سیگار و سرطان مثانه و پانکراس

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428
طبق جمله کتاب درسی زیست سال سوم سیگار احتمال بروز سرطان مثانه و پانکراس را افزایش می دهد (احتمالا می دانید که احتمال بعضی سرطان ها را بیش از بقیه افزایش می دهد ) . حال سوال این است که علت چیست که میزان بروز این سرطان ها به میزان بیش تری افزایش می یابد ؟؟

reyhane

New Member
لایک ها
76
پاسخ : سیگار و سرطان مثانه و پانکراس

من یه جایی خوندم که فلزهای موجود در سیگار از جمله ارسنیک و نیکل باعث میشه که یه سری جهش توی dna سلول های پانکراس رخ بده که همین جهش ها باعث ایجاد سرطان میشه.از طرفی اثر ارسنیک روی سیستم گوارشی به گونه ای که از طریق transduction پلاسما از مویرگ ها منجر به تخریب بافتی میشه...ولی بازم دقیقا جوابی براش ندارم!
ایا این میتونه اگه جلو بره به جواب برسه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

من یه جایی خوندم که فلزهای موجود در سیگار از جمله ارسنیک و نیکل باعث میشه که یه سری جهش توی dna سلول های پانکراس رخ بده که همین جهش ها باعث ایجاد سرطان میشه.از طرفی اثر ارسنیک روی سیستم گوارشی به گونه ای که از طریق transduction پلاسما از مویرگ ها منجر به تخریب بافتی میشه...ولی بازم دقیقا جوابی براش ندارم!
ایا این میتونه اگه جلو بره به جواب برسه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!
جواب باید به گونه ای باشد که بتواند توجیه کند چرا احتمال بعضی سرطان ها بیش تر افزایش می یابد . مثلا منطقی است که در اثر مواد موجود در سیگار احتمال سرطان ریه افزایش یابد . اما برای مثانه و پانکراس جواب شما درست نیست ( گر چه درست است که جهش زایی مواد موجود در سیگار علت ان است احتمالا ) یا نیاز به کامل شدن دارد . خودم هم هر چه فکر می کنم نمی فهمم که چرا علت این دو سرطان زیاد می شه !!

لایک ها
53

سيگار عامل حداقل 14 سرطان مختلف در بدن انسان است كه مهم‌ترين آنها عبارتند از: سرطان ريه، سرطان پوست، سرطان لوزالمعده، سرطان مثانه، سرطان خون، سرطان پستان، سرطان حنجره، سرطان كبد و سرطان روده بزرگ.تا اون جایی که من اطلاع دارم میزان تاثیر یه عامل روی یه چیزو با استفاده ازمیزان تاثیر بقیه ی عوامل میسنجن....مثلا میگن سیگار عامل 90 درصد از سرطان های ریه است..یعنی 10 درصد سرطان های ریه بر اثر سایر عوامل ایجاد میشن.....و تاثیر سیگار در بعضی سرطان ها بیشتره یعنی سایر عواملی که رو اون سرطان تاثیر دارن نقش کم رنگ تری ایفا میکنن...! اگه جا نیفتاده بگین تا بیشتر توضیح بدم....(به نظرم توجیه خوبی نیست ولی از هیچی بهتره....!!!!)

آخرین ویرایش توسط مدیر

khafanhelli

New Member
لایک ها
9

سيگار عامل حداقل 14 سرطان مختلف در بدن انسان است كه مهم‌ترين آنها عبارتند از: سرطان ريه، سرطان پوست، سرطان لوزالمعده، سرطان مثانه، سرطان خون، سرطان پستان، سرطان حنجره، سرطان كبد و سرطان روده بزرگ.تا اون جایی که من اطلاع دارم میزان تاثیر یه عامل روی یه چیزو با استفاده ازمیزان تاثیر بقیه ی عوامل میسنجن....مثلا میگن سیگار عامل 90 درصد از سرطان های ریه است..یعنی 10 درصد سرطان های ریه بر اثر سایر عوامل ایجاد میشن.....و تاثیر سیگار در بعضی سرطان ها بیشتره یعنی سایر عواملی که رو اون سرطان تاثیر دارن نقش کم رنگ تری ایفا میکنن...! اگه جا نیفتاده بگین تا بیشتر توضیح بدم....(به نظرم توجیه خوبی نیست ولی از هیچی بهتره....!!!!)
قطعا مقبول ترین اثبات نیست.....ولی جالبترین هست....تقریبا همه ی قضیه های مجهول الحال از طریق منطق ریاضی ثابت میشن....ولی فک کنم منظور اردوان توجیه زیستی اون بود....!

Nima138

Well-Known Member
لایک ها
527

خوب سوال این هست که چرا روی بعضی ها بیشتره.دلیل زیستیش چیه که بعضی سرطان ها رو بیشتر ایجاد می کنه.

ahmadi

New Member
لایک ها
2,532

سلام
به نظرم باید جواب رو در ساختار شیمیایی مواد موجود در سیگار پیدا کرد
مثلا یکیش نیکوتینه که کتاب یه کم بهش پرداخته
باتشکر:)

لایک ها
53

sana 5ببینید...بعضی مواد خطرناک از جمله قیر یا روده ( سرطان زا) ، مونواکسید کربن (آلاینده) و نیکوتین ( ایجاد کننده وابستگی) در سیگار وجود داره ......فک کنم هدف از طرح سوال این بوده که ما بگیم مثلا فلان ماده روی فلان اندامک از این نوع سلول ها بیشتر اثر میذاره بنابراین احتمال سرطان این اندام ها رو میبره بالا....یا یه چیزی تو این مایه ها.

ghazaalqsm

Well-Known Member
لایک ها
260

افزایش استون در بازدم افراد مبتلا به دیابت نوع1 و وجود استون در سیگار میتونن به همم مربوط باشن؟
یعنی بگیم که این استون که تو سیگار هست رو پانکراس اثر داره؟؟
ولی نمیدونم چه اثری، در حد فرضیه ست

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

افزایش استون در بازدم افراد مبتلا به دیابت نوع1 و وجود استون در سیگار میتونن به همم مربوط باشن؟
یعنی بگیم که این استون که تو سیگار هست رو پانکراس اثر داره؟؟
ولی نمیدونم چه اثری، در حد فرضیه ست
مربوط به هر علتی اگر بخواهد باشد باید این موضوع را توجیه کند که چرا فقط در این سرطان ها ( بیش تر ) احتمال بروز سرطان افزایش پیدا می کند .
مثلا چرا باید در پانکراس و مثانه بیش تر اثر داشته باشه ؟؟:39:

ghazaalqsm

Well-Known Member
لایک ها
260

مربوط به هر علتی اگر بخواهد باشد باید این موضوع را توجیه کند که چرا فقط در این سرطان ها ( بیش تر ) احتمال بروز سرطان افزایش پیدا می کند .
مثلا چرا باید در پانکراس و مثانه بیش تر اثر داشته باشه ؟؟:39:
شما میدونین چرا میزان استون تو بازدم افراد مبتلا به دیابت نوع 1 بیشتره؟؟

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

ghazaalqsm

Well-Known Member
لایک ها
260

بله ..... تجمعات حاصل از متابولیسم اسید چرب و اجسام کتونی
Ketoacidosis - Wikipedia, the free encyclopedia
فکر نمی کنم به این موضوع ارتباط خاصی داشته باشد .....
اینو میدونم، منظور چرا استون تو بازدم وجود داره کلن!
سوال قبلمو بد مطرح کردم

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

اینو میدونم، منظور چرا استون تو بازدم وجود داره کلن!
سوال قبلمو بد مطرح کردم
استون ماده فراری است نسبت به بقیه مواد حاصل از کتواسیدوز . در نتیجه بخارات ان در بازدم وجود دارد !

ghazaalqsm

Well-Known Member
لایک ها
260

تنها دليلش اينه؟خب پس هيچي ديگه،من چرت و پرت تو سرم بود!هيچ ربطي به هم ندارن!

ghazaalqsm

Well-Known Member
لایک ها
260

نمیشه گفت که بعضی از مواد سمی سیگار با ادرار از بدن دفع میشن و اینا که وارد مثانه میشن اونجا میمونن و..؟؟.

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

نمیشه گفت که بعضی از مواد سمی سیگار با ادرار از بدن دفع میشن و اینا که وارد مثانه میشن اونجا میمونن و..؟؟.
نه ؟؟!! دقیق متوجه نشدم !!! چرا باید یک سری بمونند در مثانه ؟؟ مگه این ها قبلا از بقیه اندام ها نگدشته اند ؟؟

Masoud-s

New Member
لایک ها
1,171

من تازگیها خواندم سیگار به جز سرطان ریه احتمال سایر سرطان ها رو تغییر نمیده...البته تحقیق جدیدیست و هنوز کار داره اما به سوالت فکر میکنم سوال جالبیه،،،:23:

ghazaalqsm

Well-Known Member
لایک ها
260

Ardavan86643 گفت
نه ؟؟!! دقیق متوجه نشدم !!! چرا باید یک سری بمونند در مثانه ؟؟ مگه این ها قبلا از بقیه اندام ها نگدشته اند ؟؟
خب گذشته باشن!! با کجای گفته ی من مطابقت نداره؟؟
اینا هی میرن تو مثانه که دفع بشن، ولی تو مثانه مدت زمان حضور اون مواد و غلظتشون بیشتره، به تبع اثرشم قویتره
همینه که میگن خطر ابتلا به همه ی سرطانارو افزایش میده ولی مثانه رو بیشتر! یعنی وارد همه ی اندام ها میشن و اثر دارن روشون ولی به خاطر غلظت زیاد و شاید طولانیتر بودن زمان حضورشون نسبت به بقیه خطر ابتلا به این سرطان بیشتر میشه

آخرین ویرایش توسط مدیر

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

من تازگیها خواندم سیگار به جز سرطان ریه احتمال سایر سرطان ها رو تغییر نمیده...البته تحقیق جدیدیست و هنوز کار داره اما به سوالت فکر میکنم سوال جالبیه،،،:23:
Persistence of urothelial carcinoma of the bladde... [Urol Oncol. 2013] - PubMed - NCBI
نقض حرفت !!

خب گذشته باشن!! با کجای گفته ی من مطابقت نداره؟؟
اینا هی میرن تو مثانه که دفع بشن، ولی تو مثانه مدت زمان حضور اون مواد و غلظتشون بیشتره، به تبع اثرشم قویتره
همینه که میگن خطر ابتلا به همه ی سرطانارو افزایش میده ولی مثانه رو بیشتر! یعنی وارد همه ی اندام ها میشن و اثر دارن روشون ولی به خاطر غلظت زیاد و شاید طولانیتر بودن زمان حضورشون نسبت به بقیه خطر ابتلا به این سرطان بیشتر میشه
الان به نظر شما این مواد در پانکراس هم زیاد می مونن ایا ؟؟

بالا