتی نور در مرز آب و هوا می شکنه در هوا است که پایین تر از زمانی که آب وجود نداشت تشکیل کانون میده:15:

لایک ها
2,386

بله حق با شماست!

من برعكس گفتم!

شرمنده!:161:

A_darzi

New Member
لایک ها
6

میتونی فاصله کانونی مجموعه رو با استفاده از عدسی سازان حساب کنی بعد مسئله رو حل کنی. به الفبا هم مراجعه کن.

بالا