tikytak

New Member
لایک ها
5
سلام این سوال یکم من رو گیج کرده ببنید ما دوتاجسم داریم که روی هم قرار دارند این دو جسم باهم اصطکاک دارند اما جسم پایینی باسطح اصطکاک ندارد حالا اگر همه ی نیروهای عمودی را حذف کنیم وجسمی که پایین است را بکشیم قاعدتا باید جسم بالایی نیز با ان حرکت کند حالا نیرو راانقدر کم می کنیم که با عکس العمل نیروی اصطکاک بر جسم پایینی برابرشود در این صورت تنها نیرویی که به جسم بالایی وارد می شود نیروی اصطکاک است و باید جسم شتاب گیرداما در واقعیت این طور نیست جسم بالایی متوقف میشود وساکن می ماندچرا؟

sbsani

New Member
لایک ها
64
پاسخ : سوال کمی گیج کننده

اگه اولش اینقدر نیرو زیاد باشه که از عکس العمل اصطکاک بیشتر باشه دو جسم نسبت به هم شتاب دارند و با هم حرکت نمیکنند و جسم بالایی نسبت به جسم پایینی شتاب کمتری دارد و بعد از کم کردن نیرو وقتی با عکس العمل برابر شد سپس جسم بالایی شتاب نسبی را از دست داده و نسبت به جسم پایینی به حالت سکون حرکت میکند

این چیزی بود که من از مسئله فهمیدم،اگر اشتباه گفتم هم پوزش میطلبم!

ninja313

New Member
لایک ها
1

چون نیروها عمودی حذف می شوند نیروی اصطکاک که برابر است با ضریب اصطکاک ضربدر نیروی عمود بر سطح و چون نیرو گرانش نداریم نیروی عمود بر سطح صفر میشه و اصطکاک کی وجود نخواهد داشت که باعث حرکت جسم بالایی شود

sbsani

New Member
لایک ها
64

منظور از حذف نیروهای غمودی یعنی همشون صفرند یا اینکه برایندشون صفره؟؟

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

دوست عزیزمون نینجا 313 درست عرض میکنن. نیرو های عمودی حذف میشن اصطکاک هم که به دلیل وجود نیرو عمودی سطح هست حذف میشه حالا هرچی ما با نیروی کمتر یا بیشتر هرکدوم جسم هارو بکشیم ، جسم دومی ساکن میمونه.
منظور از حذف نیروهای عمودی یعنی همشون صفرند یا اینکه برایندشون صفره؟؟
همشون حذف میشه ! یه مقداری فکر کنید میبینید که توی حالت عادی هم برایندش صفره ! وگرنه که توی اون راستا شتاب میگرفتیم
------------------------------------------------
حالا سوال من : میدونیم که اگه یه ضریب ( مثبت ) در یه بردار ضرب بشه ، برداری دیگه تو همون راستا میده ! مانند F=ma و شتابمون در راستای نیروی f هست
اما با توجه به اینکه نیروی اصطکاک برابره با حاصلضرب یک ضریب ( ضریب اصطکاک بین اون دو جسم ) و یک بردار ( نیروی عمودی N که بردار هست ) ، چرا نیروی اصطکاک با نیروی عمودی سطح توی یه راستا نیستن ؟!

RPG3000

New Member
لایک ها
1

دوست عزیزمون نینجا 313 درست عرض میکنن. نیرو های عمودی حذف میشن اصطکاک هم که به دلیل وجود نیرو عمودی سطح هست حذف میشه حالا هرچی ما با نیروی کمتر یا بیشتر هرکدوم جسم هارو بکشیم ، جسم دومی ساکن میمونه.

همشون حذف میشه ! یه مقداری فکر کنید میبینید که توی حالت عادی هم برایندش صفره ! وگرنه که توی اون راستا شتاب میگرفتیم
------------------------------------------------
حالا سوال من : میدونیم که اگه یه ضریب ( مثبت ) در یه بردار ضرب بشه ، برداری دیگه تو همون راستا میده ! مانند F=ma و شتابمون در راستای نیروی f هست
اما با توجه به اینکه نیروی اصطکاک برابره با حاصلضرب یک ضریب ( ضریب اصطکاک بین اون دو جسم ) و یک بردار ( نیروی عمودی N که بردار هست ) ، چرا نیروی اصطکاک با نیروی عمودی سطح توی یه راستا نیستن ؟!
سلام...به نظر من در فرمول f=ma منظور این است که جرم ضرب در بردار شتاب برابر است با بردار نیرو...اما در فرمول دوم مقدار اصطکاک برابر است با مقدار نیروی عمودی سطح در ضریب اصطکاک...یعنی در فرمول f=ma باید علامت بردار بر روی f و a گذاشته شود اما در فرمول دوم اینطور نیست...ایشالله که درست گفته باشم !

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

سلام...به نظر من در فرمول f=ma منظور این است که جرم ضرب در بردار شتاب برابر است با بردار نیرو...اما در فرمول دوم مقدار اصطکاک برابر است با مقدار نیروی عمودی سطح در ضریب اصطکاک...یعنی در فرمول f=ma باید علامت بردار بر روی f و a گذاشته شود اما در فرمول دوم اینطور نیست...ایشالله که درست گفته باشم !
من هم تنها دلیل قانع کننده ای که تونستم برای خودم بیارم همین بود
ولی هیچ جا ندیدم که مثلاً بنویسه : |fs| = Ms . |N| !

orion

Well-Known Member
لایک ها
1,168

چون نیروها عمودی حذف می شوند نیروی اصطکاک که برابر است با ضریب اصطکاک ضربدر نیروی عمود بر سطح و چون نیرو گرانش نداریم نیروی عمود بر سطح صفر میشه و اصطکاک کی وجود نخواهد داشت که باعث حرکت جسم بالایی شود
اولا توضیح بدید چرا گرانش نداریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اگه نباشه حرفتون درسته اما اکه باشه sbsina درست میگه
اگه این دو تارو با همون نیرو کمه بکشی که با هم حرکت کنن شتاب میشه نیرو تقسیم بر مجموع جرم دوتا جسم
حتی با معلوم بودن اف و g وجرم دوتا جسم ضریب اصطکاک بینشون قابل محاسبه میباشد!!

sbsani

New Member
لایک ها
64

مگه نگفته سوالش گیج کننده است؟اگه قرار باشه نیرو اصطکاک صفر باشه که خیلی توصیف حرکت راحته,من فکر کردم ایشون اینو آزمایش کردن و مثلا سطح زیری رو روغنی کردن و منظور از صفر بودن نیورهای عمودی این بوده که همشون بودن ولی برآیندشون صفره و در جهت عمودی شتاب نداریم! در مورد سوال آقای علیرضا هم به نظرم میاد که شاید)فقط احتمال میدم( که نیروی عکس العمل سطح که مولفه افق آن اصطکاک و عمودی آن عمودی سطح است با افزایش نیرو عمودی مولفه افقی آن هم به نسبت خاصی افزایش میابد به طوری که زاویه آن باسطح افق یکسان بماند و ضریب اصطکاک کتانژانت زاویه نیروی عکس العمل سطح است,اینو من فقط حدس زدم و شاید حرف rpg3000 درست باشه(البته این رو برای موقعی که جسم حرکت میکنه میگم یعنی اصطکاک جنبشی است)

آخرین ویرایش توسط مدیر

dirac

New Member
لایک ها
32

دوست عزیزمون نینجا 313 درست عرض میکنن. نیرو های عمودی حذف میشن اصطکاک هم که به دلیل وجود نیرو عمودی سطح هست حذف میشه حالا هرچی ما با نیروی کمتر یا بیشتر هرکدوم جسم هارو بکشیم ، جسم دومی ساکن میمونه. همشون حذف میشه ! یه مقداری فکر کنید میبینید که توی حالت عادی هم برایندش صفره ! وگرنه که توی اون راستا شتاب میگرفتیم ------------------------------------------------حالا سوال من : میدونیم که اگه یه ضریب ( مثبت ) در یه بردار ضرب بشه ، برداری دیگه تو همون راستا میده ! مانند F=ma و شتابمون در راستای نیروی f هستاما با توجه به اینکه نیروی اصطکاک برابره با حاصلضرب یک ضریب ( ضریب اصطکاک بین اون دو جسم ) و یک بردار ( نیروی عمودیکه بردار هست ) ، چرا نیروی اصطکاک با نیروی عمودی سطح توی یه راستا نیستن ؟!
جواب سوالت رو بایه سوال میدم.به نظ ر اگر یه جسم روی یه سطح افقی باشه و ما هبچ نیرویی در راستای افق بهش وارد نکنیم بهش نیروی اصطکاک وارد میشه؟؟؟؟؟

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

خوب نه نمیشه.
ولی اینجا از روابط ریاضی پیروی نمیکنه !
مثلاً چرا تو حرکت دایره ای یک نواخت میگیم شتاب مرکزگرا داریم ؟
چون تو اون راستا نیرو داریم

dirac

New Member
لایک ها
32

من نمی دونم مشکلت دیگه چیه نیروی اصطکاک همواره خلاف جهت حرکته ثانیا ما می تونیم بگیم نیرو در راستای شتابه ولی نمی تونیم بگیم شتاب در راستای نیرو.ثالثا ما که از ماهیت ضریب اصطکاک خبر نداریم کلا از خود اصطکاکم اطلاع کافی نداریم.بهتر زیاد وارد بحث تو نیروی اصطکاک نشی پارادکس توش زیاد تو یه تاپیک دیگم سوال بود.اونجام گفتم.

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

ببخشید میشه نیرو های عمودی یا بهتر بگم ، نیو هایی که توی راستای قائم به یک جسم روی یک صفحه وارد میشه رو برام رسم کنید یا نام ببرید ؟
حالا اونا رو حذف کنید !

اونایی که در راستای قائم هستن رو حذف کنید
حالا به نظرتون نیروی اصطکاک داریم ؟!
خیر چون نیروی اصطکاک تابع N هست
بعد مگه میشه mg باشه ، N نباشه ؟

Achilles

New Member
لایک ها
208

درود بر شما دوستان عزیز

آقای دیراک به نظر من گفته های شما درباره ی شتاب و نیرو نادرسته . طبق تعریف قانون دوم نیوتون ( اگر به یک جسم نیروهایی وارد شود آن جسم شتابی می گیرد که با برایند نیروهای وارد بر جسم نسبت مستقیم دارد و با آن هم جهت است و با جرم جسم نسبت وارون دارد ) ما میتونیم بگیم شتاب در راستای نیروست .

موفق باشید .

آخرین ویرایش توسط مدیر

RPG3000

New Member
لایک ها
1

سلام این سوال یکم من رو گیج کرده ببنید ما دوتاجسم داریم که روی هم قرار دارند این دو جسم باهم اصطکاک دارند اما جسم پایینی باسطح اصطکاک ندارد حالا اگر همه ی نیروهای عمودی را حذف کنیم وجسمی که پایین است را بکشیم قاعدتا باید جسم بالایی نیز با ان حرکت کند حالا نیرو راانقدر کم می کنیم که با عکس العمل نیروی اصطکاک بر جسم پایینی برابرشود در این صورت تنها نیرویی که به جسم بالایی وارد می شود نیروی اصطکاک است و باید جسم شتاب گیرداما در واقعیت این طور نیست جسم بالایی متوقف میشود وساکن می ماندچرا؟
سلام...
مشکل سوال شما اینجاست که نمیتوان نیروی F را با fs برابر در نظر گرفت مگر در دو صورت : (وقتی معادلات رو کامل می نویسی میرسی به اینکه fs برابر است با m تقسیم بر (M+m) ضربدر F)
حالت اول اینست که F=fs=0 و حالت دوم اینست که m تقسیم بر (M+m) برابر با 1 بشود که (چون M صفر بدست می آید) امکان پذیر نیست.
پس فرض سوال شما غلط است و نمی توان F را با fs برابر در نظر گرفت.

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

ببینید ، ایشون رسماً گفتن نیرو های عمودی حذف میشن و حتماً دلیل داشته که گفتن حذف میشن
اگه نمیگفتن چون تابلوئه تو راستای y حرکت نداریم ، برابراین نیروی خالصی توی اون راستا نیست !
با توجه به بحث هایی که شده از tikytak عزیز خواهش میکنیم خودشون بیان و مشخص کنن کدوم حالت درسته و منبع سوال رو هم بگن

orion

Well-Known Member
لایک ها
1,168

یه چیز دیگه به ذهنم رسید:

ببینید وقتی شما همه ی نیرو هارو تو راستای y جمع میکنی هم نیروی عمود بین اجسام و هم نیرو های اصطکاک حذف میشن از دو بیان میگم:
1.این نیرو ها که گفتم همشون هم اندازه و مخالف الجهت هستن
2.به بیان دیگه تو این حالت مجموعه دوتا جسم دستگاه محسوب میشن و این نیرو ها داخلی هستن و تو معادلات نمیان

حالا هر کدوم راحتین انتخاب کنین

اما اینها دلیل نمبشه که اصطکاک نباشه به خاطر نوع در نظر گرفتن سیستم ایجور میشه اگه فقط یه جسم رو در نظر بگیرین ایجور نمیشه:1:

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

اصلاً بیاین مهندسی معکوس بزنیم
مگه نمیگه اصطکاکی نیست ؟
خوب این اصطکاک تابع n هست
وقتی n نباشه اصطکاک نداریم دیگه !
پس منظور سوال همون حذف نیرو های عمودیه ....

sbsani

New Member
لایک ها
64

جواب من تو صفحه اول پست غلطه؟ هم درباره سوال اقاي عليرضا و تيكي تاكي

RPG3000

New Member
لایک ها
1

مشکل شما اینه که مسئله رو از دید یک ناظر لخت بررسی نمی کنید . جسم کوچکتر شتاب دارد اما نسبت به زمین نه نسبت به جسم بزرگتر .

[rpg300=quote]سلام...
مشکل سوال شما اینجاست که نمیتوان نیروی f را با fs برابر در نظر گرفت مگر در دو صورت : (وقتی معادلات رو کامل می نویسی میرسی به اینکه fs برابر است با m تقسیم بر (m+m) ضربدر f)
حالت اول اینست که f=fs=0 و حالت دوم اینست که m تقسیم بر (m+m) برابر با 1 بشود که (چون m صفر بدست می آید) امکان پذیر نیست.
پس فرض سوال شما غلط است و نمی توان f را با fs برابر در نظر گرفت.
این سوال این همه پیچش(پیچوندن) نداره ........[/quote]

سلام آقای قنبری...یعنی جواب من غلطه ؟

بالا