سینتیک شیمیایی

mshf

New Member
لایک ها
10
1.درباره سرعت متوسط در وضع تعادل جایی خوندم سرعت متوسط هم صفر نیست اما چون در یک بازه ی زمانی تغییرات غلظت نداریم وتعریف سرعت متوسط تغییرات غلضت در واحد زمان است باید صفر باشد
2.سرعت واکنش هایی مانند تجزیه کلسیم کربنات یا هر چیزی که غلظت ثابت بمونه با سرعت ثابت است
3.واکنش مرتبه صفر فقط یک طرفه است یعنی تعادلی نیست

baran

New Member
لایک ها
40
میشه اسم منبع را بگی!
سرعت در واکنش های تعادلی به صفر نمی رسد واکنش تعادلی حالت پویا دارد واکنشهای رفت و برگشت پیوسته در حال انجام هستند و توقف واکنش یا همان سرعت صفر را نداریم.

mshf

New Member
لایک ها
10
نه منظورم سرعت متوسطه و تا اونجایی که من میدونم یعنی تغییر غلظت یا هر چیز قابل اندازه گیری یعنی ویژگی ماکروسکوپی تقسیم بر بازه زمانی که ویژگی ماکروسکوپی تغییر کرده توی تعادل ویژگی ماکروسکوپی تغییر نمیکنه بنابراین سرعت متوسط باید صفر باشه

baran

New Member
لایک ها
40
اگر بخواهی با توجه به قانون سرعت بگی آیا باز هم جواب همین میشه یا به سرعت ثابت می رسی ؟
چرا واکنش تجزیه جامدات سرعتشان صفرنیست مگه نمیگی غلظت جامدات ثابته پس با این حساب سرعت این واکنشها هم باید صفر بشه؟چرا این واکنشها در رده واکنشهای مرتبه صفر قرار میدی و میگی سرعتشان ثابته؟
جواب همه این ها نشان میده که در تعادل سرعت صفر نداریم با توجه به قانون سرعت سرعت ثابته.

naali5

New Member
لایک ها
0
در واکنش های تعادلی هنگامی که تعادل برقرار می شود ویژگی های ظاهری ثابت می شوند حتی ظاهرا سرعت واکنش ها صفر است اما در واقع واکنش های رفت و برگشت انجام می شوند.

mshf

New Member
لایک ها
10
ای بابا من دارم درباره سرعت متوسط و تعریفش صحبت میکنم ولی دست درد نکنه ولی تو داری سرعت لحظه ای را میگی

Mehran-E

New Member
لایک ها
0
دلیل ثابت بودن غلظت اینه که علاوه بر واکنش رفت واکنش برگشت هم داره انجام می شه!!!
یعنی اگر واکنش رفت به تنهاییانجام بشه غلظت واکنش دهنده ها تغییر می کرد و کم می شد. اما حالا که واکنش برگشت داره انجام میشه غلظت واکنش دهنده ها ثابت می مونه. و ما سرعت رو فقط برای واکنش رفت یا برگشت می گیم که جفتشون ثابت هستند. نه برای کل واکنش تعادلی. یعنی:
<------ <------------- <------------------ سرعت رفت
------> ---> سرعت برگشت
در لحظه تعادل ،،،،، کمی پس از شروع واکنش ،،،، در لحظه شروع واکنش
البته این برای واکنش هایی صادق هست که واکنش دهنده هایش جامد خالص یا مایع خالص نباشند.
امیدوارم موثر بوده باشم! :p

بالا